coseru florentina stiinte iii
DESCRIPTION
vgvTRANSCRIPT
ŞCOALA: Şcoala cu clasele I-VIII „Ion Creangă”
PROIECT DIDACTIC
DATA: 14.12.2010CLASA: a III-aPROPUNĂTOR: COSERU FLORENTINAOBIECTUL: STIINTE ALE NATURIISUBIECTUL: CORPUL OMENESCTIPUL: predare - învăţare - evaluareUNITATEA DE ÎNVATARE: CARACTERISTICI ALE CORPURILOR CU VIATA
OBIECTIVEa) de referinţă: 1.1. să indice asemănări şi deosebiri dintre corpuri pe baza unor observaţii proprii
1.3. să comunice în forme diverse observaţii şi comparaţii asupra corpurilor studiate şi asupra experimentelor realizate
b) operaţionale:
O1 să discute despre fiinte O2 să exprime pareri cu privire la importanta calitatii vietii O3 să descrie partile corpului, argumentand importanta fiecareia O4 să compeleteze imaginile O5 sa formuloeze raspunsuri corecte la intrebari O6 sa construiasca diagrama Venn O7să –si formeze abilitati de lucru in echipa
FORME DE ORGANIZARE:a) a conţinuturilor: interogatorie, interdisciplinară
b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri
TIPURI DE INTERACŢIUNI: profesor- elev, elev-profesor, elev-elev
TIPURI, FORME, STRATEGII ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE: orală-scrisă, individuală şi în grup
RESURSE:a) pedagogice: brainstorming-ul, conversaţia, explicatia, cafeneaua, metode interactive centrate pe
elev-turul galeriei
b) materiale: postere, prezentare power point, imagini incomplete ale corpului omenesc, cartonase cu imagini ale unor parti ale corpului omenesc, diagrama Venn
c) bibliografice:
► lingvistice:
Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu, Stiinte ale naturii, Editura Aramis, manual pentru clasa a III-a
► metodice: Module de formare din cadrul proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat.
Predarea-învăţarea interactivă centrată pe elev; Evaluarea continuă la clasă; Cunoaşterea elevului; Folosirea TIC în procesul de predare-învăţare Recuperarea rămânerii în urmă la limba română; Recuperarea rămânerii în urmă la matematică; Valori comportamentale şi reducerea violenţei în şcoală; Management instituţional/de proiect
d) temporale: 45 minute
ŢINTĂ DE PROGRES PROFESIONAL: Capacitatea de a adapta predarea în funcţie de nivelurile diferite ale elevilor pentru a asigura progresul tuturor elevilor
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
ETAPELE LECŢIEI
OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE(metode
instrumente indicatori)
DE CONŢINUT DE TIMP
FORME DE ORGANIZARE
MEODE ŞI PROCEDEE
MIJLOACE DIDACTICE
1. Captarea atenţiei
Copiii primesc cate un cartonas pe care vor trasa conturul mainii insotit de un mesaj pentru invatator
2 individual cartonaşe Copiii reacţionează pozitiv fiind captaţi
2. Anunţarea obiectivelor
Invatatorul prezinta obiectivele lectiei pe care le scrie intr-un colt al tablei.
3 frontal explicaţia Lista cu obiective
3. dirijarea învăţăriia. Prezentarea conţinutului ce urmează a fi predat, recapitulat sistematizat şi evaluatb. Prelegere interactivă
O1O5
Pe un poster este aşezat în mijloc cuvântul FIINTA , copiii trebuie să realizeze un ciorchine prin asaltul de idei
Invatatorul prezinta o scurta prezentare power point cu tema `Corpul omenesc`Se porneste o discutie in care se reflecta importanta unei vieti echilibrate in pastrarea sanatatii corpului omenesc.
2
10
individual
frontal
brainstorming
explicatia
poster
Prezentare power point
Copiii sunt antrenaţiOrala
Copiii ascultă cu atenţie si se implica in discutieOrala
d. Organizarea O1 Copiii sunt impartiti in 3 grupe, fiecare luand 10 grup Cafeneaua Copiii sunt
pentru activitatea de grup
numele unei parti a corpului omenesc(cap, membre, trunchi).Fiecare grupa isi alege un lider si un reprezentant apt pentru a expune parerile grupului. Fiecare grupa va descrie si va argumenta importanta partii de care se ocupa. Apoi fiecare reprezentant viziteaza pe rand celelalte grupe unde isi prezinta ideile si de unde sintetizeaza cele mai bune idei.
relaxaţi Atmosfera este destinsăOrala Scrisa
5. Obţinerea performanţelor
O3 Se afiseaza apoi posterele celor trei grupe si se observa parerile generale.
Invatatorul propune jocul `Ce a uitat pictorul` unde copiii trebuie sa completeze pe imaginile date ceea ce lipseste.
3
3
grup
individualfrontal
turul galeriei postere
imagini incomplete ale corpului omenesc
Produsele elevilor
Copiii completeaza imaginileOral
4. Feedback prin raportarea la obiectivele propuse iniţial, cu solicitarea elevilor
O2 Copiilor li se propune jocul `Cine stie castiga`. Invatatorul adreseaza intrebari la care copiii raspund oral sau prin ridicare de cartonase. Apoi se bifeaza obiectivele atinse din lista de obiective.
4 frontal conversaţia Cartonase cu imagini ale
unor pari ale corpului
Copiii observă atingerea obiectivelor
6. Asigurarea retenţiei şi transferul de cunoştinţe
O1 Invatatorul cere elevilor sa completeze diagrama Venn cu asemanari si deosebiri intre corpul omenesc si cel al animalelor.
5 frontal conversaţia Diagrama Venn
Copiii completeaza diagramaOral
7. Încheierea lecţiei
Invatatorul face aprecieri cu privire la desfasurarea lectiei.
2 individual