alegerea consumatorului
DESCRIPTION
proiect de lectieTRANSCRIPT
Aria curriculară: Stiinţe socio-umaneDisciplina: EconomieClasa: a XI-a IUnitatea de învăţare: Comportamentul consumatoruluiSubiectul lecţiei: Utilitatea economica . Alegerea consumatorului .Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţeObiective de referinţă:
- însuşirea noţiunilor privind utilitatea bunurilor (utilitate individuală, totală, marginală) ;
- comportamentul consumatorului (preferinţele şi echilibrul) .
Continut informatic : 1. Conceptul de utilitate2. Tipologia utilităţii3. Măsurarea utilităţii4. Preferinţele şi echilibrul consumatorului
Obiective operaţionale : Cognitive:
Până la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: să definească noţiunea de utilitate (O1); să enunţe legea utilităţii marginale (O2); să enumere principalele tipuri de utilitate (O3); să calculeze utilitatea marginală pentru diferite cazuri date (O4); să determine utilitatea totală (O5).
Resurse procedurale : Conversatia euristica ; Explicatia ; Demonstratia cu ajutorul graficelor si a tablelor ; Problematizarea.
Resurse materiale : manual , fise de lucru , fise de evaluare , plansa de reprezentare grafica a relatiei dintr utilitatea totala si utilitatea marginala .
Organizarea activitatii elevilor : frontal , pe grupe , individual .
Bibliografie : Manual de Economie , clasa a XI – A ,
DESFASURAREA ACTIVITATIIEtapele lecţiei Ob.
Op.
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Tipul de activitate
Moment organizatoric
Trecerea absentelor in catalog;Verificarea existentei cretei, buretelui ;Verificare existentei pe bancile elevilor a caietului de clasa si a manualului de economie.
Preiau sarcinile propuse de professor
Oral
Frontal
Verificarea temei
Verific tema frontal, p r i n sondaj. Daca problemele din tema nu au fost rezolvate de mai multi elevi , se vor efectua la tabla.
Raspund la intrebari frontal
Reactualizarea cunoştinţelor anterioare
- Ce sunt bunurile? - Enumeraţi principalele tipuri de
bunuri economice. - Când un bun devine marfă?- Precizaţi în ce constă dubla
însuşire deţinută de marfă?
Formulează răspunsuri. orala individuala
Prezentarea temei
Se anunta titlul cap: Capitolul 3 : “COMPORTAMENTUL CONSUMATORULUI ” lectia “Utilitatea economica . Alegerea consumatorului ”
Noteaza in caiet titlul capitolului si al lectiei.
frontal
Anunţarea obiectivelor
Azi vom învăţa despre : 1. conceptul de utilitate , 2. tipologia utilităţii, 3. măsurarea utilităţii , 4. preferinţele şi echilibrul
consumatorului.
Ascultă cu atenţie.
Retin obiectivele urmarite
frontal, individual
Prezentarea noilor continuturi O1
1. - Utilitatea economică stabileşte o relaţie între proprietăţile specifice bunurilor economice şi nevoia consumatorului pentru aceste bunuri; este satisfacţia pe care o simte un consumator prin folosirea unei cantităţi determinate dintr-un bun, obţinut de pe piaţă, prin procesul de
Noteaza in caiet, asculta, urmaresc expunerea. Sunt atenti si ajuta la definirea unor termeni, precum si la realizarea unor clasificari.
frontal individual
O3
O 4
O 5
vânzare-cumpărare. În consecinţă, utilitatea economică reflectă importanţa pe care o persoană o acordă la un moment dat şi în condiţii determinate fiecărei unităţi dintr-o mulţime de bunuri omogene. - Din acest punct de vedere, ce caracter are aprecierea utilităţii economice? (caracter individual şi subiectiv şi este apreciată de fiecare individ, în funcţie de nevoile sale, de nivelul cultural şi ştiinţific.)2. Tipuri principale de utilitate- Utilitatea individuală: satisfacţia adusă de fiecare doză dintr-un produs.- Utilitatea totală: satisfacţia obţinută în urma consumării tuturor dozelor dintr-un bun
UT = U1 + U2 + … + Un = ∑U- Utilitatea marginală desemnează preţuirea acordată de consumator ultimei doze dintr-un bun economic sau, altfel spus, reprezintă variaţia utilităţii totale (ΔUT) care rezultă din creşterea (Δx) cu o unitate a cantităţii consumate dintr-un bun (ceilalţi factori fiind presupuşi constanţi). Scrieţi formula rezultată de aici.
Umg = ΔUT / Δx
- Împart trei fişe de lucru la trei grupuri de elevi cu sarcina de a stabili relaţia dintre cele trei tipuri de utilitate, astfel încât să completeze coloana utilităţii marginale. ( Anexa 1)
- După activitatea de completare în grup, se confruntă rezultatele între grupe, apoi cu cele corecte date pe o planşa sau se descoperă o porţiune a tablei unde tabelul a fost completat înaintea orei. Se urmăreşte reprezentarea grafică a relaţiei dintre utilitatea totală şi utilitatea marginalădin manual de la pagina 28 .
Elevii formeaza 3 grupe si rezolva cerintele date de profesor .
Elevii se (auto)corectează.
Pe grupe
O 2
Utilizarea raţionamentului inductiv: - După ce aţi identificat diferenţierile dintre tipurile de utilitate, stabiliţi concluziile şi, pe baza lor, care este determinarea cauzală a acestora. Această determinare constituie chiar legea utilităţii marginale descrescânde, lege formulată de economistul german Grossen.
- Cum se vor reflecta aceste corelaţii în expresie monetară? Oare se păstrează, dacă avem în vedere că maximizarea utilităţii totale depinde de preţul după piaţă al bunului respectiv şi dacă preţul este mai mic, consumatorul va cumpăra mai mult şi invers? Trebuie să determinăm cum consumatorul cu un buget limitat decide structura şi cantitatea bunurilor cumpărate, astfel încât să obţină maximum de satisfacţie sau utilitate. Structura bunurilor cumpărate este optimă sau consumatorul se află în poziţia de echilibru când utilitatea marginală pe unitatea monetară cheltuită este aceeaşi pentru toate bunurile cumpărate.Utilitatea marginală pe unitatea monetară cheltuită pentru un bun x este calculată pe baza formulei: Umgx/Px.-Scrieţi condiţia de echilibru pentru două bunuri (x şi y). -Urmăriţi problema de la pagina 30 pe care o veti rezolva in caiete pentru ora urmatoare .
Elevii urmăresc tabelul şi planşa, apoi realizează în grup graficul corespunzător tabelului din fişa de lucru.
-Elevii stabilesc unele concluzii ce conturează explicaţia legii utilităţii marginale: satisfacţia cea mai mare este oferită de consumarea primei unităţi, iar pentru celelalte aceasta cunoaşte o scădere progresivă până la punctul 0, punct ce marchează saturaţia, iar utilitatea totală este maximă.
Elevii asculta informatiile prezentate , noteaza in caiet si raspund la intrebari .
frontal
Elevii scriu conditia de echilibru , urmaresc manualul si noteaza tema
Fixarea cunostiintelor
Rezolvarea la tablă a următoarei aplicaţii: Datele din tabel exprimă utilitatea marginală a unui consumator faţă de două produse x şi y. Q 1 2 3 4Umgx 11 10 9 8Umgy 19 17 15 13
Se cere aflarea numărului de unităţi din fiecare produs astfel încât consumatorul să obţină o utilitate totală maximă, în condiţiile în care este dispus să aloce din venitul său 8.000 u.m., iar preţul unitar al bunurilor este de 1.000 u.m. pentru fiecare din cele două bunuri. - Solicit întocmirea unui tabel pentru fiecare produs şi calcularea utilităţii totale corespunzătoare unităţilor din fiecare produs; comparaţii între datele obţinute.- Care este condiţia de echilibru pentru consumatorul raţional? Umgx/Px = Umgy/Py.- Cum Px = Py, Umgx = Umgy este pentru valoarea 10. Deci, consumatorul raţional achiziţionează 6 unităţi din z şi 2 unităţi din x.
-Elevii comentează comportamentul consumatorului raţional: va decide să aleagă mai întâi o unitate din produsul y, care-i asigură cea mai mare Umg (19), cheltuind numai 1000 u.m. Cu venitul rămas mai achiziţionează până la a 5-a unitate (12>11) din y.
- individual
frontal
Încheierea activităţii :
Evaluare
Tema pentru acasa
Impart elevilor o fisa de evaluare ( Anexa 2)
Impart elevilor fisa de lucru pe care o vor rezolva acasa ( Anexa 3 ).
Elevii rezolva testul, comenteaza rezultatele.
Elevii noteaza sarcina de lucru
individual
Anexa 1
Fişa de lucru:Datele din tabelul de mai jos evidenţiază relaţia dintre cantitatea consumată din bunul x şi utilitatea totală resimţită de un consumator pe parcursul unei zile. Completaţi datele corecte care reflectă dimensiunea şi evoluţia utilităţii marginale.Qx 1 2 3 4 5 6 7UTx 6 11 15 18 20 21 21Umgx 6 5 4 3 2 1 0
Anexa 2
Fişă de evaluare1 pct. 1. Utilitatea unui bun este dată de:
a) preţul bunului respectivb) abundenţa sau raritatea luic) proprietăţile naturale, fizice şi chimice ale bunului d) aprecierea pe care i-o dă cel care consumăe) gradul de utilitate al bunului
0,25pct. 2. Completaţi formularea corectă a legii utilităţii marginale: „Mărimea intensităţii unei plăceri……….până la saturare, dacă respectiva plăcere este satisfăcută în mod continuu şi neîntrerupt”.0,75pct. 3. Enumeraţi principalele tipuri de utilitate.1pct. 4. Evoluţia utilităţii totale pentru un consumator este redată în următorul tabel:
Q 1 2 3 4UT 18 34 49 59
UmgAflaţi utilitatea marginală pentru fiecare unitate.
1pct. 5. Atunci când un consumator îşi sporeşte consumul de doze dintr-un bun, utilitatea marginală înregistrează următoarea evoluţie:
Q 1 2 3 4Umg 20 18 15 10UT
Să se calculeze utilitatea totală.
2pct. 6. Utilitatea totală resimţită după consumarea a zece nuci este de 156, ceea ce reprezintă o creştere cu 20% faţă de utilitatea totală a 8 nuci. Să se afle utilitatea marginală.-Corectarea prin sondaj a trei-patru lucrări (notare)şi efectuarea unor aprecieri privind progresul individual al elevilor.
Anexa 3
Fişǎ de lucru
1. La un preţ de 5 u.m./buc s-au vândut 7 buc din bunul A, iar când preţul a scǎzut la 4.u.m./buc., au fost vândute 10 bucǎţi din bunul A. În acest caz, coeficientul de elasticitate a cererii în funcţie de preţ este:
a) mai mic decât 0,5b) egal cu 1c) mai mare decât 1d) egal cu 02. Se dau urmǎtoarele date privind utilitǎţile totale a douǎ bunuri A şi B, în funcţie de cantitatea achiziţionatǎ:
cantitatea (buc)
Ut 1 2 3 4 5 6
Ut A55 105 150 190 225 255
Ut B40 78 112 136 152 162
Stiind cǎ preţul bunului A este de 10 u.m., preţul bunul B este de 8 u.m., iar plafonul venitului este de maxim 92 u.m., un consumator raţional va alege urmǎtorul program de achziţii:
a) 6 buc. din bunul A şi 5 buc. din bunul Bb) 5 buc. din bunul A şi 5 buc. din bunul Bc) 4 buc. din bunul A şi 5 buc. din bunul Bd) 6 buc. din bunul A şi 4 buc. din bunul B3. În tabelul de mai jos Q este cantitatea consumatǎ, iar Umg este utilitatea marginalǎ:
Q 1 2 3 4 5 6 7UmgA 60 55 50 45 40 35 30UmgB 56 49 42 35 28 21 14
În condiţiile în care preţul bunului A este 5 u.m., iar preţul bunul B este 7 u.m., programul de achiziţii al unui consumator rational dispune de un venit de 46 u.m. este
a) 5 A şi 3 Bb) 3 A şi 5 Bc) 6 A şi 2 Bd) 4 A şi 4 B4. Preţul bunul X este de 4000 u.m. La acest nivel al preţului , cerea sǎptǎmânalǎ este de 200 bucǎţi. Dacǎ preţul creşte la 5000 u.m., iar coeficientul de elasticitate a cererii în funcţie de preţ este 2, cererea pt bunul respectiv va fi de:
a) 1000 de bucǎţi
b) 100 de bucǎţi
c) 10 bucǎţi
d) 5 bucǎţi
5. Cererea sǎptǎmânalǎ pentru bunul x este de 2000 de bucǎţi, la un venit al consumatorului de 4000 u.m. Dacǎ venitul creşte cu 2000 u.m., cererea creşte cu 100 unitǎţi. Calculaţi coeficientul de elesticitate în funcţie de venit
6.Cererea pentru calculatoare a fost la momentul to de 1 milion de bucăţi, la un pret de 1600 lei. La momentul t1, datorită îmbunătătirii performanţei, pretul creste la 2000 lei, cererea reducandu-se la 850.000 bucăţi. Calculati coeficientul de elasticitate a cererii de calculatoare în funcţie de pretul acestuia. Aratati tipul cererii.