94310268 clasa a 5 a operatii cu fractii zecimale
Post on 31-Oct-2015
422 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
-
AVIZAT
MENTOR:
PROIECT DIDACTIC
Clasa :a V-a
Data: 7.03.2011
Profesor: Baicu Romina-Elena
Disciplina : Matematica
Unitatea de nvare: Operaii cu numere zecimale
Subiectul : Ordinea efecturii operaiilor i folosirea parantezelor
Tipul leciei : Recapitulare
Competene generale: 1. Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie de
contextul n care au fost definite.
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse n enunurile matematice
3. Utilizarea algoritmilor i conceptelor matematice pentru caracterizarea local sau global a unei situaii concrete
4. Analiza i prelucrarea caracteristicilor matematice ale unei situaii problem.
-
Competene specifice:
1.1 Identificarea n limbajul cotidian sau n probleme a fraciilor ordinare i a fraciilor zecimale
1.2 Utilizarea operaiilor aritmetice i a proprietilor acestora n calcule cu numere naturale
1.3 Alegerea formei de reprezentare a unui numr raional pozitiv i utilizarea de algoritmi pentru optimizarea calculului cu fracii zecimale.
1.4 Interpretarea matematic a unor probleme practice prin utilizarea operaiilor cu fracii zecimale i a ordinii efecturii operaiilor
Obiective operaionale:
O1 Sa cunoasc operaiile cu fracii zecimale (adunarea, scderea, nmulirea, ridicarea la putere i mprirea fraciilor zecimale);
O2 Sa cunoasc ordinea efecturii operaiilor fr paranteze;
O3 S argumenteze paii de rezolvare a unui exerciiu;
O4 S transforme fraciile ordinare n fracii zecimale.
Strategii Didactice:
Principii didactice:
principiul participrii si nvrii active;
principiul asigurrii progresului gradat al performantei;
principiul conexiunii inverse.
-
Metode si procedee:
conversaia , explicaia;
demonstraia , problematizarea;
munca independenta
Forma de organizare:
frontal.
Forme de dirijare a nvrii:
dirijata de profesor , independent.
Resurse material:
manual , culegere,fie de probleme, cret colorat;
DESFURAREA LECIEI
Evenimentele leciei
Activitatea profesorului Activitatea elevului
Strategii didactice
1. Etapa organizatorica
evocare
Notez absentele,verific tema pentru acas, captez atenia prin anunarea temei leciei si
a obiectivelor
Pregtesc crile i caietele ,
Enun idei pentru corectarea
temei si comenteaz rezultatele.
Explicaia,
conversaia
exerciiul
-
2. Reactualizarea cuno tin elor
Hai s ne amintim care este ordinea efecturii operaiilor de la numere naturale?
Propun un exerciiu de ordinea efecturii operaiilor cu numere naturale:
Elevii enumera ordinea efecturii
opera iilor si desfacerea
parantezelor
Un elev iese la tabl i rezolv
exerciiul.
Conversaia
Exerciiul
3. Fixarea cuno tin elor
Enun urmtoarea observaie i propun urmtoarele exemple:
Obs.: n rezolvarea exerciiilor n care apar operaii nu numere zecimale, ordinea efecturii operaiilor i desfacerea parantezelor respect regulile nvate la numere natural.
Exemple:
1. 28,5-18+13,54-8,04=
Dac un exerciiu de calcul fr paranteze conine numai operaii de ordinul I (adunri i scderi), acestea se efectueaz n ordinea scrierii lor.
2. 1,45:0,71,5:0,5=
Dac un exerciiu de calcul fr paranteze conine numai operaii de ordinul II (nmuliri i mpriri), acestea se efectueaz n ordinea scrierii lor.
3. 2,20,3-
ntr-un exerciiu de calcul fr paranteze, se efectuiaz mai nti
Elevii scriu pe caiete observaia.
Ies pe rnd la tabl i rezolv exerciiile, apoi
scriu observaiile pe caiete
Conversaia
Explicaia
Exerciiul
-
4. Evaluarea elevilor
Tema pentru acas
operaiile de ordinal al III-lea, apoi operaiile de ordinal al II-lea, iar n sfrit operaiile de ordinal I.
4. 314,5-{100
Dac un exerciiu de calcul conine paranteze, atunci efectum mai nti operaiile din parantezele rotunde (dup regulile de calcul fr paranteze), apoi cele din parantezele drepte i la sfrit operaiile din acolade.
Pn la sfritul orei se vor rezolva exerciii din fia de probleme i se vor aprecia elevii
cu rezultate bune
Terminarea rezolvrii exerciiilor din fia de probleme
Vor rezolva exerciiile din fia
de probleme
Demonstraia
Problematizarea
Exerciiul
-
Fia de lucru
1. Calcula i:
a) 2,5+1,2+4,5; e) 2,5+1,32,4; i) -1,23,1;
b) 3,5+ 4,7-1,2; f) 2,25:1,5+4,7; j)
3,54,8-
c) 17,15-3,85+3,2; g)1,30,73,50,1; k)
d) 15,145-3,5-2,145; h)
-
2. Calcula i:
a) 7+ d) 4: g)
0,8+0,1(3,8+0,1);
b) 51,2+ e) 0,2(3,5+2,6); h)
3,2+0,4(1,6+3,4);
c) 22,5:1,5+ f) (12,3+5,06) 5 i)
3. Calcula i:
a)
b)
c)
d)
e)
f)
g) +10[2,4+10(2,25:0,1-18)]};
h)
4. n trei zile la un magazin s-au vndut: 12,48m; 21,52m i 42,5m de stof care cost 20,5 lei/metru. Calcula i n dou moduri suma ncasat .
5. Ionel alege un num r zecimal din care scade 1,5 , iar rezultatul l nmul ete cu 5. Apoi la produsul ob inut adaug 2,4, iar suma o mparte la 0,4 i ob ine 10. Ce num r a ales Ionel?
-
6. Calcula i ct mai rapid:
a) 2013,55; d)
b) 12,514,55,20; e)
f)
top related