anul 1989 in europa

5
P lan de lecţie Clasa: a VII-a Obiectul: Istoria Universală Unitatea de învăţare: Lumea în pragul mileniului III Tema: Anul 1989 în Europa Competenţe generale: 1.Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de secialitate 3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice 4. Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă Competenţe specifice: 3.8, 4.2 Concepte operaţionale: la sfârşitul lecţiei elevii trebuie să: - cognitive C1 -să menţioneze modalităţile prin care s-au înlăturat regimurile comuniste C2 - să analizeze documentele istorice - afective: C3 - să aprecieze rolul jucat de masele largi, populare, în înlăturarea de la putere a liderilor comunişti C4. - sã localizeze la hartă statele de dincolo de „Cortina de fier” Tipul lecţiei: Mixtă

Upload: michelle07

Post on 01-Dec-2015

123 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Anul 1989 in Europa

Plan de lecţie

Clasa: a VII-a

Obiectul: Istoria Universală

Unitatea de învăţare: Lumea în pragul mileniului III

Tema: Anul 1989 în Europa

Competenţe generale: 1.Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de secialitate 3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice 4. Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă

Competenţe specifice: 3.8, 4.2

Concepte operaţionale: la sfârşitul lecţiei elevii trebuie să: - cognitive C1 -să menţioneze modalităţile prin care s-au înlăturat regimurile comuniste C2 - să analizeze documentele istorice - afective: C3 - să aprecieze rolul jucat de masele largi, populare, în înlăturarea de la putere a liderilor comunişti C4. - sã localizeze la hartă statele de dincolo de „Cortina de fier”

Tipul lecţiei: Mixtă

Nr. Ore : 2

Resurse: manualele alternative, documentul istoric, harta”Statele Europei în 1989”, harta Europei, prezentare Power Point, videoproiectorul, film “România lui Ceauşescu”

Bibliografie: manualele alternative, Bărbulescu M., Deletant D., Hitchins K., Papacostea Ş., Teodor P.; Istoria României; Ed. Corint; Bucureşti; 2002 Constantiniu F.; O istorie sinceră a poporului român; Ed. Univers enciclopedic; Bucureşti; 1997

Metode şi tehnici: explicaţia, problematizarea, dezbaterea, lucrul cu documentul istoric, metoda RAI

Page 2: Anul 1989 in Europa

Evaluarea: Orală

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

I.Moment organizatoric- 2 min

Profesorul notează absenţii, verifică sala de clasă şi materialele didactice

II.Verificarea cunoştinţelor- 15 min.

Elevii sunt anunţaţi cu o oră înainte să pregătească seturi de întrebări necesare pentru folosirea metodei RAI ( Răspunde - Aruncă – Interoghează).Profesorul începe jocul adresând prima întrebare - aruncă mingiuţa către un elev.Acesta răspunde şi continuă la fel jocul. Dacă cel ce a primit mingiuţa nu ştie răspunsul cel ce a aruncat-o este obligat să răspundă iar celălalt iese din joc. Jocul continuă până cineva câştigă şi se epuizează toate întrebările. Se discută despre regimul comunist şi rezistenţa împotriva regimului comunist în Europa de Est. Verificarea cunoştinţelor se realizează prin acest joc, elevii sunt apoi notaţi de profesor.

III.Dobândirea de noi cunoştinţe – 25 min. Profesorul realizează o prezentare Power Point folosind videoproiectorul, având ca temă - ,,Căderea blocului comunist,,. Prezentarea cuprinde informaţii istorice despre căderea comunismului în Europa de Est, fotografii ale liderilor politici comunişti, imagini reprezentative cu desfăşurarea evenimentelor etc. Apoi, profesorul prezintă un film despre “România lui Ceauşescu”- pentru a consolida cunoştinţele dobândite de elevi în sensul înţelegerii de către aceştia a rolului de lider incontestabil al ţării jucat de Ceauşescu, de coordonator al întregii vieţi politice a ţării. Elevii urmăresc prezentarea, adresează întrebări, comentează imaginile. Elevii sunt antrenaţi, stimulaţi de pofesor să participe la lecţie, predarea se realizează activ, prin colaborare. După vizionare se scrie pe tablă schema lecţiei.

Contextul internaţional - regimul comunist în Europa Centrală şi de Sud-Est: România, Ungaria, Bulgaria, Polonia, Cehoslovacia, Iugoslavia, Albania, RDG. - regimurile comuniste s-au menţinut la putere din cauza“sperietoarei” sovietice.. Ex: acţiunile din 1956 din Ungaria şi din 1968 din Cehoslovacia -1985-URSS - M.Gorbaciov-reforme:PERESTROIKA şi GLASNOST- să regenereze un sistem birocratic incompetent şi corupt.

Polonia - primul stat în care, la alegerile din 4 iun. 1989, comuniştii - învinşi.

Page 3: Anul 1989 in Europa

-în august- Tadeusz Mazowiecki, consilier al sindicatului Solidaritatea, a devenit primul şef de guvern care nu era comunist din fostul bloc sovietic. -în dec. 1989- Lech Walesa a fost ales preşedinte în locul generalului Jaruzelski, care demisionase.

Ungaria- 1989: - trecerea la sistemul politic pluripartit (feb.);- revizuirea Constituţiei care prevedea ca alegerea preşedintelui ţării să se facă prin

vot universal (mart.)- deschiderea frontierei de vest est-germanilor - îndepărtarea P. Comunist de la putere (25 nov.

Căderea zidului Berlinului – 9 nov. 1989

Bulgaria - Todor Jivkov, a fost inlaturat de la putere, printr-o lovitura de palat -10 nov.

Cehoslovacia- Greva generală – nov.1989 - P.Comunist a renunţat la putere. -Alexander Dubcek a devenit preşedinte al Parlamentului (28 dec.), iar Vaclav Havel- preşedintele ţării (29 dec.1989)

România – Ceauşescu- rezista în faţa presiunii externe - Dec. 1989 -regimul Ceauşescu a fost înlăturat cu preţul a 1104 morţi şi 3352 de răniţi.

IV.Fixarea cunoştinţelor: întrebări Profesorul prezintă câteva imagini din oraşul SIBIU din anii de după căderea regimului comunist, şi povesteşte despre evenimentele din 1989 ce au făcut din acest oraş un oraş martir , în care şi-au pierdut viaţa mulţi luptători pentru libertate.

Prof. ENE CORINA DANIELA Şcoala Gimnazială Cochirleanca, Jud. Buzău