cosul vesel al toamnei

12
Proiect de activitate integrata "Ce ne aduce Toamna in cos?" Data: 10.11. 2011 Grupa mare I “Piticii isteti’ ( nivel II) G.P.N din Scoala Nr. 15 "Adrian Paunescu", Pitesti prof. inv. presc. Stana Daniela - Georgiana Tema anuala: Cand, cum si de ce se intampla? Subtema: “Ce ma inconjoara?” Tema zilei: "Ce ne aduce Toamna in cos?" Durata: o zi Tipul activitatii: verificare si sistematizare de cunostinte Resurse metodologice: a)Strategii didactice: algoritmice si mixte ( bazate pe joc, intuitive) b) Metode si procedee: jocul didactic, explicaţia, expunerea, exerciţiul, conversaţia, demonstraţia, observarea dirijată c) Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici d ) MIJLOACE DIDACTICE : a) demonstrative: panoul merelor, scrisoarea Toamnei, jetoane fructe si legume, cifre, flip-chart, calendarul naturii, planşe demonstrativă. b) distributive: desene reprezentand fructe si legume, lipici, puzzle, cartoane colorate, creioane colorate, fişe de lucru, piese tip lego, 1

Upload: simida-precup

Post on 04-Dec-2015

59 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

n

TRANSCRIPT

Page 1: Cosul Vesel Al Toamnei

Proiect de activitate integrata

"Ce ne aduce Toamna in cos?"

Data: 10.11. 2011

Grupa mare I “Piticii isteti’ ( nivel II)

G.P.N din Scoala Nr. 15 "Adrian Paunescu", Pitesti

prof. inv. presc. Stana Daniela - Georgiana

Tema anuala: Cand, cum si de ce se intampla?

Subtema: “Ce ma inconjoara?”

Tema zilei: "Ce ne aduce Toamna in cos?"

Durata: o zi

Tipul activitatii: verificare si sistematizare de cunostinte

Resurse metodologice:

a)Strategii didactice: algoritmice si mixte ( bazate pe joc, intuitive)

b) Metode si procedee: jocul didactic, explicaţia, expunerea, exerciţiul, conversaţia, demonstraţia, observarea dirijată c) Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici

d ) MIJLOACE DIDACTICE :

a) demonstrative: panoul merelor, scrisoarea Toamnei, jetoane fructe si legume, cifre, flip-chart, calendarul naturii, planşe demonstrativă.

b) distributive: desene reprezentand fructe si legume, lipici, puzzle, cartoane colorate, creioane colorate, fişe de lucru, piese tip lego,

Scopul activitatii:

- dezvoltarea comportamentelor de cooperare, prosociale, proactive;

- dezvoltarea capacitatii de cunoastere a mediului inconjuratot, precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia;

1

Page 2: Cosul Vesel Al Toamnei

- verificarea si consolidarea cunostintelor copiilor despre anotimpul toamna

Resurse bibliografice:

a) Ştiiţifice : - coord. Culea L., Aplicarea noului curriculum pentru educaţia timpurie-o provocare?, Editura Diana, Piteşti, 2008 - coord. Culea L., Activitatea integrată din grădiniţe: ghid metodic, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008 - Revista învăţământului preşcolar, nr.3-4/2009, Editura Arlequin, Bucureşti, 2009 b) Oficiale: - M.E.C.I , “Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6\7ani ”, Bucureşti, 2008

Programul zilei: ADP:

§ Întâlnirea de dimineaţă: „Buna dimineata, Pitici frumosi si sanatosi!”

§ Calendarul naturii

§ Ştirea zilei: coşul cu fructe dăruit de Zâna Toamnei

§ Tranziţii: „Bate vântul frunzele” – joc muzical

§ Rutine: formăm rândul , ne purtăm civilizat, mâncăm ordonat "Trenuletul

manutelor curate"

ALA :

- ARTA: Coloram fructe si legume vesele “Hora fructelor si legumelor vesele”

- Joc de masa: puzzle fructe si legume (incastrare)

- Stiinta: Sortam imagini cu anotimpul toamna : “Cand se intampla?” (joc)

- Constructii : Ladite pentru fructe si legume

SARCINI DE LUCRU:

Arta:

- sa deseneze fructe si legume

- sa aseze siluetele in cosul fructelor, respectiv in cosuletul legumelor

- sa lipeasca jetoanele in HORA LEGUMELOR SI A FRUCTELOR

Joc de masa:

2

Page 3: Cosul Vesel Al Toamnei

- incatrastrare sferturi de legume si fructe

- sa sorteze jetoane cu fructe de toamna

Stiinta:

- sa recunoasca aspecte specifice anotimpului toamna;

- sa colaboreze in reconstituirea anotimpului toamna

Constructii :

-sa aleaga materialele necesare pentru a realize ladite pentru fructe si legume

Materiale didactice folosite: coli, creioane colorate, lipici, puzzle cu fructe, jetoane

cu fructe, jocul “Cand se intampla?”, Ed. REC PRESS,

Fructe si legume de plastic, cuburi de lemn si plastic

DOMENII EXPERIENTIALE:

DLC+DOS “ Ne jucam cu zana Toamna!”

Obiective de referinta vizate:

DLC:

O1) Sa participle la activitatile de grup, inclusive la activitatile de joc, atat in calitate

de vorbitor, cat si in calitate de auditor;

O2) Sa inteleaga si sa transmita mesaje simple, sa reactioneze la acestea;

O3) Sa audieze cu atentie un text, sa retina ideile acestuia si sa demonstreze ca l-a

inteles;

O4) sa distinga sunetele ce compun cuvintele si sa le pronunte corect.

DOS (abilitati practice)

O1) sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucru, pentru realizarea unei activitati

practice;

O20 Sa cunoasca diferite unelte simple de lucru, pentru realizarea unei activitati

practice;

O3) Sa cunoasca diferite materiale de lucru, din natura sau sintetice.

Scenariul zilei

1. ADP: activitatea incepe cu Intalnirea de dimineata

Salutul: “Buna dimineata, copii frumosi si sanatosi!” este mesajul zanei Toamna.

3

Page 4: Cosul Vesel Al Toamnei

Dimineaţa a sositToţi copiii au venit

În cerc să ne adunămPe covor să ne-aşezăm!

Prezenta se realizează în manieră interactivă cu ajutorul panoului de prezenţă,

reprezentat de un pom din polistiren, pe care se afla merele-copii.

Ce frumos ne-am salutatO zi bună ne-am urat!Cercul mare îl formăm

Pe covor ne aşezămSă vedem cine-i prezent

Să aflăm cine-i absent!

Calendarul naturii: A-nceput o nouă zi

Cum e vremea azi, copii?Se aleg imaginile corespunzătoare timpului de afară şi se completează calendarul naturii. Se vor repeta lunile de toamnă, cu accent pe numele popular al lunilor de toamna (Rapciune, Brumarel si Brumar)Impartasirea cu ceilalti: “Zana Toamna are mult de lucru. Suntem in ultima luna de

toamna si locul ei va luat de sora sa mai mare, Iarna. Zana este foarte obosita pentru

ca, atat in septembrie, cat si in octombrie, a trebuit sa aduca toamna in livezi, in

gradini si in vii. Nici padurea nu a fost ocolita. Pretutindeni putem vedea roadele sale:

cosuri pline cu fructe si legume, camari umplute de harnicele gospodine . “

Noutatile zilei : Astazi Toamna l-a trimis pe fiul sau, BRUMAR, sa ne ajute sa

descoperim comorile sale. Bine ai venit, spiridusule Brumar!”

Activitatea de grup: Haideti sa facem cunostinta cu Brumar, prin completarea

pomului grupei cu mere vesele, reprezentate de Pitici.

II. ALA:

Copiii pornesc in aventura alaturi de Brumar, cantand “Bate vatul frunzele” si isi

continua ziua cu activitatea la Centrele de interes: la sectorul Arta, copiii descopera

materialele necesare pentru a desena cele mai vesele fructe si legume, proaspete si

pline de vitamine; la sectorul joc de masa, Brumar le-a adus un joc nou si incitant: un

puzzle de incastrat cu fructe si legume, iar, la sectorul Stiinta, jocul “Cand se

intampla” le aduce imagini reprezentative cu anotimpul tomna, pe care Piticii trebuie

4

Page 5: Cosul Vesel Al Toamnei

sa le selecteze, trecand peste imaginile-capcana, cu imagini caracteristice pentru

celelalte fiice ale anului.

Dar că-ncepem lucrulŞi s-avem mult spor!

Azi lucrează fiecare,!

Cu ce are la sector

Copiii execută sarcinile de la sectoarele de activitate. Voi trece pe la fiecare sector şi voi îndruma copiii, ajutându-i dacă este cazul. De asemenea voi urmări relaţiile dintre copii în timpul jocului. Evaluarea lucrărilor pe sectoare

Cu cinci minute înainte de terminarea activităţii le voi spune copiilor să se

pregătească să termine ceea ce lucrează. Vom face un tur al sectoarelor pentru a

aprecia lucrările copiilor. Brumar ii felicita pe copii pentru ceea ce au lucart si ii invita

la masa.

Copiii vor servi masa, nu inainte de minutul de Educatie religioasa si vor spune

rugaciunea “Tatal nostru” si “Inger, ingerasul meu”.

III. ADE: Mesajul zilei: “Sa mancam fructe si legume pentru o sanatate de fier!”

Indrumari metodice

Domeniul experiential: DLC+DOS

Activitate integrata: “Ne jucam cu Zana Toamna”

Mijloc de realizare: joc didactic

Tipul activitatii: consolidare si verificare a cunostintelor

Modelul integrarii: POLARIZAREA – Toate demersurile intreprinse pe parcursul

zilei polarizeaza catre final, respectiv consolidarea achizitiilor despre anotimpul

toamna si despre sunete.

Scop:

- verificarea si consolidarea cunostintelor copiilor despre anotimpul toamna;

- completarea progresiva a temei, prin strapungerea barierelor dintre discipline;

- educarea deprinderilor de cooperare intre partenerii de joc;

- educarea spiritului estetic si practice.5

Page 6: Cosul Vesel Al Toamnei

Obiective operationale:

O1) sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate;

O2) sa sesizeze cuvintele, silabele si sunetele ;

O3) sa asocieze numarul de silabe cu cifra potrivita;

O4) sa participle cu placere la gasirea de raspunsuri la ghicitori;

O5) sa audieze un text si sa demonstreze ca a inteles mesajul transmis de acesta;

O6) sa dea chip fiecarui fruct sau legume si sa motiveze;

Sa aprecieze cu ajutorul emoticoanelor :”Imi place, nu-mi place!”

Evenimente

didactice

Obiective

operatio-

nale

Continutul invatarii Strategii didactice Evaluare

(instrument-

te si

indicatori)

1. Moment

organiza-

toric

Se creaza conditiile

psiho-pedagogice

necesare desfasurarii

activitatii in bune

conditii: aerisirea salii

de grupa, aranjarea

materialului (Se va

constitui “Ruleta

toamnei”); introducerea

copiilor in sala de

grupa; auditie;

instructaj verbal

2. Captarea

atentiei

Prezentarea continutului unui Cd. Copiii vor

asculta si vor viziona imagini ppt. “Supa de

zarzavat” (Tudor Gheorghe). Pe acest

fundal apare Brumar, fiul toamnei si ne

aduce “Caleasca toamnei “din dovleac,

trasa de caii-vinete.

Auditie

Vizionare imagini ppt.

Explicatie

conversatie

Orala;

Frontala

ITEMI:

Recunoasteti

legumele!

Cine a sosit la

noi?

3.Anuntarea

temei si a

obiectivelor

Brumar a auzit ca voi stiti multe lucruri

despre legume si fructe si va propune sa

facem o scurta calatorie in in lume lor si a

sunetelor si silabelor. Apoi ne va rasplati cu

fructe si legume din “Cosul Toamnei”.

Expunere

6

Page 7: Cosul Vesel Al Toamnei

ajutandu-ne sa le dam chip.

4.Explicarea

sarcinii si

fixarea

regulilor

jocului

Secventa 1

Sunt explicate copiilor regulile jocului:

- Copiii sunt impartiti in doua echipe:

FRUCTELE VESELE si LEGUMELE

SANATOASE. Fiecare echipa va trebui sa

descopere raspunsurile ghicitorilor propuse

de educatoare . Fiecare raspuns corect este

rasplatit cu fructe, respective legume vesele.

La fianal castiga echipa care a totalizat cele

mai multe puncte.

explicatia

5.Dirijarea

invatarii

Secventa 1:

„Ghici ghicitoarea mea!”

Copiii gasesc raspunsurile ghicitoarei

propuse de educatoare (ghicitori despre

fructe si legume)

. Se intuieste acel cuvant, prin

gasirea lui pe “ Ruleta Toamnei”,

realizata cu ajutorul imaginilor

colorate de colegi la sectorul Arta.

Se separă propoziţiile în vorbire,

alegându-se o anumită propoziţie;

se separă propoziţia în cuvinte,

pronunţându-se fiecare cuvânt;

se alege un cuvânt;

se desparte cuvântul în silabe

pronunţându-se fiecare silabă;

se disting sunetele invatate, se

pronunţă clar de către educatoare,

apoi de către prescolari.

Secventa 2

Brumar se declara multumit de munca

Piticilor si le propune sa inveseleasca

impreuna fructele si legumele, pe care i le-a

pus in cos mama sa, Zana Toamna.

Reguli:

Copiii vor intui materialele primite si vor

realiza fete fructelor si legumelor, apoi vor

explica ce reprezinta expresia data (tristete

Metoda fonetica,

analitico-

sintetica

-joc

-explicatia

Orala

Frontala

ITEMI:

Alcatuiti

propozitii cu

acest

cuvant…

Despartiti

propozitia in

cuvinte,

cuvintele in

silabe si

silabele in

sunete.

Reprezentati

grafic silabele

si sunetele.

Pe grupuri

ITEMI:

Realizati

chipul

fructelor si

legumelor , cu

7

Page 8: Cosul Vesel Al Toamnei

sau bucurie) carioaca

ochi de plastic

hartie autocolanta

bete de chibrituri

scobitori

fire de lana colorata

ajutorul

materialelor

primite!

6.Obtinerea

performantei

Se reprezint grafic silabele si sunetele si sa

scrie in dreptul lor numarul corespunzator

numarului de silabe.

Copiii vor incerca apoi sa realizeze o “

compunere” orala despre bogatia

anotimpului toamna, folosinduse de

imaginile selectate de colegi la sectorul Joc

de masa.

Copiii vor avea de stabilit daca fructele si

legumele le creaza placere sau neplacere si

de argumentat.

7.Asigurarea

retentiei si a

transferului

de cunostinte

Rezultatele activitatii vor fi analizate.

Copiii vor incerca sa realizeze o

“compunere” orala despre fructe.

“Turul galeriei”

Problematizarea

Conversatia

Machete “Fructe si

legume vesele”

8.Evaluare Copiii fac o hora si se invart in cerc,

cantand:

Hai la mere de vanzare1

Hai la mere de vanzare!

Rumene si rotunjoare,

Ca vin la vale gramada,

Toti copiii la-la-la

Se intorc acum asa!

(se intorc si se prind de maini cu spatele la

centrul cercului)

8