02.06, atinge clopotelul
Post on 11-Jul-2015
216 Views
Preview:
TRANSCRIPT
5/11/2018 02.06, atinge clopotelul - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0206-atinge-clopotelul 1/4
PROIECT DE ACTIVITATE
Data: 02.06.20111Educatoare: Gurgu Elena
Grupa:MicaTema anuala:Ce si cum exprimam ceea ce simtim?Tema saptamanala: La multi ani, copilarie!Domeniul de activitate: DPM (Educaţie fizică)Tipul de activitate : predareTema activitatii: invatarea deprinderii de baza utilitar aplicative- Tararea
Joc: Atinge clopotelul
Tipul de activitate: Formare de deprinderi motrice- predareModalitati de realizare:
1.Exercitii pentru insusirea tehnicii2 .Joc cu caracter aplicativ
Scopul: Dezvoltarea armonioasa a organismului din punct de vedere fizic si psihic;Formarea deprinderilor motrice de baza (tararea );Educarea trasaturilor de vointa, a disciplinei, a simtului de ordine.
Obiective operationale:- sa respecte regulile si indicatiile primite;- sa raspunda motric la comanda data;
- sa actioneze prompt si eficient in conditiile respectarii regulilor jocului propus;- sa-si insuseasca corect tararea;Metode şi procedee: explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiulMateriale didactice: scaune, clopotel, coardaDurata:15-20Bibliografie: Programa activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii, Bucureşti 2000.
Ghid privind desfăşurarea activităţilor de educaţie fizică în grădiniţă, editura TipargMetodica educaţiei fizice în grădiniţă –Manual pentru liceele pedagogice de educatoare
5/11/2018 02.06, atinge clopotelul - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0206-atinge-clopotelul 2/4
Evenimentul didacticConţinut
Dozare Formaţii Indicaţii metodice
1.Organizarea grupei
2.Pregatirea
organismului pentruefort
3.Influentarea selectivaa paratului locomotor
- adunarea copiilor în sala de grupă-alinierea, verificarea echipamentului, a starii de
sanatate, salutul;-comunicarea temei si prezentarea obiectivelor
Captarea atentiei
-intoarceri stanga, dreapta(spre niste obiecte ca reper)-ruperea sirului
-joc de atentie: sa-si atinga nasul, ochii, genunchii etc.
Variante de mers
-mers normal-mers pe varfuri cu baretele intinse sus
-mers ghemuit cu mainile pe genunchi
-mers fandat-mers pe calcaie
Variante de alergare
-alergare usoara-alergare cu ridicarea genunchilor la piept
-alegare cu pendularea gambei inapoi
-alergare serpuita-formarea coloanei de gimnastica
Ex.1: P.I- Stând depărtat,spatele drept, mâinile pe şoldT1- -aplecarea capului înainte
T2 -extensia capului înapoi
T3 -îndoirea capului cu arcuire spre stângaT4 - îndoirea capului cu arcuire spre dreapta
Ex.2:
P.I.-Stând depărtat,spatele drept, mâinile la pieptT1-2 -arcuirea mâinilor la piept
1-2 min
10 m
20 m
4X4
4X4
xxxxxxxxxxx x
x x x x x xx x
x xx x
x x x x x x
x x x x x x
x x
x xx x
x x x x x x
-Drepti!-Buna ziua!
Spatele drept!
Atentie nu vaimpingeti!
Pastrati ordinea!
5/11/2018 02.06, atinge clopotelul - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0206-atinge-clopotelul 3/4
4.Consolidareadeprinderii motrice
TarareJoc- Atinge clopotelul
T3-4 -ducerea braţelor lateral cu arcuire
Ex.3:P.I.-Stând depărtat, braţele în faţa trunchiului ridicate la
nivelul umărului
T1-2 -extensia braţelor T3-4 -forfecarea braţelor
Ex.4:
P.I: -Stând depărtat, mâinile la ceafă
T1-2 -răsucirea trunchiului cu arcuire spre stângaT3-4 -răsucirea trunchiului cu arcuire spre dreapta
Ex.5:P.I:- Stând depărtat,spatele drept, palmele pe şolduri
T1-2 -sărituri cu desprindere de pe ambele picioare pe
loc şi cu deplasare la dreapta şi la stânga, înainte şiînapoi
T3-4 -sărituri cu desprindere de pe un picior(stângul apoidreptul), pe loc şi cu deplasare
Ex.6:P.I:- Stând depărtat
-ridicări pe vârfuri cu ducerea braţelor lateral şi inspirare-aplecarea trunchiului cu braţele în jos şi expirare
Un copil va executa tararea in fata copiilor pentrureamintire.Se fac indicatiile necesare acolo unde este
cazulSe executa jocul: Atinge clopotelul . De doua scaune se
leaga o coarda. Iar de coarda se lega un clopotel. Copiivor trebui sa treaca pe sub coarda si cand trec pe sub
aceasta vor trebui sa atinga cu mana clopotelul, semn ca
urmatorul copil poate sa porneasca in cursa.Se desfasoara jocul de proba si se aduc explicatii acolo
unde este cazul.
Se desfasoara jocul propriu-zis.
2X8
4X4
2X8
4X8
x x x x x x
x xx x
x x
x x x x x x
x x x x x xx
x
Atentie la exercitiu!
Spatele drept!
Sa nu uitati sa sunati clopotelul!
Atentie , nu va
impingeti!
5/11/2018 02.06, atinge clopotelul - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0206-atinge-clopotelul 4/4
5.Revenireaorganismului dupa
efort
6.Concluzii si aprecieri
Pentru revenirea organismului dupa efort se face joculmut: un copil este asezat pe un scaun in fata celorlalti
Copiii sunt asezati pe scaune in semicerc.Copilul dinfata face un semn de chemare unui copil cuminte Acesta
vine la copilul de pe scaunul din fata grupei fara a face
zgomot si fac schimb de locuri.Copilul care face zgomoteste intors inapoi.
-alinierea
-salutul
-aprecieri colective-aprecieri individuale
top related