proiect didactic 3- lectia de formare si deprinderi
Post on 30-Jan-2016
214 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
Disciplina: MicrobiologieSpecializarea: AgriculturăClasa: a – XI- aSubiectul: Tehnica realizării frotiurilorData: 6.05.2015Durata lecției: 50 minuteTipul lecției: Lecție de formare de deprinderi și de obișnuinte
A. OBIECTIVE OPERAȚIONALE ALE LECȚIEI
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:O1- să descrie forma exterioară a levurilor, notările efectuându-se în fișa de lucru;O2- să determine caracterele generale ale levurilor, rezultatele obținute urmând a fi notate în fișa de lucru;O3- să urmărească înmulțirea levurilor înscriind rezultatele în fișa de lucru;O4- să execute înscrierea rezultatelor obținute în urma realizării frotiurilor în Buletinul de analiză;05- să efectueze calculul prezenșei levurilor și bacteriilor în fermentații pe baza rezultatelor obținute, înscriindu-le în fișa de lucru;
B. ANALIZA RESURSELOR DIDACTICE
1. Material didactic (Md):- Preparate cu levuri examinate la microscop (f1);- Buletinul de analiză al microorganismelor (f3).
2. Mijloace tehnice (Mt):
- Lamă de sticlă (l)- Ansă (a)- Bec de gaz (b)- Mediu bacterian ( m)- Baie de colorat ( bc)- Hârtie sugativă (h)- Violet de gențiană (v)- Apă distilată (ap)- Ulei de cedru (u)- Buletin de analiză (b)- Microscop (m)- Fișă de lucru (fl)
3. Mijloace de învățare (Mî):- Expunerea interactive (ei);- Conversația (cv);- Demonstrația (dm);- Observația didactică (ob);- Problematizarea (pb);- Exercițiul ( ex)
4. Forme de organizare a clasei (FOC):- Activitate frontal (af);- Activitate individuală (ai)- Activitate pe echipe (ae)
C. DESFĂȘURAREA LECȚIEI PE SECVENȚE DE INSTRUIRE
Ob.Op.
T. Desfășurarea tematicii pe secvențe ale activităților
Mijloace FOC
Md Mt Mî
- 1’ Moment organizatoric- consemnarea absențelor;- verificarea ținutei clasei;
- - - Af
20’ Instructaj introductiv-actualizarea cunoștințelor despre Morfologia levurilor;- anunțarea temei și a obiectivelor de instruire ce trebuie realizate;- stabilirea sarcinilor de lucru;- oraganizarea clasei în 4 echipe;- repartizarea mijloacelor didactico-materiale pentru fiecare grupă;- instruirea liderilor de echipe;- instructajul de protective a muncii;- prezentarea fișei de documentare și a fișei de lucru;- demonstrarea modului de lucru;
-
a
m
-
r
b
fl
Cv
Cv
Af
af
af
ai
ae
O1 15’ Activitatea independentă a elevilorInstructaj currentDescrierea formei exterioare a levurilor- selectarea zonei de lucru pe mediul levurilor cu ajutorul unei anse;- uniformizarea mediului selectat pe o
labmbc
ob
cv
ae
lama de sticlă cu ajutorul ansei;- executarea colorației mediului și uscarea la becul de gaz;- aplicarea uleiului de cedru;- examinarea la microscop;- descrierea formei exterioare a levurilor;- desenarea formei în fișa de lucru;
fl hvubarfl
ei
dm
ai
ae
O2 15’ Determinarea caracterelor generale (C)-selectarea zonei de lucru pe mediul levurilor cu ajutorul unei anse;- uniformizarea mediului selectat pe o lamă de sticlă;- executarea colorației mediului și uscarea la becul de gaz;- aplicarea uleiului de cedru;- examinarea la microscop;- determinarea tipurilor de levuri;- înscrierea rezultatului obținut în fișa de lucru
F2
labmbchvubarfl
ob
cv
ei
dm
ai
ae
O3 15’ Inmulțirea levurilor(B)-selectarea zonei de lucru pe mediul levurilor cu ajutorul unei anse;- uniformizarea mediului selectat pe o lama de sticlă;- executarea colorației mediului și uscarea la becul de gaz;- aplicarea uleiului de cedru;- examinarea la microscop- calcularea conținutului de levuri înmulțite;- înscrierea rezultatului obținuit în fișa de lucru
f3
labmbchvubarfl
ob
cv
dm
ae
ai
O4 9’ Prezentarea rezultatelor corespunzătoare Tehnicii realizării frotiurilor-buletinul de analiză
f1f2f3
r dm Ae
aiO5 4’ Calcularea prezenței levurilor și
bacteriilor în fermentații-prezentarea formulei de calcul a prezentei levurilor si bacteriilor in fermentatii pe cm2 mediu de lucru.-B+C=M-notarea rezultatelor în fișa de lucru
f1
f2
pbei
ex
dm
ae
ai
ae
16’ Instructaj final - - cv Ai
-analiza modului de desfășurare-prezentarea rezultatelor obținute-corectarea
Întrebări:-Cum se determină prezența levurilor în mediul de lucru?-Care este tehnica de determinare a levurilor în mediul de lucru?-Cum se determină tipul microorganismelor?-Cum se consemnează rezultatele obținute în urma realizării frotiurilor?-Cum se calculează prezența levurilor li bacteriilor în fermentație?
f1
f2
f3
rcv
af
ae
Centralizarea rezultatelor muncii pe grupeConcluzii:-aprecierea generală a comportamentului elevilor;-aprecierea activităților pe grupe individuale de lucru;-recomandări.
5’ Măsuri organizatorice finale-curățirea instrumentelor de lucru;-așezarea instrumentelor la locul lor;-predarea instrumentarului.
Evaluarea finală
Disciplina:
Clasa:
Numele și prenumele:
Data:
FIȘA DE LUCRU
TEMA: Tehnica realizării frotiurilor
1. Etapele realizării frotiurilor;
2. Clasificarea coloranților după Erlich;
3. Explicați fenomenul de metacromazie;
top related