bioritm proiect

13
PROIECT DIDACTIC

Upload: rusanovschii-victroia

Post on 21-Feb-2017

52 views

Category:

Spiritual


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Bioritm proiect

PROIECT DIDACTIC

Page 2: Bioritm proiect

PROIECT DIDACTIC

Obiect: Biologie vegetala

Clasa :a-V-a

Tema: Bioritmul plantelor

Profesor : Engsli Helga

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

Unitatea de invatare : Varietatea lumii vegetale

Tipul de lecţie: elaborarea de cunoştinţe şi dezvoltarea strategiilor cognitive, varianta bazata pe observarea de lunga durata si invatarea prin descoperire

Scopul lecţiei: completarea sistemului de cunostinte referitoare referitoare la varietatea lumii vegetale cu cele legate de bioritmul plantelor ; consolidarea deprinderilor de analiza si utilizare a observatiilor de lunga durata, de transpunere a lor in ,, Calendarul naturii’’

Competente : 1. distingerea bioritmului diurn al plantelor de cel anual pe baza observatiilor de lunga durata realizate in decursul anului

2. compararea conditiilor meteo-climaterice ale anotimpurilor urmarind prezentarile in power-point ale unor gradini botanice din lume (Butchart Gardens Vancouver, etc)

3. exemplificarea activitatilor umane legate de modificarile vegetatiei in fiecare anotimp, completand schema la tabla, pe grupe

STRATEGIA DIDACTICĂMetode şi procedee didactice: explicaţia, conversaţia euristică, observaţia,

comparaţia, învăţarea prin descoperire, modelarea, problematizarea, informatizarea, comparatia,

Mijloace de învăţământ: a. pentru activitatea frontală: laptop, CD cu imagini din gradini botanice in

anotimpuri diferite , plante din diferite increngaturi, imagini cu diferiteflori , fotografii.

b. pentru activitatea pe grupe: flori naturale, flori presate, plante din diferiteincrengaturi, imagini cu diferite flori , fotografii, foi albe pentru realizareaceasului floral, fise de lucru, rebusuri, ghicitori despre plante, pasteluri deVasile Alecsandri

FORME DE ORGANIZARE: Individual-la rezolvarea rebusului

Page 3: Bioritm proiect

Obiect: Biologie vegetala

Clasa :a-V-a

Tema: Bioritmul plantelor

Profesor : Engsli Helga

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

Unitatea de invatare : Varietatea lumii vegetale

Tipul de lecţie: elaborarea de cunoştinţe şi dezvoltarea strategiilor cognitive, varianta bazata pe observarea de lunga durata si invatarea prin descoperire

Scopul lecţiei: completarea sistemului de cunostinte referitoare referitoare la varietatea lumii vegetale cu cele legate de bioritmul plantelor ; consolidarea deprinderilor de analiza si utilizare a observatiilor de lunga durata, de transpunere a lor in ,, Calendarul naturii’’

Competente : 1. distingerea bioritmului diurn al plantelor de cel anual pe baza observatiilor de lunga durata realizate in decursul anului

2. compararea conditiilor meteo-climaterice ale anotimpurilor urmarind prezentarile in power-point ale unor gradini botanice din lume (Butchart Gardens Vancouver, etc)

3. exemplificarea activitatilor umane legate de modificarile vegetatiei in fiecare anotimp, completand schema la tabla, pe grupe

STRATEGIA DIDACTICĂMetode şi procedee didactice: explicaţia, conversaţia euristică, observaţia,

comparaţia, învăţarea prin descoperire, modelarea, problematizarea, informatizarea, comparatia, metoda RAI

Mijloace de învăţământ: a. pentru activitatea frontală: laptop, CD cu imagini din gradini botanice in

anotimpuri diferite , plante din diferite increngaturi, imagini cu diferite flori , fotografii.

b. pentru activitatea pe grupe: flori naturale, flori presate, plante din diferite increngaturi, imagini cu diferite flori , fotografii, foi albe pentru realizarea ceasului floral, fise de lucru, rebusuri, ghicitori despre plante, pasteluri de Vasile Alecsandri

FORME DE ORGANIZARE: Individual-la rezolvarea rebusului Pe grupe- la completarea fiselor de lucru Frontal.-la completarea schemei la tabla

Locul de desfasurare: laboratorul de biologie

Evaluare : pe parcursul întregii ore, cât şi prin test finalBibliografie : Gheorghe Mohan – Biologie, manual pentru clasa a V-a, Ed. Corint.

MEN – programa scolară, vol. 5, aria curriculară Matematică şi ştiinţe ale naturii. Viorel Lazăr, Mariana Nicolae – Lecţia formă de bază a organizării procesului de

predare-învăţare-evaluare la disciplina biologie, Ed Arves 2007.

Page 4: Bioritm proiect

SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentele lecţiei

Situaţii şi sarcini de învăţareActivitatea profesorului Activitatea elevilor

MOMENT ORGANIZATORIC

Profesorul verifică prezenţa elevilor, asigurarea materială a lecţiei

Elevii isi pregatesc manualele, caietele, instrumentele de scris, poeziile si plantele aduse.(material viu si imagini)

REACTUALIZAREA UNOR CUNOŞTINŢE ÎNSUŞITE ANTERIOR

- solicită elevii să-şi amintească ca la studiul ‘’Stiintelor’’ din clasele primare au analizat modificarile plantelor de la zi la noapte, aspectul lor diferit de la un anotimp la altul-solicita elevii sa analizeze mediul de viata al plantelor-solicita elevii sa clasifice diferite plante in principalele grupe

Elevii mentioneaza date din ‘Calendarul naturii’ prin care au concretizat observatiile despre plante si animale de-alungul unui an.-exemplifica factorii abiotici si biotici- clasifica plantele in principalele grupe prin metoda RAI

CAPTAREA ATENŢIEI ŞI ENUNŢAREA OBIECTIVELOR

- solicita elevii sa rezolve rebusul si sa gaseasca titlul lectiei- prezinta obiectivele lecţiei care se regasesc in versurile poeziei

- elevii deduc titlul lectiei din rebus-citesc versurile selectate din poezia ‘Pasteluri” de Vasile Alecsandri si le comenteaza succint

PREZENTAREA NOILOR CUNOŞTINŢE ŞI DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

-conduce elevii spre formularea corecta a definitiei bioritmului plantelor-noteaza la tabla data, titlul lectiei, primele idei legate de bioritmul plantelor

-solicita elevii sa prezinte schimbarile observate in lumea vegetala urmarind prezentarile in power-point ale unor gradini botanice din lume (Butchart Gardens Vancouver, etc)

-noteaza schema lectiei la tabla cu ajutorul elevilor

-definesc bioritmul-noteaza in caiete data, titlul lectiei, primele idei legate de bioritmul plantelor-privesc si comenteaza, caracterizeaza meteorologic fiecare anotimp al anului, compara diferiti factori abiotici, in timpul zilei si al noptii, respectiv din timpul celor patru anotimpuri, descriu vegetatia de-a lungul unui an, modificarile acesteia -arata implicatiile pe care le au in legatura cu activitatea omului-noteaza schema lectiei la tabla si in caiete

CONEXIUNE INVERSĂFeed-back

-imparte elevii în patru grupe primind sarcinile de lucru specifice grupei

-Grupurile de elevi isi completeaza fisele de lucru utilizand manualul

EXPERIMENTUL - solicita elevii sa realizeze un ceas floral -realizeaza un ceas floral cu ajutorul manualului

ASIGURAREA FIXĂRII CUNOŞTINŢELOR

-solicita elevii să realizeze un calendar al unei plante şi apreciaza cele mai frumoase ceasuri florale-prezinta ghicitori despre plante

- corectează dacă au greşit

-deduc plantele descrise

Page 5: Bioritm proiect

Problematizare

-Exista ritmuri sezoniere in padurile ecuatoriale ? Motiveaza raspunsul!-indruma elevii sa citeasca curriozitatile din manual. (pag. 158)

-Nu, pentru ca nu sunt anotimpuri.-Elevii citesc curiozitatile din manual

EVALUARE- apreciez participarea elevilor la oră, modul în care au lucrat în cadrul grupei, modul în care au desenat, au răspuns şi notez în catalog

-Elevii sunt multumiti.

Schema la tabla

 "A intelege natura inseamna a intelege viitorul, dar a face ceva pentru salvarea naturii atat de amenintata azi, inseamna a contribui la fericirea omenirii" Eugen A. Pora

Bioritmul plantelor

= modificarile vegetatiei datorita factorilor abiotici (lumina, T, U), determinate de alternanta - zi/noapte= modificari circadiene

- anotimpurilor = -//- sezoniere

Fiecare planta are un ceas floral ce cuprinde stadiile: - germinatie,- inmugurire, - inflorire,- infrunzire, - formarea si coacerea fructelor si semintelor.

Anotimpul Primavara Vara Toamna IarnaCaracteristici - infloresc

arborii(liliac, mesteacan, salcie, cires, cais, piersic )- infloresc plante ierboase de primavara (ghiocei,lalele, zambile, narcise, toporasi,deditei)

-maxima activitate a plantelor:imbobocire, inflorire, coacerea unor fructe si seminte

-schimbarea coloritului vegetatiei-coacerea fructelor si semintelor

- lipseste vegetatia ierboasa- arborii, arbustii fara frunze(exceptie Conifere)

Activitatile omului

-curatirea parcurilor, gradinilor-taierea ramurilor uscate in livezi-semanarea unor legume, etc.

-intretinerea culturilor-distrugerea daunatorilor-irigatii-culegerea unor fructe

-recoltarea plantelor cultivate- insamantarea unor plante de cultura in camp sau rasadnite

- protectia plantelor contra inghetului

RebusA

Page 6: Bioritm proiect

1 B A C T E R I I

2 P R I M A V A R A

3 T O A M N A

C I U P E R C I

5 L I C H E N I

6 T E X T I L E

7 M U G U R E

B1. Cel mai primitiv, inferior grup de plante studiat2. anotimpul in care apar primele flori3. -//- are loc schimbarea coloritului vegetatiei4. plante cu palarie5. simbioza dintre alge si ciuperci6. inul, canepa si bumbacul sunt plante..................7. apare in varful tulpinii si la subsuoara ramurilor

Ceas floral

A1

Page 7: Bioritm proiect

23

56

7B

1.Cel mai primitiv, inferior grup de plante studiat2.anotimpul in care apar primele flori3. -//- are loc schimbarea coloritului vegetatiei4.plante cu palarie5.simbioza dintre alge si ciuperci6.inul, canepa si bumbacul sunt plante..................7.apare in varful tulpinii si la subsuoara ramurilor

A1

23

56

7B

1.Cel mai primitiv, inferior grup de plante studiat2.anotimpul in care apar primele flori3. -//- are loc schimbarea coloritului vegetatiei4.plante cu palarie5.simbioza dintre alge si ciuperci6.inul, canepa si bumbacul sunt plante..................7.apare in varful tulpinii si la subsuoara ramurilor

Ceas floral

Page 8: Bioritm proiect

Ceas floral

Fisa de lucru

Page 9: Bioritm proiect

1. Subliniaza plantele ce infloresc vara!cartoful, salcia, teiul, vita de vie, ghiocelul, trandafirul,laleaua, graul, fasolea, ciresul, conopida, mazarea, nucul

2. Completeaza urmatorul tabel cu exemple de plante care se recolteaza in anotimpul respectiv:

Primavara Vara Toamna

Fisa de lucru

3. Subliniaza plantele ce infloresc vara!cartoful, salcia, teiul, vita de vie, ghiocelul, trandafirul,laleaua, graul, fasolea, ciresul, conopida, mazarea, nucul

4. Completeaza urmatorul tabel cu exemple de plante care se recolteaza in anotimpul respectiv:

Primavara Vara Toamna

Calcea calului Luşca laurul porcesc(Caltha laeta) (Leucojum vernum), (Datura stramonium)

Page 10: Bioritm proiect

opăţelul de noapte (Lychnis vespertina)Papadie Regina noptii (Nicotiana allata) (Nicotiana affinis)