craiasa zapezii proiect didactic

14
DATA: CLASA: a II –a ÎNVĂŢĂTOARE : UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Iarna TEMA LECŢIEI: ,,Crăiasa Zăpezii“după Hans Christian Andersen TIPUL LECŢIEI: transmitere/asimilare de noi cunoştinţe OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.1 să desprindă informaţii de detaliu dintr-un mesaj ascultat 1.2 să distingă sensul cuvintelor într-un enunţ 2.1 să îmbine enunţurile într-un mesaj propriu 2.2 să pronunţe clar şi corect enunţuri 3.2 să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit 3.4 să citească în ritm propriu un text nou de mică întindere 4.3 să utilizeze sensul cuvintelor noi în enunţuri proprii 4.4 să scrie corect, lizibil şi îngrijit texte 4.5 să utilizeze convenţii ale limbajului scris (semnul de exclamare,linia de dialog, virgula, două puncte) SCOPUL LECŢIEI: OBIECTIVE OPERAŢIONALE: COGNITIVE O1: să citească corect, conştient şi cursiv textul; O2: să explice cuvintele noi; O3: să integreze cuvintele noi în enunţuri ; O4: să identifice elementele esenţiale ale textului (titlu, autor, personaje);

Upload: nedelea-carmen

Post on 29-Oct-2015

1.052 views

Category:

Documents


18 download

TRANSCRIPT

DATA: CLASA: a II –a ÎNVĂŢĂTOARE : UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicareDISCIPLINA: Limba şi literatura română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Iarna TEMA LECŢIEI: ,,Crăiasa Zăpezii“după Hans Christian Andersen TIPUL LECŢIEI: transmitere/asimilare de noi cunoştinţeOBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.1 să desprindă informaţii de detaliu dintr-un mesaj ascultat 1.2 să distingă sensul cuvintelor într-un enunţ 2.1 să îmbine enunţurile într-un mesaj propriu 2.2 să pronunţe clar şi corect enunţuri 3.2 să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit 3.4 să citească în ritm propriu un text nou de mică întindere 4.3 să utilizeze sensul cuvintelor noi în enunţuri proprii 4.4 să scrie corect, lizibil şi îngrijit texte 4.5 să utilizeze convenţii ale limbajului scris (semnul de exclamare,linia de dialog, virgula, două puncte)SCOPUL LECŢIEI: OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

COGNITIVEO1: să citească corect, conştient şi cursiv textul; O2: să explice cuvintele noi; O3: să integreze cuvintele noi în enunţuri ;O4: să identifice elementele esenţiale ale textului (titlu, autor, personaje);O5: să formuleze întrebări şi răspunsuri referitoare la text;O6: să participe activ la conversaţiile pe marginea textului.

OA1: Stimularea interesului pentru toate genurile de opere literareAFECTIV ATITUDINALE: - să manifeste interes pentru lecţie;- sensibilizarea elevilor cu frumosul creaţiilor literare; - să coopereze cu colegii pentru realizarea unor sarcini.PSIHOMOTORII: să păstreze o poziţie corectă corporală în timpul desfăşurării lecţiei

STRATEGII DIDACTICE:

a) METODE , PROCEDEE ŞI TEHNICI DE LUCRU: conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, conversaţia euristică, cadranele,lectura explicativă, citire în lanţ, citire selectivă, metoda RAI. b)MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: c) RESURSE : - UMANE: elevii clasei - SPAŢIALE: sala de clasăFORME DE evaluare: frontală, individual, pe grupe.BIBLIOGRAFIE:

Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu - Limba şi literatura română, manual pentru clasa a II-a, Editura Aramis, 2004;Gabriela Bărbulescu, Daniela Beşliu - Metodica predării limbi şi literaturii române în învăţământul primar;Dan Beşliu, Ion Bordea, Rodica Chirilă, V. Constantin, O. Dorca, C. Grigorescu – Comunicare. Limba română, Editura Nomina, 2010;

Nr. Crt.

Momentele lecţiei

Ob. op.

Conţinut informaţional Forme de organizare Evaluare Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor Metode şi

procedeeeMijloace didactice

Forme de organizare

1 Moment organizatoric

- Fac prezenţa.- Asigur condiţiile necesare unei bune desfăşurări a lecţiei.- Cer elevilor să se pregătească pentru lecţie.

Elevii îşi pregătesc cele necesare pentru începere orei de limba şi literatura română..

conversaţia Manuale caiete

frontal Observaţia curentă

2 Verificarea temei Verific tema calitativ si cantitativ,

corectând împreună cu elevii eventualele greşeli. Fiecare elev va corecta tema colegului de bancă.La sfârşit voi aduna caietele de tema pentru a vedea cum au corectat fiecare elev tema celuilalt.

Elevii corectează fiecare tema colegului de bancă

exerciţiul conversaţia

caiete frontalindividual

frontală

3 Reactualizarea cunoştinţelor Se ve r i f i c ă t ema pen t ru aca să

ca l i t a t i v ş i c an t i t a t i v .Se verifică cunoştinţele referitoare la semnele de punctuaţie învăţate : punctul şi semnul întrebării, semnul exclamării.1. Se pun întrebări.- Ce este propoziţia?- Când folosim semnul punct?- Dar semnul întrebării?- La sfârşitul căror propoziţii folosim semnul exclamării?

2. Alcătuiţi propoziţii care să exprime o mirare, un îndemn, o urare, un salut.

Elevii răspund la întrebări.

Elevii alcătuiesc propoziţii.

Conversaţiaexplicaţia

exerciţiul caiete

Frontal

individual

frontală

4 Captarea OA1 Citesc o mică pozie. Conversaţia Fişă Observare

atenţiei ,,Ea este a zăpezior crăiasăşi din palat de gheaţă vine.Spuneţi : Aşa-i că e frumoasă?La iarnă poate să o vadă oricine.“

Elevii ascultă. euristică Anexa 2 frontal curentă

5 Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor

O1O2O3

Astăzi copii vom învăţa o nouă lecţie: ,,Crăiasa Zăpezii“ după Hans Christian Andersen. Voi scrie titlul lecţiei şi autorul pe tablă. Astăzi vom citi lecţia, vom explica cuvintele necunoscute, vom alcătui propoziţii cu ele, vom lucra pe fişe , vom lucra pe echipe.

Elevii recepţionează.Notează în caiete.

Conversaţia explicaţia

Caietetablă frontal frontală

6 Dirijarea învăţării

O1

O2

O3

Solicit elevilor să citească lecţia în gând.Se solicită citirea lecţiei în gând de către elevi şi sublinierea cuvintelor necunoscute.Se citeşte lecţia model de către cadru didactic. Prezint elevilor poze relevante pentru fiecare fragment al lecţiei. Se citeşte textul în lanţ, selectiv şi integral de către elevi. Se explică cuvintele noi la tablă şi pe caiete.Se alcătuiesc enunţuri cu ajutorul cuvintelor şi expresiilor noi din text. Rezolvă exerciţiul nr. 1 pag. 53.Cer elevilor să răspundă la întrebări legate de conţinutul lecţiei.

Elevii ascultă.

Elevii citesc în gând lecţia..

Elevii citesc.Elevii recpţionează.

Elevii răspund la întrebări.

Lectura explicativă

Conversaţia euristică

Citire în lanţ.selectivă.

Exerciţiul.

ManualcaietePoze relevante ptr. fiecare fragment al lecţiei.(anexa 3)

frontal Frontal

individual

7 Realizarea performanţelor O5

O6

Se solicită formularea de întrebări pe baza conţinutului textului. Elevii se împart în două grupe şi adresează întrebările membrilor celeilalte grupe.

Elevii cooperează cu colegii.Pun întrebări . Răspund la întrebări.

Metoda RAI Manual caiete

Pe grupe. Acordare de puncte şi aprecieri

Se acordă câte un punct pentru fiecare întrebare corectă, respectiv pentru fiecare răspuns corect. Rolurile se inversează sau îndeplinesc succesiv.

8 Asigurarea feedbakului

Împart elevilor fişe pe care le vor lucra individual.

Elevii lucrează individual pe fişe.

exerciţiulcadrane

Fişe (anexa 1)

Individual individual

9 Asigurarea retenţiei şi a transferului

Fac aprecieri asupra modului cum au participat elevii la lecţie.Anunţ elevilor tema pentru acasă.

Elevii ascultă, notează tema. Explicaţiaconversaţia

Manuale caiete

Frontalindividual

Aprecieri orale

Anexa1

CRĂIASA ZĂPEZII DUPĂ HANS CHRISTIAN ANDERSEN

Care sunt personajele din text? Găsiţi cuvinte cu sens asemănător pentru cuvintele: zăpadă = pom = crăiasă = harnice = troiene =

Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării.

Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii

ANEXA 2

Crăiasa

Ea este a zăpezilor crăiasă, Şi din palat de gheaţă vine. Spuneţi : Aşa-i că e frumoasă? La iarnă poate să o vadă.