0proiect didactic asa da asa nu
Post on 05-Apr-2018
257 Views
Preview:
TRANSCRIPT
7/31/2019 0proiect Didactic Asa Da Asa Nu
http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic-asa-da-asa-nu 1/6
PROIECT DIDACTIC
Educatoare :Stefan Ramona
Grupa: mare
Denumirea activitatii: Educatie rutieraTema: "Asa da, asa nu!"
Tipul activitatii:consolidareMijloc de realizare: convorbire
Scopul activitatii:
Cunoasterea si respectarea regulilor de circulatie; utilizarea unui limbajadecvat in prezentarea unor situatii specifice circulatiei rutiere.
Obiective operationale:
a) cognitive:La sfarsitul activitatii didactice, toti copiii trebuie:
- sa cunoasca cele trei culori ale semaforului si semnificatia lor;- sa precizeze locul pe unde se poate traversa strada (zebra,
semafor);
- sa cunoasca modul de asigurare pentru trecerea strazii, acolo
unde nu exista indicatoare de circulatie;- sa cunoasca semnificatia indicatoarelor: stop, trecere de
pietoni;- sa inteleaga consecintele nerespectarii regulilor de circulatie;
- sa nu foloseasca strada ca loc de joaca;
- sa analizeze comportamentul unor copii din imagini referitor la
respectarea regulilor de circulatie;
- sa precizeze cateva reguli referitoare la deplasarea cumijloacele
de transport in comun;
- sa-si exprime ideile proprii folosind un limbaj adecvat. b)afective:
- sa participe cu interes la activitate;
- sa constientizeze aprecierile.
c)psiho-motorii:- sa se conformeze instructiunilor date de educatoare;
- sa-si reprime tendinta de a practica miscari inutile in timpulactivitatii.
Metode si procedee:observatia, ghicirea, explicatia, conversatia,problematizarea.
1
7/31/2019 0proiect Didactic Asa Da Asa Nu
http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic-asa-da-asa-nu 2/6
Material didactic: imagini semnificative, fise individuale, creioane colorate,
recompense.
Material bibliografic:
1. M. Ed. C.- Programa activităţilor instructiv- educative în grădiniţade copii şi Legislaţie şi documente reglatoare, Editura V&I
Integral, Bucureşti, 2005.
2. Stoica, Constanţa. – Roboţel şi prietenii săi, E. D.P., Bucureşti,1989.
3. Stoica, Constanţa.- „Semaforul –Licurici îi ajută pe cei mici”,
Culegere de povestiri, poezii, cântece, scenete şi jocuri pentru copii,Direcţia de circulaţie din I. G. P.
4. I. P. J. Suceava,Serviciul poliţiei rutiere, - Ne jucăm, desenăm şiînvăţăm să circulăm, Lidana, 2006
Forme de organizare: frontal si individual
Locul de desfasurare: sala de clasa
Durata: 30 minute
2
7/31/2019 0proiect Didactic Asa Da Asa Nu
http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic-asa-da-asa-nu 3/6
DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr.Crt.
Evenimentuldidactic
Continutul stiintificStrategiididactice
Evaluare(instrumentesi indicatori)
I. Captareaatentiei
Se va realiza printr-o ghicitoare:Trei ochi colorati,In cutie ferecati.Pe rand sclipesc,Pe rand soptesc
Trei cuvinte treiVezi seama sa iei,Pe strazi cand pasestiAstfel o patesti.
(Stopul)
Conversatia
Ghicirea
II. Reactualizareacunostintelor
Se va realiza printr-o scurtadiscutie.- Unde este asezat pe stradasemaforul?- Ce rol are semaforul?- Cine sunt pietonii?
- Care sunt culorile semaforului?- Ce ne indica fiecare culoare?- Ce poezie am invatat despresemafor?
Conversatia
Problematizarea
III. Anuntarea temeisi enuntareaobiectivelor
Astazi copii vom discuta desprefelul in care trebuie sa circulam pestrada ca pietoni respectandregulile de circulatie.
Conversatia
IV. Dirijarea procesului de
invatare
- Pe unde avem voie sa traversamstrada?- Cum este marcata zebra pe
strada?- Ce indicator ati observat acolounde este marcata zebra?- Ce este desenat pe acestindicator?- Unde intalnim acest indicator?Voi arata copiilor doua imagini incare un copil traverseaza strada.
Conversatia
Problematizarea
3
7/31/2019 0proiect Didactic Asa Da Asa Nu
http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic-asa-da-asa-nu 4/6
- In care imagine copilul“pietonul” respecta regulile decirculatie? Explicati.
Observatia
Nr.Crt. Evenimentul
didactic
Continutul stiintificStrategiididactice
Evaluare(instrumente
si indicatori)Voi intari raspunsurile copiilor folosind pentru imaginicuvintele:“Asa da, asa nu!” .In comuna noastra nu suntsemafoare. Ce facem inainte satraversam strada?- Priviti aceasta imagine sispuneti ce observati!- Pe unde trebuie sa circulam?- Daca strada nu are trotuar pe
unde trebuie sa circulam?- De ce circulam pe partea stangaa drumului?- Daca vrem sa mergem la orascu ce putem ajunge acolo?- Unde este correct sa asteptamautobuzul?- Cand urcam in autobuz?Da copii, urcam in autobus candeste oprit si niciodata din mersulmijlocului de transport.
- Unde va puteti juca fara sa va puneti viata in pericol?- Care sunt aceste locuri?Voi prezenta doua imagini si voicere copiilor sa poarte discutii pemarginea lor.Voi intari raspunsurile copiilor din nou prin:“Asa da, asa nu!”indicand imaginea corecta sip ecea incorecta.- Cine se ocupa de respectarea
regulilor de circulatie atat decatre pietoni cat si de catremijloacele de transport?Da acolo unde nu exista semafor agentul de circulatie este cel caredirijeaza circulatia pentru a nu se produce aglomerari deautovehicole si pentru a nu fi
Explicatia
Conversatia
Problematizarea
Conversatia
Explicatia
Problematizarea
Explicatia
4
7/31/2019 0proiect Didactic Asa Da Asa Nu
http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic-asa-da-asa-nu 5/6
accidentati pietonii.
Nr.Crt.
Evenimentuldidactic
Continutul stiintificStrategiididactice
Evaluare(instrumentesi indicatori)
Daca nu respectam regulile decirculatie agentul ne poateamenda.
Explicatia
V Evaluare Se va realiza cu ajutorul Explicatia “Colorati ochii
5
7/31/2019 0proiect Didactic Asa Da Asa Nu
http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic-asa-da-asa-nu 6/6
fiselor individuale. Sarcinafisei este urmatoarea:“Colorati ochii semaforului!”
semaforului!”
VI Incheiereaactivitatii
Dupa ce voi strange fisele, voiface aprecieri generale si
individuale asupra moduluicum s-a desfasurat activitateadupa care voi acordarecompense copiilor.
Explicatia
6
top related