constantin si elena - proiect didactic

9
PROIECT DIDACTIC Propunător: prof. Diana Cornea Data: 19.02.2007 Unitatea de învăţământ: Şc. 08 „Dimitrie Cantemir” - Oradea Clasa: a VI-a B Disciplina: Religie ortodoxă Subiectul lecţiei: „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena. Edictul de la Milan” Tipul lecţiei: comunicare/însuşire de noi cunoştinţe Scopul lecţiei: Înţelegerea implicaţiilor Edictului de la Milan din 313 în viaţa Bisericii creştine; formarea unor atitudini pozitive privitor la Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena, pentru a le urma exemplul; Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili: 01 – să descrie convertirea Împăratului Constantin, folosind informaţiile primite; 02 – să precizeze modalităţile prin care Împăratul Constantin a sprijinit şi ocrotit creştinii; 03 – să descrie contribuţia Împărătesei Elena, în viaţa Bisericii creştine din primele veacuri; 04 – să explice sintagmele „cei întocmai cu Apostolii” şi „părinţii creştinătăţii”, atribuite Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena; 05 – să prezinte modalităţile prin care Biserica Ortodoxă îi cinsteşte pe Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena; 1

Upload: mihai-leu

Post on 03-Jan-2016

81 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Constantin Si Elena - Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

Propunător: prof. Diana CorneaData: 19.02.2007Unitatea de învăţământ: Şc. 08 „Dimitrie Cantemir” - OradeaClasa: a VI-a BDisciplina: Religie ortodoxăSubiectul lecţiei: „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena. Edictul de la Milan”Tipul lecţiei: comunicare/însuşire de noi cunoştinţe

Scopul lecţiei: Înţelegerea implicaţiilor Edictului de la Milan din 313 în viaţa Bisericii creştine; formarea unor atitudini pozitive privitor la Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena, pentru a le urma exemplul;

Obiective operaţionale:La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:01 – să descrie convertirea Împăratului Constantin, folosind informaţiile primite; 02 – să precizeze modalităţile prin care Împăratul Constantin a sprijinit şi ocrotit creştinii;03 – să descrie contribuţia Împărătesei Elena, în viaţa Bisericii creştine din primele veacuri;04 – să explice sintagmele „cei întocmai cu Apostolii” şi „părinţii creştinătăţii”, atribuite Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena;05 – să prezinte modalităţile prin care Biserica Ortodoxă îi cinsteşte pe Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena;

Strategia didactică1. Metode şi procedee:

Metode clasice: execiţiul, expunerea, lectura explicativă, conversaţia, explicaţia, meditaţia religioasă, povestirea, argumentarea, observarea dirijată.

Metode moderne: Phillips 6-6, Organizatorul grafic cronologic, Organizatorul grafic al caracteristicilor, Unul stă, trei circulă, Cadranele;

2. Mijloace de învăţământ: icoana Sf. Împăraţi, imagini de la Locurile Sfinte, imagini cu lemnul Sf. Cruci, harta Imperiului Roman în secolul al IV-lea, imagini cu biserici care au fost ctitorite de Împăratul Constantin cel mare şi

1

Page 2: Constantin Si Elena - Proiect Didactic

mama sa, Elena; imagini cu Arcul de Triumf al lui Constantin, manual sau material didactic auxiliar.

3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală.

Resurse bibliografice: Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian; Opriş, Dorin; Opriş, Monica,

Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000. Muha, Camelia, Religie creştin ortodoxă, Caiet pentru elevi, cadre

didactice şi părinţi, clasa a VI – a, „Editura Sfânta Mina”, Iaşi, 2002. Vasilescu, Ileana, „Vieţile sfinţilor – povestiri pentru copii”, vol. 1,

Editura „Cartea ortodoxă”, Bucureşti, 2005. Opriş, Dorin; Opriş, Monica, „Metode active de predare învăţare. Modele

şi aplicaţii la religie”, Editura „Sfânta Mina”, Iaşi, 2006.

DEMERSUL DIDACTIC

Motivaţia: Pentru creştinii zilelor noaste este greu de imaginat că cineva putea fi omorât pentru credinţa lui, pentru credinţa practicată. Împăratul Constantin cel Mare a fost cel care a pus capăt persecuţiilor creştinilor. Contribuţia sa la dezvoltarea creştinismului a fost remarcabilă; faptele realizate au determinat trecerea lui şi a mamei sale, împărăteasa Elena, în rândul sfinţilor.

Condiţii prealabile: pentru a se putea aplica cu succes metodele moderne, este indicat şi important să îndeplinească următoarele condiţii: clasa de elevi să fie omogenă din punct de vedere al nivelului cunoştinţelor elevilor, să posede cunoştinţe despre conţinut în urma participării la slujbe sau din lecţiile de istorie; elevii să aibă deprinderea de a lucra în grup şi de a utiliza strategii interactive.

Evaluarea: Ca profesori, trebuie să ne punem întrebarea: „Ce dovezi există că elevii au învăţat şi au înţeles lecţia?”

a) De conţinut: răspunsurile la întrebări, completarea organizatoarelor grafice, rezolvarea sarcinilor de lucru date de profesor;b) De utilizare a operaţiilor gândirii şi a abilităţilor practice: analiza textului, desprinderea ideilor, realizarea de conexiuni între evenimente, argumentarea unor afirmaţii, compararea cunoştinţelor proprii cu cele ale colegilor.

2

Page 3: Constantin Si Elena - Proiect Didactic

Desfăşurarea situaţiilor de învăţare

Evocare1. Conexiuni cu cunoştinţele anterioare, prin metoda Phillips 6-6.• Se organizează clasa în grupe de câte şase elevi. Indicaţii: scrieţi timp de şase minute tot ce vă amintiţi despre Sfântul

Constantin cel Mare.• Activitate de grup.• Prezentarea punctului de vedere comun de către purtătorul de cuvânt al

fiecărui grup, timp de două minute• Apoi se realizează sintetizarea cunoştinţelor elevilor, prin realizarea unui

organizator grafic cronologic; acesta cuprinde evenimentele prezentate de elevi. În timp ce se completează organizatorul, se lasă locuri libere pentru evenimentele care nu au fost precizate de elevi. Aspectele legate de faptele Sfântului Constantin vor fi consemnate pe un flip-chart, într-un organizator grafic al caracteristicilor.

Realizarea sensului2. Comunicarea subiectului lecţiei noi şi motivarea pentru învăţare.3. Confruntarea cu noile informaţii - se va folosi Anexa_Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena. Edictul de la

Milan – 313; - se utilizează metoda Unul stă, trei circulă: elevii din fiecare grupă vor

fi numerotaţi de la 1-4 în ordine alfabetică; în cadrul grupelor, elevii vor rezolva următoarele sarcini de lucru:

a) Influenţa mediului familial asupra vieţii religioase a Sf. Constantin.b) Convertirea Sfântului Constantin.c) Constantin cel Mare - ocrotitor al creştinilord) Sfârşitul vieţii şi sărbătorirea lui şi a Sfintei Elena.

Reflecţia 4. Organizatorul grafic de tip cronologic se completează frontal cu cele mai importante evenimente din viaţa Sfântului Constantin.

Organizatorul grafic de tip cronologic

- începutul domniei Sfântului Împărat Constantin cel Mare;

- Edictul de la Milan;

- generalizarea duminicii ca sărbătoare săptămânală;

- convocarea sinodului I ecumenic;

3

306

313

321

325

Page 4: Constantin Si Elena - Proiect Didactic

- sfârşitul vieţii Împăratului Constantin;

Domnia Sfântului Împărat Constantin cel Mare

5. Apoi, organizatorul grafic al caracteristicilor se completează frontal cu cele mai importante fapte ale Sfântului Constantin.

Organizatorul grafic al caracteristicilor

4

Sfântul Constantin cel Mare

fapte

Creştinismul – religie permisăSinodul I – convocare şi

participare

lemnul Sfintei Cruci – ajutor mamei sale, pentru găsirea lui

la Ierusalim

Constantinopol – noua capitală

biserici creştine - construite

Duminica – zi de sărbătoare funcţii înalte - creştini

337

Page 5: Constantin Si Elena - Proiect Didactic

6. Se prezintă modalităţile prin care creştinii din ziua de astăzi pot urma exemplul Sfântului Constantin. Se va utiliza metoda Cadranele, şi anume:

- în fiecare din cele patru cadrane, se cere elevilor să noteze individual acţiunile pe care le pot face creştinii, avându-l ca model pe Sfântul Constantin cel Mare, pentru următoarele aspecte din viaţa Sfântului:

I. convocarea Sinodului I ecumenic;II. generalizarea duminicii ca sărbătoare săptămânală în întreg

Imperiul Roman;III. construirea primelor biserici creştine;IV. apartenenţa la o familie creştină;

Cadranele

I- cunoaşterea învăţăturii de credinţă;- păstrarea credinţei creştine;- citirea Sfintei Scripturi;- participarea la orele de religie şi la alte activităţi religioase;

II

- cinstirea duminicii şi a sărbătorilor;- participarea la Sfânta Liturghie duminica;- cunoaşterea motivelor pentru cinstirea Duminicii;

III- contribuţii la construirea de biserici;- participarea la corul bisericii;- păstrarea curăţeniei în biserică;- amenajarea spaţiului din jurul bisericii;- întreţinerea financiară a bisericii;- vizitarea unor mănăstiri;

IV- transmiterea învăţăturii de credinţă urmaşilor;- rugăciune pentru membrii familiei;- întemeierea unei familii creştine;- creşterea copiilor în frică de Dumnezeu;- păstrarea unităţii familiei;

7. Acţiune frontală: - completarea pe tablă a cadranelor; - se va lua de la fiecare elev opinii pentru completarea cadranelor;

5

Page 6: Constantin Si Elena - Proiect Didactic

OGLINDA TABLEI (CAIETULUI)

Data __________

Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena. Edictul de la Milan din 313

1) Familia împăratului Constantin.2) Convertirea Împăratului Constantin.3) Fapte importante din politica împăratului Constantin: a. Edictul de la Milan – se acordă libertate religioasă creştinismului;

- edict – decret cu caracter normativ dat de un împărat cu privire la o anumită problemă

b. înlăturarea dispoziţiilor şi a pedepselor date; c. înfiinţarea unei noi reşedinţe Imperiale – Constantinopol (330); d. sprijinirea şi ocrotirea creştinilor; 4) Contribuţia Împărătesei Elena la viaţa bisericii creştine în secolul al IV – lea. 5) Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena – „părinţii creştinătăţii” - „cei întocmai cu Apostolii”.

6