circuitul rlc paralel

5
PROIECT DE LECŢIE Unitatea de învăţământ: Colegiul Tehnic „Henri Coandă”, Timişoara Disciplina: Fizică Propunător: Crista Daniela – Sabina Clasa: a X-a C Data, ora: 13.05.2009 Unitatea de învăţare: Producerea şi utilizarea curentului alternativ Subiectul lecţiei: Circuitul RLC paralel Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştinţe Competenţe specifice: C 1 : Descrierea schematică a circuitului RLC paralel. C 2 : Reprezentarea fazorială pentru un circuit paralel RLC, în cele două regimuri de funcţionare C 3 : Definirea şi exprimarea matematică a impedanţei unui circuit paralel RLC de curent altrernativ C 4 : Exprimarea defazajului dintre tensiunea la bornele circuitului şi intensitatea curentului prin circuit C 5 : Aplicarea unor algoritmi de rezolvare de probleme Metode didactice: 1. expunerea, 2. conversaţia euristică, 3. descoperirea dirijată, 4. rezolvarea de probleme Resurse materiale: manual, tablă, cretă, caiete de notiţe Modalităţi de evaluare: - iniţială: chestionarea orală - continuă: observarea sistematică a elevilor, chestionarea orală - finală: întrebări, probleme, tema pentru acasă 1

Upload: ncici

Post on 31-Oct-2014

155 views

Category:

Documents


14 download

TRANSCRIPT

Page 1: Circuitul RLC Paralel

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Colegiul Tehnic „Henri Coandă”, TimişoaraDisciplina: FizicăPropunător: Crista Daniela – SabinaClasa: a X-a CData, ora: 13.05.2009Unitatea de învăţare: Producerea şi utilizarea curentului alternativSubiectul lecţiei: Circuitul RLC paralelTipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştinţe

Competenţe specifice:C1: Descrierea schematică a circuitului RLC paralel.C2: Reprezentarea fazorială pentru un circuit paralel RLC, în cele două regimuri de funcţionareC3: Definirea şi exprimarea matematică a impedanţei unui circuit paralel RLC de curent altrernativC4: Exprimarea defazajului dintre tensiunea la bornele circuitului şi intensitatea curentului prin circuitC5: Aplicarea unor algoritmi de rezolvare de probleme

Metode didactice: 1. expunerea, 2. conversaţia euristică, 3. descoperirea dirijată, 4. rezolvarea de problemeResurse materiale: manual, tablă, cretă, caiete de notiţe

Modalităţi de evaluare:- iniţială: chestionarea orală- continuă: observarea sistematică a elevilor, chestionarea orală- finală: întrebări, probleme, tema pentru acasă

1

Page 2: Circuitul RLC Paralel

Scenariu didactic:

Eveniment didactic

Com

pete

nţe

sp

ecifi

ce

ConţinutStrategia didactică

Sarcina şi situaţia de învăţare

Meto

de

did

acti

ce

Resu

rse

mate

riale

Org

an

izare

a

învăţă

rii

Evalu

are

Tim

p

Profesorul Elevii

Organizarea clasei pentru lecţie

Face prezenţa Verifică materialele necesare

Pregătesc caietele, manualul

Obs. activităţii elevilor

2’

Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior

Comportarea rezistorului, bobinei şi condensatorului într-un circuit de c.a. Legea lui Ohm în c.a. Diagrame fazoriale

Dirijează discuţia de reactualizare a cunoştinţelor

Răspund cerinţelor Scriu expresiile matematice pe tablă

2. tablă, cretă,caiete

Frontal Chestio-nare frontală

5’

Enunţarea sarcinilor de lucru

Titlul lecţiei: „Circuitul RLC paralel”

Scrie titlul lecţiei pe tablă şi enunţă sarcinile de lucru pentru lecţie

Notează în caiete titlul lecţiei

1. tablă, cretă,caiete

Frontal 1’

2

Page 3: Circuitul RLC Paralel

Dirijarea învăţării

Dirijarea învăţării

Dirijarea învăţării

C1

C2

C3

Reprezentarea fazorială a circutului RLC paralel în cele două situaţii de funcţionare:IC>IL IC<IL(IC=IL se va trata separat)

unde:

=>

Reprezintă circuitul

Reprezintă pe tablă diagrama fazorială a intensităţilor

Numeşte un elev la tablă pentru a aplica teorema lui Pitagora în triunghiul intensităţilor

Deduce expresia impedanţei circuitului

Notează în caiete

Reprezintă în caiete diagrama fazorială a intensităţilor

Notează în caiete Un elev scrie la tablă

1.

1.

2.

tablă, cretă,caiete

tablă, cretă,caiete

tablă, cretă,caietemanual

Frontal

Frontal

Frontal

Obs. activităţii elevilor

Obs. activităţii elevilor

Obs. activităţii elevilor

15

7’

3

Page 4: Circuitul RLC Paralel

Dirijarea învăţării

C4

legea lui

Ohm

=>

impedanţa circuitului RLC paralel< Z >si =

În funcţie de valoarea lui circuitul se află în unul din cele trei regimuri de funcţionare (despre rezonanţă – lecţia următoare)

RLC paralel şi o defineşte Stabileşte u.m. pentru impedanţă

Numeşte un elev la tablă pentru calcularea defazajului φ al intensităţii I a curentului total din circuit faţă de tensiunea U la borne

Notează în caiete Răspund cerinţelor formulate de prof.

3.

tablă, cretă,caietemanual

Frontal Conversaţie

5’

4

Page 5: Circuitul RLC Paralel

Obţinerea performanţei şi asigurarea feedback – ului

C5 Un circuit RLC paralel are următorii parametri: R=4Ω,

L=15mH, C=3μF, ω=900 . Să

se calculeze:a.) reactanţa inductivă (XL)b.) reactanţa capacitivă (XC)c.) impedanţa circuitului (Z)Rezolvare:

a.) XL=ωLXL=900·15·10-3Ω=13,5 Ω

b.)

c.)

Z=3,8476 Ω

Solicită rezolvarea problemei Dă indicaţii cu privire la modul de rezolvare Monitorizează activitatea elevilor Interpretează rezultatul problemei

Câte un elev iese la tablă pentru fiecare cerinţă a problemei Ceilalţi elevi rezolvă în caiete Dirijaţi de profesor, interpretează rezultatul problemei

4. Tablă, cretă,caiete

frontal, individual

Obs. activităţii elevilor

10

Asigurarea transferului

C5 Un circuit paralel de c.a. conţine următoarele elemente: R=200Ω, L=2H, C=10 μF, U=100V şi ω=103

. Să se calculeze:

b.) impedanţa circuitului (Z)c.) intensitatea curentului (I)

debitat de sursă

Dă tema pentru acasă Formulează indicaţii cu privire la modul de rezolvare

Notează problema dată temă pentru acasă

5. Caiete de notiţe

Individual

Temă pentru acasă

5’

5