alice - proiect didactic
DESCRIPTION
Alice - Proiect DidacticTRANSCRIPT
P R O I E C T D I D A C T I C
DATA: CLASA: a III-aPROPUNĂTOR: BELIGEANU (Alice Antimir)OBIECTUL: Educaţie civicăSUBIECTUL: Atitudinea noastră faţă de lucruri, plante şi animaleTIPUL: Recapitulare si sistematizare POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Raporturile noastre cu lucrurile şi fiinţele
a) Obiective de referinţă:1.1.să recunoască şi să descrie înţelesul unor termeni specifici limbajului civic;1.2.să exprime oral şi în scris enunţuri simple cu referire la situaţii diferite de viaţă cu conţinut civic;2.2.să identifice reguli cu privire la raporturile persoanei cu lucrurile, cu plantele şi animalele şi cu ceilalţi oameni;3.4.să dovedească dorinţă de participare la activitatea unor grupuri;4.1.să formuleze enunţuri simple pro şi contra în soluţionarea unor dileme;
b) Obiective operaţionale:O.O.1 să exprime păreri proprii despre lucruri, animale, plante;O.O.2 să motiveze nevoia unei atitudini pozitive faţă de lucruri şi fiinţe;O.O.3 să exerseze abilităţile şi capacităţile de lucru în echipă;O.O.4 să argumenteze o părere/idee personală, motivând alegerea ei;
FORME DE ORGANIZAREa) a conţinuturilor: interdisciplinarăb) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici
TIPURI DE INTERACŢIUNI :învăţător-elev, elev-elev, elev-învăţător TIPURI, FORME,STRATEGII ŞI INSTRUMENTEDE EVALUARE: formativă, orală şi scrisă, individuală şi în grup, interevaluarea în cadrul grupului, evaluare reciprocă între grupe
RESURSE:a) pedagogice (metode şi procedee): exerciţiul de dezgheţ, explicaţia, conversaţia, dezbaterea,
ciorchinele, gândiţi/lucraţi în grup/comunicaţi, recenzia prin rotaţie, turul galerieib) materiale : carton duplex, markere colorate, carton colorat, ecusoane, stimulente, flipchart, laptop,
videoproiector.
specifice disciplinei : Educaţie civică cls.a III-a, Ed.Aramis, autori-T. Piţilă, C. Mihăilescu c) bibliografice:
Metode interactive de grup – Ghid metodic, editura Arves Metode activ-participative aplicate în învăţământul primar, editura DPH Strategii didactice interactive – exemple din practica didactică, editura DPH d) temporale: 45 minute
ŢINTA DE PROGRES PROFESIONAL: Existenţa unor abilităţi şi utilizarea unor tehnici de predare care permit realizarea unor activităţi în grupuri mici, facilitarea învăţării prin cooperare
D E S F Ă Ş U R A R E A L E C Ţ I E I
ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE(metode, instrumente, indicatori)
de conţinut de timp
forme de organizare
metode şi procedee
mijloace didactice
1. Captarea atenţiei O.O.4
Utilizând ,,creionul magic“ elevii sunt îndemnaţi să-si spună prenumele şi care este prietenul lor cel mai bun
3 individualexerciţiu de
dezgheţun creion multicolor orală
2. Anunţarea obiectivelor
În această oră vom stabili, lucrând individual şi pe echipe, care sunt raporturile noastre cu lucrurile şi fiinţele, cum putem proteja plantele şi animalele
1 frontal explicaţia
3. Dirijarea învăţării
O.O.1
O.O.2
O.O.1
Mai mulţi elevi vor extrage, pe rând, dintr-un bol câte un bileţel pe care este scrisă denumirea unui lucru sau a unei fiinţe şi vor menţiona câteva întrebuinţări ale obiectului respectiv, precum şi importanţa acestuia. În timpul expunerii la tablă se va realiza un ciorchine simplu. Este prezentat un scurt ppt despre modalităţi de protejare a plantelor şi animalelor. Pe flipchart vor fi scrise cinci întrebări, în următoarea ordine:1. Andreea a rupt file din caietul colegului său de bancă. Ce părere aveţi?2. Alex e fan al echipei Steaua. A desenat pe bancă emblema ei. A procedat corect?3. Ce-ar spune căţelul tău despre tine, dacă ar putea vorbi?4. Ce părere aveţi despre viaţa
20
individual
frontal
individual
frontal
conversaţia
ciorchinele
bileţele
cretă colorată
laptopvideoproiector
flipchart
orală
O.O.2O.O.3O.O.4
animalelor în captivitate?5. Formulaţi un îndemn (slogan) prin care să convingeţi oamenii să ocrotească plantele şi animalele.Elevii vor citi întrebările, vor căuta răspunsurile, după care vor forma cinci echipe şi vor confrunta răspunsurile.Se va trage la sorţi câte un plic cu simboluri, (caiet, bancă, câine, cuşcă cu un leu, un afiş) dându-se astfel nume echipelor.Fiecare echipă va primi câte o coală duplex pentru poster cu întrebarea care corespunde simbolului extras. Se recitesc întrebările, se consultă membrii echipei, se formulează şi se scrie răspunsul pe poster, iar acesta va fi afişat.
în grupuri
dezbaterea
gândiţi/comunicaţi/lucraţi plicuri cu ecusoane
markere colorate
coli duplex pentru postere
interevaluarea în cadrul grupului
4) Feedback prin raportarea la obiectivele propuse iniţial, cu solicitarea elevilor
O.O.4O.O.3
La semnal, echipele se mută la posterul următor, citesc răspunsul, îl analizează şi completează acel răspuns sau formulează un altul. Procesul se repetă până când echipele revin la poziţia iniţială.
5în grupuri
recenzia prin rotaţie
evaluare reciprocă
între grupe
5) Obţinerea performantelor O.O.3
Echipele citesc, analizează răspunsurile celorlalte grupuri şi expun rezultatul întregii clase.
10 în grupuri turul galerieiorală
6)Asigurarea retenţiei şi transferul de cunoştinţe
O.O.4
Se prezintă un poster cu un brăduţ. Se poartă o scurtă discuţie despre modul în care acesta poate fi folosit şi despre sărbătorile de iarnă. Le voi propune să împodobim brăduţul cu globuri şi cadouri pe care vor scrie un slogan prin care să îndemne pe toţi acei ce vor admira brăduţul nostru să ocrotească natura.
5 individualconversaţia poster cu brăduţ
globuri şi cadouri din carton colorat
scrisă
7) Încheierea lecţiei Voi oferi stimulente şi voi face aprecieri 1 frontal explicaţia stimulente
asupra lecţiei desfăşurate.