word pad
Post on 14-Jan-2016
5 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
Proiect didactic
Proiect didactic
Data: 05.03.2015
1.Profesor Stoica Raluca Mihaela2. Disciplina- Informatica cl. a V-a, timpul-50vmin.
3.Obiectiv general-Cunoaterea i utilizarea programelor aplicative la rezolvarea
problemelor curente.(pentru 3 lecii:Paint, Multimedia, Word Pad).
4.Subiectul leciei-Aplicaia Paint5. Tipul leciei-Mixt.
6. Capacitatea de nvare:
5 elevi - nalt
9 elevi - medie
2 elevi mic
7. Obiectiv de referin:
S scrie i s modifice desene cu ajutorul editorului
grafic Paint.
8. Obiective operaionale:
O1-S descrie i s utilizeze elementele specifice a ferestrei de aplicaie Paint.
O2-A se folosi de toate instrumentele de creare a desenelor n aplicaia Paint.
O3- S utilizeze practic editorul grafic Paint.
O4-S creeze, s modifice i s editeze desene n aplicaia Paint.
O5-S pstreze pe disc fiierul grafic creat.
9. Metodele de predare, nvare, evaluare:
C5- Analiz A27-Lucrul cu cartea
C7-Comparaie B3-Algoritmul 1
C8-Generalizare
C14-Metoda de cercetare
C15-Programare
C19-Limitrilor temporare
10. Mijloace didactice:
1.Calculatoare
2.Set de fie
11. Bibliografie:
1. A.Gremalschi, G.Vasilache, L.Gremalschi Informatica manual cl.7
2.G.Vasilache i a. WINDOWS WORD EXCEL ACCESS-Material
didactic n ajutorul cadrelor didactice, elevilor i utilizatorilor. CNTI 1999
3.Ministerul nvmntului Matematic i tiine-Ghidul metodologic.
12. Desfurarea leciei:
Etapele lecieiObiectiveleConinutul de realizare a obiectivelorActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiConexiunea inversTimpul
Captarea ateniei
Evaluare cunotinelor la tema preced.
Reactualizarea cunotinelor necesare desfurrii leciei
Comunicarea cunotinelor noi
Ficsarea cunotinelor
Lucrul dat pe acas
01
05
O1
O2
03
0405
O5
-
Clasa de probleme care necesit cantitat. De informa
Pentru crearea i salvarea informaiei
Ce este comun i diferit ntre diferite ferestre? Lucrul cu ferestrele, coninutul lor . Proprietile
Fereastra de aplicaie
Paint-
Lansarea
Elementele specifice
Fereastra de aplicaie Paint-Destinaia instrunentelor,proprietile lor.
Crearea i modificarea desenelor.
Salvarea desenelor create
Exerciii, de creare de fiiere i dosare
-Salut elevii. Cer s fie anunat tema anterioar i lucrul pentru acas..
-Le propun testul 1
(se anex)
Le propun s schimbe cu colegii caietele i s-I aprecieze
-Le propun s deschid diferite ferestre (dup dorin), s cerceteze proprietile lor.
Monitorizez analiza i prezentarea a relaiilor scurte de ctre elevi
Cer s lanseze aplicaia Paint ,s deschid manualul la pagina 66. Dup ferestrele depe monitor i din carte s gseasc practic toate elementele.
Clasa o mpart n 4 grupe:
-colonia 1 de instr.
-colonia 2 de instr.
-proprietile
instrumentelor.
-lucrul cu culorile
Pentru a studia mai repede destinaia i proprietile instrumentelor.
Le propun elevilor s creze desene proprii cu condiia:
-s foloseasc toate instrumentele i proprietile lor.
Cer elevilor s reproduc cum se creaz un fiier, i practic s salveze desenul creat s-I de o denumire proprie
Atrag atenia la extensiaunea fiierului creat. .bmp
Propun diferite exerciii. Monotorizez lucrul practic al elevilor
De nvat elementele i instrumentele aplicaiei Paint
Raporteaz Abs. i motivele. Anun tema preced.Ce ntrebri s-au ivit.
Rezolv testul. Schimb caietele i pun nota colegului
Deschid diferite ferestre, analizeaz proprietile,fac nsemnri.Ascult prerile colegilor, dau propuneri de creare de fiiere i dosare.
Caut i lanseaz apl. Paint. Noteaz denumirile n caiete Rspund la ntrebri
Elevii lucreaz n grupe a cte 4 elevi studiaz practic subiectele propuse folosind cartea i computatorul, peurm fiecare se duce la grupa sa i explic cele studiate.
La calculatoare creaz diferite desene. Unde lucreaz cte doi lucreaz respectiv fiecare
Elevii i amintesc de algoritmul de salvare a unui document i salveaz documentul creat.
Realizeaz lucrarea practic propus
Noteaz n agend lucrul dat pe acas
Exerciiul
Autoevaluare
C15
C7
C8
A27
C14
Instruire reciproc.
C19
Cretivitatea
Vizual evaluez lucrrile create, le propun s evalueze desenele colegilor
B3
Cer elevilor s deschid de cteva ori fiierul creat.
Vizual scot la iveal lacunele in respectarea algoritmului de creare a fiierului respectiv.
Evaluarea i notarea n dependen de rezultatele obinute1m
4m
6m.
5m
9m
13m
4m
3m
1m
top related