clasa a 5-a
DESCRIPTION
plan de lectieTRANSCRIPT
PROIECT DE LECTIEPropunator: Prof. Data: 27.03.2012Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala Nr.Clasa a V-aDisciplina: Religie ortodoxaSubiectul lectiei: Alături de Hristos pe drumul GolgoteiTipul lectiei: predareScopul lectiei: insusirea de cunostinte despre Patimile, Moartea, Ingroparea si Invierea Mantuitorului Iisus Hristos; dezvoltarea capacitatii de traire afectiva a elevilor fata de suferintele Mantuitorului;
Competente generale:
3. Manifestarea valorilor si a cunostintelor religioase in propriile atitudini si comportamente;4. Cooperarea cu ceilalti in rezolvarea unor probleme teoretice si practice in cadrul diferitelor grupuri;
Competente specifice:
3.3 Explicarea semnificatiei si a importantei sarbatorilor crestine pentru credinciosi;4.3 respectarea traditiilor crestine referitoare la participarea credinciosilor la sfintele sarbatori;
Competente derivate:
C1-selectarea din textul dat a celor mai importante moment petrecute in Saptamana Patimilor;C2-ordonarea in succesiune logica a evenimentelor petrecute in ziua de vineri;C3- argumentarea importantei sarbatorii Invierii Domnului pentru crestini;C4-prezentarea modului in care crestinii se pregatesc pentru aceasta mare sarbatoare;
Strategia didactica
1. Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, povestirea, auditia, lectura, stiu/ vreau sa stiu/ am invatat, eseul de 5 minute;2. Mijloace de invatamant: fise de lucru, harta Israelului, icoane, Sfanta Scriptura, planse cu patimile Domnului;3. Forme de organizare; frontal, pe grupe, individual;
Resurse
1. Oficiale:
Programa scolara pentru disciplina religie ortodoxa, clasa a V-a; Planificarea calendaristica orientativa, clasa a V-a; Proiectarea unitatii de invatare: Biserica in primele veacuri crestine
2. Temporale
Numar de lectii : 1 Durata: 50 min.
3. Bibliografice:
Biblia sau Sfanta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de misiune al Bisericii Ortodoxe Romane, Bucuresti, 1982. Cucos, Constantin, Educatie religioasa, Editura” Polirom”, Iasi 1999. Cucos, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat si grade didactice, Editura “Polirom” , Iasi, 1998. Muha, Camelia, Caiet de religie crestin-ortodox, pentru clasa a V-a , Editura “Sfantul Mina”, Iasi, 2009. Serbu,Pr. Prof. univ.Dr Sebastian, Metodica predarii religiei, Editura “Reintregirea”, Alba-Iulia, 2000.
Nr.crt. Etapele lectiei Ob.
op.Timp(min)
Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategia didactica
EvaluareMetode/procedee
Mijloace de inv.
Forme de organizare
1. Momentul organizatoric
1’ Salutul Rugaciunea “Imparate
ceresc” Notarea absentelor Pregatirea pentru
inceperea orei.
Salutul Rugaciunea
Pregatirea pentru inceperea orei.
2. Pregatirea elevilor pentru receptarea noilor cunostinte
4’ Se adreseaza elevilor urmatoarele intrebari:
-Ce sarbatoare mare se apropie?-Cum se mai numeste aceasta sarbatoare?-Ce inseamna Paste?-De ce sarbatoreau evreii Pastele?
-Cum se numeste aceasta saptamana?
-De ce se numeste astfel?
Se indica pe harta orasul Ierusalim.
-Invierea Domnului-Paste
-trecere-Pentru a comemora eliberarea de sub robia egipteana si trecerea lor prin Marea Rosie.
-Saptamana Mare
-Deoarece Mantuitorul a patimit si a murit pe cruce pentrueliberarea noastra de sub robia pacatului.
Conversatia
activitatefrontala
aprecieri verbale
3.Precizarea titlului si a competentelorlectiei
2’Se anunta si se scrie titlul pe tabla.Alaturi de Hristos pe drumul GolgoteiSe precizeaza competentele lectiei.
Elevii noteaza data si titlul in caiete.
explicatiaactivitate frontala
4. Transmiterea noilor cunostinte
C 1
25’ Se propune sa scrie pe fisa ceea ce ei cunosc despre Patimile Domnului.
Pe table in prima coloana se scrie ceea ce cunosc elevii despre Patimile Domnului nostru Iisus Hristos.
In a doua coloana se scriu intrebari legate de lectie.
Se da textul peferitor la Patimile Domnului spre a fi citit.
Dupa citirea textului se completeaza coloana a treia.
Elevii scriu.
Elevii prezinta ceea ce au scris
Elevii scriu pe caiete.
Elevii propun intrebari.
Elevii citesc pe grupe textul propus
Elevii completeaza fisele.
Stiu/vreau sa stiu/ am invatat
Conversatia
lectura
fise
activitate frontala
activitate pe grupe
activitate individuala
apreciere verbala
5.Fixarea cunostintelor C 2 10’
Se citesc notiunile noi din coloana a treia.
Se cere elevilor sa resolve fisa propusa. (anexa1)
Elevii citesc.
Elevii audiaza fragmentul propus. exercitiul fisa Activitate
pe grupe
Apreciere verbala
Se corecteaza fisa oral. Elevii citesc.
6. Asocierea si generalizarea
C 4
C 3
5
Se audiaza un fragment din Prohodul Domnului.
Se cere elevilor sa formuleze invataturile desprinse din lectie .Se cere elevilor sa prezinte ce trebuie sa faca un crestin pentru a intampina cum se cuvine aceasta sarbatoare.
Se cere elevilor sa argumenteze importanta patimilor si Invierii Domnului
Se citeste elevilor poezia “Bucuria Maicii Domnului de Sfanta Inviare” Sf. Ioan Iacob (anexa 2)
Se propune eseul de 5 minute.
Elevii formuleaza invataturile si le scriu in caiete.
Prin jertfa de pe cruce Mantuitorul ne-a readus posibilitatea dobandirii Imparatiei lui Dumnezeu.
Prin credinta in Hristos si fapte bune fiecare dintre noi ne mantuim.
Elevii asculta.
Elevii scriu un lucru nou invatat si un lucru neinteles/ nelamurire.
auditia
Eseul de 5 min.
CD audio
Cartea Hrana duhovniceasca
Activitate frontala
Activitate frontala
6. Aprecierea activitatii
1’ Se fac aprecieri generale si individuale privind pregatirea elevilor petru lectie.
Se noteaza elevii care au participat la lectie.
Elevii asculta aprecierile facute de profesor.
Activitate frontala
7. Precizarea temei pentru acasa
1’ Se indruma elevii sa participe la Prohodul Domnului din Vinerea Mare.
Elevii asculta cu atentie conversatia Activitate frontala
8. Incheierea activitatii
1’ Rugaciunea “Cuvine-se cu adevarat “
Salutul
Rugaciunea
Salutul
ANEXA 1
Citeste verbele si expresiile de mai jos si rezolva cerintele;
au planuit, a tradat, S-a rugat, L-au batjocorit, a spalat picioarele ucenicilor, a intemeiat Sfanta Impartasanie, L-au batut, a iertat pe rastignitori, a suferit, L-au arestat, a murit, L-au ingropat
a) Aseaza in ordine cronologica evenimentele denumite de aceste cuvinte si expresii.b) Alatura fiecarei actiuni subiectul potrivit (persoana / personae) si alcatuieste comunicari.c) Reciteste comunicarile in ordinea cronologica a evenimentelor prezentate si spune ce ai realizat/ alcatuit astfel.
1. ................................................../................................................ 7.................................................../................................................2. .................................................../............................................... 8 ................................................../................................................3. ..................................................../.............................................. 9. ................................................../................................................4. ..................................................../............................................... 10.................................................../...............................................5. ..................................................../............................................... 11.................................................../..............................................6. ..................................................../............................................... 12. ................................................./..............................................
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
ANEXA 2
Bucură-te PreacuratăCare ieri te-ai tânguitIată Fiul tău cu slavăDin mormânt a răsărit!
Toată firea prăznuieşteÎnvierea lui Hristos,Toate se îmbracă astăziCu veşmânt prea luminos!
Îngerii şi pământeniiCântă azi acelaşi graiIar Adam şi cu tâlharulAzi se veselesc în Rai.
Nu mai este astăzi pazăÎn Edenul cel ceresc,Uşa stă mereu deschisăPentru neamul creştinesc.
Nu se mai socoate CruceaCa organ chinuitor;Ea rămâne “Steagul Slavei”- Semnul cel biruitor – !
Băutura cea amarăDe Hristos s-a îndulcitŞi “împărăţia morţii”Pe vecie s-a zdrobit!
Tu fiind mai înainte:“Maica Sfintelor dureri”Astăzi eşti: “a Slavei Maic㔪i “a Sfintei Învieri”!
Alaturi de Hristos pe drumul Golgotei
STIU VREAU SA STIU AM INVATAT____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
STIU
Scrie notiunile pe care tu le cunosti in legatura cu Patimile Domnului....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
ESEUL DE 5 MINUTE
Scrie un lucru nou invatat de tine astazi la lectie
....................................................................................................................................................................................................................
Scrie ceea ce nu ai inteles / nelamurire
....................................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................................