proiect didactic
Post on 17-Dec-2015
226 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
Proiect didactic
P R O I E C T D I D A C T I C
Data: 17.11.2014
Unitatea de nvmnt: Liceul Pedagogic Regele Ferdinand
Profesor: Simion Rozaura
Clasa: a IX -a B
Obiectul de studiu: Comunicare didactic
Subiectul leciei: Cum comunicm? Formele comunicrii- aplicaii.
Tipul leciei: Recapitulare i sistematizare a cunotinelor
Scopul leciei: Exersarea comunicrii eficiente
Obiective operaionale:
O1: s exerseze transmiterea de mesaje verbale, nonverbale O2: s exerseze comunicarea interpersonal a unor emoii i stri sufletetiO3: s descopere modaliti noi, creative de autoexprimare O4. s-i formeze abiliti de comunicareMetode i procedee: conversaia, explicaia, problematizarea, munca individual, exerciiulForma de organizare a activitii elevului: frontal, individual, pe grupe
Resurse:
a) Materiale: caiete, tabl, fie de evaluare
b) Umane: elevii clasei a IX- a Bc) De timp: 50
Evaluare: frontal, individual, oral, scrisBibliografie: Albulescu, I., Albulescu, M., (2006), Pedagogia comunicrii. Procedee discursive didactice, Editura Napoca Star, Cluj-Napoca Andre de Peretti, Jean-Andre Legrand, Jean Boniface, (2001), Tehnici de comunicare, Editura Polirom, Iai Ciobanu, Olga,Comunicare didactica, Editura ASE, Bucuresti, 2003;
Pnioar, I. O., (2006), Comunicarea eficient, Ediia a III-a, revzut i adugit, Editura Polirom, Iai
Secvenele leciei
Ob.Opera
ionaleConinut instructiv-educativMetode i procedeeEvaluare
1.Moment organizatoric
2.Captarea ateniei
3.Enunarea temei i a obiectivelor
4.Verificarea cunotinelor5.ncheierea activitiiO1
O1
O2O3
O4
Pregtirea resurselor necesare desfurrii optime a orei de pedagogie.
Se face printr-un exerciiu de nclzire. Elevii vor primi cte o coal de hrtie A4. Vor primi instruciuni, fr s comunice ntre ei sau sa pun ntrebri:
-Indoii coala de hrtie n dou;
-Rupei colul din dreapta sus;
-ndoii, din nou, coala de hrtie;
-Acum, rupei colul din stnga;
-ndoii nc o dat foaia;
-Rupei colul din dreapta jos.
Fiecare elev i va desface coala i o va arta ntregului grup. Discuiile care vor urma se vor baza pe idea c, dei toi au auzit aceleai instruciuni, fiecare le-a pus n aplicare n alt mod, obinnd rezultate diferite.
Se va introduce titlul leciei Cum comunicm? Formele comunicrii- aplicaii.
Se vor enumera obiectivele urmrite.
Se vor reactualiza cunotinele despre comunicarea uman, comunicarea didactic, formele comunicrii, condiiile unei comunicri eficiente. Elevii vor fi mprii pe grupe.Fiecare grup va avea cte o sarcin de ndeplinit.
Gr. I-Prezentai avantajele i dezavantajele comunicrii verbale i nonverbale.
Gr.II-Compunei o poezie de 3 strofe intitulat- Comunic. S includei urmtoarele cuvinte-voce, bucurie, emoie, informez.
Gr.III- Enumerai 7 bariere n calea comunicrii eficiente i remedii ale acestora.
Gr.IV-Identificai ce stri sufleteti reprezint fiecare imagine.(Anexa 1)
Gr.V-Identificai situaii n care comunicarea poate fi ntrerupt.(Anexa 2)
Gr.VI-Alegei pentru cele 4 imagini adjectivele potrivite(Anexa 3) Exerciiu Spunei cu diferite stri aceeai fraz. ncercai s spunei- Uite cum e vremea afar, exprimnd: bucurie, furie, tristee, melancolie, nepsare, normal.
Exerciiu
Pentru a evidenia legtura dintre cele 3 forme ale comunicrii- se va prezenta o scenet.
Exerciiu
Elaborai 5 enunuri, care, prin diverse accenturi i intonaii, s transmit mesaje diferite.
Ex.Mama lui vine mine din Italia.(nu tatl sau altcineva)
Mama lui vine mine din Italia.(nu a mea) Mama lui vine mine din Italia.(s-a hotrt totui) Mama lui vine mine din Italia.(nu n alt zi) Mama lui vine mine din Italia.(nu din alt ar) Exerciiu
Prin intermediul semnelor, pe rnd elevii vor imita diferite naionaliti,iar ceilali vor trebuie s le ghiceasc. Ulterior elevii vor imita i alte cuvinte.
Se vor trage concluzii cu privire la punctele discutate n timpul orei.Conversaia
Exerciiul joc
ConversaiaExplicaia
Problematiza-reaFia de lucru,
Gradul de atenie al elevilor
Oral
Scris
Verific oral ce au scris elevii.
OralOral
Anexa 1
Anexa 2
Dialogul poate:
fi redus la tcere, dac: continua, dac:
-
-
- --
-
-
-
- -Anexa 3
- surprins, timid, ruinos, agitat, resemnat, dezinteresat, mulumit, dominator, modest, furios, suspicios, indiferent, matottiutor, nencreztor, nehotrt, mndru, vorbre, trist, ntrebtor, nepstor
A
B
C
D
top related