0proiect didactic asa da asa nu

6
7/31/2019 0proiect Didactic Asa Da Asa Nu http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic-asa-da-asa-nu 1/6 PROIECT DIDACTIC Educatoare :Stefan Ramona Grupa: mare Denumirea activitatii: Educatie rutiera Tema: "Asa da, asa nu!" Tipul activitatii:consolidare Mijloc de realizare: convorbire Scopul activitatii: Cunoasterea si respectarea regulilor de circulatie; utilizarea unui limbaj adecvat in prezentarea unor situatii specifice circulatiei rutiere. Obiective operationale: a) cognitive: La sfarsitul activitatii didactice, toti copiii trebuie: - sa cunoasca cele trei culori ale semaforului si semnificatia lor; - sa precizeze locul pe unde se poate traversa strada (zebra, semafor); - sa cunoasca modul de asigurare pentru trecerea strazii, acolo unde nu exista indicatoare de circulatie; - sa cunoasca semnificatia indicatoarelor: stop, trecere de  pietoni; - sa inteleaga consecintele nerespectarii regulilor de circulatie; - sa nu foloseasca strada ca loc de joaca; - sa analizeze comportamentul unor copii din imagini referitor la respectarea regulilor de circulatie; - sa precizeze cateva reguli referitoare la deplasarea cu mijloacele de transport in comun; - sa-si exprime ideile proprii folosind un limbaj adecvat.  b)afective: - sa participe cu interes la activitate; - sa constientizeze aprecierile. c)psiho-motorii: - sa se conformeze instructiunilor date de educatoare; - sa-si reprime tendinta de a practica miscari inutile in timpul activitatii. Metode si procedee:observatia, ghicirea, explicatia, conversatia,problematizarea. 1

Upload: anghel-elisabeta-elena

Post on 05-Apr-2018

257 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 0proiect Didactic Asa Da Asa Nu

7/31/2019 0proiect Didactic Asa Da Asa Nu

http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic-asa-da-asa-nu 1/6

PROIECT DIDACTIC

Educatoare :Stefan Ramona

Grupa: mare

Denumirea activitatii: Educatie rutieraTema: "Asa da, asa nu!"

Tipul activitatii:consolidareMijloc de realizare: convorbire

Scopul activitatii:

Cunoasterea si respectarea regulilor de circulatie; utilizarea unui limbajadecvat in prezentarea unor situatii specifice circulatiei rutiere.

Obiective operationale:

a) cognitive:La sfarsitul activitatii didactice, toti copiii trebuie:

- sa cunoasca cele trei culori ale semaforului si semnificatia lor;- sa precizeze locul pe unde se poate traversa strada (zebra,

semafor);

- sa cunoasca modul de asigurare pentru trecerea strazii, acolo

unde nu exista indicatoare de circulatie;- sa cunoasca semnificatia indicatoarelor: stop, trecere de

 pietoni;- sa inteleaga consecintele nerespectarii regulilor de circulatie;

- sa nu foloseasca strada ca loc de joaca;

- sa analizeze comportamentul unor copii din imagini referitor la

respectarea regulilor de circulatie;

- sa precizeze cateva reguli referitoare la deplasarea cumijloacele

de transport in comun;

- sa-si exprime ideile proprii folosind un limbaj adecvat. b)afective:

- sa participe cu interes la activitate;

- sa constientizeze aprecierile.

c)psiho-motorii:- sa se conformeze instructiunilor date de educatoare;

- sa-si reprime tendinta de a practica miscari inutile in timpulactivitatii.

Metode si procedee:observatia, ghicirea, explicatia, conversatia,problematizarea.

1

Page 2: 0proiect Didactic Asa Da Asa Nu

7/31/2019 0proiect Didactic Asa Da Asa Nu

http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic-asa-da-asa-nu 2/6

Material didactic: imagini semnificative, fise individuale, creioane colorate,

recompense. 

Material bibliografic:

1. M. Ed. C.- Programa activităţilor instructiv- educative în grădiniţade copii şi Legislaţie şi documente reglatoare, Editura V&I

Integral, Bucureşti, 2005.

2. Stoica, Constanţa. – Roboţel şi prietenii săi, E. D.P., Bucureşti,1989.

3. Stoica, Constanţa.- „Semaforul –Licurici îi ajută pe cei mici”,

Culegere de povestiri, poezii, cântece, scenete şi jocuri pentru copii,Direcţia de circulaţie din I. G. P.

4. I. P. J. Suceava,Serviciul poliţiei rutiere, - Ne jucăm, desenăm şiînvăţăm să circulăm, Lidana, 2006

Forme de organizare: frontal si individual

Locul de desfasurare: sala de clasa

Durata: 30 minute

2

Page 3: 0proiect Didactic Asa Da Asa Nu

7/31/2019 0proiect Didactic Asa Da Asa Nu

http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic-asa-da-asa-nu 3/6

DESFASURAREA ACTIVITATII

 Nr.Crt.

Evenimentuldidactic

Continutul stiintificStrategiididactice

Evaluare(instrumentesi indicatori)

I. Captareaatentiei

Se va realiza printr-o ghicitoare:Trei ochi colorati,In cutie ferecati.Pe rand sclipesc,Pe rand soptesc

Trei cuvinte treiVezi seama sa iei,Pe strazi cand pasestiAstfel o patesti.

(Stopul)

Conversatia

Ghicirea

II. Reactualizareacunostintelor 

Se va realiza printr-o scurtadiscutie.- Unde este asezat pe stradasemaforul?- Ce rol are semaforul?- Cine sunt pietonii?

- Care sunt culorile semaforului?- Ce ne indica fiecare culoare?- Ce poezie am invatat despresemafor?

Conversatia

Problematizarea

III. Anuntarea temeisi enuntareaobiectivelor 

Astazi copii vom discuta desprefelul in care trebuie sa circulam pestrada ca pietoni respectandregulile de circulatie.

Conversatia

IV. Dirijarea procesului de

invatare

- Pe unde avem voie sa traversamstrada?- Cum este marcata zebra pe

strada?- Ce indicator ati observat acolounde este marcata zebra?- Ce este desenat pe acestindicator?- Unde intalnim acest indicator?Voi arata copiilor doua imagini incare un copil traverseaza strada.

Conversatia

Problematizarea

3

Page 4: 0proiect Didactic Asa Da Asa Nu

7/31/2019 0proiect Didactic Asa Da Asa Nu

http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic-asa-da-asa-nu 4/6

- In care imagine copilul“pietonul” respecta regulile decirculatie? Explicati.

Observatia

 Nr.Crt. Evenimentul

didactic

Continutul stiintificStrategiididactice

Evaluare(instrumente

si indicatori)Voi intari raspunsurile copiilor folosind pentru imaginicuvintele:“Asa da, asa nu!” .In comuna noastra nu suntsemafoare. Ce facem inainte satraversam strada?- Priviti aceasta imagine sispuneti ce observati!- Pe unde trebuie sa circulam?- Daca strada nu are trotuar pe

unde trebuie sa circulam?- De ce circulam pe partea stangaa drumului?- Daca vrem sa mergem la orascu ce putem ajunge acolo?- Unde este correct sa asteptamautobuzul?- Cand urcam in autobuz?Da copii, urcam in autobus candeste oprit si niciodata din mersulmijlocului de transport.

- Unde va puteti juca fara sa va puneti viata in pericol?- Care sunt aceste locuri?Voi prezenta doua imagini si voicere copiilor sa poarte discutii pemarginea lor.Voi intari raspunsurile copiilor din nou prin:“Asa da, asa nu!”indicand imaginea corecta sip ecea incorecta.- Cine se ocupa de respectarea

regulilor de circulatie atat decatre pietoni cat si de catremijloacele de transport?Da acolo unde nu exista semafor agentul de circulatie este cel caredirijeaza circulatia pentru a nu se produce aglomerari deautovehicole si pentru a nu fi

Explicatia

Conversatia

Problematizarea

Conversatia

Explicatia 

Problematizarea

Explicatia

4

Page 5: 0proiect Didactic Asa Da Asa Nu

7/31/2019 0proiect Didactic Asa Da Asa Nu

http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic-asa-da-asa-nu 5/6

accidentati pietonii.

 Nr.Crt.

Evenimentuldidactic

Continutul stiintificStrategiididactice

Evaluare(instrumentesi indicatori)

Daca nu respectam regulile decirculatie agentul ne poateamenda.

Explicatia

V Evaluare Se va realiza cu ajutorul Explicatia “Colorati ochii

5

Page 6: 0proiect Didactic Asa Da Asa Nu

7/31/2019 0proiect Didactic Asa Da Asa Nu

http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic-asa-da-asa-nu 6/6

fiselor individuale. Sarcinafisei este urmatoarea:“Colorati ochii semaforului!”

semaforului!”

VI Incheiereaactivitatii

Dupa ce voi strange fisele, voiface aprecieri generale si

individuale asupra moduluicum s-a desfasurat activitateadupa care voi acordarecompense copiilor.

Explicatia

6