bernaz (1)

Upload: zaporojanvalera

Post on 05-Apr-2018

220 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/31/2019 Bernaz (1)

    1/8

    PROIECT DIDACTIClaBiologie (profil real)

    Elaborat de: BERNAZ NINA,LT Spiru Haret, Chiinu

    Clasa: a XI-a

    Tema: Recapitulare la modulul Recepia senzorial.Tipul leciei: lecie de verificare, apreciere i notare a cunotinelor, a priceperilor i a deprinderilor.

    Obiective operaionale:

    Elevul va fi capabil s:O1 s recunoasc pe imagini elementele constitutive ale ochiului (varianta I), ale urechii (varianta II);O2 s-i aminteasc, reieind din materia studiat, caracteristicile analizatorului olfactiv (varianta I), gustativ (varianta II);O3 s identifice, pe baza cunotinelor anterioare, funciile receptorilor;O4 s descrie mecanismul auzului (varianta I) / al vzului (varianta II);O5 s determine unele particulariti ale analizatorilor;

    O6 s propun soluii pentru rezolvarea unor situaii de problem referitoare la funcionarea optim a organelor senzoriale.

    Strategii didactice: activitate individual, activitate frontal, conversaie, test.

    Desfurarea activitii

    Etapele leciei1

    Obiectiveoperaionale

    2

    Activitatea profesorului3

    Activitatea elevului4

    Evaluare5

    1. Moment

    organizatoric

    O1-O6 Profesorul face apelul i anun

    obiectivele leciei.2. Verificareacunotinelor, apriceperilor i adeprinderilor

    O1-O6 a) Profesorul repartizeaz elevilor testul pentru rezolvare.b) Profesorul adun testele de la elevii le repartizeaz colegilor acestora,pentru a le evalua, n conformitate cubaremul de notare i rspunsurile lasarcinile din test. (Not.Elevul ceverific testul noteaz nota i numele

    su)

    Elevii rezolv testul.

    Fiecare elev verific testul primit il noteaz conform baremului denotare.

    Fiecare elev verific propriul test,reieind din baremul de notare irspunsurile la sarcinile din test.

    Activitateindependent

    Evaluarereciproc

    Autoevaluare

    Copyright Centrul Educaional Pro Didactica, 2004 1

  • 7/31/2019 Bernaz (1)

    2/8

    c) Profesorul adun testele de la elevii le repartizeaz elevilor pentruautoevaluare.

    3. Notareaelevilor

    Profesorul le spune elevilor c testelevor fi verificate i de profesor, iar lalecia viitoare ei vor afla nota.

    4. Concluzii.Realizareafeedback-ului

    Profesorul iniiaz o discuie cu eleviireferitoare: la coninutul testului, laobiectivitatea evalurii reciproce i aautoevalurii testului.

    Elevii se implic n discuie. Stabilireacorelaiei dintreobiectiveleoperaionale -itemi, modalitide evaluare

    5. Tema pentruacas

    Profesorul propune elevilor sformuleze cel puin 3 ntrebrireferitoare la glandele endocrine,

    studiate n clasa a VIII-a.

    Elevii noteaz tema.

    Copyright Centrul Educaional Pro Didactica, 2004 2

  • 7/31/2019 Bernaz (1)

    3/8

    Varianta ITest

    la modulul Recepia senzorial

    1. Noteaz cifrele din imaginea alturat. Indic n dreptul lor denumirea elementelor

    constitutive ale ochiului

    2.Noteaz n tabel prile componente ale analizatorului olfactiv

    Segmentperiferic / receptori

    Segment intermediar /tract nervos

    Segment central /centru neros

    Structuri

    Localizare

    3. Noteaz cifrele corespunztoare structurilor receptoare din coloana A. Indic n dreptul lor litere din coloana B corespunztoare funciilor structurilor receptoare.

    ( un rspuns din coloana B este n plus )

    A B1 Organ tendinos Golgi a reacioneaz la intensitatea sczut a luminii2 Celule cu bastonae b percep frigul3 Celule senzoriale gustative c percep intensitatea tensiunii contraciei musculare

    4 Aparat otolitic d percep cldura5 Corpusculi Ruffini e pircep micrile rectilinii ale corpuluif detecteaz substanele chimice

    4 Descrie n 35 propoziii mecanismul auzului

  • 7/31/2019 Bernaz (1)

    4/8

    Varianta IITest

    la modulul Recepia senzorial

    1. Noteaz cifrele din imaginea alturat. Indic n dreptul lor denumirea elementelor

    constitutive ale urechii

    2.Noteaz n tabel prile componente ale analizatorului gustativ

    Segmentperiferic / receptori

    Segment intermediar /tract nervos

    Segment central /centru neros

    Structuri

    Localizare

    3. Noteaz cifrele corespunztoare structurilor receptoare din coloana A. Indic n dreptul lor litere din coloana B corespunztoare funciilor structurilor receptoare.( un rspuns din coloana B este n plus )

    A B1 Celule senzoriale din ampul a determin contracia muchilor2 Corpusculi Vater - Pacini b percep modificrile din articulaii3 Terminaii nervoase libere c percep formele obiectelor

    4 Celule senzitive din organul Corti d snt sensibile la durere5 Fus neuromuscular e percep micrile de rotaie ale corpuluif percep undele sonore

    4 Descrie n 35 propoziii coerente mecanismul vzului

  • 7/31/2019 Bernaz (1)

    5/8

    Matricea de speciificaiePentru testul realizat n clasa a XI a ( profil real )

    La modulul Recepia senzorial

    ConinuturiCunoatere i

    nelegereAplicare

    Rezolvare deprobleme

    Total( % )

    Structura organelor senzoriale / aanalizatorilor

    20 20

    Funcia analizatorilor 10 40 50

    Igiena organelor senzoriale 30 30

    Total

    ( % )30 40 30 100 ( % )

    Barem de notare

    Punctaj acordat

    1) 6 puncte ( cte 0.5 puncte pentru fiecare denumire corect )2) 5 puncte ( cte 0.5 puncte pentru fiecare rspuns corect )

    3) 2.5 puncte ( cte 0.5 puncte pentru fiecare corelare corect )4) 3 puncte ( cte 3 puncte pentru un rspuns corect )5) 6 puncte ( cte 2 puncte pentru fiecare rspuns corect )6) 9 puncte ( cte 1 punct pentru fiecare rspuns corect )

    Punctaj [9 - 12] [13 -15] [16 - 18] [19 - 21] [22 - 25] [26 - 28] [29 - 32]

    Nota 4 5 6 7 8 9 10

  • 7/31/2019 Bernaz (1)

    6/8

  • 7/31/2019 Bernaz (1)

    7/8

    la itemii testului realizat n clasa a XI-a ( profil real ) la modulul Recepia senzorial

    Varianta II

    1.

    1 pavilion 7 trompa lui Eustachio2 conduct auditiv 8 fereastra oval3 timpan 9 utricul4 ciocan 10 canale semicirculare5 nicoval 11 cohlee6 scri 12 sacul

    2. Vezi manual, pag. 81, 82.

    3.1 e2 b3 d4 f5 a

    5. Vezi manual, pag. 66.

    5.a) Fa) Aa) A

    6. a) 1. Respectarea distanei de 30 35 cm n timpul activitii scris / citit.2. Fixez lumina astfel, nct ea s vin din partea stng.3. Folosesc ochelari cu lentile biconvexe n caz de necesitate.

  • 7/31/2019 Bernaz (1)

    8/8

    Copyright Centrul Educaional Pro Didactica, 2004 8