proiect didactic - def de auz
Post on 16-Mar-2016
219 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
EMITEREA I DIFERENIEREA SUNETELOR R I L
STUDENT: GHEORGHE GEORGIANA MDLINA PSIHOPEDAGOGIE SPECIAL ANUL III
Sunetul "R"Cum se face emiterea sunetului R?La articularea corect a sunetului R particip intens doar vrful limbii. Buzele idinii sunt ntredeschii. Partea posterioar a limbii, n form de lopat, atinge cu marginilelaterale dinii de sus, pn la canini, iar partea anterioar este ridicat spre alveolele dinilorincisivi de sus. Limba este fixat, cuexcepia vrfului ei, iar laexpulzarea aerului, ea vibreaz rapid ntre alveole i dinii superiori. Este, prin urmare, foarte important ca vibraia s fielocalizat la nivelul vrfului limbii. Dac vibraia este localizat la nivelul coardelor vocale,ca n limba francez, sau dac emiterea se face fr vibrare, ca n limba englez, sunetul seemite incorect.
Sunetul "L"
Cum se face emiterea sunetului L?
Vrful limbii se ridic spre alveolele dinilor incisivi superiori dup care se desprinde. Marginile laterale ale limbii se sprijin pe vlul palatului, lsnd un orificiu ngust prin care se scurge aerul.
PROIECT ACTIVITATE DIDACTICA
DATA: 27 aprilie 2015PROPUNTOR: Gheorghe Georgiana MdlinaCLASA: IOBIECTUL: scris-cititTIPUL LECIEI: predare-nvareSUBIECTUL: emiterea i diferenierea fonetic a sunetelor R i L
OBIECTIVE OPERAIONALE :
O1 : S pronune corect sunetele R i LO2: S recunoasc sunetele n silabe, cuvinte, propoziiiO2: S identifice poziia sunetelor R i L n cadrul cuvntului (la nceput, la mijloc i la sfrit)O3: S diferenieze cel puin 5 cuvinte care conin sunetele R i LO4: s execute corect micrile aparatului fonoarticulator pentru realizarea unei pronunii bune a sunetelor
EVENIMENTUL INSTRUCIONAL ACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILORMETODE SI PROCEDEE FLOSITE
CAPTAREA ATENIEI
Sunt prezentate diferite imagini care contin literele R si LElevii sunt ateni, observa si denumesc imaginileConversaiaObservaia
ANUNAREA TEMEI
Astzi vom nva s l difereniem pe R de alte sunete cu care se poate confunda: LElevii sunt atenti la mesajul transmis prin intermediul Conversatia
REACTUALIZAREA CUNOTINELOR NVATE ANTERIOR, RELEVANTE PENTRU NOUL CONINUTElevii sunt rugai s pronune cteva dintre fonemele i cuvintele nvate anterior i de asemenea, s le recunoasc Elevii sunt ateni s recunoasc fonemele i rspund la lecieConversaia
DESFURAREA ACTIVITIISe solicit elevilor, pentru nceput, s realizeze exerciii de antrenare a mobilitii organelor aparatului fono-articulator, n special a motricitii limbii.Se pronun sunetele R i L, se arat poziia fono-ariculatorie corect (n cazul sunetului R, limba vibreaz)
Elevii execut sarcinile cerute de profesor: buzele ntinse, buzele rotunjite, limba lopat, limba cup, micri laterale i sus-jos ale limbii, tergerea dinilor, vibrarea limbii, pronunia sunetelorDemonstraiaExercitiul
Se solicit elevilor pronunarea de silabe perechi directe i inverse (ANEXA 1) Elevii pronuna silabele directe, inverse care conin sunetele R i LDemonstraia
Comparaia
Se solicit elevilor pronunarea unor perechi de cuvinte paronime care conin sunetele R i L i identificarea acestora( n ce poziie se afl -iniial, median sau final. Acest lucru se va face cu ajutorul imaginilorElevii pronuna un ir de cuvinte paronime care conin sunetele R si L n poziie iniiala,median i final,deprinznd modul de formare al acestora.ObservaiaComparaiaExerciiul
Se organizeaz o ultima activitate n care sunt prezentate imagini care conin sunetele R i L . Elevii sunt rugai s identifice cuvintele care conin sunetul R i cuvintele care conin sunetul L (ANEXA 3)Aceast activitate se realizeaz sub form de joc. Elevul va primi cte un 1 punct pentru fiecare cuvnt identificat corect. La sfrit se vor aduna punctele i va ctiga o fa zmbitoare elevul care a acumulat cele mai multe puncte. ExplicaiaExerciiulJoc didactic
EVALUAREA PERFORMANEI
La sfritul orei, elevii vor primii cte o fi ce va conine imagini nsoite de denumirea lor .Elevii vor desena sunetul R cu, culoarea roie i sunetul L cu culoarea galben.Exerciiul
ANEXA 1
Ra la; re-le; ri-li; ro-lo; ru-lu; r-lAr- al; er-el; ir-il; or-ol; ur-ul; r-lAra ala; ere-ele; iri-ili; oro-olo; uru ulu; r-l
ANEXA 2
Ram-lamRac-lacVar- valCar-CalCoroan- coloanCrem clem
ANEXA 3
SORICEL RA
LEU RAMUR
ELEFANT
LILIAC
FIA DE EVALUARE
LCUSTLAC
RATONCALMR
2
top related