ajutam zana toamna ds matem + dec pictura crizantema

Upload: wwwguraurenata

Post on 18-Oct-2015

119 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

a

TRANSCRIPT

Proiect didactic

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA Nivel II

Grupa mare Educatoare: Gurau RenataTema: Cand/cum si de ce se intampla? Denumirea proiectului tematic :

Subtema:

Tema zilei: Copiii isteti ajuta Toamna

Forma de realizare:activitate integrata ADP+ALA1+ADE(DS+DEC)+ALA2Tipul activitatii: verificare si consolidare de cunostinte

Scopul activitii:

consolidarea cunostintelor referitoare la anotimpul toamna

formarea deprinderii de a lucra in echipa

verificarea i consolidarea cunotinelor privind utilizarea numerelor n limitele 1-5 Activitati liber-alese: Stiinta : Ce a uitat pictorul?-joc de completare; Joc de rol :Buchetele de flori pentru zana; Arta: Felicitare pentru zana-confectionare; Constructii : Suporturi pentru florile toamnei;

Activitati pe domenii experentiale:

DS: Cine stie mai bine-joc didactic DEC: Crizanteme pentru zana-pictura Activitati liber-alese: Floricele muzicale, Buchetelele Zanei Activitati de dezvoltare personala:

Intalnirea de dimineata:

Rutina: Singurel ma spal pe maini-deprinderi de ingrijire

Tranzitii: Cate unul pe carare Acum e toamna, da

Obiective operaionale: Domenii Experentiale

S numere crescator si descrescator in limitele 1-5; Sa raporteze numarul la cantitate si invers; Sa formeze multimi de obiecte; Sa alcatuiasca corect sirul numeric 1-5;

S foloseasca un limbaj matematic adecvat; Sa argumenteze decizii luate in legatura cu modul in care au rezolvat anumite sarcini; Sa picteze in vaza atatea flori cate le arata educatoarea;

Sa respecte partile componente ale florilor;

Sa lucreze curat, ingrijit

Sa folosesca linia in realizarea compozitiei plastice ca element de limbaj plastic;

S mnuiasc corect, cu atenie materialul;

S adopte o poziie corect a corpului n timpul activitii;

S manifeste interes pentru coninutul activitii;

S coopereze n interiorul grupului din care fac parte; S se bucure de reuita lor;

S accepte opiniile colegilor;Activitati pe centre de interes: Stiinta: Sa completeze desenele neterminate de pictor; Sa analizeze componenta unei plante:radacina, tulpina, frunze, flori; Sa constituie sirul numeric 1-5 cu cifre magnetice

Arta: Sa decupeze petale pentru flori

Sa asambleze crizantema Joc de rol:

Sa realizeze buchetele de flori pentru Zana Toamna; Sa lege buchetelele cu panglica;Constructii: Sa construiasca suporturi pentru flori(lego, cuburi); Sa amplaseze suporturile in interiorul casutei;Strategii didactice:

Metode i procedee: jocul,conversaia, explicaia, demonstratia, exerciiul, , munca n grup, turul galeriei;Mijloace de invatamant: tabla magnetica, cifre, jetoane, imagini cu diferite flori,planse cu alcatuirea crizantemei,modelul educatoarei, foarfece, lipici,hartie glasata, coli colorate,flori naturale, ecusoane cu flori, casetofon, recompense, scrisoarea de la zana;Forma de organizare: pe grupuri, individualLocul de desfurare: sala de grup;

Durata:o ziElemente de joc: surpriza, btaie din palme, aplauze, recompense, intrecerea;Reguli de joc:Copiii sunt impartiti in trei echipe;de la fiecare echipa vine pe rand cate un reprezentant care rezolva sarcina; pentru fiecare raspuns corect,echipa primeste cate o floare;daca un copil nu poate rezolva corect, il poate ajuta un coechipier;

Material bibliografic:1. Curriculum pentru nvmntul precolar,M.Ed.C.T., 2008

2. E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, Activiti bazate pe inteligene multiple.3. Ghid metodic: Metode interactive de grup, Ed. Arves

4.Ghid pentru proiecte tematice, Bucuresti 2008

5.Ziua buna incepe la intalnirea de dimineata, ed. Tehno-Art 2009

DEMERS DIDACTICEvenimentul didactic Coninutul invatariiStrategii didacticeEvaluare

1. Moment organizatoric Sala de grup va fi aerisit i

mobilierul aranjat adecvat modului de desfurare a activitii.

Materialele didactice vor fi

pregtite, unele la vedere altele sub form de surpriz.

Copiii vor intra organizat nsala de grup i vor ocupa locurile.

2. Captarea ateniei In cadrul Intalnirii de dimineata, educatoarea ii saluta pe copiiBuna dimineata, petale de flori!.Fiecare copil primeste cate o petala cu numele lui, petala pe care fiecare copil trebuie s-o lipeasca in jurul cercului galben desenat.Astfel se va realiza floarea grupeiCrizantema grupei mari.Cu aceasta ocazie se va face prezenta si va constitui un punct de plecare pentru completatea calendarului naturii. Se prezinta copiilor noutatile zilei: Este prezentata casuta Zanei Toamna. Zana este suparata si nu mai trece pe la casuta ei deoarece si-a pierdut toate florile, iar acum este in cautarea lor.Educatoarea propune copiilor sa incerce s-o mai inveselesca pe zana prin activitatile lor frumoase.Daca vor reusi s-ar putea ca zana sa vina in vizita.

Surpriza

explicatiafrontalconversatiaProb oral:

Denumirea unor aspecte caracteristice anotimpului toamna.

3. Anuntarea temei si a obiectivelorSe prezinta copiilor tema zileiCopiii isteti ajuta Toamna. Astazi , intreaga zi o vom ajuta pe zana sa-si recupereze florile.Mai intai lucram la centrele de interes unde: vom face o felicitare pentru zana, vom lega buchetele de flori, vom intregi plante...Dupa ce terminam la centrele de interes, ne vom juca si un joculet concurs ce se numesteCine stie castiga. Explicaia

Prob oral:

Cunoaterea temei i a obiectivelor

4.Reactualizarea cunostintelor Tranzitie1

Impreuna cu copiii, educatoarea trece pe la fiecare centru de interes, prezentandu-le copiilor sarcinile.

Joc de rol : vom pregati zanei Buchetele de flori de toamna(vom recapitula care sunt florile de toamna).

Arta: vom face felicitari pentru zana;

Stiinta:vom analiza plante si vom vedea ce a uitat pictorul sa deseneze, vom forma multimi de elemente, vom forma sirul numeric.

Constructii:vom realiza suporturi pentru florile zanei;

Copiii se grupeaza si lucreaza in functie de preferinte , Atunci cand se fac locuri, copiii se rotesc.La terminarea sarcinilor langa casuta zanei se organizeaza o expozitie.Vor fi solicitati sa si spuna parerea despre felul in care au lucrat.Tranzitie:Acum e toamna, da(In timp ca canta cantecelul, copiii primesc in piept floricele de diferite culori)

Explicaia

demonstratiaConversaiaTurul galerieiExecutarea sarcinilorObservarea comportamentelor

4. Dirijarea nvrii Zana Toamna isi face aparitia in mijlocul copiilor(in timp ce copiii au ochii inchisi).Toamna este mai vesela si le-a adus copiilor si o scrisoare, in care ii roaga pe ei sa ii recupereze florile pierdute. Educatoarea aminteste copiilor titlul jocului didactic, apoi le explica ca acest joc se va desfasura pe trei echipe(echipa crizantemelor rosii, a crizantemelor galbene si a crizantemelor portocalii).Ei trebuie sa fie atenti ca sa castige cat mai multe flori naturale cu care, la sfarsitul jocului, sa faca un aranjament pe care sa-l daruiasca toamnei.

Explicarea jocului:pe rand cate un reprezentant de la fiecare echipa vine si rezolva cate o sarcina.Daca a rezolvat corect primeste o floare si este aplaudat.

Executarea jocului:

Probe:

1.Lipeste atatea frunze in copac cate iti arata cifra!2.Numara picaturile de ploaie de sub norisori si asaza cifra corespunzatoare!

3.Formeaza multimea de ......flori rosii, galbene, portocalii si asaza cifra potrivita!

4.Coloreaza atatea frunze cate anotimpuri are anul!(la masute).Fiecare echipa primeste cate o floare diferita, iar dupa ce rezolva sarcina, reprezentantul grupului trebuie sa vina cu lucrarea si s-o arate si celorlalte echipe.Tot acest copil va alcatui si o propozitie cu acea floare, dupa ce s-a consultat cu colegii de echipa in prealabil.5.Observa scara numerica si vezi care cifra lipseste.Asaza cifra la locul ei!

6.Asaza o floare pe a-2,3,4-a frunza!

Se pune accent atat pe cooperare cat si pe competitie.

Conversaia

Surpriza

Explicaia

Problematizarea

Aprecierea verbala

5. Obinerea performanei Ultima proba a concursului face trecerea la celalalt domeniu experential.Fiecare copil trebuie sa picteze in vaza lipita de educatoare pe foaie atatea crizanteme cate batai din palme aud(3).Se explica copiilor ca aceasta este ultima proba a concursului si daca fiecare copil din grupa lucreaza corect acea echipa va mai primi un punct.

Se pune accent atat pe numarul de crizanteme pe care trebuie sa-l picteze cat si pe tehnica de lucru.Crizantemele vor avea tulpina(care va sta in vaza), frunze si floare.Floarea se va realiza din linii, pornind din mijlocul florii catre exterior.

Se demonstreaza copiilor tehnica de lucru.

Se stabileste impreuna cu copiii ca vor lucra curat, nu vor murdari foaia si masuta. Se incalzesc muschii manutelor:

Mainile nu stau deloc

Ci se pregatesc de joc

Degetele-mi sunt petale

Se deschid ca la o floare,

Ploaia cade neincetat, Degetele le-am miscat.

Spre stanga si spre dreapta mea,

Le miscam noi, uite-asa,

Iar apoi le rasfiram

Si la pian frumos cantam!

Urmeaza efectuarea proriu-zisa a acestei ultime probe a concursului.Educatoarea trece pe la fiecare echipa si supravegheaza desfasurarea picturii.explicatia

demonstratia Exerciiul

individualRealizarea sarcinilor de lucru.

6.Evaluarea activitatii Se expun lucrarile fiecarei echipa si se analizeaza corectitudinea lucrarilor.In urma acestei ultime probe se desemneaza echipa castigatoare.Cu florile castigate de fiecare echipa, se realizeaza un aranjament pentru zana.

Conversaia

analiza

Evaluare frontala

Analiza produselor grupului.

7.ncheierea activitii Ziua se incheie cu jocul de miscareFloricele muzicale

Copiii se asaza in cerc cu un scaun mai putin decat numarul de copii. Se porneste muzica, floricelele vor dansa pana se va opri muzica.Cand muzica s-a oprit, copiii trebuie sa gaseasca repede un loc pe scaun, cel fara scaun este eliminat.Treptat se vor elimina toate scaunele.Ultimul copil ramas va fi declarat castigator. Daca mai ramane timp se va desfasura si jocul Buchetele.Copiii fac un cerc mare, iar atunci cand educatoarea spunebuchetele de ...flori, Copiii trebuie sa se grupeze, apoi se intorc la formatia de cerc, etc.

Voi face aprecieri individuale asupra modului de lucru i asupra participrii copiilor la ntreaga activitate.

Educatoarea precizeaza ca fiecare copil a contribuit la recuperarea florilor zanei si ca toti copiii au demonstrat ca detin o multime de informatii.

Zana Toamna multumeste copiilor prin intermediul educatoarei. Copiii sunt invitati pe rand sai viziteze casa zanei, iar de acolo fiecare copil primeste cate o amintire.

ApreciereaAprecierea verbalaObservaii asupra comportamentu-lui

copiilor.

SCENARIUL ZILEI

I. Activitatea debuteaza cu intalnirea de dimineata.Salutul:Buna dimineata, dragi petale de flori

Cum va simtiti in acesta dimineata?

Activitatea de grup:Fiecare copil a primit cate o petala cu numele lui cu care va merge la panou si o va aseza in jurul unui rotund galben obtinandu-se floarea grupei.Cu aceasta ocazie se face si prezenta.Educatoarea a avut 24 de petale cu numele copiilor, fiecare si-a lipit petala si au mai ramas . Petale. Aceste petale sunt copiii absenti.Floarea formata este o crizantema.Copiii sunt rugati sa spuna in ce anotimp infloreste crizantema(toamna).In acest moment se face trecerea la.Calendarul naturii:Copiii vor fi intrebati daca au observat la venirea in gradinita cum era vremea afara. In urma raspunsurilor primite se va completa calendarul cu elementele specifice zilei.Noutatile zilei: Este prezentata casuta Zanei Toamna. Aceasta este decorata cu frunze de toamna, cu legume, dovlecei, fructe.Copiii obseva ca lipsesc tocmai florile de toamna, iar educatoarea le explica ca zana le-a pierdut din cauza cetii si a vantului puternic din ultimele zile.Din acesta cauza Zana Toamna este suparata si nu a mai trecut pe la casuta ei. Educatoarea le propune copiilor sa incerce sa o ajute pe zana si poate ca aceasta va veni pe la ei in vizita.(se anunta mesajul zileiCopiii isteti ajuta Toamna). Ca sa o inveselim pe zana vom lucra la centrele de interes.Pe melodia cantecului Cate unul pe carare , educatoarea improvizeaza un cantecel care sa-i orienteze pe copii catre centrele de interes: Tranzitie 1: Cate unul pe carare,

Mergem toti prin grupa mare

Azi in grupa-s floricele

Sa ne bucuram de ele

Centrele le vizitam

Sarcinile le-ascultam

Noi cream si ne distram

Pe zana s-o ajutam! II La centrul de interes constructii , copiii vor asculta realiza suporturi pentru florile zanei(care vor fi puse in casuta ei). La centrul de interes joc de rol , copiii ii vor pregati zanei Buchetele de flori de toamna La centrul de interes arta, copiii vor face o felicitare pentru zana.

La centrul de interes stiinta, copiii vor analiza componenta unei plante si vor completa ceea ce lipseste. Copiii isi aleg singuri centrul la care doresc sa lucreze si pot trece de la un centru la altul dupa finalizarea sarcinii.

Dupa terminarea activitatilor alese se va organiza o expozitie chiar langa casuta zanei.Acum a venit momentul sa aflam daca Zana Toamna cea suparata sa mai inveselit putin.Copiii sunt rugati sa inchida ochii, iar in sala de grupa isi va face aparitia chiar Toamna (o papusa costumata) care intra in casuta, lasand copiilor o scrisoare: Dragi copii isteti,

Va multumesc ca m-ati inveselit, dar va rog sa ma ajutati in continuare sa-mi recuperez florile .Doamna educatoare va va arata cum puteti sa ma ajutati.Eu voi ramana aici, in casuta mea , si voi urmari cum va descurcati.

O zi frumoasa va doresc! Cu drag, Toamna

In continuare voi anunta titlul jocului didacticCine stie mai bine, amintindu-le copiilor ca trebuie sa fie atenti, sa raspunsa pe rand, sa lucreze in echipa, fiindca pentru fiecare raspuns corect al echipei vor primi flori naturale (de toamna) pe care le vom restitui zanei.Astfel, zana va putea sa-si urmeze drumul si sa mearga sa-i incante si pe alti copii cu frumusetea florilor ei. Le amintesc copiilor ca va castiga echipa care aduna cele mai multe flori.

Tranzitie 2:

Cantand melodia Acum e toamna, da, copiii primesc in piept flori de culori diferite cu ajutorul carora se vor aseza in echipe: echipa crizantemelor rosii, a crizantemelor portocalii si a celor galbene.

Se realizeaza jocul didactic Cine stie mai bine,copiii rezolva toate probele.Ultima proba de concurs se realizeaza prin cel de-al doilea domeniu experiential: domeniul estetic si creativ (pictura).Toate lucrarile sunt expuse pe un panou, iar prin metoda turul galeriei sunt analizate. La sfarsitul activitatii, cele trei echipe realizeaza un frumos aranjament floral pentru Zana Toamna.Aceasta este din nou fericita si le multumeste copiilor.Pe rand, copiii sunt invitati sa-i viziteze casa, fiecare luand de acolo cate un souvenir. Zana ramane cu copiii in timp ce acestia asaza impreuna cu educatoarea scaunelele pentru joculfloricele muzicale, apoi se asaza in formative de cerc pentru jocul Buchetele. In finalul activitatii integrate se anunta de catre amandoua educatoarele, ca in data de 29.X, va avea loc Carnavalul de Halloween. Dragi copii isteti,

Va multumesc ca m-ati inveselit, dar va rog sa ma ajutati in continuare sa-mi recuperez florile .Doamna educatoare va va arata cum puteti sa ma ajutati.Eu voi ramana aici, in casuta mea , si voi urmari cum va descurcati.

O zi frumoasa va doresc! Cu drag,

Toamna

COPIII ISTETI AJUTA TOAMNA

PAGE