atomul

5
PROIECT DIDACTIC TEMA : Structura atomului. Nucleul atomic. CLASA : a VII-a DISCIPLINA : chimie TIPUL LECŢIEI :de comunicare si insusire de noi cunostinte DURATA : 50 minute OBIECTIVE OPERAŢIONALE La sfarsitul lectiei, elevii trebuie să fie capabili: O 1 -să descrie alcatuirea atomului O 2 -să pre!inte notiunile teoretice caracteristice nucleului ato O 3 -să pre!inte caracteristicile particulelor ce intra in compon nucleului "protoni, neutroni# O 4 -sa defineasca numarul atomic $ si numarul de masa % O 5 -sa determine valorile numarului atomic $ si numarului de mas aplicand al&oritmul de calcul al acestora O 6 -să corele!e simbolul chimic cu denumirea unui element pe ba! informatiilor pre!entate O 7 -să &enerali!e!e notiunile dobandite prin anali!a unor ca!uri particulare O 8 -să aplice notiunile dobandite pentru re!olvarea unor situati problema. RESURSE PROCEDURALE: descoperirea diri'ata, observatia independenta, modelarea, al&oritmi! e(plicatia, e(ercitiul, conversatia, problemati!area. RESURSE MATERIALE: calculator, videoproiector, Sistemul )eriodic "plansa#, fise de lucru Scen!"#$ %"%c&"c

Upload: iustin-loghin

Post on 02-Nov-2015

5 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Foarte util.

TRANSCRIPT

LECTIE 1

PROIECT DIDACTICTEMA : Structura atomului. Nucleul atomic.CLASA : a VII-a DISCIPLINA : chimieTIPUL LECIEI : de comunicare si insusire de noi cunostinteDURATA : 50 minute

OBIECTIVE OPERAIONALELa sfarsitul lectiei, elevii trebuie s fie capabili:

O1 - s descrie alcatuirea atomului;

O2 - s prezinte notiunile teoretice caracteristice nucleului atomic;

O3 - s prezinte caracteristicile particulelor ce intra in componenta nucleului (protoni, neutroni);

O4 - sa defineasca numarul atomic Z si numarul de masa A;

O5 - sa determine valorile numarului atomic Z si numarului de masa A aplicand algoritmul de calcul al acestora;

O6 - s coreleze simbolul chimic cu denumirea unui element pe baza informatiilor prezentate;O7 - s generalizeze notiunile dobandite prin analiza unor cazuri particulare;

O8 - s aplice notiunile dobandite pentru rezolvarea unor situatii-problema.RESURSE PROCEDURALE:descoperirea dirijata, observatia independenta, modelarea, algoritmizarea, explicatia, exercitiul, conversatia, problematizarea. RESURSE MATERIALE: calculator, videoproiector, Sistemul Periodic (plansa), fise de lucru, manuale.Scenariul didactic

Moment organizatoric notarea absentelor

verificarea materialului didactic

crearea unei atmosfere propice desfasurarii activitatiiCaptarea atentiei elevilorStructura materiei a framantat mintile omenesti inca din cele mai vechi timpuri. Filozofii antici au incercat sa descompuna corpurile in particule din ce in ce mai mici. Unii au afirmat ca lucrurile sunt formate din patru principii materiale indestructibile, pe care le-au numit elemente: aer, apa, foc si pamant; altii considerau ca esenta lumii este ideea.

Reactualizarea cunostintelor insusite anterior Se realizeaza frontal, prin intrebari la care elevii pot raspunde pe baza cunostintelor de chimie si fizica, iar cu ajutorul acestor informatii reactualizate se va crea fondul aperceptiv pentru insusirea noilor notiuni:

- Ce este materia?

- Care sunt proprietatile materiei?

- Ce sunt corpurile?

- Care sunt proprietatile generale ale corpurilor?

- Ce sunt substantele?

- Clasificati substantele.

- Ce sunt amestecurile?

- Clasificati amestecurile.

- Ce este fenomenul de dizolvare?

- Ce proprietate generala a corpurilor sta la baza dizolvarii substantelor?

Anuntarea lectiei noi

Se anunta titlul lectiei, se consemneaza pe tabla si in caietele elevilor: Structura atomului. Nucleul atomic.Enuntarea obiectivelor la nivelul elevilor

La sfarsitul lectiei, elevii trebuie sa fie capabili:

- sa descrie alcatuirea atomului;

- sa prezinte caracteristicile particulelor ce intra in componenta nucleului;

- sa defineasca numarul atomic Z si numarul de masa A;

- sa determine valorile Z si A aplicand algoritmul de calcul al acestora.

Dirijarea invatarii

Elevii observa si analizeaza pe monitorul calculatorului, alcatuirea atomului si caracteristicile particulelor ce intra in componenta nucleului.Atomul este alcatuit din doua parti: - nucleul alcatuit din nucleoni;

- invelisul de electroni alcatuit din electroni.

Nucleul este partea centrala a atomului in care este concentrata aproape intreaga masa a acestuia.Particulele componente ale nucleului sunt protonii si neutronii.

Protonii sunt particule materiale incarcate cu sarcina pozitiva si masa egala cu unitatea.Neutronii sunt particule materiale neutre din punct de vedere electric si cu masa egala cu unitatea.

protoni ( +11p )Nucleul

neutroni ( 01n )Se rezolva exercitiul 1 din fisa de lucru.Suma protonilor din nucleu se noteaza cu Z.Z se numeste numar atomic sau sarcina nucleara.Se rezolva exercitiul 2 din fisa de lucru.Suma nucleonilor din nucleu (protoni si neutroni) se noteaza cu A.A se numeste numar de masa.Se rezolva exercitiul 3 din fisa de lucru.Cartea de vizita pentru atomul unui element este: numar de masa A

X simbolul chimic numar atomic ZSe rezolva exercitiul 4 din fisa de lucru. Intarirea retentiei si asigurarea transferuluiSe realizeaza prin rezolvarea exercitiilor 5, 6, 7 din fisa de lucru, care a fost distribuita elevilor. Tema pentru acasa : Manual pagina 40.FISA DE LUCRU

1. Ce sarcina corespunde nucleului ?

PROTON NEUTRON

2. Precizati numarul atomic si sarcina nucleara pentru atomii elementelor:

H cu 1p

O cu 8p

Al cu 13p

Ca cu 20p

3. Gasiti o relatie de legatura intre A , Z si n.

Calculati:

A daca Z=8 si n=8

Z daca A=32 si n=16

n daca A=35 si Z=17

4. Folosind anexa de la sfarsitul manualului prezentati cartea de vizita a elementelor: S, Ca, Fe.

5. Care din desenele urmatoare corespunde nucleului atomului cu caracteristicile Z=9 , A=19 ?

SHAPE \* MERGEFORMAT

6.Ce elemente sunt definite prin numerele atomice: 17, 30, 56?

7. Ce element poseda un proton in plus fata de neon ?

+

+

+

+

9p

19n

9p

10n

19p

9n

19p

10n