proiect didactic

9
P R O I E C T D I D A C T I C Data: 17.11.2014 Unitatea de învăţământ: Liceul Pedagogic Regele Ferdinand Profesor: Simion Rozaura Clasa: a IX -a B Obiectul de studiu: Comunicare didactică Subiectul lecţiei: Cum comunicăm? Formele comunicării- aplicații. Tipul lecţiei: Recapitulare și sistematizare a cunoștințelor Scopul lecţiei: Exersarea comunicării eficiente Obiective operaţionale: O 1 : să exerseze transmiterea de mesaje verbale, nonverbale O 2 : să exerseze comunicarea interpersonală a unor emoţii şi stări sufleteşti O 3 : să descopere modalităţi noi, creative de autoexprimare O4. să-şi formeze abilităţi de comunicare Metode şi procedee: conversația, explicația, problematizarea, munca individuală, exercițiul Forma de organizare a activităţii elevului: frontală, individuală, pe grupe Resurse: a) Materiale: caiete, tablă, fișe de evaluare b) Umane: elevii clasei a IX- a B c) De timp: 50’ Evaluare: frontală, individuală, orală, scrisă Bibliografie: Albulescu, I., Albulescu, M., (2006), Pedagogia comunicării. Procedee discursive didactice, Editura Napoca Star, Cluj-Napoca

Upload: diana-dilan

Post on 17-Dec-2015

223 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiectklkfkfjklkf;le;fk;fk;k;

TRANSCRIPT

Proiect didactic

P R O I E C T D I D A C T I C

Data: 17.11.2014

Unitatea de nvmnt: Liceul Pedagogic Regele Ferdinand

Profesor: Simion Rozaura

Clasa: a IX -a B

Obiectul de studiu: Comunicare didactic

Subiectul leciei: Cum comunicm? Formele comunicrii- aplicaii.

Tipul leciei: Recapitulare i sistematizare a cunotinelor

Scopul leciei: Exersarea comunicrii eficiente

Obiective operaionale:

O1: s exerseze transmiterea de mesaje verbale, nonverbale O2: s exerseze comunicarea interpersonal a unor emoii i stri sufletetiO3: s descopere modaliti noi, creative de autoexprimare O4. s-i formeze abiliti de comunicareMetode i procedee: conversaia, explicaia, problematizarea, munca individual, exerciiulForma de organizare a activitii elevului: frontal, individual, pe grupe

Resurse:

a) Materiale: caiete, tabl, fie de evaluare

b) Umane: elevii clasei a IX- a Bc) De timp: 50

Evaluare: frontal, individual, oral, scrisBibliografie: Albulescu, I., Albulescu, M., (2006), Pedagogia comunicrii. Procedee discursive didactice, Editura Napoca Star, Cluj-Napoca Andre de Peretti, Jean-Andre Legrand, Jean Boniface, (2001), Tehnici de comunicare, Editura Polirom, Iai Ciobanu, Olga,Comunicare didactica, Editura ASE, Bucuresti, 2003;

Pnioar, I. O., (2006), Comunicarea eficient, Ediia a III-a, revzut i adugit, Editura Polirom, Iai

Secvenele leciei

Ob.Opera

ionaleConinut instructiv-educativMetode i procedeeEvaluare

1.Moment organizatoric

2.Captarea ateniei

3.Enunarea temei i a obiectivelor

4.Verificarea cunotinelor5.ncheierea activitiiO1

O1

O2O3

O4

Pregtirea resurselor necesare desfurrii optime a orei de pedagogie.

Se face printr-un exerciiu de nclzire. Elevii vor primi cte o coal de hrtie A4. Vor primi instruciuni, fr s comunice ntre ei sau sa pun ntrebri:

-Indoii coala de hrtie n dou;

-Rupei colul din dreapta sus;

-ndoii, din nou, coala de hrtie;

-Acum, rupei colul din stnga;

-ndoii nc o dat foaia;

-Rupei colul din dreapta jos.

Fiecare elev i va desface coala i o va arta ntregului grup. Discuiile care vor urma se vor baza pe idea c, dei toi au auzit aceleai instruciuni, fiecare le-a pus n aplicare n alt mod, obinnd rezultate diferite.

Se va introduce titlul leciei Cum comunicm? Formele comunicrii- aplicaii.

Se vor enumera obiectivele urmrite.

Se vor reactualiza cunotinele despre comunicarea uman, comunicarea didactic, formele comunicrii, condiiile unei comunicri eficiente. Elevii vor fi mprii pe grupe.Fiecare grup va avea cte o sarcin de ndeplinit.

Gr. I-Prezentai avantajele i dezavantajele comunicrii verbale i nonverbale.

Gr.II-Compunei o poezie de 3 strofe intitulat- Comunic. S includei urmtoarele cuvinte-voce, bucurie, emoie, informez.

Gr.III- Enumerai 7 bariere n calea comunicrii eficiente i remedii ale acestora.

Gr.IV-Identificai ce stri sufleteti reprezint fiecare imagine.(Anexa 1)

Gr.V-Identificai situaii n care comunicarea poate fi ntrerupt.(Anexa 2)

Gr.VI-Alegei pentru cele 4 imagini adjectivele potrivite(Anexa 3) Exerciiu Spunei cu diferite stri aceeai fraz. ncercai s spunei- Uite cum e vremea afar, exprimnd: bucurie, furie, tristee, melancolie, nepsare, normal.

Exerciiu

Pentru a evidenia legtura dintre cele 3 forme ale comunicrii- se va prezenta o scenet.

Exerciiu

Elaborai 5 enunuri, care, prin diverse accenturi i intonaii, s transmit mesaje diferite.

Ex.Mama lui vine mine din Italia.(nu tatl sau altcineva)

Mama lui vine mine din Italia.(nu a mea) Mama lui vine mine din Italia.(s-a hotrt totui) Mama lui vine mine din Italia.(nu n alt zi) Mama lui vine mine din Italia.(nu din alt ar) Exerciiu

Prin intermediul semnelor, pe rnd elevii vor imita diferite naionaliti,iar ceilali vor trebuie s le ghiceasc. Ulterior elevii vor imita i alte cuvinte.

Se vor trage concluzii cu privire la punctele discutate n timpul orei.Conversaia

Exerciiul joc

ConversaiaExplicaia

Problematiza-reaFia de lucru,

Gradul de atenie al elevilor

Oral

Scris

Verific oral ce au scris elevii.

OralOral

Anexa 1

Anexa 2

Dialogul poate:

fi redus la tcere, dac: continua, dac:

-

-

- --

-

-

-

- -Anexa 3

- surprins, timid, ruinos, agitat, resemnat, dezinteresat, mulumit, dominator, modest, furios, suspicios, indiferent, matottiutor, nencreztor, nehotrt, mndru, vorbre, trist, ntrebtor, nepstor

A

B

C

D