aptitudini, aspiraţii, muncă şi carieră

5
PROIECT DIDACTIC DATA: CLASA: a V-a CADRU DIDACTIC: Gavrilița Nicolai INSTITUȚIA DE ÎNVĂȚĂMÎNT: Liceul Teoretic ,, Principiesa Natalia Dadiani “ DISCIPLINA: Diriginția TEMA LECȚIEI: Aptitudini, aspirații, muncă şi carieră OBIECTIVE OPERAȚIONALE : O1. să identifice avantajele şi dezavantajele alegerii unei anumite profesii O2. să identifice calitătile pe care trebuie sa le aibă un individ care îşi doreste o anumită carieră O3. să recunoască importanța alegerii corecte a carierei METODE ŞI PROCEDEE: Conversația,Învățarea prin descoperire,Dezbaterea MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Fişe de lucru, Coli A3,Creta, Carioci FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în grup BIBLIOGRAFIE: Aurora Liiceanu, Doina Ştefana Săucan, Daniela Călugăru, Viața mea: Un „joc” srios, Ghid practic pentru profesori, diriginți şi consilieri şcolari, 2007 Consiliere şi orientare

Upload: maia-mileac

Post on 29-Dec-2015

49 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Aptitudini,  aspiraţii,  muncă  şi  carieră

PROIECT DIDACTIC

DATA:

CLASA: a V-a

CADRU DIDACTIC: Gavrilița Nicolai

INSTITUȚIA DE ÎNVĂȚĂMÎNT: Liceul Teoretic ,, Principiesa Natalia Dadiani “

DISCIPLINA: Diriginția

TEMA LECŢIEI: Aptitudini, aspiraţii, muncă şi carieră

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

O1. să identifice avantajele şi dezavantajele alegerii unei anumite profesii

O2. să identifice calitătile pe care trebuie sa le aibă un individ care îşi doreste o anumită carieră

O3. să recunoască importanţa alegerii corecte a carierei

METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia,Învăţarea prin descoperire,Dezbaterea

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Fişe de lucru, Coli A3,Creta, Carioci

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în grup

BIBLIOGRAFIE:

Aurora Liiceanu, Doina Ştefana Săucan, Daniela Călugăru, Viaţa mea: Un „joc” srios, Ghid practic

pentru profesori, diriginţi şi consilieri şcolari, 2007

Consiliere şi orientare

Page 2: Aptitudini,  aspiraţii,  muncă  şi  carieră

ETAPELE LECŢIEI

Ob.Op CONŢINUTURILE LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ

ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR METODE ŞI PROCEDEE

FORME DE ORGANIZARE

MIJLOACE DE

INVAȚAMINT

Managementul clasei

-evidenţa absenţilor,-se împart fişele de lucru -subliniază importanţa comunicării şi colaborării dintre elevi, dar şi dintre diriginte şi elevi.-Verifică existenţa resurselor materiale.

- Răspund la întrebări.- Se deplasează pentru a forma grupe de lucru. conversaţia Activitate

frontalăFişe de lucru

Pregătirea psihologică a elevilor

- Sensibilizarea elevilor.- Captarea atenţiei: “Pentru a deveni un om capabil şi de succces în orice profesie, trei lucruri sunt necesare: natura, studiul şi practica”Henry Ward Beecher

- Elevii citesc cu atenţie textele scrise pe tablă şi încearcă o posibilă caracterizare a noţiunii de carieră.

conversaţiadezbaterea

frontalăindividuală

Comunicarea obiectivelor lecţiei

Se propune abordarea următoarelor aspecte de bază :- identificarea avantajelor şi a dezavantajelor a profesiilor pe care ati vrea să le îmbrăţişaţi- identificarea calitătilor pe care trebuie să le aibe cineva pentru a fi pregătit într-un anumit domeniu - relaţia muncă- profesie.

- Elevii ascultă cu atenţie.

conversaţia

frontală

Desfăşurarea activităţii

O1 O2 O3

- Cere elevilor realizarea unui desen în care să reprezinte cariera pe care doresc să o îmbrăţişeze.- Pune în discuţie termenii de aptitudini, carieră, profesie, aspiraţie.- Dirijează şi urmăreşte activitatea fiecărei grupe.

Elevii au la dispoziţie 15 minute pentru realizarea desenului. Apoi se vor strânge desenelor, se vor expune pe un panou, iar fetele trebuie să identifice desenele băieţilor şi autorul desenului, şi invers.

- Elevii se implică activ în dezbaterea aspectelor propuse şi cer lămuriri cu privire la sensul unor termeni noi.- Motivează prin exemple fiecare noţiune.

conversaţia

dezbaterea

problematizarea

desen

frontală

Pe grupe

Fişe de lucru

Planşe de prezentare

Consiliere şi orientare

Page 3: Aptitudini,  aspiraţii,  muncă  şi  carieră

Obţinerea performanţei

- Solicită elevilor să completeze fişa de lucru. - Elevii completează fişa de lucru. jocul de cunoaştere

individuală Fişa de autoevaluare

Concluzii - Analizează câteva din fişele completate. - Exemplifică şi comentează alegerea făcută.

conversaţia frontal Fişa de autoevaluare

Anunţarea temei viitoare

Anunţă tema pentru ora următoare:  « Siguranţa, teama, emoţii, autocontrol”

- Notează tema conversaţia frontală

Consiliere şi orientare

Page 4: Aptitudini,  aspiraţii,  muncă  şi  carieră

Fişa de autoevaluare

Ce fac azi? Ce fac mâine?!?

Obiective pe termen scurt

1. Chiar acum aş dori să ..............................................................................................................................a. trei motive pentru care vreau să ating scopul................................................................................……………………………………………………………………………………………………..........b. primul pas va fi ...........................................................................................................................……………………………………………………………………………………………………..........

2. În următoarele două luni eu vreau să ......................................................................................................a. trei motive pentru care vreau să ating scopul...............................................................................………………………………………………………………………………………………….............b. primul pas va fi .......................................................................................................................................

3. Când voi termina acest an şcolar, sper să ...........................................................................................................a. trei motive pentru care vreau să ating scopul...............................................................................…………………………………………………………………………………………………….........b. primul pas va fi ......................................................................................................................................

Obiective pe termen lung

1. Eu doresc să devin ...............................................................................................................................................a. trei motive pentru care succesul este important pentru mine..................................................................

…………………………………………………………………………………………………….............b. care sunt obiectivele pe termen scurt care mă ajută în realizarea acestui obiective pe termen lung.....................................................................................................................................................................…………………………………………………………………………………………………………….

2. Peste cinci ani aş vrea să .....................................................................................................................................a. trei motive pentru care succesul este important pentru mine..................................................................……………………………………………………………………………………………………............b. care sunt obiectivele pe termen scurt care mă ajută în realizarea acestui obiective pe termen

lung . ........................................................................................................................................................

3. peste cincisprezece ani, aş vrea să......................................................................................................................a. trei motive pentru care succesul este important pentru mine................................................................……………………………………………………………………………………………………...........b. care sunt obiectivele pe termen scurt care mă ajută în realizarea acestui obiective pe termen lung ... ..................................................................................................................................................................

Consiliere şi orientare