0 proiect de lectie clr inspectie bun

Post on 08-Feb-2016

29 Views

Category:

Documents

1 Downloads

Preview:

Click to see full reader

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECŢIE

ŞCOALA: Gimnazială nr. 62CLASA: pregătitoare CPROPUNĂTOR: Ilona Mihaela LepușUNITATEA TEMATICĂ: În lumea necuvântătoarelorARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicareDISCIPLINA: Comunicare în limba românăDOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română, Matematică și explorarea mediului, Arte vizuale şi abilităţi practiceSUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul S şi literele s, S de tiparFORMA DE REALIZARE: activitate integratăTIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoștințe, deprinderi și priceperi SCOPUL LECTIEI : Formarea și dezvoltarea competențelor de comunicare corectă în diferite contexte, cu accent pe sunetul/ litera „S”

COMPETENŢE VIZATE:Comunicare în limba româna

1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar;2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple;3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar;4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate.

Matematica si explorarea mediului 1.1. Recunoaşterea şi utilizarea numerelor în concentrul 0-31;

Arte vizuale şi abilităţi practice2.4. Transformarea unui material prin tehnici.

OBIECTIVE OPERATIONALE: O1 – să identifice poziția sunetului „s” în cuvintele care denumesc imaginile date;O2 – să precizeze de câte ori apare sunetul „s” în structura unor cuvinte;O3 – să răspundă corect ghicitorilor adresate;O4 – să exerseze scrierea literei „S” în caietul auxiliar;O5 – să descopere litera „S” în fișa primită.

STRATEGII DIDACTICE:o METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, jocul didactic, exerciţiul, observația,

munca pe grupe, munca independentă;o RESURSE MATERIALE: imagini, ghicitori, jetoane, litere, auxiliar, mascota clasei, plicuri cu

sarcini, obstacole, tabla magnetică, creioane colorate, carioca, planşă cu literele s, S;o FORME DE ORGANIZARE: frontal, în grup, individual;o FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor,

evaluarea reciprocă, aprecieri verbale, analiza produselor activităţii;o RESURSE TEMPORALE: 30 minute + 15 minute activităţi recreative;o RESURSE SPAȚIALE: sala de clasă;o RESURSE UMANE: 31 de elevi.

BIBLIOGRAFIE: Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea

competentelor cheie la scolarii din clasele I-IV” - program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din invatamantul primar.

MECTS-„Programa pentru disciplinele Comunicare in limba romana, Matematica si explorarea mediului, Dezvoltare personală, Muzică și mișcare si Arte vizuale si abilități practice, aprobata prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012”, Bucuresti, 2012;

Ghidul cadrului didactic pentru clasa pregătitoare”, Editura Delta Cart Educațional-Pitești, 2013.

ETAPELELECŢIEI

Ob. op. CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI

STRATEGII DIDACTICEEVALUAREMetode si

procedeeResurse

materialeForme de

organizare

1. Moment organizatoric

Asigurarea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii.Pregătirea materialelor necesare desfăşurării în bune condiţii a lecţiei. Conversaţia Frontal Observarea

sistematică

2. Reactualizarea cunoştinţelor

Le aduc aminte copiilor de povestea literei „S”, pe care am citit-o înainte cu o zi. Purtăm discuţii despre întâmplarea relatată. Conversaţia Frontal Aprecierea

verbală

2. Captarea atenţiei

Le voi citi copiilor scrisoarea primită (Anexa 1) de la Zumzărel, mascota clasei. Acesta are nevoie de ajutorul lor pentru a parcurge traseul plin de obstacole până la biscuiții cu miere, pentru a se hrăni.

Conversaţia

Jetoane cu imaginiTabla

magneticăLitere

MascotaScrisoare

Frontal Observarea sistematică

3.Anunţareatemei şi a

obiectivelor

Aduc la cunoştinţă copiilor că obstacolele din traseul anunțat vor fi materializate în sarcini de lucru (Anexa 2) pentru ei, ce cuprind exerciții cu sunetul și litera „S”. Rezolvarea corectă a acestora îl aduce mai aproape pe Zumzărel de mâncarea preferată. Vom căuta cât mai multe cuvinte care să înceapă, să conţină sau să se termine cu acest sunet; vom despărţi cuvintele în silabe; vom alcătui propoziţii.

Explicația

Conversaţia

Joc didactic

ImaginiPlicuri

Mascotă

4. Dirijarea învǎţǎrii

O1

O2

O3

O4

Deschid plicul corespunzător primului obstacol ce conține următoarea sarcină: Identifică poziția sunetului „s” în cuvintele care denumesc imaginile. (Sarcina 1 - Anexa 2).

Trecând de primul obstacol, Zumzărel își continuă traseul, ajungând astfel la cea de-a doua sarcină: Precizează de câte ori apare sunetul „s” în cuvintele date (Sarcina 2 - Anexa 2).

Iată că, Zumzărel a reușit să treacă de roiul de albine și lupul cel rău, rămânându-i o ultimă probă de trecut, ciupercile otrăvitoare: Răspunde

Conversaţia

Brainstorming-ul

Explicaţia

Exerciţiul

Munca

Imagini

Plicuri

Mascotă

Auxiliar

Jetoane cu

IndividualFrontal

Individual

Analiza răspunsurilor

Aprecierea verbală

Observarea sistematică

corect la ghicitorile din plic (Sarcina 3 - Anexa 2).

Ajuns la biscuiții cu miere, mascota clasei își servește liniștit masa. Acesta însă mai are o singură rugăminte pentru spiridușii lui, aceea de a-i reproduce traseul parcurs până la biscuiți, pe caietul auxiliar, astfel încât să se ghideze după el, în drumul spre casă.

independentă cuvinte

5. Obţinerea performanţei O5

Pentru a descoperi cei mai activi spiriduși în rezolvarea sarcinilor Zumzărel le oferă copiilor o planșă de lucru în echipă, în care se urmărește identificarea a cât mai multe litere „S”(Anexa 3). Echipa care găsește cele mai multe litere va primi drept recompensă stikere zâmbitoare.

Conversaţia

Explicaţia

Jetoane

AuxiliarCreioane colorate

Munca în echipe

Observarea sistematică

6. Activităţi recreative Jocuri libere în spațiul de joacă amenajat. Observarea

sistematică

7. Încheierealecţiei

Fac aprecieri generale şi individuale asupra participării elevilor la lecţie, precum şi asupra comportamentului lor pe parcursul orei.

Observarea sistematicăAprecieri verbale

Anexa 1 - Scrisoarea de la Zumzărel

Dragi spiriduși,

De când am venit la voi în clasă, am observat că sunteți copii cuminți, ascultători și inteligenți. Așadar, îndrăznesc să vă cer ajutorul, deoarece îmi este foame iar preferații mei, biscuiții cu miere, sunt la capătul acestui traseu, și pentru a ajunge la ei, sunt nevoit să trec câteva probe puse de către Zâna cea rea a pădurilor. La fiecare obstacol întâlnit în calea mea, vom găsi un plic cu sarcini de lucru. Eu nu le pot rezolva singur, așa că, voi sunteți singura mea șansă de a ajunge la biscuiți. Mă ajutați???

Cu drag, al vostru prieten,Zumzărel

Anexa 2 – Sarcini de lucru

Sarcini de lucru

1. Identifică poziția sunetului „s” în cuvintele care denumesc imaginile.

2. Precizează de câte ori apare sunetul „s” în cuvintele următoare: scrisoare, pasăre, pescăruș.

3. Răspunde corect la ghicitorile din plic.

Are-un ac micut si fin,Zboara lin din floare-n floare,Acul este cu veninIar polenu-i pe picioare.(albina)

Cred ca macu-i place tareZilnic cere-n gura mareDupa atata mac-mac-macPleaca sa inoate-n lac.(rata)

Fie cât o fi de cald,Am eu unde să mă scald,Căci îndată - ţup! - în lacŞi încep să cânt: oac! Oac!(broasca)

top related