clasa i c prof.Înv.primar gabriela bratu 16mai...

11
Prof.înv. primar Gabriela BRATU Şc. Gimn.Nr. 5 ,,Elena Doamna,, Tecuci ŞCOALA GIMNAZIALA NR.5 ,,ELENA DOAMNA,, TECUCI CLASA I C PROF.ÎNV.PRIMAR GABRIELA BRATU 16mai 2012 Create PDF files without this message by purchasing novaPDF printer (http://www.novapdf.com)

Upload: dangtuong

Post on 05-Feb-2018

220 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: CLASA I C PROF.ÎNV.PRIMAR GABRIELA BRATU 16mai …memberfiles.freewebs.com/37/64/66666437/documents/calatorie in... · PROIECT DIDACTIC Data : 16 mai 2012 ... munca pe echipe, instructajul

Prof.înv. primar Gabriela BRATU Şc. Gimn.Nr. 5 ,,Elena Doamna,, Tecuci

ŞCOALA GIMNAZIALA NR.5 ,,ELENA DOAMNA,, TECUCI

CLASA I C PROF.ÎNV.PRIMAR GABRIELA BRATU

16mai 2012

Create PDF files without this message by purchasing novaPDF printer (http://www.novapdf.com)

Page 2: CLASA I C PROF.ÎNV.PRIMAR GABRIELA BRATU 16mai …memberfiles.freewebs.com/37/64/66666437/documents/calatorie in... · PROIECT DIDACTIC Data : 16 mai 2012 ... munca pe echipe, instructajul

Prof.înv. primar Gabriela BRATU Şc. Gimn.Nr. 5 ,,Elena Doamna,, Tecuci

PROIECT DIDACTIC

Data : 16 mai 2012 Şcoala: Gimnazială Nr.5 ,,Elena Doamna,, Tecuci Propunător: Prof. învăţământ primar Gabriela BRATU Clasa: I C Disciplina:Limba şi literatura română (Lectura) Alte discipline:Educaţie muzicală Educaţie plastică Matematică TIC Arii curriculare: Limbă şi comunicare Matematică şi ştiinţe ale naturii Tehnologii Arte Subiectul : „Călătorie în lumea poveştilor” - activitate transdisciplinară Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare (recapitulare) INAINTE DE A INCEPE LECŢIA MOTIVAŢIA Prin parcurgerea etapelor acestei lecţii ,elevii au posibilitatea de a-şi completa şi sistematiza cunoştinţele referitoare la textele audiate în cadrul orei de lectură. Folosind metodele gândirii critice, activitatea îi antrenează pe elevi mult mai bine decât metodele clasice, iar dinamismul lecţiei îi va determina să utilizeze analiza în rezolvarea cu succes a sarcinilor găsind soluţii în grup, favorizează exprimarea orală corectă , le dezvoltă imaginaţia. Obiective referinţă: Limba şi literatura română: 3.3. să desprindă semnificaţia globală a unui text citit 3.5. să manifeste curiozitate pentru lectură 4.2. să scrie corect, lizibil şi îngrijit propoziţii scurte Matematica 2.2.să recunoască forme plane, să sorteze şi să clasifice obiecte date sau desene, după criterii diverse Educatie muzicală: 1.3- să reproducă un repertoriu de cântece receptate după auz, respectând intonaţia corectă

Create PDF files without this message by purchasing novaPDF printer (http://www.novapdf.com)

Page 3: CLASA I C PROF.ÎNV.PRIMAR GABRIELA BRATU 16mai …memberfiles.freewebs.com/37/64/66666437/documents/calatorie in... · PROIECT DIDACTIC Data : 16 mai 2012 ... munca pe echipe, instructajul

Prof.înv. primar Gabriela BRATU Şc. Gimn.Nr. 5 ,,Elena Doamna,, Tecuci

Educaţie plastică: 1.4-să utilizeze materialele, instrumentele de lucru şi tehnicile învăţate, pentru a exprima liber idei şi sentimente Obiective operaţionale: O1. să identifice dintr-un fragment citit titlul şi autorul poveştii O2. să stabilească în ordine cronologică evenimentele poveştii O3. să-şi exprime propriile opinii, sentimente şi atitudini; O4. să clasifice personajele din poveşti pe baza unor criterii date- Venn O5. să cânte individual şi în grup cântece însuşite anterior; O6. să sorteze forme plane după criterii date O7. să realizarea compoziţii cu subiect liber ales O8. să utilizeze competenţele TIC în realizarea unor sarcini

Strategii didactice:

Metode şi procedee: explicaţia, descoperirea, convesaţia euristică, observaţia dirijată, munca pe echipe, instructajul verbal, jocul didactic; Mijloace de învăţâmânt: calculator, videoproiector, prezentare audio-video Power Point Show, simbolurile echipelor, puzzle, fişe de lucru Moduri de organizare: -frontal, individual, în perechi, pe grupe Forme si tehnici de evaluare Metode –observarea sistematică, proba practică, aprecierea verbală, autoevaluarea Instrumente- produsele elevilor Resurse temporale: 45 de minute; Resurse umane: 26 elevi grupaţi în 6 grupe/ ateliere CONDIŢII PREALABILE: Elevii trebuie: - să stăpânească cunoştinţele însuşite în orele anterioare ; - să manifeste capacitatea de a formula propoziţii după cerinţe diverse şi de exprimare corectă orală; -să aibă formate deprinderi de a lucra în grupuri. -să se implice activ în procesul de învăţare. BIBLIOGRAFIE: - Ilinca Anton – “Comunicare şi lectură”, Editura Universitarii “Aurel Vlaicu”, Arad, 2005 - Bratu Gabriela- “Dezvoltarea gândirii critice în învăţământul primar”, Ed. Humanitas Educaţional, 2004 - Chereja Florica – “Dezvoltarea gândirii critice în învăţământul primar”, Ed. Humanitas Educaţional, 2004 - Negrici M., Nechifor L., Ştefănică T.- “Sugestii pentru abordarea transdisciplinară în învăţământul primar”, Ed. Pax Aura Mundi Galaţi- 2008 - www. didactic.ro

Create PDF files without this message by purchasing novaPDF printer (http://www.novapdf.com)

Page 4: CLASA I C PROF.ÎNV.PRIMAR GABRIELA BRATU 16mai …memberfiles.freewebs.com/37/64/66666437/documents/calatorie in... · PROIECT DIDACTIC Data : 16 mai 2012 ... munca pe echipe, instructajul

Prof.înv. primar Gabriela BRATU Şc. Gimn.Nr. 5 ,,Elena Doamna,, Tecuci

Nr. crt

Momentele lecţiei

Ob. Op.

Activităţi de învăţare Forme de

evaluare

Forme de

organizare

Activitatea propunătorului

Activitatea elevilor

Moment organizatoric

Asigurarea conditiilor optime de invatare:

- aranjarea salii de clasă;

- aerisirea; - pregatirea

materialelor didactice.

- se pregătesc pentru lectie

Activitate

frontală

Captarea atenţiei

Pentru introducerea în atmosferă le voi solicita elevilor să conducă prin labirint Zâna cu bagheta magică la cele 4 cuvinte, din colţul din dreapta, apoi să ordoneze cuvintele: în lumea călătorie poveştilor –ANEXA 1

Un elev va veni să rezolve la tablă labirintul, iar un alt elev va ordona cuvintele

Observare

a

sistematică

Activitate

individuală

Activitate

frontală

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Astăzi vom face o călătorie în lumea poveştilor. Se anunţă obiectivele lecţiei. Solicit elevilor să enumere titlurile poveştilor recapitulate.

Poveştile recapitulate sunt: ,,Inimioare, inimioare,,-,, Coroniţa de rouă,,- Fata mosului şi fata babei,,- Capra cu trei iezi,,- Scufiţa roşie,,- ,,Răţuşca cea urâtă,,- ,,Jack şi vrejul de fasole,,- Cenuşăreasa,,- Alba ca zăpada,,- ,, Punguţa cu doi bani,,- ,,Cei trei puceluşi,,- ,,Hansel şi Gretel,,

Observare

a

sistematică

Activitate

frontală

Dirijarea consolidării

Impart clasa de elevi în şase echipe( cu numele a 6 din poveştile recapitulate) Fiecare echipa va avea un mini- afiş reprezentativ, la tablă. Explic modul de

Create PDF files without this message by purchasing novaPDF printer (http://www.novapdf.com)

Page 5: CLASA I C PROF.ÎNV.PRIMAR GABRIELA BRATU 16mai …memberfiles.freewebs.com/37/64/66666437/documents/calatorie in... · PROIECT DIDACTIC Data : 16 mai 2012 ... munca pe echipe, instructajul

Prof.înv. primar Gabriela BRATU Şc. Gimn.Nr. 5 ,,Elena Doamna,, Tecuci

O1

O2

O3

O6

O3

desfasurare, precum si modul de apreciere a raspunsurilor ( pentru fiecare răspuns corect fiecare echipă va primi câte un simbol cu o faţă zâmbitoare). Proba nr. 1: Pe rând, câte un elev de la fiecare grupă va identifica dintr-un fragment citit titlul şi autorul poveştii.- ANEXA 2 Proba nr.2: Fiecare grupă va stabili în ordine cronologică evenimentele poveştii cu ajutorul imaginilor, apoi oral vor prezenta succint evenimentele. Proba nr.3: Cadrane –Răţuşca cea urâtă, Inimioare, inimioare,Coroniţa de rouă -ANEXA 3 Pentru probele următoare sarcinile vor fi diferenţiate în funcţie de tipurile de inteligenţă predominante la fiecare elev şi vor fi realizate concomitent. Proba 4: inteligenţa corporal chinestezică- Sortând forme plane după criterii date să construiască locuinţele personajelor din poveştile recapitulate.- palatul prinţesei din Coroniţa de rouă, căsuţa piticilor, Căsuţa vrăjitoarei din Hansel şi Gretel, palatul prinţului din Cenuşăreasa, căsuţa bunicii din Scufiţa roşie,căsuţa purceluşului mijlociu din povestea cei trei purceluşi. Proba nr.5:- inteligenţa lingvistică - eşti reporter şi te întâlneşti cu personajul tău preferat- Ce întrebări îi vei pune?(

Elevii solicitaţi citesc fragmentele selectate,identifică titlul poveştii şi autorul. Elevii analizează imaginile şi le ordonează cronologic. Grupaţi în perechi rezolvă sarcina de lucru. Elevii selectaţi conform tipurilor de inteligenţe predominante Vor rezolva sarcinile corespunzătoare.

Obs. comporta- mentului verbal

Observarea comporta- mentului văn timpul activităţii pe grupe/ în perechi Proba practică Obs. comporta- mentului verbal proba practică

Activitate

frontală

Activitate

pe grupe

Activitate

în perechi

Activitate pe grupe

Activitate individuală

Create PDF files without this message by purchasing novaPDF printer (http://www.novapdf.com)

Page 6: CLASA I C PROF.ÎNV.PRIMAR GABRIELA BRATU 16mai …memberfiles.freewebs.com/37/64/66666437/documents/calatorie in... · PROIECT DIDACTIC Data : 16 mai 2012 ... munca pe echipe, instructajul

Prof.înv. primar Gabriela BRATU Şc. Gimn.Nr. 5 ,,Elena Doamna,, Tecuci

O8 2-3 întrebări) Proba nr. 6:inteligenţa logico-matematică-Rezolvarea unui puzzle.

Activitate individuală

Obţinerea performanţei

O4 Proba nr. 7:Diagrama Venn-Selectarea deosebirilor şi asemănărilor (însuşiri morale şi fizice ale Cenuşăresei şi la Alba ca zăpada)-ANEXA 4

Elevii rezolvă sarcina primită.

Obs.

sistematică Activitate

individuală

Asigurarea retenţiei şi a transferului

O5

Se dă elevilor ca temă de casă realizarea Exploziei stelare la povestea preferată. ANEXA 5 Se va cânta cântecul ,,În lumea basmelor,,.

Elevii îşi pun fişa cu tema în portofoliul personal.

Încheierea lecţiei /activităţii

Se anunta echipa castigatoare; concurentii vor fi aplaudati si vor primi recompense. Se fac aprecieri orale globale şi individuale. Se notează cu calificativul FB elevii care s-au evidenţiat în mod deosebit.

Copiii calculeaza punctajul obtinut de fiecare echipa.

Create PDF files without this message by purchasing novaPDF printer (http://www.novapdf.com)

Page 7: CLASA I C PROF.ÎNV.PRIMAR GABRIELA BRATU 16mai …memberfiles.freewebs.com/37/64/66666437/documents/calatorie in... · PROIECT DIDACTIC Data : 16 mai 2012 ... munca pe echipe, instructajul

Prof.înv. primar Gabriela BRATU Şc. Gimn.Nr. 5 ,,Elena Doamna,, Tecuci

1- LABIRINTUL

în poveştilor lumea călătorie

Create PDF files without this message by purchasing novaPDF printer (http://www.novapdf.com)

Page 8: CLASA I C PROF.ÎNV.PRIMAR GABRIELA BRATU 16mai …memberfiles.freewebs.com/37/64/66666437/documents/calatorie in... · PROIECT DIDACTIC Data : 16 mai 2012 ... munca pe echipe, instructajul

Prof.înv. primar Gabriela BRATU Şc. Gimn.Nr. 5 ,,Elena Doamna,, Tecuci

ANEXA 2 - FRAGMENTE DIN POVEŞTI Ultima răţuşcă era altfel decât celelalte. Nu era galbenă, ci cenuşie, şi fiind mai maricică părea cam neajutorată. In loc să măcăie, cloncănea. -Dumnezeule! exclamă Mama-Raţă. .

A fost odată un rege care nu avea decât o singură fată. Şi cum era doar una la părinţi, tatăl ei o răsfăţa fără margini, împlinindu-i toate poftele, care mai de care mai trăznite.

- Tată, dă poruncă să mi se facă o coroniţă din picăturile de rouă.

- Asta-i mireasa cea adevărată! Maştera şi cele două fete ale ei încremeniră de spaimă auzindu-l ce zice şi ciuda le învenină într-atât, că se traseră la faţă şi se făcură galbene. Dar feciorul de împărat nu le învrednici nici măcar cu o căutătură şi, luând-o aleasă pe cal, lângă el, porni cu ea către castel. Şi merse ea cât merse pe-un drum, până ce, din întâmplare, îi ieşi înainte o căţeluşă, bolnavă ca vai de capul ei şi slabă de-i numărai coastele; şi cum văzu pe fată, îi zise: - Fată frumoasă şi harnică, fie-ţi milă de mine şi mă grijeşte, că ţi-oi prinde şi eu bine vrodată!

- Ştii ceva, bărbate, răspunse femeia, mâine-n zori luăm copiii cu noi şi-i ducem unde-i pădurea mai deasă. Le facem un foc bun, le dăm şi câte o îmbucătură de pâine şi pe urmă ne vedem de treburile noastre. Iar pe ei îi lăsăm acolo. De nimerit, n-or să mai nimerească drumul spre casă, de asta sunt sigură, şi-n felul ăsta ne descotorosim de ei!

Cocoşul, cum scăpă din mânile moşneagului, fugi de-acasă şi umbla pe drumuri, hoinar. Şi cum mergea el pe-un drum, numai iată găseşte o punguţă cu doi bani. Pe drum se întâlneşte cu o trăsură cu un boier şi cu nişte cucoane. Boierul zice vizitiului: - Măi! ia dă-te jos şi vezi ce are cucoşul cela în plisc.

Create PDF files without this message by purchasing novaPDF printer (http://www.novapdf.com)

Page 9: CLASA I C PROF.ÎNV.PRIMAR GABRIELA BRATU 16mai …memberfiles.freewebs.com/37/64/66666437/documents/calatorie in... · PROIECT DIDACTIC Data : 16 mai 2012 ... munca pe echipe, instructajul

Prof.înv. primar Gabriela BRATU Şc. Gimn.Nr. 5 ,,Elena Doamna,, Tecuci

ANEXA 3- Cadrane

TITLUL………………………………………………………… AUTORUL …………………………………………………………

PERSONAJELE

SENTIMENTELE CITITORULUI

ÎNVĂŢĂTURILE DESPRINSE DIN POVESTE

Desen

Create PDF files without this message by purchasing novaPDF printer (http://www.novapdf.com)

Page 10: CLASA I C PROF.ÎNV.PRIMAR GABRIELA BRATU 16mai …memberfiles.freewebs.com/37/64/66666437/documents/calatorie in... · PROIECT DIDACTIC Data : 16 mai 2012 ... munca pe echipe, instructajul

Prof.înv. primar Gabriela BRATU Şc. Gimn.Nr. 5 ,,Elena Doamna,, Tecuci

DIAGRAMA VENN

DEOSEBIRI Blondă Mincinoasă

ASEMĂNĂRI Frumoase Blânde rele Generoase urâte Triste cinstite harnice leneşe modeste răbdătoare sensibile

DEOSEBIRI Cu părul negru ca abanosul Şatenă Cu pielea albă ca zăpada obraznică

Create PDF files without this message by purchasing novaPDF printer (http://www.novapdf.com)

Page 11: CLASA I C PROF.ÎNV.PRIMAR GABRIELA BRATU 16mai …memberfiles.freewebs.com/37/64/66666437/documents/calatorie in... · PROIECT DIDACTIC Data : 16 mai 2012 ... munca pe echipe, instructajul

Prof.înv. primar Gabriela BRATU Şc. Gimn.Nr. 5 ,,Elena Doamna,, Tecuci

ANEXA 5- EXPLOZIA STELARĂ

Care

Ce.

Cine

Cum

Unde

Când

TITLUL AUTORUL

Create PDF files without this message by purchasing novaPDF printer (http://www.novapdf.com)