bc dinamo bucurești - gaz metan mediaș

4
BASCHET: |Cronică| BC Dinamo București - Gaz Metan Mediaș Băieții lui Țenter se impun cu 106 - 64, după cum era de așteptat, în fața lui Dinamo București, după un sfert doi în care, surprinzător sau nu, scorul a fost egal la 18. Deși în prima repriză tinerii dinamoviști s-au putut ține aproape de gaziști, tabela arătând 39 - 44, următoarele două sferturi au consemnat revenirea gaziștilor, drept urmare

BASCHET: |Cronică| BC Dinamo București - Gaz Metan Mediaș

Băieții lui Țenter se impun cu 106 - 64, după cum era de așteptat, în fața lui Dinamo București, după un sfert doi în care, surprinzător sau nu, scorul a fost egal la 18.

Deși în prima repriză tinerii dinamoviști s-au putut ține aproape de gaziști, tabela arătând 39 - 44, următoarele două sferturi au consemnat revenirea gaziștilor, drept urmare

Page 2: BC Dinamo București - Gaz Metan Mediaș

au înscris 62 de puncte și au încasat doar 25.

Țenter a avut prilejul să ruleze toți jucătorii, majoritatea dintre aceștia reușind să puncteze. De asemenea gaziștii au avut 44 de recuperări, la care se adaugă 31 de assist-uri, cifre destul de mari, am putea spune, în comparație cu statistica altor partide, însă previzibile luând în calcul adversarul.

Prea multe de spus despre acest meci nu sunt, șase jucători medieșeni au avut peste 10 puncte, Mandache și Dundjerski

Page 3: BC Dinamo București - Gaz Metan Mediaș

au distribuit câte 8 pase decisive, iar Graham 6 și Aleksandar Mladenovic a fost foarte aproape de un double-double, având 18 puncte și 9 recuperări. S-a văzut și o îmbunătățire la aruncările de 3 puncte, unde echipa gazistă a avut procentaj de 44%.

De cealaltă parte s-au remarcat Ciprian Țelinoiu cu 19 puncte, respectiv Ciprian Mihai reușind 18 puncte și 7 recuperări.

Meciul a desemnat un "antrenament de relaxare" pentru formația pregătită de Marcel Țenter, înaintea deplasării în

Page 4: BC Dinamo București - Gaz Metan Mediaș

Franța pentru partida retur cu JDA Dijon.