carpatii occidentali - timofte cami refacut
TRANSCRIPT
PROIECT DE LECŢIE
Şcoala: LIT „O. Ghibu” Profesor: Camelia Timofte Data: 20.10.2010 Disciplina: Geografia României Clasa: a VIII-a Unitatea de învăţare: Carpaţii şi Depresiunea Colinară a Transilvaniei Subiectul: Carpaţii Occidentali Tipul lecţiei: mixtă Competenţe generale: 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice 4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic 7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă 8. Elaborarea unor modele şi soluţii de organizare a spaţiului geografic din perspectiva dezvoltării durabile Competenţe specifice: 1.5. Descrierea elementelor, fenomenelor, proceselor sau sistemelor geografice utilizând termeni geografici; 4.1.Identificarea principalelor elemente naturale şi socio - economice reprezentate pe hărţi ale continentelor extraeuropene; 7.6. Compararea elementelor, fenomenelor, proceselor şi structurilor teritoriale după caracteristici solicitate, stabilind asemănări şi deosebiri; 8.1. Identificarea soluţiilor de protecţie a mediului geografic din ţara noastră. Concepte operaţionale / Obiective operaţionale: cognitive:C1: identificarea limitelor şi a subdiviziunilor C2: prezentarea caracteristicilor Carpaţilor Occidentali C3: numirea munţilor şi depresiunilor din cadrul Carpaţilor Occidentali Formative: C4: compararea Carpaţilor Occidentali cu o altă grupă studiată-Orientalii atitudinale:C5 – conştientizarea importanţei protejării reliefului carstic pentru generaţiile
viitoare. Evaluarea: formativ - ameliorativă Obiective ale evaluării: cognitive: O1 –operearea cu noţiunile: relief glaciar, relief carstic, fragmentare,
masivitate; formativ: O2 -competenţa de a utiliza harta şi suportul grafic şi cartografic; atitudinal: O3 –capacitatea de a formula şi susţine opinii personale Atitudini şi valori: Atitudine pozitivă faţă de educaţie şi cunoaştere; Interes pentru cunoaşterea României; Disponibilitate pentru învăţarea permanentă. Strategii: dirijată, explicativ – conversativă, deductiv - inductivă Metode: euristice: conversaţia examinatoare, conversaţia euristică, analiza hărţii,
videoproiecţie,
Interactive: comparaţia, munca cu harta, problematizare, activitate pe grupe Instrumente de evaluare: verificare frontală orală, observarea sistematică Forme de organizare a activităţii: frontală, pe grupe cooperante Resurse materiale: programa şcolară, manual „Geografie României”, edit. Corint, Octavian Mândruţ, macroproiectare didactică, harta fizică a României, atlas geografic al României, videoproiector, laptop, imagini Bibliografie: Dulamă, Maria, (2000), Elemente din didactica geografiei, Editura Clusium, Cluj-Napoca Dulamă, Maria, (2006), Metodologie didactică, Editura Clusium, Cluj-Napoca Ilinca, N., Mândruţ, O., (2006), Elemente de didactică aplicată a geografiei, Editura CD PRESS, Bucureşti Pop, G., (2000), Carpaţii şi Subcarpaţii României, Editura Presa Universitară Clujeană, Cluj - Napoca *** (1987), Geografia României, III, Carpaţii Româneşti şi Depresiunea Transilvaniei, Editura Academiei, Bucureşti
Schiţa tablei:
Carpaţii Occidentali. Munţii Banatului
Aşezare: V şi SV ţării
Limite: N – V. Barcău
V – Dealurile de Vest şi Câmpia de Vest
S – Defileul Dunării
E – Culoarul Timiş – Cerna, Depresiunea Haţeg, Depresiunea Colinară a Transilvaniei
Diviziuni: Munţii Banatului
Munţii Apuseni
Caracteristici ale reliefului:
-vf. Bihorul – 1848 m (cel mai înalt din Carpaţii Occidentali)
-“mozaic de roci”
-relief carstic
-fragmentaţi
Munţii Banatului – caracteristici ale reliefului
- vf. Semenic – 1446 m
- fragmentare
- şisturi cristaline şi calcar
- relief carstic
- Munţii Poiana Ruscă – aspect masiv
-minereu de fier şi marmură
Dobândirea de noi
cunoştinţe
(de către elevi prin
activitatea de
învăţare/ dirijare
propusa de
profesor/
mediator)
Carpaţii
Occidentaţi
C3
C1
C4
C5
a)cunoaşterea/receptarea/învăţarea
-coordonează activitatea elevilor în analiza
hărţii geomorfologice din manual
-solicită elevilor să delimiteze Carpaţii
Occidentali prin identificarea limitelor şi
să identifice diviziunile;
b)înţelegerea noilor conţinuturi
-cere elevilor să realizeze o listă a
aspectelor de relief folosind cunoştinţele
acumulate la lecţiile anterioare;
-sintetizează părerile şi notează pe tablă
principalele aspecte de relief ale Carpaţilor
Occidentali
c)analiza:
-prezintă imagini şi cere elevilor să
identifice tipuri de relief;
-conduce discuţia despre importanţa
-elevii observă, analizează harta
reliefului şi harta geomorfologică a
Carpaţilor Occidentali;
-localizează limitele şi diviziunile
Carpaţilor Occidentali
-folosind harta geomorfologică
enumeră caracteristicile reliefului
Carpaţilor Occidentali
-completează schiţa din caiet
-identifică relief carstic
-identidică soluţii pentru ocrotirea
formelor de relief carstic, în paralel cu
manual
harta
fizică a
României
harta
geomorfo-
logică din
manual
Videopro-
iector
Laptop
Analiza
hărţii
Conversa
ţia
euristică
Munca
cu harta
Videopro
-iecţie
Conversa
ţia
euristică
-orală
-frontală
-observarea
sistematică
Secvenţele
didactice
Conţinuturi
vizate
Concepte
operaţionale
/O biective
de evaluare
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Resurse
materiale
Resurse
procedu-
rale
Evaluare
Moment
organizatoric
-Absenţe
-Pregătirea materialelor
-Organizează clasa
-Creează un climat cooperant
-Răspund cerinţelor
-Pregătesc materialele solicitate
Reactualizarea
cunoştinţelor/
evaluare
Carpaţii
Orientali şi
Meridionali
O1
O3
-cere elevilor să compare relieful
Carpaţilor Orientali cu cel al Carpaţilor
Meridionali;
-solicită elevilor să creeze un traseu turistic
prin Carpaţii Meridionali, care să cuprindă
cât mai multe obiective turistice
-evaluează răspunsurile;
-formulează asemănări şi deosebiri
între caracteristicile reliefului
Carpaţilor Orientali, respectiv
Carpaţilor Meridionali
-elaborează răspunsuri
-localizează pe hartă
-se autoevaluează
Harta
fizică a
României
Atlasul
geografic
al
României
Conversa
ţia
examina-
toare
Compara
-ţia
-frontală
-orală
Evocare
Carpaţii
Occidentali.
-solicită elevilor să localizeze a 3-a unitate
de relief montan a României;
-notează titlul pe tablă;
-precizează elevilor ce vor afla şi ce vor şti
să facă la sfârşitul orei, subliniind ideea că
Carpaţii Occidentali sunt zona montană
turistică cea mai apropiată de oraşul
Oradea
-localizează Carpaţii Occidentali
-notează în caiete;
-sunt atenţi
Harta
fizică a
României
Conversa
ţia
euristică
-observare
sistematică
păstrării reliefului carstic pentru generaţiile
următoare
dezvoltarea turismului
Munţii
Banatului
C1
d)sinteză
-cere elevilor să identifice caracteristicile
reliefului Munţilor Banatului, folosind
harta şi caracteristicile Carpaţilor
Occidentali
-identifică, din lista caracteristicilor
reliefului Carpaţilor Occidentali,
acelea care se potrivesc Munţilor
Banatului.
Harta
Carpaţi-
lor
Occiden-
tali din
manual
Analiza
hărţii
Conversa
ţia
euristică
Stimularea
performanţei C2 Crează o problemă: De ce există peşteri cu
gheaţă în Carpaţii Occidentali?
-analizează problema şi oferă soluţii problema
tizarea
-orală
-frontală
Asigurarea
retenţiei şi
transferului
O2
-împarte clasa pe 4 grupe
-cere fiecărei grupe să compare relieful
Munţilor Banatului cu relieful unei grupe
din Carpaţii Meridionali
-analizează răspunsurile
-grupa 1 compară relieful Munţilor
Banatului cu relieful Grupei Retezat –
Godeanu
- grupa 2 compară relieful Munţilor
Banatului cu relieful Grupei Parâng
grupa 3 compară relieful Munţilor
Banatului cu relieful Grupei Făgăraş
grupa 4 compară relieful Munţilor
Banatului cu relieful Grupei Bucegi
-un reprezentant din fiecare grupa
prezintă rezultatul activităţii comune
Harta
fizică a
României
manual
Compara
-ţie
activitate
pe grupe
-orală
-frontală
Evaluarea :
capacităţi/
aptitudini/
atitudini
-analizează critic, laudă, ierarhizează,
notează.
-se raportează la aprecierile formulate
Imagini
defileul Dunării
Munţii Banatului
Peştera Urşilor Scărişoara