david (1)

8
PROIECT DIDACTIC Propunător: Data : Unitatea de învăţământ: Clasa : a III - a A Disciplina : Religie ortodoxă Subiectul lecţiei : Regele David Tipul lecţiei : mixtă Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe despre regele David; formularea unor aprecieri asupra comportamentului lui David. Obiective operaţionale La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: 01 - să descrie aspecte din viaţa regelui David; 02 - să identifice calităţile (virtuţile) regelui David; 03 - să precizeze importanţa pocăinţei în viaţa noastră; 04 - să formuleze învăţăturile morale din lecţie; 05 - să explice care este contribuţia regelui David la tezaurul Bisericii creştine (Psalmii). Strategia didactică 1. Metode şi procedee : exerciţiul, conversaţia, explicaţia, meditaţia religioasă, lectura, observarea dirijată, cântarea religioasă. 2. Mijloace de învăţământ: Planşe David şi Goliat, Cortul Sfânt, Mormântul regelui David, Psaltirea. 3. Forme de organizare a activităţii elevilor : activitate frontală şi activitate individuală. Resurse 1. Bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982. 1

Upload: constantinstoica

Post on 02-Feb-2016

4 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

DAVID

TRANSCRIPT

Page 1: david (1)

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Data : Unitatea de învăţământ: Clasa : a III - a ADisciplina : Religie ortodoxăSubiectul lecţiei : Regele DavidTipul lecţiei : mixtă

Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe despre regele David; formularea unor aprecieri asupra comportamentului lui David. Obiective operaţionaleLa sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:01 - să descrie aspecte din viaţa regelui David;02 - să identifice calităţile (virtuţile) regelui David;03 - să precizeze importanţa pocăinţei în viaţa noastră;04 - să formuleze învăţăturile morale din lecţie;05 - să explice care este contribuţia regelui David la tezaurul Bisericii creştine (Psalmii).

Strategia didactică1. Metode şi procedee : exerciţiul, conversaţia, explicaţia, meditaţia religioasă, lectura, observarea dirijată, cântarea religioasă.2. Mijloace de învăţământ: Planşe David şi Goliat, Cortul Sfânt, Mormântul regelui David, Psaltirea.3. Forme de organizare a activităţii elevilor : activitate frontală şi activitate individuală.Resurse1. Bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982.2. Cleopa, Arhimandrit llie, Valoarea sufletului, Editura „Bunavestire", Bacău, 1996.3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „ Polirom", laşi, 1999.4. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura „ Polirom", laş5. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin- ortodoxă pentru clasa a ll-a, Editura „Sf. Mina", laşi, 2001.6. *** Psaltirea, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1992.7. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei. Editura „Reîntregirea", Alba lulia. 2006

1

Page 2: david (1)

DEMERSUL DIDACTIC

Nr. crt.

Etapele Lecţiei

Ob. op.

Timp Activitatea profesorului/ Activitatea elevuluiMetode

şi procedee

Mijloacede învăţă-

mânt

Forme de organi-

zareEvaluare

1 2 3 4 5 6 7 8 9

1. Momentul organizatoric

2'

- salut elevii şi rostesc împreună cu ei rugăciunea;- notez absenţele şi organizez managementul clasei pentru începerea activităţii didactice care urmează să se desfăşoare;

- elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea activităţii didactice;

exerciţiul Activitate frontală

2. Verificarea cunoştinţelor

10'Apoi, le adresez următoarele întrebări:„ - Cine a fost primul rege al poporului evreu?" „-... regele Saul."„ - Ce însuşiri avea regele Saul?" „-...vitejia, mândria, invidia...."„ - Cum şi-a manifestat invidia faţă de David?" „ -... a pus la cale moartea lui."„ - Ce a făcut David în acea situaţie?" „ - ... l-a iertat. Ar fi putut să-l ucidă de două ori, dar nu a făcut-o."„ - David l-a respectat pe regele Saul numai în timpul vieţii?" „ -... Nu, ci şi după moartea acestuia. L-a îngropat cu cinste pe rege şi i-a dedicat ocântare de jale (o rugăciune)."„ - Care a fost pedeapsa regelui Saul pentru faptele sale?" „ - ... nu a avut o domnie lungă şi binecuvântată de Dumnezeu."„ - Ce ar fi trebuit să facă Saul pentru a recăpăta milostivirea divină?" „ - ... să-i pară rău pentru faptele sale şi să-şi ceară iertare."„ - Care a fost răsplata lui David pentru faptele sale bineplăcute?" „ - ... David a fost numit rege al poporului evreu."

Conversa-ţia

Activitate frontală

Aprecieri verbale

3.

Pregătirea elevilor pentru

receptarea noilor

cunoştinţe

2'Le spun elevilor că pentru credinţa lui David în Dumnezeu, în timpul domniei sale, atât în momentele de măreţie, cât şi în cele de decădere, „Domnul a fost cu David" (2 Samuel 3,10). Elevii ascultă cu atenţie.

explicaţiaActivitate frontală

2

Page 3: david (1)

4.Precizarea titlului şi a obiectivelor

urmărite

2'Astăzi vom vorbi despre regele David; apoi, voi scrie titlul lecţiei pe tablă.Vom afla aspecte din viaţa lui David, ce calităţi avea el; vom vedea ce importantă este pocăinţa în viaţa noastră şi vom încerca, împreună, să formulăm învăţăturile lecţiei de azi. Elevii notează data şi titlul lecţiei în caiete şi ascultă ce le spun cu atenţie.

expunerea

5.Comunicarea

noilor cunoştinţe

10'

Voi începe cu prezentarea unor aspecte din viaţa lui David.„David a fost unul dintre cei mai vestiţi regi ai Israelului, în tinereţea sa, David a fost păstor şi era cunoscut ca cel mai iscusit în lupta cu fiarele sălbatice. El s-a născut în Betleem, oraşul în care avea să Se nască şi Domnul nostru Iisus Hristos. David era înţelept şi cu multă credinţă în Dumnezeu. Deşi era încă tânăr, el a dat dovadă de mare vitejie în timpul unui război dintre evrei şi un alt popor. Atât duşmanii, cât şi evreii s-au înţeles să nu se mai lupte, ci să aleagă câte un reprezentant din fiecare tabără să se lupte între dânşii şi, după lupta lor, să se hotărască izbânda. Din tabăra duşmană s-a ales un om mare şi puternic, numit Goliat. Dintre evrei, nimeni nu îndrăznea să se lupte cu Goliat. Tocmai în acel timp a venit la tabără şi David, care a cerut voie regelui Saul să se lupte cu Goliat. David şi-a luat praştia şi ciomagul şi a plecat către Goliat. Acesta, văzându-l, i-a zis: .-Cine sunt eu, de vii la mine cu pietre şl ciomag?" David însă îl răspunse: „-Eu vin la tine în numele lui Dumnezeu". Când a spus aceste vorbe, David a întărit praştia şi l-a lovit pe Goliat cu o piatră drept în frunte. Ameţit, Goliat a căzut jos, iar David i-a tăiat capul. Astfel evreii au ieşit biruitori.După moartea regelui Saul, David a fost uns rege al evreilor. Ca rege, a purtat multe războaie şi, având multă credinţă în Dumnezeu, în toate a ieşit biruitor.-El a proorocit despre venirea Domnului nostru lisus Hristos. Din neamul său s-a născut Sfânta Fecioară Măria. David a scris multe cântări de laudă lui Dumnezeu. Aceste cântări se numesc psalmi şi se citesc şi astăzi în Biserica noastră." Copiii ascultă cu atenţie. Apoi voi prezenta imagini cu David şi Goliat şi le voi cere copiilor să identifice cele două persoane biblice. Elevii privesc imaginile şi identifică persoanele. ..Precizare: Ca rege, David a făcut multe lucruri "deosebite în regatul său. A făcut din oraşul Ierusalim o frumoasă capitală religioasă. El s-a hotărât să construiască un templu Sfânt de o frumuseţe unică. Bunele sale Intenţii nu au fost suficiente. El a proiectat Templul Sfânt dar a reuşit doar să ridice un Cort Sfânt (locaş de închinare).Le arat imaginea Cortul Sfânt. Elevii privesc cu atenţie.

Povestirea sau lectura

Observarea dirijată

Explicaţia

Observarea dirijată

PlanşaDavid şiGoliat

Imaginea Cortul Sfânt

Activitate frontală

Activitate frontală

Activitate frontală

Aprecieri verbale

3

Page 4: david (1)

6.Fixarea şi

sistematizarea noilor

cunoştinţe

01

02

03

04

20'

Îi voi îndruma pe elevi să citească lecţia din manual şi să sublinieze calităţile lui David. Elevii citesc lecţia şi identifică calităţile acestuia.Apoi le voi adresa următoarele întrebări: „ - Unde s-a născut David?" „ - ... în Betleem. „ - Ce a fost David în copilărie?" „ -... păstor de oi."„ - Ce calităţi ale lui David se desprind din fragmentul citit?" " -... era credincios, viteaz, înţelept, bun." .„ - Ce l-a ajutat pe David să-l biruie pe uriaşul Goliat?" „ - ... credinţa sa în Dumnezeu"„ - Cum credeţi că a dobândit David credinţa mare în Dumnezeu?" „ - S-a rugat mult lui Dumnezeu în timpul păstoritului."„ - Dar noi cum putem dobândi o credinţă mare în Dumnezeu?" „ -... prin multă rugăciune." Precizare: Regele David a fost un om credincios, dar a greşit şl el. David care învinsese pe uriaşul Goliat a fost învins de un uriaş nevăzut: păcatul. Săvârşirea păcatului atrage pedeapsa. În urma pedepsei primite regele David şi-a dat seama de gravitatea păcatului. Părerea de rău, căinţa i-au cuprins sufletul. El postea, dormea pe pământ, plângea îndelung şi se ruga la Dumnezeu cerându-i iertare. Pocăinţa lui sinceră i-a adus iertarea şi binecuvântarea Domnului. Regele David rămâne pentru creştini un model de credinţă, iertare, pocăinţa şi slujire lui Dumnezeu. Elevii ascultă cu atenţie.El a murit după 40 de ani de domnie.Le arat imaginea Mormântul lui David. Elevii privesc cu atenţie.

Apoi, le cer elevilor să scrie în caiete câteva idei principale ce reies din lecție. „…David s-a născut în Betleem, locul unde avea să se nască si Iisus Hristos…”„… din neamul lui s-a născut Fecioara Maria…”„…”datorită credinței puternice în Dumnezeu, a fost ales rege al evreilor…”„…a scris multe cântări de laudă lui Dumnezeu, cântări numite psalmi și a costruit un locaș de închinare (un Cort Sfânt)…”„…Regele David rămâne pentru creştini un model de credinţă, iertare, pocăinţa şi slujire lui Dumneze…”

Lectura

Conversa-ţia

Explicaţia

Observarea dirijată

conversaţia

Exerciţiul

Conversa-

ImagineaMormântul

luiDavid

Activitate individuală

Activitate frontală

Activitate frontală

Activitate frontală

Activitate frontală

Activitate frontală

Activitate

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri

4

Page 5: david (1)

Precizare:Sfinţii părinţi spun că David a păcătuit o singură dată, dar s-a căit toată viaţa pentru păcatul săvârşit. Acest citat era scris într-o biserică sub icoana care înfăţişa pe regele David în rugăciune. Un om care nu se spovedise de mulţi ani, intrând în biserică şi citind aceste cuvinte şi-a spus : „Dar eu greşesc toată viaţa şi nu plâng niciodată." „ - Cum îl putem caracteriza pe regele David? „ - .... bun, iertător, generos, credincios, viteaz, drept."

ţia

Explicaţia

Meditaţia religioasă

Conversa-ţia

Cântarea religioasă

conversaţia

Casetă audio

frontală

Activitate frontală

Activitate frontală

Activitate frontală

verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

7. Aprecierea activităţii elevilor

1'La sfârşitul orei voi face aprecieri generale şi individuale, privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe.Elevii care au participat la lecţie vor fi notaţi.

- Elevii ascultă aprecierile profesorului.

expunerea Activitate frontală

Aprecieri verbale

8.Precizarea şi

explicarea temei pentru

acasă

2'Voi anunţa şi voi explica tema pentru acasă: „-Citiţi lecţia şi scrieţi un scurt text despre regele David în care să menţionaţi un lucru care v-a impresionat şi care vă poate fi de folos „. Elevii notează tema pentru acasă şi ascultă explicaţiile profesorului.

explicaţia Activitate frontală

9.Încheierea

1'Rostesc rugăciunea împreună cu elevii, salut şi ies din sală; exerciţiul Activitate

5

Page 6: david (1)

activităţii - elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut; frontală

Oglinda tablei(caietului)

Regele David

Data ...

greşeală - pedeapsă - pocăinţă – iertare

ÎNVĂŢĂTURI:

Greşeala fără pocăinţă atrage pedeapsa. Greşeala urmată de pocăinţă aduce iertare.

6