02.06, atinge clopotelul

4
 PROIECT DE ACTIVITATE Data: 02.06.20111 Educatoare: Gurgu Elena Grupa: Mica Tema anuala:Ce si cum exprimam ceea ce simtim? Tema saptamanala: La multi ani, copilarie! Domeniul de activitate: DPM (Educaţie fizică) Tipul de activitate : predare Tema activitatii: invatarea deprinder ii de baza utilitar aplicative- Tararea Joc:  Atinge clopotelul  Tipul de activitate: Formare de deprinderi motrice- predare Modalitati de realizare: 1.Exercitii pentru insusirea tehnicii 2 .Joc cu caracter aplicativ Scopul : Dezvoltarea armonioasa a organismului din punct de vedere fizic si psihic; Formarea deprinderilor motrice de baza (tararea ); Educarea trasaturilor de vointa, a disciplinei, a simtului de ordine. Obiective operationale: - sa respecte regulile si indicatiile primite; - sa raspunda motric la comanda data; - sa actioneze prompt si eficient in conditiile respectarii regulilor jocului propus; - sa-si insuseasca corect tararea; Metode şi procedee: explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul Materiale didactice: scaune, clopotel, coarda Durata:15-20 Bibliografie: Programa activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii, Bucureşti 2000. Ghid privind desfăşurarea activităţilor de educaţie fizică în grădiniţă, editura Tiparg Metodica educaţiei fizice în grădiniţă –Manual pentru liceele pedagogice de educatoare

Upload: gurgu-elena

Post on 11-Jul-2015

213 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

5/11/2018 02.06, atinge clopotelul - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0206-atinge-clopotelul 1/4

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 02.06.20111Educatoare: Gurgu Elena

Grupa:MicaTema anuala:Ce si cum exprimam ceea ce simtim?Tema saptamanala: La multi ani, copilarie!Domeniul de activitate: DPM (Educaţie fizică)Tipul de activitate : predareTema activitatii: invatarea deprinderii de baza utilitar aplicative- Tararea

Joc: Atinge clopotelul  

Tipul de activitate: Formare de deprinderi motrice- predareModalitati de realizare:

1.Exercitii pentru insusirea tehnicii2 .Joc cu caracter aplicativ

Scopul: Dezvoltarea armonioasa a organismului din punct de vedere fizic si psihic;Formarea deprinderilor motrice de baza (tararea );Educarea trasaturilor de vointa, a disciplinei, a simtului de ordine.

Obiective operationale:- sa respecte regulile si indicatiile primite;- sa raspunda motric la comanda data;

- sa actioneze prompt si eficient in conditiile respectarii regulilor jocului propus;- sa-si insuseasca corect tararea;Metode şi procedee: explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiulMateriale didactice: scaune, clopotel, coardaDurata:15-20Bibliografie: Programa activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii, Bucureşti 2000.

Ghid privind desfăşurarea activităţilor de educaţie fizică în grădiniţă, editura TipargMetodica educaţiei fizice în grădiniţă –Manual pentru liceele pedagogice de educatoare

5/11/2018 02.06, atinge clopotelul - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0206-atinge-clopotelul 2/4

Evenimentul didacticConţinut

Dozare Formaţii Indicaţii metodice

1.Organizarea grupei

2.Pregatirea

organismului pentruefort

3.Influentarea selectivaa paratului locomotor 

- adunarea copiilor în sala de grupă-alinierea, verificarea echipamentului, a starii de

sanatate, salutul;-comunicarea temei si prezentarea obiectivelor 

Captarea atentiei

-intoarceri stanga, dreapta(spre niste obiecte ca reper)-ruperea sirului

-joc de atentie: sa-si atinga nasul, ochii, genunchii etc.

Variante de mers

-mers normal-mers pe varfuri cu baretele intinse sus

-mers ghemuit cu mainile pe genunchi

-mers fandat-mers pe calcaie

Variante de alergare

-alergare usoara-alergare cu ridicarea genunchilor la piept

-alegare cu pendularea gambei inapoi

-alergare serpuita-formarea coloanei de gimnastica

Ex.1: P.I- Stând depărtat,spatele drept, mâinile pe şoldT1- -aplecarea capului înainte

T2 -extensia capului înapoi

T3 -îndoirea capului cu arcuire spre stângaT4 - îndoirea capului cu arcuire spre dreapta

Ex.2: 

P.I.-Stând depărtat,spatele drept, mâinile la pieptT1-2 -arcuirea mâinilor la piept

1-2 min

10 m

20 m

4X4

4X4

xxxxxxxxxxx  x

x x x x x xx x

x xx x

x x x x x x

x x x x x x

x x

x xx x

x x x x x x

-Drepti!-Buna ziua!

Spatele drept!

Atentie nu vaimpingeti!

Pastrati ordinea!

5/11/2018 02.06, atinge clopotelul - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0206-atinge-clopotelul 3/4

4.Consolidareadeprinderii motrice

TarareJoc- Atinge clopotelul  

T3-4 -ducerea braţelor lateral cu arcuire

Ex.3:P.I.-Stând depărtat, braţele în faţa trunchiului ridicate la

nivelul umărului

T1-2 -extensia braţelor T3-4 -forfecarea braţelor 

Ex.4:

P.I: -Stând depărtat, mâinile la ceafă

T1-2 -răsucirea trunchiului cu arcuire spre stângaT3-4 -răsucirea trunchiului cu arcuire spre dreapta

Ex.5:P.I:- Stând depărtat,spatele drept, palmele pe şolduri

T1-2 -sărituri cu desprindere de pe ambele picioare pe

loc şi cu deplasare la dreapta şi la stânga, înainte şiînapoi

T3-4 -sărituri cu desprindere de pe un picior(stângul apoidreptul), pe loc şi cu deplasare

Ex.6:P.I:- Stând depărtat

-ridicări pe vârfuri cu ducerea braţelor lateral şi inspirare-aplecarea trunchiului cu braţele în jos şi expirare

Un copil va executa tararea in fata copiilor pentrureamintire.Se fac indicatiile necesare acolo unde este

cazulSe executa jocul:  Atinge clopotelul . De doua scaune se

leaga o coarda. Iar de coarda se lega un clopotel. Copiivor trebui sa treaca pe sub coarda si cand trec pe sub

aceasta vor trebui sa atinga cu mana clopotelul, semn ca

urmatorul copil poate sa porneasca in cursa.Se desfasoara jocul de proba si se aduc explicatii acolo

unde este cazul.

Se desfasoara jocul propriu-zis. 

2X8

4X4

2X8

4X8

x x x x x x

x xx x

x x

x x x x x x

x x x x x xx

x

 

Atentie la exercitiu!

Spatele drept!

Sa nu uitati sa  sunati clopotelul!

Atentie , nu va

impingeti!

 

5/11/2018 02.06, atinge clopotelul - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0206-atinge-clopotelul 4/4

5.Revenireaorganismului dupa

efort

6.Concluzii si aprecieri

Pentru revenirea organismului dupa efort se face joculmut: un copil este asezat pe un scaun in fata celorlalti

Copiii sunt asezati pe scaune in semicerc.Copilul dinfata face un semn de chemare unui copil cuminte Acesta

vine la copilul de pe scaunul din fata grupei fara a face

zgomot si fac schimb de locuri.Copilul care face zgomoteste intors inapoi.

-alinierea

-salutul

-aprecieri colective-aprecieri individuale