comportament de reproducere la plante

5
PROIECT DIDACTIC la Biologie Elaborat de: PRISĂCARU GHEORGHE, L.T. N.Casso, s.Chişcăreni, r-nul Sîngerei. Clasa – a VI-a Tema: Comportamente de reproducere la plante. Tipul lecţiei – Lecţie de asimilare a cunoştinţelor noi. Obiective operaţionale: 1. să identifice organele de reproducere masculine, feminine în baza informaţiei din text, imagine; 2. să compare organele de reproducere feminine şi masculine în baza desenului din manual; 3. să estimeze, în baza informaţiei obţinute, importanţa reproducerii la plante. Timp – 45 min. Strategii didactice: Activitate în grup, activitate frontală; lucru cu tabelul, comparaţia, analiza. Mijloace didactice: Mulaje flori, planşe. Desfăşurarea activităţii Etapele lecţiei 1 Obiectivele operaţionale 2 Activitatea profesorului 3 Activitatea elevului 4 Evaluare 5 1. Moment organizatoric a) captarea atenţiei Includ casetofonul cu un cîtec despre flori, apoi anunţ tema lecţiei. Elevii ascultă cîntecul şi notează tema în caiete. b) enunţarea obiectivelor La sfîrşitul lecţiei elevii vor fi capabili: Prezint obiectivele pe Elevii notează Copyright © Centrul Educaţional Pro Didactica, 2004 1

Upload: beschieruvadim

Post on 02-Oct-2015

50 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

PROIECT DIDACTIC

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

la Biologie

Elaborat de: PRISCARU GHEORGHE,

L.T. N.Casso, s.Chicreni, r-nul Sngerei.Clasa a VI-a

Tema: Comportamente de reproducere la plante.

Tipul leciei Lecie de asimilare a cunotinelor noi.

Obiective operaionale:

1. s identifice organele de reproducere masculine, feminine n baza informaiei din text, imagine;

2. s compare organele de reproducere feminine i masculine n baza desenului din manual;

3. s estimeze, n baza informaiei obinute, importana reproducerii la plante.Timp 45 min.

Strategii didactice: Activitate n grup, activitate frontal; lucru cu tabelul, comparaia, analiza.

Mijloace didactice: Mulaje flori, plane.

Desfurarea activitii

Etapele leciei

1Obiectivele operaionale

2Activitatea profesorului

3Activitatea elevului

4Evaluare

5

1. Moment organizatoric

a) captarea atenieiInclud casetofonul cu un ctec despre flori, apoi anun tema leciei.

Elevii ascult cntecul i noteaz tema n caiete.

b) enunarea obiectivelor operaionaleLa sfritul leciei elevii vor fi capabili:

1. s identifice organele de reproducere masculine, feminine n baza informaiei din text, imagine;

2. s compare organele de reproducere feminine i masculine n baza desenului din manual, a planei;

3. s estimeze, n baza informaiei obinute, importana reproducerii la plante.Prezint obiectivele pe tabl.Elevii noteaz obiectivele n caiet.

2. Reactualizarea cunotinelor necesare desfurrii lecieiPropun elevilor s analizeze tabelul Polenizarea la plantele cu flori i s rspund la ntrebarea:

Ce elemente ale plantelor atrag insectele?Elevii analizeaz tabelul i rspund la ntrebare.Interpretm importana florii n viaa plantei prin activitate frontal

3.Comunicarea cunotinelor noiO1. S identifice organele de reproducere masculine, feminine n baza informaiei din text, imagine.Propun elevilor s realizeze sarcinile didactice, lucrnd cu textul n grupuri. (4 grupuri)

1.Citii textul (p. 93).

2. Desenai floarea (p. 94).

3. Indicai prile componente ale florii.

Propun elevilor s completeze structura florii (mulaj) cu organele feminine (gr. 1, 2), masculine (gr. 3, 4).Elevii rezolv sarcinile didactice n grup.Verificm corectitudinea completrii structurii florii prin evaluarea reciproc

O2. s compare trsturile distinctive ale organelor de reproducere la diverse plante n baza informaiei din text;Propun elevilor s realizeze urmtoarele sarcini:

1. Analizai particularitile florii de mce i ridiche.

2. Completai schema.

Deosebiri

Criterii

Fl. de mce Fl. de ridiche

Elevii rezolv sarcinile didactice lucrnd n grupuri.

Liderul unui grup prezint rspunsul la tabl, iar celelalte grupuri confrunt propriul rspuns cu cel prezentat la tabl

4. Fixarea cunotinelor i realizarea feedback-uluiO3. s estimeze importana reproducerii la plante.Propun elevilor s formuleze un enun despre importana reproducerii la plante.Elevii rezolv sarcinile didactice i prezint rspunsurile.Estimm importana reproducerii la plante prin analiza rspunsurilor

5.Tem pentru acasPropun elevilor s rezolve urmtoarele sarcini:

1. S studieze tema: Comportamente de reproducere la plante.

2. a) S rezolve ex. 1, 2, 4, p. 96, 97.

b) s estimeze oral importana polenizrii artificiale;

c) s scrie un eseu cu tema: Importana reproducerii la plante.Elevii noteaz sarcinile didactice.

PAGE 1Copyright Centrul Educaional Pro Didactica, 2004