0 proiect de lectie clr inspectie bun
TRANSCRIPT
PROIECT DE LECŢIE
ŞCOALA: Gimnazială nr. 62CLASA: pregătitoare CPROPUNĂTOR: Ilona Mihaela LepușUNITATEA TEMATICĂ: În lumea necuvântătoarelorARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicareDISCIPLINA: Comunicare în limba românăDOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română, Matematică și explorarea mediului, Arte vizuale şi abilităţi practiceSUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul S şi literele s, S de tiparFORMA DE REALIZARE: activitate integratăTIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoștințe, deprinderi și priceperi SCOPUL LECTIEI : Formarea și dezvoltarea competențelor de comunicare corectă în diferite contexte, cu accent pe sunetul/ litera „S”
COMPETENŢE VIZATE:Comunicare în limba româna
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar;2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple;3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar;4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate.
Matematica si explorarea mediului 1.1. Recunoaşterea şi utilizarea numerelor în concentrul 0-31;
Arte vizuale şi abilităţi practice2.4. Transformarea unui material prin tehnici.
OBIECTIVE OPERATIONALE: O1 – să identifice poziția sunetului „s” în cuvintele care denumesc imaginile date;O2 – să precizeze de câte ori apare sunetul „s” în structura unor cuvinte;O3 – să răspundă corect ghicitorilor adresate;O4 – să exerseze scrierea literei „S” în caietul auxiliar;O5 – să descopere litera „S” în fișa primită.
STRATEGII DIDACTICE:o METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, jocul didactic, exerciţiul, observația,
munca pe grupe, munca independentă;o RESURSE MATERIALE: imagini, ghicitori, jetoane, litere, auxiliar, mascota clasei, plicuri cu
sarcini, obstacole, tabla magnetică, creioane colorate, carioca, planşă cu literele s, S;o FORME DE ORGANIZARE: frontal, în grup, individual;o FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor,
evaluarea reciprocă, aprecieri verbale, analiza produselor activităţii;o RESURSE TEMPORALE: 30 minute + 15 minute activităţi recreative;o RESURSE SPAȚIALE: sala de clasă;o RESURSE UMANE: 31 de elevi.
BIBLIOGRAFIE: Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea
competentelor cheie la scolarii din clasele I-IV” - program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din invatamantul primar.
MECTS-„Programa pentru disciplinele Comunicare in limba romana, Matematica si explorarea mediului, Dezvoltare personală, Muzică și mișcare si Arte vizuale si abilități practice, aprobata prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012”, Bucuresti, 2012;
Ghidul cadrului didactic pentru clasa pregătitoare”, Editura Delta Cart Educațional-Pitești, 2013.
ETAPELELECŢIEI
Ob. op. CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI
STRATEGII DIDACTICEEVALUAREMetode si
procedeeResurse
materialeForme de
organizare
1. Moment organizatoric
Asigurarea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii.Pregătirea materialelor necesare desfăşurării în bune condiţii a lecţiei. Conversaţia Frontal Observarea
sistematică
2. Reactualizarea cunoştinţelor
Le aduc aminte copiilor de povestea literei „S”, pe care am citit-o înainte cu o zi. Purtăm discuţii despre întâmplarea relatată. Conversaţia Frontal Aprecierea
verbală
2. Captarea atenţiei
Le voi citi copiilor scrisoarea primită (Anexa 1) de la Zumzărel, mascota clasei. Acesta are nevoie de ajutorul lor pentru a parcurge traseul plin de obstacole până la biscuiții cu miere, pentru a se hrăni.
Conversaţia
Jetoane cu imaginiTabla
magneticăLitere
MascotaScrisoare
Frontal Observarea sistematică
3.Anunţareatemei şi a
obiectivelor
Aduc la cunoştinţă copiilor că obstacolele din traseul anunțat vor fi materializate în sarcini de lucru (Anexa 2) pentru ei, ce cuprind exerciții cu sunetul și litera „S”. Rezolvarea corectă a acestora îl aduce mai aproape pe Zumzărel de mâncarea preferată. Vom căuta cât mai multe cuvinte care să înceapă, să conţină sau să se termine cu acest sunet; vom despărţi cuvintele în silabe; vom alcătui propoziţii.
Explicația
Conversaţia
Joc didactic
ImaginiPlicuri
Mascotă
4. Dirijarea învǎţǎrii
O1
O2
O3
O4
Deschid plicul corespunzător primului obstacol ce conține următoarea sarcină: Identifică poziția sunetului „s” în cuvintele care denumesc imaginile. (Sarcina 1 - Anexa 2).
Trecând de primul obstacol, Zumzărel își continuă traseul, ajungând astfel la cea de-a doua sarcină: Precizează de câte ori apare sunetul „s” în cuvintele date (Sarcina 2 - Anexa 2).
Iată că, Zumzărel a reușit să treacă de roiul de albine și lupul cel rău, rămânându-i o ultimă probă de trecut, ciupercile otrăvitoare: Răspunde
Conversaţia
Brainstorming-ul
Explicaţia
Exerciţiul
Munca
Imagini
Plicuri
Mascotă
Auxiliar
Jetoane cu
IndividualFrontal
Individual
Analiza răspunsurilor
Aprecierea verbală
Observarea sistematică
corect la ghicitorile din plic (Sarcina 3 - Anexa 2).
Ajuns la biscuiții cu miere, mascota clasei își servește liniștit masa. Acesta însă mai are o singură rugăminte pentru spiridușii lui, aceea de a-i reproduce traseul parcurs până la biscuiți, pe caietul auxiliar, astfel încât să se ghideze după el, în drumul spre casă.
independentă cuvinte
5. Obţinerea performanţei O5
Pentru a descoperi cei mai activi spiriduși în rezolvarea sarcinilor Zumzărel le oferă copiilor o planșă de lucru în echipă, în care se urmărește identificarea a cât mai multe litere „S”(Anexa 3). Echipa care găsește cele mai multe litere va primi drept recompensă stikere zâmbitoare.
Conversaţia
Explicaţia
Jetoane
AuxiliarCreioane colorate
Munca în echipe
Observarea sistematică
6. Activităţi recreative Jocuri libere în spațiul de joacă amenajat. Observarea
sistematică
7. Încheierealecţiei
Fac aprecieri generale şi individuale asupra participării elevilor la lecţie, precum şi asupra comportamentului lor pe parcursul orei.
Observarea sistematicăAprecieri verbale
Anexa 1 - Scrisoarea de la Zumzărel
Dragi spiriduși,
De când am venit la voi în clasă, am observat că sunteți copii cuminți, ascultători și inteligenți. Așadar, îndrăznesc să vă cer ajutorul, deoarece îmi este foame iar preferații mei, biscuiții cu miere, sunt la capătul acestui traseu, și pentru a ajunge la ei, sunt nevoit să trec câteva probe puse de către Zâna cea rea a pădurilor. La fiecare obstacol întâlnit în calea mea, vom găsi un plic cu sarcini de lucru. Eu nu le pot rezolva singur, așa că, voi sunteți singura mea șansă de a ajunge la biscuiți. Mă ajutați???
Cu drag, al vostru prieten,Zumzărel
Anexa 2 – Sarcini de lucru
Sarcini de lucru
1. Identifică poziția sunetului „s” în cuvintele care denumesc imaginile.
2. Precizează de câte ori apare sunetul „s” în cuvintele următoare: scrisoare, pasăre, pescăruș.
3. Răspunde corect la ghicitorile din plic.
Are-un ac micut si fin,Zboara lin din floare-n floare,Acul este cu veninIar polenu-i pe picioare.(albina)
Cred ca macu-i place tareZilnic cere-n gura mareDupa atata mac-mac-macPleaca sa inoate-n lac.(rata)
Fie cât o fi de cald,Am eu unde să mă scald,Căci îndată - ţup! - în lacŞi încep să cânt: oac! Oac!(broasca)