comportament de reproducere la plante

Post on 02-Oct-2015

51 Views

Category:

Documents

0 Downloads

Preview:

Click to see full reader

DESCRIPTION

PROIECT DIDACTIC

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

la Biologie

Elaborat de: PRISCARU GHEORGHE,

L.T. N.Casso, s.Chicreni, r-nul Sngerei.Clasa a VI-a

Tema: Comportamente de reproducere la plante.

Tipul leciei Lecie de asimilare a cunotinelor noi.

Obiective operaionale:

1. s identifice organele de reproducere masculine, feminine n baza informaiei din text, imagine;

2. s compare organele de reproducere feminine i masculine n baza desenului din manual;

3. s estimeze, n baza informaiei obinute, importana reproducerii la plante.Timp 45 min.

Strategii didactice: Activitate n grup, activitate frontal; lucru cu tabelul, comparaia, analiza.

Mijloace didactice: Mulaje flori, plane.

Desfurarea activitii

Etapele leciei

1Obiectivele operaionale

2Activitatea profesorului

3Activitatea elevului

4Evaluare

5

1. Moment organizatoric

a) captarea atenieiInclud casetofonul cu un ctec despre flori, apoi anun tema leciei.

Elevii ascult cntecul i noteaz tema n caiete.

b) enunarea obiectivelor operaionaleLa sfritul leciei elevii vor fi capabili:

1. s identifice organele de reproducere masculine, feminine n baza informaiei din text, imagine;

2. s compare organele de reproducere feminine i masculine n baza desenului din manual, a planei;

3. s estimeze, n baza informaiei obinute, importana reproducerii la plante.Prezint obiectivele pe tabl.Elevii noteaz obiectivele n caiet.

2. Reactualizarea cunotinelor necesare desfurrii lecieiPropun elevilor s analizeze tabelul Polenizarea la plantele cu flori i s rspund la ntrebarea:

Ce elemente ale plantelor atrag insectele?Elevii analizeaz tabelul i rspund la ntrebare.Interpretm importana florii n viaa plantei prin activitate frontal

3.Comunicarea cunotinelor noiO1. S identifice organele de reproducere masculine, feminine n baza informaiei din text, imagine.Propun elevilor s realizeze sarcinile didactice, lucrnd cu textul n grupuri. (4 grupuri)

1.Citii textul (p. 93).

2. Desenai floarea (p. 94).

3. Indicai prile componente ale florii.

Propun elevilor s completeze structura florii (mulaj) cu organele feminine (gr. 1, 2), masculine (gr. 3, 4).Elevii rezolv sarcinile didactice n grup.Verificm corectitudinea completrii structurii florii prin evaluarea reciproc

O2. s compare trsturile distinctive ale organelor de reproducere la diverse plante n baza informaiei din text;Propun elevilor s realizeze urmtoarele sarcini:

1. Analizai particularitile florii de mce i ridiche.

2. Completai schema.

Deosebiri

Criterii

Fl. de mce Fl. de ridiche

Elevii rezolv sarcinile didactice lucrnd n grupuri.

Liderul unui grup prezint rspunsul la tabl, iar celelalte grupuri confrunt propriul rspuns cu cel prezentat la tabl

4. Fixarea cunotinelor i realizarea feedback-uluiO3. s estimeze importana reproducerii la plante.Propun elevilor s formuleze un enun despre importana reproducerii la plante.Elevii rezolv sarcinile didactice i prezint rspunsurile.Estimm importana reproducerii la plante prin analiza rspunsurilor

5.Tem pentru acasPropun elevilor s rezolve urmtoarele sarcini:

1. S studieze tema: Comportamente de reproducere la plante.

2. a) S rezolve ex. 1, 2, 4, p. 96, 97.

b) s estimeze oral importana polenizrii artificiale;

c) s scrie un eseu cu tema: Importana reproducerii la plante.Elevii noteaz sarcinile didactice.

PAGE 1Copyright Centrul Educaional Pro Didactica, 2004

top related