pr sarbatorile
Post on 01-Feb-2016
246 Views
Preview:
TRANSCRIPT
Proiect didactic - Relige ortodoxă
Unitatea de învățământ: Propunător: Data: ...............................Clasa: a V – a Disciplina: ReligieSubiectul lecției: „ Despre sărbătorile creștine „Tipul lecției: mixtăScopul lecției: - dobândirea unor noi cunoştinţe despre sărbătorile crştine; - educarea elevilor în spiritul respectării sărbătorilor religioase.
Obiective operaționale (Competențe): La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
1. să definească sărbătorile în general;2. să clasifice sărbătorile prin completarea ciorchinelui ;
3. - să descrie comportamentul unui bun creştin într-o zi de sărbătoare creştină; 4 .- să identifice în icoane reprezentarea sărbătorilor Bisericii Ortodoxe ; 5. - să precizeze importanţa sărbătorilor creşrine.
Obiective formativ-educative: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:06 – să-şi formeze deprinderea de-a respecta o sărbătoare religioasă.
Strategia didactică
1. Metode şi procedee: expunerea,eseul de 5 min. conversaţia, lectura explicativă, explicaţia, , jocul didactic,observarea dirijată, organizatorul grafic- ciorchinele audiţie muzicală, cercul de conversaţie, povestirea, exerciţiul;
2. Mijloace de învățământ: icoane , Calendare,Caietul didactic, Fișe didactice,Sfânta Scriptură, harta Ţării Sfinte; CD (casetă audio).3. Forme de organizare a activităților: activitate individuală şi frontală.
Resurse bibliografice:
1
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti 1982.2.. *** ”Sfinţii români şi apărători ai legii strămoşeşti”, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti 1987.3. *** „Vieţile sfinţilor”, luna noiembrie, Editura Episcopiei Romanului şi Huşilor, 1993.4. Nicolau, Irina, Ghidul sărbătorilor românești. Editura „Humanitas", Bucureşti, 1998.5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.6. Muha, Camelia, Caiet de religie creștin-ortodox pentru clasa a VI - a, Editura „Sf. Mina", Iaşi, 2001.7. Vasilescu, Ileana, „Vieţile sfinţilor – povestiri pentru copii”, Editura Cartea Ortodoxă, Bucueşti, 2005. 8. Modulul de predare interactivă din cursul Dezvoltarea cadrelor didactice prin activităţi de mentorat.
DEMERSUL DIDACTIC
Nr. crt. Secvențele lecției
Ob. op.
Timpul CONŢINUTUL INSTRUCTIV - EDUCATIV
Strategia didactică Evaluare
Metode şi proce-dee
Mijloace de învățământ
Forme de organi-zare
1. Momentul organizatoric
1'
- salut elevii, rostesc rugăciunea cu ei;- notez absenţele şi realizez managementul clasei pentru începerea activităţii didactice care urmează să se desfăşoare;- elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea activităţii didactice;
Exerci-ţiul
Activitate frontală
2.Verificarea cunoştințelor
5' Am ănvăţat pâna acum despre Sf. Taine. Ce sunt acestea? Enumeraţi-le. „ -.................." Care Taine se repetă în viaţa noastră?Unde se săvârşesc?Când se săvârşesc ele? De ce? De care Taină aţi beneficiat ultima dată? Când? (În zi de sărbătoare).
Conver-saţia
Activitate frontală
Aprecieri verbale
3.
Pregătirea elevilor pentru receptarea noilor cunoştințe
2'
De care Taină aţi beneficiat ultima dată? Când? (În zi de sărbătoare).Voi scrie pe tablă cuvinte pe care elevii trebuie să le aşeze în ordine pentru a obţine un citat patristic referitor la sărbători.,,Unde e ură și dușmănie , acolo nu poate fi sărbătoare” (Sf. Ioan Gură de Aur).(poate fi , dușmănie ,nu, acolo, și, sărbătoare, Unde e, ură ).
Explica-ţiaConver-saţiaExerciţiul
Activitate frontală
Aprecieri verbale
4. Anunțarea 1' Dragi copii, astăzi vom vorbi despre “Sărbătorile creştine”. Se va scrie
2
titlului lecției şi a obiectivelor
la tablă data şi titlul lecţiei; se vor prezenta obiectivele lecţiei.Vom învăţa cîteva noţiuni generale despre sărbători, le vom clasifica,vom descrie comportamentul bun creştin în zile de sărbătoare şivom explica importanţa sărbătorilor în viaţa noastră şi
Expune-rea
Activitate frontală
5. Comunicarea noilor cunoştințe
01
02
03
04
05
01
02
03
15'Pentru început, le prezint planul de idei,:a) Sărbătorile (definire).b) Clasificare.c) Comportamentul bunului creştin în zi de sărbătoare creştinăd) Importanţa sărbătorilor în viaţa creştinilor.Eseul de 5 min. Elevii vor scrie tot ce ştiu despre sărbători , pe caiete.Pentru atingerea obiectivelor, elevii vor citi lecţia. Pe parcursul orei se va completa planul de idei care, ulterior, va forma oglinda tablei:Se va desena la tablă un ciorchine cu clasificarea sărbătorilor.(anexa 1)Se vor clasifica sărbătorile şi se trece în ciorchinele de la tablă (în caiete).tradiţiile creştine româneşti ce însoţesc sărbătoarile. „-... post, 40 de zile înainte de marele praznic împărătesc" „-... preotul vine în ajunul sărbătorii prin casele creştinilor pentru a vesti Naşterea Domnului." „-... colindele" „-... «Steaua»" „-... Viflaimul»" „-... «Irozii»" Observaţie:Aceste tradiţii şi obiceiurile se notează în tabel .Precizare:Aceste tradiţii și obiceiuri sunt un mod de manifestare a bucuriei aduse de întruparea omenească a Fiului lui Dumnezeu din Fecioara Maria pentru mântuirea noastră.Precizare:
Expune-rea
Explica-ţia
Lectura
Organizatorul grafic- ciorchinele
Lectura explica
Caietul didactic.
Fişa didactică
Caietul
Activitate frontală
Activitate frontală
Activitate frontală
3
04
05
Sărbătoarea Botezul Domnului ne aminteşte de momentul în care Mântuitorul Iisus Hristos a fost botezat în râul Iordan de către Sfântul Ioan Botezătorul.Încă din vechime Botezul Domnului se sărbătorea la 6 ianuarie, căci după tradiţie în această zi Domnul S-a botezat în Iordan. Această sărbătoare s-a generalizat în secolul al III - lea.Observaţie: Voi completa la tablă cu aceste date, iar elevii completează în caiete. Le solicit elevilor să precizeze tradiţiile creştine ce însoţesc această sărbătoare. „- post în ajunul sărbătorii"„-... preotul stropeşte casele creştinilor-ortodocşi cu agheasmă în
ajun", „-... sfinţirea mare a apei (Agheasmă mare)".Observaţie: Aceste tradiţii creştine se notează în jurnalul cu dublă intrare .Precizare: Această sărbătoare este fixată la 40 de zile după Naşterea Domnului pe 2 februarie.Completez, în continuare, ciorchinele, iar elevii completează în caiete.Înălţarea Sf. Cruci. Creştinii cinstesc acest eveniment şi prin post.Precizare: Avem sărbători cu dată fixă şi cu dată schimbătoare. Acestea sunt expuse în calendarele creştine Elevii vor identifica în calendare sărbătorile solicitate .Observaţie: Unele sărbători sunt trecute în calendar cu culoare roşie , altele cu negru. Cele cu roşu sunt cu ţinere şi închinate sfinţilor mai importanţi ai Bisericii noastre.
-tivă
Explica-ţia
Conver-saţia
Lectura explica-tivă
Explica-ţia
Conver-saţia
didactic.
Calendarul creştin - ortodox
Sfânta Scriptură
icoana
CD (casetă audio)Sfânta ScripturăIcoana
Activitate frontală
Activitate frontală
Aprecieri verbale
6. Fixarea şi sistematizarea cunoştințelor
01
02
20' Prezint elevilor icoanele: Nașterea Domnului, Botezul Domnului, Întâmpinarea Domnului, Schimbarea la Faţă, Înălţarea Sfintei Cruci…….. . Le cer să răspundă la următoarele cerinţe:a) Identificaţi evenimentele din viaţa Mântuitorului Iisus Hristos reprezentate în icoană.b) Indicaţi în reprezentările iconografice persoanele participante la acele evenimente.c) Precizaţi timpul când au avut loc evenimentele respective.d) Indicaţi la hartă localităţile unde au avut loc evenimentele respective.
Obser-varea dirijată
Exerci-ţiul
Icoane
Calendare
Activitate frontală şi individuală
Aprecieri verbale
4
03
03
e) Precizaţi datele la care sunt sărbătorite evenimentele din viaţa Mântuitorului Iisus Hristos, amintite anterior.f) Menţionaţi importanţa acestor sărbători pentru creştini.Le cer elevilor să prezinte alte modalităţi de comemorarea evenimentelor din viaţa Mântuitorului.Solicit elevii să descrie comportamentul unui bun creştin într-o zi de sărbătoare religioasă utilizând metoda Jurnal cu dublă intrare și Cercul de discutii.Sărbătorile sunt popasuri de bucurie sfântă.Jurnalul cu dublă intrare.
Sărbătoarea creștină Ce știu despre această sărbătoare? Tradiții, obiceiuri.
Joc de exprimare a identității în zi de sărbătoare: Cercul de conversațieFiind dispuşi în cerc, veţi răspunde, continuând şi completând enunţurile date.Exemple:Activitatea mea principală în zi de sărbătoare este………..• ceea ce prefer eu în zi de sărbătoare este .......... ;• în zi de sărbătoare, mi-ar plăcea să fie .......... ;• jocul meu preferat în zi de sărbătoare este ......... ;• cred că numele meu de creştin semnifică ................ ;• nu mi-ar plăcea să cred că sărbători le ............ ;• sunt fericit (trist) de sărbători atunci când ........... ;• de sărbători aş vrea să fiu mai .......... ;• într-o zi de sărbătoare sper ..........•dacă aş putea , în zi de sărbătoare aş dărui sărmanilor ………..•dacă nu aş fi creştin, sărbătorile ar fi pentru mine ………..•într-o zi de sărbătoare aş vrea să………
Conver-saţia
Jurnal cu dublă intrare.
Cercul de conversație
Harta Ţării Sfinte
Activitate frontală
Activitate frontală
Aprecieri verbale
5
•un prieten adevărat , în zi de sărbătoare…….
7.
Asociere, generalizare
3'
Povestirea Ziua Domnului. Expu-nerea
Caietul didactic, pagina 34
Activitate frontală
Aprecierea ctivității elevilor
Voi face aprecieri generale şi individuale privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe.Notez elevii care au participat la lecţie.
Aprecieri verbale
8.Precizarea şi explicarea temei pentru acasă
1' Anunţ tema pntru acasă şi dau explicaţiile necesare.Realizaţi o compunere cu titlul: „O zi de sărbătoare creștină în familia mea."
Explica-ţia
Activitate frontală
9. Încheierea lecției 1' - rostesc rugăciunea împreună cu elevii, salut şi ies din sală;- elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut;
Exerci-ţiul
Activitate frontală
Mom. aperceptiv:
Găsiți sensul propoziției.(poate fi , ură,dușmănie ,nu, acolo, și, sărbătoare, Unde e, ură ) ,,Unde e ură și dușmănie , acolo nu poate fi sărbătoare” (Sf. Ioan Gură de Aur).
EXERCIȚII / Fixare Creştine
Naţionale Sărbătorile Internaţionale
6
personale
Mom. Aperceptiv exercitiu de incalzire :
E deschisa orisicui,Este "Casa Domnului"!
Sentimentul cel mai sfantDin cer si de pe pamant!
Ia sa-mi spuneti voi acumCe-i la margine de drum?Le vezi oriunde te duciAsezate la rascruci.
7
E trimis de Dumnezeu,E ocrotitorul tau.Totdeauna ti-e aproape
Si in zi si-n miez de noapte;Te va insoti mereuSi la bine si la greu!
Fise de lucru
Cercul de discuții ( elevii asezati in cerc ,in fata clasei vor lua cuvantul fiecare pe tema data ).
•în zi de sărbătoare ar trebui să participăm la ……..
• ceea ce prefer eu în zi de sărbătoare este .......... ;
• în zi de sărbătoare, mi-ar plăcea să fie .......... ;
• jocul meu preferat în zi de sărbătoare este ......... ;
• cred că numele meu de creştin semnifică ................ ;
• nu mi-ar plăcea să cred că sărbători le ............ ;
• sunt fericit (trist) de sărbători atunci când ........... ;
• de sărbători aş vrea să fiu mai .......... ;
8
• într-o zi de sărbătoare sper ..........
•dacă aş putea , în zi de sărbătoare aş ………..
•Dacă nu aş fi creştin, sărbătorile ar fi pentru mine ………..
•într-o zi de sărbătoare aş vrea să………
Jurnal cu dublă intrare
Sărbătoarea Ce ştiu despre această sărbătoare
9
Se completeaza la tabla de fiecare c elev.
10
Sărbătorile creştine
În cinstea îngerilor
În cinstea Sfintei Cruci
În cinstea Maicii
Domnului
În cinstea Sfinţilor
Duminica
Praznice Împărăteşti
11
top related