de zĂpĂdĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “portretul lui gerule ... m 1...

66
PRINTRE OAMENI DE ZĂPĂDĂ PROIECTE DIDACTICE INSPECŢIE SPECIALĂ – GRADUL DIDACTIC II

Upload: others

Post on 06-Sep-2019

7 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

PRINTRE OAMENI

DE ZĂPĂDĂ

PROIECTE DIDACTICE

INSPECŢIE SPECIALĂ – GRADUL DIDACTIC II

Page 2: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

13 FEBRUARIE 2018

AGENDA ZILEI

8:00-8:45

LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

“Portretul lui Geruleţ” – Descrierea unei fiinţe

9:00-9:45

MATEMATICĂ

Page 3: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

“Cubuleţ la Academia Detectivilor de Zăpadă” - Aflarea numărului necunoscut

10:00-10:45

ŞTIINŢE ALE NATURII

“Fulguleţ în căutarea Soarelui” – Apa în natură

11:00-11:45

ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE

“O amintire de la Tremurici” – Confecţionarea unui om de zăpadă

“PORTRETUL LUI GERULEŢ“

PROIECT DIDACTIC

Page 4: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Data: 13.02.2018

Unitatea de invăţământ: Şcoala Gimnazială nr. 28 „Dan Barbilian” Constanţa

Clasa: a III-a B

Profesor: Comănici Mihaela

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba şi literatura română

Unitatea tematică: „Pe urmele vacanţei de iarnă”

Tema: Descrierea unei fiinţe

Text suport: „Povestea omului de zăpadă”

Forma de realizare: activitate integrată

Tipul lecţiei: comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe

Durata: 45 minute

Competenţe specifice:

2.1. Descrierea unui obiect/ unei fiinţe din universul apropiat pe baza unui plan simplu

3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din texte informative sau literare

4.1. Aplicarea regulilor de despărţire în silabe la capăt de rând, de ortografie şi de punctuaţie în redactarea de text

Page 5: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Obiective operaţionale:

a) Obiective cognitive:

C1 – Să povestească oral fragmentele unui text studiat, pe baza planului de idei;

C2 – Să extragă informaţii din text;

C3 – Să clasifice trăsăturile fizice şi morale ale unui personaj;

C4 – Să respecte regulile de ortografie, de punctuaţie şi de aşezare în pagină la redactarea unui text;

C5 – Să recunoască părţile de vorbire studiate.

b) Obiective psiho-motorii:

OP – Să manevreze corect materialele didactice şi instrumentele de lucru în rezolvarea sarcinilor.

c) Obiective afective:

OA1 – dezvoltarea spiritului de observaţie;

OA2 – exprimarea sentimentelor faţă de un personaj.

Strategii didactice:

Metode şi procedee:

M1 conversaţia

M2 explicaţia

M3 exerciţiul

M4 observarea

Page 6: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

M5 jocul didactic

M6 analiza

Material didactic:

m.1- personajul surpriză: Geruleţ – omul de zăpadă şi prietenii săi;

m.2 – jetoane cu imagini;

m.3 – planşe cu imagini şi exerciţii

m.4 –fişe de lucru.

Forme de organizare: Frontală, individuală, în perechi.

Bibliografie:

• *** „Programa şcolară pentru disciplina Limba şi literatura română”, Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi

Sportului, Bucureşti 2014

• Adina Grigore, Cristina Ipate-Toma, Nicoleta-Sonia Ionică, Georgeta-Mihaela Crivac, Claudia-Daniela Negriţoiu,

Augustina Anghel- „Limba şi literatura română. Manual pentru clasa a III-a” –Editura Ars Libri, Costeşti 2016

• Adina Grigore, Cristina Ipate-Toma, Nicoleta-Sonia Ionică, Georgeta-Mihaela Crivac, Claudia-Daniela Negriţoiu,

Augustina Anghel- „Limba şi literatura română. Caiet de lucru pentru clasa a III-a” –Editura Ars Libri, Costeşti 2016

• Dana Oprea, Laura Răducanu – „Călătorie prin lumea textelor literare”, Editura Elicart 2017

• Carmen Iordăchescu, Luminiţa Mincă – „Să dezlegăm tainele textelor literare”, Editura Carminis, Piteşti 2016

• Elena Mîndru (coord.) – „Învăţăm, jucându-ne! Jocuri didactice: Limbă şi comunicare”, Editura Didactica Publishing

House, Bucureşti, 2012

Page 7: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Evenimentul didactic

Ob

iect

ive

Conţinutul informaţional al lecţiei

Resurse

Evaluare Procedurale Materiale Organizatorice

1.Moment organizatoric

Asigurarea condiţiilor optime pentru realizarea activităţii: -aerisirea sălii de clasă; -aranjarea mobilierului; -pregătirea materialului didactic;

2.Captarea atenţiei

Le voi prezenta copiilor personajul surpriză: omul de zăpadă Geruleţ, însoţit de prietenii săi, Cubuleţ, Fulguleţ şi Tremurici. La fel ca oamenii adevăraţi, şi oamenii de zăpadă sunt diferiţi unii de alţii, fiecare unic în felul său. Geruleţ, un om de zăpadă puţin cam vanitos, a venit să caute o clasă cu elevi serioşi, isteţi şi talentaţi pentru a-i face un portret în scris înainte de sosirea primăverii. „Ce spuneţi, copii, îl ajutăm?”

Conversaţia

Observaţia

Explicaţia

Jucării -oameni de zăpadă

Frontal

Apreciere verbală

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

Voi anunţa subiectul activităţii,

„Descrierea unei fiinţe” şi

obiectivele. Vom nota data şi titlul lecţiei.

Explicaţia Frontal Apreciere verbală

Page 8: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

4. Verificarea temei şi reactualizarea cunoştinţelor

C4

C1

C2

C4

Pentru a-l asigura pe Geruleţ că a găsit elevii potriviţi, trebuie să îi dăm o dovadă de seriozitate. Se va face verificarea cantitativă şi calitativă a temelor efectuate acasă, urmărind aspectul caietului, aşezarea în pagină, dacă tema este completă şi corectă. Se vor reactualiza cunoştinţele, solicitând elevilor să realizeze povestirea orală după planul de idei, realizat în lecţia anterioară, al textului „Povestea omului de zăpadă” (Anexa 1) şi să completeze, pe baza textului, cadranele de pe prima fişă de lucru (Anexa 2).

Conversaţia

Explicaţia

Exerciţiul

Fişă de lucru

Frontală Observare sistematică

Autoevaluare

Apreciere verbală

Apreciere verbală

5. Dirijarea învăţării

C2

C3

C5

OP

OA2

Le voi solicita elevilor să recitească primul şi ultimul fragment din textul menţionat şi să extragă din text elementele care prezintă înfăţişarea omului de zăpadă şi trăsăturile morale ale acestuia, folosind un jurnal cu dublă intrare (Anexa 3). Le voi solicita să recunoască părţile de vorbire scrise în jurnal, cu recunoaşterea acordului dintre

Observaţia

Exerciţiul

Fişe cu textul

Fişă de lucru

Frontal

Individual

Frontal

Apreciere verbală

Rezolvarea cerinţelor

Observare sistematică

Apreciere verbală

Page 9: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

OA1

C2

C3

adjectiv şi substantiv şi să îşi exprime părerea despre personaj „Credeţi că, pe baza acestor informaţii, ati putea să desenaţi omul de zăpadă?” Voi alege un elev care să completeze înfăţişarea omului de zăpadă la tablă (AVAP) (Anexa 4). Vom discuta despre descrierea unui personaj, vom citi definiţiile din manual (pag. 7) şi le vom nota în caiete. Pentru a realiza descrieri cât mai frumoase, putem folosi expresii vizuale sau comparaţii. Pentru o mai bună înţelegere, elevii sunt antrenaţi în „Jocul comparaţiilor”, completând piramida bulgărilor de zăpadă pe fişă, apoi împreună, la tablă (Anexa 5)

Conversaţia

Explicaţia

Jocul didactic

Planşă cu forma unui om de zăpadă

Manualul

Fişe şi planşă cu bulgări de zăpadă

Frontal

Individual

Individual

Frontal

Apreciere verbală

Rezolvarea cerinţelor

6.Obtinerea performanţei

C3

C4

Fiecare elev va primi câte un jeton cu un om de zăpadă pe care va trebui să îl descrie în scris, sub forma unui scurt text creativ. Colegii de bancă vor face apoi schimb de caiete şi vor corecta şi evalua compunerile celuilalt.

Explicaţia

Exerciţiul

Jetoane cu imagini

Individual

În perechi

Rezolvarea cerinţei

Interevaluare

Page 10: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

La final, voi afişa 5 dintre imaginile cu oameni de zăpadă la tablă. Elevii care au avut una dintre cele 5 imagini vor citi descrierile realizate, iar colegii vor recunoaşte omul de zăpadă descris.

Conversaţia

Planşe cu imagini

Frontal

Aprecieri verbale

7. Realizarea feed-back-ului

OA1 Vom realiza o scurtă recapitulare a noilor informaţii parcurse în această lecţie, iar elevii îl vor descrie pe Geruleţ.

Conversaţia

Exerciţiul

Jucărie – om de zăpadă

Frontal

Individual

Observarea sistematică

Aprecierea verbală

8. Tema pentru acasă şi explicarea ei

Ca temă pentru acasă, elevii vor avea de compus un text de nu mai mult de o pagină de caiet A5 care să conţină descrierea unui personaj inventat de ei. Le voi reaminti regulile de aşezare în pagină şi părţile unei compuneri.

Explicaţia Frontal Observarea sistematică

9.Evaluarea performanţei

OA2 Voi face aprecieri colective cu privire la modul de participare al copiilor şi asupra modului cum au rezolvat cerinţele. Foarte mulţumit de portretul său literar, Geruleţ, va recompensa copiii cu o cutiuţă în care să colecteze cadourile de la ceilalţi prieteni ai săi în orele următoare.

Conversaţia

Cutii cu oameni de zăpadă

Frontal Aprecierea verbală

Observaţii asupra comportamentului copiilor

Page 11: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6
Page 12: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Povestea omului de zăpadă

poveste populară

Completează cadranele:

Transcrie enunţurile care îl descriu pe omul de zăpadă înainte

să se însereze.

Transcrie enunţul care îl descriu pe omul de zăpadă înspre

dimineaţă.

Scrie însuşirile omului de zăpadă care se desprind din text. Care a fost recompensa pe care a primit-o omul de zăpadă de la

Zâna Iarna?

Page 13: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Descrierea omului de zăpadă

Completează jurnalul cu dublă intrare cu informaţii desprinse din text:

Trăsături fizice Trăsături morale

Descrierea omului de zăpadă

Completează jurnalul cu dublă intrare cu informaţii desprinse din text:

Trăsături fizice Trăsături morale

Page 14: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Descrierea omului de zăpadă

Completează jurnalul cu dublă intrare cu informaţii desprinse din text:

Trăsături fizice Trăsături morale

Page 15: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6
Page 16: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Jocul comparatiilor

Frumos ca

Rotund ca

Strălucitor ca

Curat ca

Vesel ca Generos ca

Page 17: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Portretul lui Geruleţ

Page 18: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6
Page 19: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6
Page 20: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6
Page 21: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6
Page 22: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6
Page 23: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6
Page 24: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6
Page 25: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6
Page 26: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6
Page 27: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6
Page 28: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6
Page 29: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6
Page 30: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6
Page 31: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Data: 13.02.2018

Unitatea de invăţământ: Şcoala Gimnazială nr. 28 „Dan Barbilian” Constanţa

Clasa: a III-a B

Profesor: Comănici Mihaela

Aria curriculară: Matematică şi ştiinţele naturii

Disciplina: Matematică

Unitatea tematică: „Pe urmele vacanţei de iarnă”

Tema: Aflarea numărului necunoscut

Forma de realizare: activitate integrată

Tipul lecţiei: consolidare de cunoştinţe

Durata: 45 minute

Page 32: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Competenţe specifice:

1.2. Aplicarea unei reguli pentru continuarea unor modele repetitive

2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 - 10 000 şi de împărţiri folosind tabla înmulțirii, respectiv tabla împărțirii

5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente

simple

Obiective operaţionale:

a) Obiective cognitive:

C1 – Să efectueze corect calcule în concentrul 0-10 000;

C2 – Să aplice regulile de aflare a unui număr necunoscut folosind operaţiile învăţate;

C3 – Să rezolve probleme simple ce presupun aflarea unui număr necunoscut;

C4 – Să aplice cunoştinţele de rezolvare prin metoda mersului invers.

“CUBULEŢ LA ACADEMIA

DETECTIVILOR DE ZĂPADĂ“

PROIECT DIDACTIC

Page 33: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

b) Obiective psiho-motorii:

OP – Să manevreze corect materialele didactice şi instrumentele de lucru în rezolvarea cerinţelor.

c) Obiective afective:

OA – dezvoltarea spiritului de observaţie.

Strategii didactice:

Metode şi procedee:

M1 conversaţia

M2 explicaţia

M3 exerciţiul

M4 observaţia

M5 jocul didactic

M6 analiza

Material didactic:

m.1- personajul surpriză: omul de zăpadă Cubuleţ;

m.2 – planşe cu imagini;

m.3 –fişe de lucru.

Forme de organizare: Frontală, individuală, în echipe.

Page 34: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Bibliografie:

• *** „Programa şcolară pentru disciplina Matematică”, Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, Bucureşti 2014

• Gabriela Bărbulescu, Olguţa Călin, Doina Cîndea, Elena Niculae- „Matematică: manual pentru clasa a III-a”, Editura Litera,

Bucureşti 2015

• Russell Punter - „Poveşti cu oameni de zăpadă”, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti 2014

• Ana-Maria Cănăvoiu, Angelica Gherman, Elena Niculae – „1200 de exerciţii şi probleme: matematică: clasa a III-a”, Editura

Litera, Bucureşti 2016

• Mariana Mogoş – „Noua culegere de matematică pentru clasa a III-a”, Editura Art, Bucureşti 2015

• Adrian Petrică Grigore, Doina Nicolae, Andreea Florina Smeureanu, Doina Luana Vişinescu – „Matematică, clasa a III-a”,

Editura Delfin, Bucureşti 2017

Page 35: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Evenimentul didactic

Ob

iect

ive

Conţinutul informaţional al lecţiei

Resurse

Evaluare Procedurale Materiale Organizatorice

1.Moment organizatoric

Asigurarea condiţiilor optime pentru realizarea activităţii: -pregătirea materialului didactic;

2.Captarea atenţiei

OA Le voi prezenta copiilor personajul surpriză, omul de zăpadă Cubuleţ, cadet la Academia Detectivilor de Zăpadă. Cubuleţ le-a adus copiilor povestea sa: „Nasturii cei noi ai lui Cubuleţ” din „Poveşti cu oameni de zăpadă” de Russell Punter (Lb. română) (Anexa 1). După ce a ajutat Poliţia să prindă cei doi hoţi de diamante şi a fost recompensat cu medalii, Cubuleţ şi-a dorit să facă o carieră din a prinde răufăcători. S-a înscris la Academia Detectivilor de Zăpadă, iar acum caută noi recruţi. Pentru a promova Academia, a venit să susţină un curs demonstrativ.

Conversaţia

Observaţia

Explicaţia

Jucărie -om de zăpadă

Carte de poveşti

Planşe cu imagini

Frontal

Apreciere verbală

Page 36: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

OA Voi anunţa subiectul activităţii,

„Aflarea numărului necunoscut”

şi obiectivele. Vom nota data şi titlul lecţiei.

Explicaţia Planşă cu imagini

Frontal Apreciere verbală

4. Verificarea temei şi reactualizarea cunoştinţelor

C1

C2

Pentru a demonstra că sunt vrednici de a fi elevi ai Academiei, copiii trebuie să dea dovadă de seriozitate, de cunoştinţe solide de matematică, logică şi perspicacitate. Se va face verificarea cantitativă şi calitativă a temelor efectuate acasă, urmărind aspectul caietului, aşezarea în pagină, dacă tema este completă şi corectă. Se vor reactualiza cunoştinţele, solicitând elevilor să rezolve mental câteva calcule de înmulţire şi împărţire, să răspundă la 3 probleme de logică şi perspicacitate (Anexa 2) şi să dovedească o bună cunoaştere a metodelor de aflare a numărului necunoscut, pe baza planşelor şi a lecţiei din manual (pag.8)

Conversaţia

Explicaţia

Exerciţiul

Observaţia

Exerciţiul

Planşe

Manual

Frontală Observare sistematică

Autoevaluare

Apreciere verbală

Apreciere verbală

Rezolvarea cerinţelor

5. Dirijarea consolidării

C1

C2

Pentru a pune cunoştinţele teoretice în practică, vom rezolva frontal exerciţiile 1, 3, 5

Manual

Frontal

Apreciere verbală

Page 37: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

C3

OP

şi 8/ pag.9 din manual. Pentru fiecare exerciţiu va fi solicitat câte un elev să iasă la tablă pentru a scrie rezolvarea. Mulţumit de evoluţia de până acum a copiilor, Cubuleţ îi declară recruţi ai Academiei şi le propune un scurt antrenament: Elevii vor fi împărţiţi în 8 grupe de câte 4 elevi. Fiecare grupă va primi 4 exerciţii cu grade diferite de dificultate (Anexa 3). În cadrul fiecărei grupe, exerciţiile vor fi împărţite între elevi, în aşa fel încât fiecare dintre ei să rezolve exerciţiul pe care îl consideră potrivit. Activitatea se va desfăşura contra cronometru, elevii având la dispoziţie 5 minute pentru rezolvarea efectivă a exerciţiilor. La sfârşit, exerciţiile vor fi verificate frontal. Echipele vor fi clasate în funcţie de rezultate.

Jocul didactic

Conversaţia

Explicaţia

Fişe de lucru

În echipe

Frontal

Rezolvarea cerinţelor

Observare sistematică

Interevaluare

6.Obţinerea performanţei

C1

C2

C3

Fiecare elev va primi o fişă pentru muncă independentă. Exerciţiile au grade diferite de dificultate, fiecare având un anumit punctaj. (Anexa 4)După

Explicaţia

Exerciţiul

Fişe de lucru

Individual

Frontal

Rezolvarea cerinţei

Page 38: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

C4

OP

verificarea frontală, elevii vor fi clasaţi în funcţie de punctajul acumulat la sfârşitul activităţii.

Autoevaluare

7. Tema pentru acasă şi explicarea ei

Ca temă pentru acasă, elevii vor avea de rezolvat exerciţiile 2, 4, 6, 7 şi 9/pag.9 din manual. Vom discuta eventualele nelămuriri legate de temă.

Explicaţia Frontal Observarea sistematică

8.Evaluarea performanţei

OA Voi face aprecieri colective cu privire la modul în care copiii au participat la activităţi şi au rezolvat cerinţele. Cubuleţ, foarte impresionat de posibilii recruţi, le oferă câte un morcov în miniatură, pe care îl vor folosi în orele următoare.

Conversaţia Morcovi în miniatură din material ceramic

Frontal Aprecierea verbală

Observaţii asupra comportamentului copiilor

Page 39: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Anexa 1

Page 40: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6
Page 41: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6
Page 42: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6
Page 43: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Exerciţii de calcul mental

7 x 8 =? 8 x 8 = ? 49 : 7 = ? 81 : 9 = ? 25 x 3 = ?

11 x 6 =? 46 : 2 = ? 22 x 3 = ? 96 : 3 = ? 246 : 2 = ?

Probleme de atenţie şi logică

Drumul de acasă până la bunica măsoară 4 km. Dacă Maria şi Victor au mers împreună, câţi km a parcurs fiecare?

Doi taţi şi doi fii au găsit, în pădure, trei comori. Totuşi, fiecăruia dintre ei i-a revenit câte o comoară. Cum a fost posibil?

Zece pescari prind 10 peşti în 10 minute. Dacă au acelaşi noroc, atunci 30 de pescari în câte minute vor prinde 30 de peşti?

Anexa 2

Page 44: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Fişă de lucru în echipe

1. Un factor al înmulţirii este 7, iar produsul este

42. Care este celălalt factor?

2. Sfertul unui număr este 165. Care este numărul?

3. M-am gândit la un număr. Îl dublez, îi adaug

10 şi obţin 28. La ce număr m-am gândit?

4. O jumătate din numărul 20 este egală cu o

treime din numărul a. Ce valoare are numărul a?

5 p 10 p

15 p 20 p

Page 45: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6
Page 46: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

“FULGULEŢ ÎN CĂUTAREA SOARELUI“

PROIECT DIDACTIC

Page 47: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Data: 13.02.2018

Unitatea de invăţământ: Şcoala Gimnazială nr. 28 „Dan Barbilian” Constanţa

Clasa: a III-a B

Profesor: Comănici Mihaela

Aria curriculară: Matematică şi ştiinţele naturii

Disciplina: Ştiinţe ale naturii

Unitatea tematică: „Pe urmele vacanţei de iarnă”

Tema: Apa în natură

Forma de realizare: activitate integrată

Tipul lecţiei: comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe

Durata: 45 minute

Page 48: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Competenţe specifice:

1.1. Identificarea unor caracteristici ale corpurilor vii şi nevii;

1.2. Utilizarea unor criterii pentru compararea unor corpuri, fenomene şi procese;

3.2. Recunoașterea consecințelor propriului comportament asupra mediului înconjurător.

Obiective operaţionale:

a) Obiective cognitive:

C1 – Să identifice stările de agregare ale apei;

C2 – Să clasifice apele de suprafaţă în curgătoare şi stătătoare;

C3 – Să explice în cuvinte proprii transformările apei în natură;

C4 – Să recunoască definiţiile noţiunilor discutate pe parcursul lecţiei.

b) Obiective psiho-motorii:

OP – Să manevreze corect materialele didactice şi instrumentele de lucru în rezolvarea cerinţelor.

c) Obiective afective:

OA – dezvoltarea spiritului de observaţie.

Page 49: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Strategii didactice:

Metode şi procedee:

M1 conversaţia

M2 explicaţia

M3 exerciţiul

M5 observarea

M6 jocul didactic

Material didactic:

m.1- personajul surpriză: omul de zăpadă;

m.2 – videoproiector, laptop, animaţii

m.3 – planşe cu imagini

m.4 - fişe de lucru

m.5 - jetoane cu imagini;

Forme de organizare: Frontală, individuală, în echipe.

Page 50: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Bibliografie:

• *** „Programa şcolară pentru disciplina Ştiinţe ale naturii”, Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului,

Bucureşti 2014

• Mihăilescu Cleopatra, Piţilă Tudora, Ploscariu Nicolae, Preda Eana-Mihaela- „Ştiinţe ale naturii: manual pentru clasa a

III-a” –Editura Art, Bucureşti 2016

• Mihăilescu Cleopatra, Piţilă Tudora - „Ştiinţe ale naturii: caiet de lucru pentru clasa a III-a” –Editura Art, Bucureşti 2016

• Matei Vişniec – „Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele” – Editura Arthur, Bucureşti, 2016

• Mihaela-Ada Radu, Dumitra Radu – „Ştiinţe ale naturii: caietul elevului pentru clasa a III-a”, Editura Aramis, Bucureşti

2015

• Adina Grigore, Cristina Ipate-Toma, Rodica Zahiu, Claudia Negriţoiu, Augustina Anghel - „Ştiinţe ale naturii: clasa a

III-a: caiet de lucru” Editura Ars Libri, Costeşti 2015

Page 51: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Evenimentul didactic

Ob

iect

ive

Conţinutul informaţional al lecţiei

Resurse

Evaluare Procedurale Materiale Organizatorice

1.Moment organizatoric

Asigurarea condiţiilor optime pentru realizarea activităţii: -pregătirea materialului didactic;

2.Captarea atenţiei

Le voi prezenta copiilor personajul surpriză, omul de zăpadă Fulguleţ. Povestea sa a fost redată de Matei Vişniec în cartea „Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele” şi mi-a cerut să le citesc discuţia pe care a avut-o cu o rândunică (Anexa 1). „Doriţi să îi explicaţi voi lui Fulguleţ ce se întâmplă cu zăpada la sosirea primăverii?”

Conversaţia

Observaţia

Explicaţia

Jucărie -om de zăpadă

Frontal

Apreciere verbală

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

Voi anunţa subiectul activităţii,

„Apa în natură” şi obiectivele.

Vom nota data şi titlul lecţiei.

Explicaţia Frontal Apreciere verbală

4. Reactualizarea cunoştinţelor

C1

C2

Se vor reactualiza cunoştinţele, folosind desene-caricaturi ale Pământului şi ale elementelor care fac posibilă viaţa pe

Conversaţia

Explicaţia

Ilustraţii

Frontală Observare sistematică

Apreciere verbală

Page 52: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

C3

planetă: distanţa optimă faţă de Soare, atmosfera, solul şi, în special, apa în cele trei stări de agregare: lichidă, solidă şi gazoasă.

5. Transmterea conţinutului ştiinţific

C1

C2

C3

OP

OA

OP

C1

C2

Voi invita elevii să urmărească o animaţie despre apă şi circuitul apei în natură, apoi vom citi informaţiile din manual (pag.36-37). La fiecare dintre cele două părţi ale lecţiei din manual („Circuitul apei în natură” şi „Mişcarea apei pe suprafaţa Pământului”) vom discuta informaţiile pe baza unor planşe. Elevii vor nota schematic ideile principale ale lecţiei în caiete (Anexa 2). Pentru a asigura retenţia informaţiilor, elevii vor rezolva o fişă cu exerciţii (Anexa 3), care va fi verificată frontal.

Observaţia

Exerciţiul

Conversaţia

Explicaţia

Exerciţiul

Video-proiector

Manual

Planşe cu imagini

Fişă de lucru

Frontal

Frontal

Individual

Individual

Frontal

Apreciere verbală

Observare sistematică

Autoevaluare

6.Obtinerea performanţei

C4

OP

Elevii vor fi împărţiţi în grupe de câte 4 şi vor primi jetoane rotunde cu denumiri învăţate pe parcursul lecţiei şi jetoane cu

Explicaţia Jetoane cu imagini

În perechi

Rezolvarea cerinţei

Page 53: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

OA definiţii. Alăturând denumirile cu definiţiile potrivite, elevii vor forma oameni de zăpadă.

Jocul didactic

Aprecieri verbale

7. Realizarea feed-back-ului

C3 Fulguleţ încă nu s-a lămurit ce se întâmplă cu zăpada primăvara şi de ce este necesar să se întâmple aşa. De aceea, elevii vor fi rugaţi să explice circuitul apei în natură, în cuvinte proprii şi pe înţelesul unui omuleţ de zăpadă.

Conversaţia

Exerciţiul

Jucărie – om de zăpadă

Frontal

Observarea sistematică

Aprecierea verbală

8. Tema pentru acasă şi explicarea ei

OA Ca temă pentru acasă, elevii vor avea de rezolvat o fişă de lucru (Anexa 4). Vom discuta împreună eventualele neclarităţi legate de temă.

Explicaţia Frontal Observarea sistematică

9.Evaluarea performanţei

OA Voi face aprecieri colective cu privire la modul de participare a copiilor şi asupra rezolvării cerinţelor. Fulguleţ, puţin dezamăgit de noile informaţii, dar bucuros că a întâlnit copii răbdători şi isteţi, le face cadou un filmuleţ despre magia iernii şi câteva mărgeluţe pentru ora care va urma.

Conversaţia

Video-proiector

Mărgele

Frontal Aprecierea verbală

Observaţii asupra comportamentului copiilor

Page 54: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Apa în natură

Apa se găseşte în natură în stare lichidă: ape curgătoare, ape stătătoare, ape subterane

solidă: gheţari, zăpadă

gazoasă: vapori de apă – nori, aburi

Cantitatea de apă de pe planetă este mereu aceeaşi, dar este în continuă mişcare şi transformare.

Circuitul apei în natură

Mişcarea apei pe suprafaţa Pământului

Apele curgătoare: izvor -> pârâu -> râu -> fluviu -> mare/ocean (curgere)

Apele stătătoare: valurile – se formează datorită vântului care bate la suprafaţa apei

curenţii – se formează din cauza diferenţei de temperatură dintre straturile

apei

Apă lichidă

Vapori de apă

Apă lichidă

Apă solidă

Anexa 2

Page 55: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

………………… ……………………

Apa în natură Fişă de lucru

1. Scrie sub fiecare imagine în ce stare de agregare se află apa:

2. Completează propoziţiile cu următoarele cuvinte:

râurile, sol, izvor, fluviu, apa, pârâul, mări, oceane, izvor

_____________ se mişcă pe suprafaţa pământului şi poate pătrunde în ________. Ea iese la

suprafaţă printr-un loc numit ______________. Apele mai multor izvoare îşi fac drum pe suprafaţa

pământului unindu-se şi formând ____________. La rândul lor, apele mai multor pâraie se unesc şi îşi

continua drumul formând ____________.

Acestea se varsă în cea mai mare apă curgătoare numită ____________. Fluviile se varsă în

__________ sau ____________.

3. Grupează, în tabel, următoarele denumiri de ape:

izvor, lac, baltă, râu, pârâu, fluviu, mare, ocean

Ape curgătoare Ape stătătoare

4. Completează casetele cu denumirile fenomenelor care asigură circuitul apei în natură

5. Explică, în cuvintele tale, formarea valurilor în lacuri, mări şi oceane.

apă

nori

fulgi de zăpadă

vapori de apă

ploaie

picături de apă

Page 56: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Tsunami Grindină

Evaporare Izvor

Curgere

Condensare

Valuri uriaşe

provocare de

cutremure

Precipitaţii sub

formă de gheaţă

Mişcarea apelor

curgătoare de la

izvor înspre locul

de vărsare

Proces prin care

apa trece din

stare lichidă în

stare gazoasă

Punct prin care

o apă subterană

se iveşte la

suprafaţa solului

Proces prin care

apa trece din

stare gazoasă în

stare lichidă

Page 57: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

“O AMINTIRE DE LA TREMURICI“

PROIECT DIDACTIC

Prof. Comănici Mihaela

Page 58: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Data: 13.02.2018

Unitatea de invăţământ: Şcoala Gimnazială nr. 28 „Dan Barbilian” Constanţa

Clasa: a III-a B

Profesor: Comănici Mihaela

Aria curriculară: Tehnologii

Disciplina: Arte vizuale şi ablilităţi practice

Unitatea tematică: „Pe urmele vacanţei de iarnă”

Tema plastică: Confecţionarea de obiecte prin tehnici simple

Subiectul: „Omul de zăpadă”

Forma de realizare: activitate integrată

Tipul lecţiei: practică

Durata: 45 minute

Page 59: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Competenţe specifice:

1.3. Manifestarea receptivității față de mesajele exprimate prin limbaj vizual

2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de

tehnici de lucru adecvate

2.2. Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite suporturi (hârtie,

confecții textile, ceramică, sticlă etc.)

Obiective operaţionale:

a) Obiective cognitive:

C1 – Să recunoască materialele utilizate în realizarea obiectului;

C2 – Să respecte etapele de realizare a obiectului;

C3 – Să personalizeze obiectul în funcţie de propriile interese şi idei artistice;

C4 – Să evalueze/autoevalueze lucrările expuse, având la dispoziţie criteriile de evaluare.

Criteriile de evaluare:

- Realizarea obiectului;

- Originalitatea;

- Finalizarea lucrării.

b) Obiective psiho-motorii:

OP1 – Să manevreze corect instrumentele de lucru.

c) Obiective afective:

OA – manifestarea interesului, creativităţii şi originalităţii;

Page 60: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Strategii didactice:

Metode şi procedee:

M1 conversaţia

M2 demonstraţia

M3 exerciţiul

M4 observaţia

M5 analiza

Material didactic:

m.1- personajul surpriză: oameni de zăpadă, Tremurici şi Strănuţel;

m.2- videoproiector, laptop, animaţie;

m.3 – obiectul-model;

m.4 – materiale necesare realizării obiectului (figurine din polistiren, carton colorat,

fetru, mărgele, zăpadă artificială)

Forme de organizare: Frontală, individuală

Bibliografie:

• *** „Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale şi abilităţi practice”,

Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, Bucureşti 2014

• Cristea, Maria – „Metodica predării educaţiei plastice în învăţământul primar şi

preşcolar”, Editura Corint, Bucureşti, 2009

• Stan, L., Stan, Ileana, Botezatu, Elisabeta – „Ghid metodic pentru educaţie plastică

privind proiectarea şi desfăşurarea activităţilor de predare-învăţare-evaluare.

Clasele I-IV”, Editura Aramis, Bucureşti, 2004

Page 61: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Evenimentul didactic

Ob

iect

ive

Conţinutul informaţional al lecţiei

Resurse

Evaluare Procedurale Materiale Organizatorice

1.Moment organizatoric

Asigurarea condiţiilor optime pentru realizarea activităţii: -pregătirea materialului didactic;

-verificarea materialelor copiilor.

2.Captarea atenţiei

După ce, în orele anterioare, am cunoscut trei oameni de zăpadă cu preocupări şi poveşti diferite şi am aflat ce se întâmplă cu ei când vine primăvara, la ora de arte vizuale şi abilităţi practice omul de zăpadă Tremurici a venit încărcat de cadouri pentru copii: un film de animaţie,pe care îl vizionăm împreună, un prieten mic şi simpatic, Strănuţel, şi materiale pentru copii, ca să-şi construiască un omuleţ de zăpadă pe care să-l aibă ca

Conversaţia

Jucărie – om de zăpadă

Video-proiector

Frontal

Apreciere verbală

Page 62: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

amintire peste vară, fără să fie nevoie să-l ţină în frigider.

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

Voi anunţa subiectul activităţii: „Vom confecţiona un om de zăpadă din polistiren.”

Frontal Apreciere verbală

4.Reactualizarea cunoştinţelor

C1

Le voi solicita elevilor să identifice materialele de lucru şi să enumere modalităţi în care acestea pot fi transformate şi folosite.

Conversaţia Frontal Apreciere verbală

5.Dirijarea demersului didactic

C2

C3

OP1

Le voi prezenta omul de zăpadă-model, ca variantă de lucru şi le voi explica modalitatea de realizare. Voi demonstra etapele realizării jucăriei:

- Lipirea nasului, a mărgelelor pentru ochi, gură şi nasturi;

- confecţionarea pălăriei;

- decorarea cu zăpadă artificială şi sclipici alb

- lipirea fularului - decorarea

suplimentară a

Explicaţia

Demonstraţia

Exerciţiul

Observaţia

Obiect-model

Materiale necesare realizării obiectelor

Frontal

Apreciere verbală

Rezolvarea cerinţelor

Page 63: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

jucăriei, dacă elevul consideră necesar.

Voi menţiona că înfăţişarea acestuia poate varia în funcţie de ideile lor, apoi le voi solicita să realizeze propriile jucării. Voi urmări executarea obiectelor, voi da indicaţii suplimentare şi ajutor acolo unde va fi nevoie. Când termină, copiii prezinta oamenii de zăpadă colegilor, menţionând numele pe care le-au primit aceştia şi povestea lor (unde trăieşte, cu ce se ocupă etc.).

Individual

Frontal

6.Obţinerea performanţei

C4

După ce toate lucrările au fost prezentate, le voi cere copiilor să le evalueze obiectiv, având în vedere criteriile menţionate:

- Realizarea

obiectului;

- Originalitatea;

- Creativitatea;

Observaţia

Analiza

Individual Apreciere verbală

Rezolvarea cerinţei

Page 64: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

- Finalizarea lucrării.

7.Evaluarea activităţii

Le voi mulţumi copiilor pentru participare şi voi face aprecieri asupra modului în care s-a desfăşurat activitatea. Copiii vor primi un ultim cadou de la oamenii de zăpadă – câte un fulg care să le amintească de magia iernii.

Conversaţia

Analiza

Recompense Frontal Aprecierea verbală

Observaţii asupra comportamentului copiilor.

Page 65: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6
Page 66: DE ZĂPĂDĂ - scoaladanbarbilianconstanta.ro oameni de... · “PORTRETUL LUI GERULE ... M 1 conversaţia M 2 explicaţia M 3 exerciţiul M 4 observarea . M 5 jocul didactic M 6

Copertă CD

PRINTRE OAMENI

DE ZĂPĂDĂ

PROIECTE DIDACTICE

INSPECŢIE SPECIALĂ – GRADUL DIDACTIC II

Profesor: Comănici Mihaela