cum poate fi elaborat proiectul didactic al unei unităţi de învăţare
TRANSCRIPT
-
7/29/2019 Cum poate fi elaborat proiectul didactic al unei uniti de nvare
1/2
1
Cum poate fi elaborat proiectul didactic al unei uniti de nvare
la disciplin pentru clasa unde nva copilul cu CES?
Procesul educaional centrat pe formare de competene solicit din partea cadrului didactic un alttip de abordare a proiectelordidactice i anume: proiectarea didactic a unei uniti de nvare, care
include 812 lecii, ncheindu-se cu ora de evaluare. Metodologia de proiectare a unei uniti denvare presupune o succesiune de etape, nlnuite logic, care vizeaz atingerea de ctre elevi aanumitor finaliti/sub-competene prin realizarea unor activiti de nvtare n baza coninuturilor
propuse. nvtorul/profesorul va elabora proiectul unei uniti de nvare, pentru a avea o viziune deansamblu, unitar asupra procesului educaional. Proiectul se va desfura pe parcursul a ctorva leciii va asigura respectarea consecutivitii i a coerenei demersurilor didactice de la o or la alta, astfelnct acestea s conduc la atingerea finalitilor proiectate pentru unitatea de nvare dat de ctre toielevii, inclusiv a celor cu CES.
Prezentm o posibil structur a unei uniti de nvare pentru un proiect didactic care vainclude i rubrici pentru copilul cu CES. (Acestea snt nsemnate cu asterisc.)
Unitatea de nvare: .......................................
Competene specifice/sub-competene Sub-competene *1.
2.
3.
etc.
1.
2.
3.
Etc.
Demers acional
Data
Nr. de ordine al lecieiSubiectul lecieiTipul leciei
Se scrie subiectul leciei conform proiectriide lung durat
Obiective operaionale ale leciei1.
2.
Etc.
Obiective operaionale*1.
etc.
Etapele
leciei
Activitatea
educaional
Activitatea
educaional*
Resurse
materiale i
procedurale
(metode,
tehnici)
Timp Evaluare Evaluare*
Evocare
Realizarea
sensului
ReflecieExtindere
-
7/29/2019 Cum poate fi elaborat proiectul didactic al unei uniti de nvare
2/2
2
Un tabel similar va fi completat pentru cea de-a doua lecie i pentru urmtoarele din cadrulunitii de nvare pn la ultima or a unitii de nvare cea de evaluare.
Din tabel observm c nvtorul/profesorul:- va indica ce finaliti va atinge copilul cu CES pe parcursul unitii de nvare, care vor fi
preluate din proiectul de lung durat;
- va formula pentru fiecare lecie rezultatele ateptate (obiectivele) pentru copilul cu CES;- va proiecta activiti de nvare, sarcini de activitate pentru copilul cu CES i modalitatea deevaluare.
Toate acestea reprezint o operaionalizare, concretizare a prevederilor curriculumuluiindividualizat ( rubricile: strategii/tehnologii didactice i strategii de evaluare).
Dac elevul cu CES este asistat la anumite ore de ctre cadrul didactic de sprijin,nvtorul/profesorul trebuie s colaboreze cu acesta nu doar la ore, dar i la etapa de elaborare a
proiectului didactic, astfel nct CDS s tie din timp care vafi rolul su n cadrul orei.