activitate practica

8
PROIECT DIDACTIC Data : 11.03.2011 Grupa: mare ,,STELUŢE’’ Institutor :TATU RAMONA CORINA Tema: ,,CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM?” Subtema : ,,Primăvara a sosit/ Ziua mamei a venit!” Domeniul: OM ŞI SOCIETATE. Categoria de activitate : Activitate practică Subiectul activităţii :,,TABLOU DE PRIMĂVARĂ” Mijloc de realizare : Colaj Tipul activităţii : formare de deprinderi. Forma de organizare : activitate pe grupuri mici, pe centre de interes. Scopul activităţii:-Consolidarea deprinderilor practice însuşite şi a modului de a interacţiona cu colegii în vederea realizarii unei

Upload: tatu-ramona-corina

Post on 30-Jun-2015

2.006 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: ACTIVITATE PRACTICA

PROIECT DIDACTIC

Data : 11.03.2011

Grupa: mare ,,STELUŢE’’

Institutor :TATU RAMONA CORINA

Tema: ,,CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM?”

Subtema : ,,Primăvara a sosit/ Ziua mamei a venit!”

Domeniul: OM ŞI SOCIETATE.

Categoria de activitate : Activitate practică

Subiectul activităţii :,,TABLOU DE PRIMĂVARĂ”

Mijloc de realizare : Colaj

Tipul activităţii : formare de deprinderi.

Forma de organizare : activitate pe grupuri mici, pe centre de interes.

Scopul activităţii:-Consolidarea deprinderilor practice însuşite şi a modului

de a interacţiona cu colegii în vederea realizarii unei

lucrari colective.

Obiective operaţionale :

O1. să execute exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii ;

Page 2: ACTIVITATE PRACTICA

O2. Să decupeze corect, dupa contur elementele;

O3. Să lipească hârtia în spaţiul dat;

O4. Să utilizeze toate tehnicile de lucru învatate

O5. Să lucreze curat şi ordonat;

O6. Să finalizeze lucrarea colectiva prin asamblarea parţilor componente.

Strategii didactice :

Metode şi procedee:

- conversaţia

- explicaţia

- exerciţiul

- observarea

-demonsatraţia

-Turul Galeriei

Materiale didactice :

- coli colorate cartonate, hârtie colorată, hârtie creponată, lipici, foarfeca

Mijloace didactice: CD fond muzical, DVD.

Durata : 25-30 minute.

Bibliografie :

1. Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3,6-7 ani, M.E.C 2008.

Page 3: ACTIVITATE PRACTICA

Desfăşurarea activităţii

Secvenţele activităţii

Conţinutul instructiv-educativ

Strategii didactice

Evaluare

Moment organizatoric

Asigurarea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii.

Pregătire materialelor necesare desfăşurării în bune condiţii a activităţii.

Moment

organizatoric

Captarea atenţiei

Se va realiza prin intermediul unei conversaţii.

Educatoarea precizează faptul că Zâna Primăvară le-a mai pregătit o surpriză.

Conversaţia

Explicaţia

Frontală

Anunţarea temei şi a obiectivelor

,,Astăzi vom realiza

un «Tablou de

primăvară». Trebuie să

Conversaţia Frontală

Page 4: ACTIVITATE PRACTICA

decupaţi pe conturul

trasat hârtia colorată,

să lipiţi materialele

primite pe suprafaţa de

lucru, să păstraţi

aspectul îngrijit al

lucrării şi să manifestaţi

interes pentru

activitate.”

Desfăşurarea activităţii

Cele două echipe formate anterior vor realiza fiecare câte un tablou.

Fiecare echipă va fi împărţită pe microgrupuri, fiecare microgrup realizând un element al tabloului.

Astfel primul microgrup va decupa copacii, al doilea va realiza prin mototolire norii şi soarele, al treilea va realiza prin îndoire şi pliere flori de primăvară.

Se fac exerciţii pentru

încălzirea muşchilor

mici ai mâinii:

Conversaţia

Problematizarea

Frontală

Individuală

Aprecieri

verbale

Page 5: ACTIVITATE PRACTICA

Desfăşurarea activităţii

Desfăşurarea activităţii

„Eu strâng pumnii şi-i

desfac,

Degetelor fac pe plac.

Unu, doi, unu, doi,

Toţi suntem acum vioi.

Batem palmele uşor,

Batem palmele cu zor.

Unu, doi, unu, doi,

Toţi suntem acum vioi.

Ploaia uşor să auzim,

Cu vârf de degete masa

lovim.

Tună departe, tună

acum,

Batem cu pumnii: bum,

bum, bum.”

După intuirea materialelor se va demonstra în cadrul fiecărui microgrup tehnica de lucru.

Executarea lucrării de

Conversaţia

Conversaţia

Aprecieri

verbale

Aprecieri

verbale

Aprecieri

verbale

Page 6: ACTIVITATE PRACTICA

către copii:

Copiii vor lucra pe un

fond muzical:

„Anotimpurile”, de

Vivaldi.Urmăresc

activitatea şi-i ajut unde

e cazul. Le corectez

poziţia în timpul

lucrului.

După finalizarea parţilor

componente în cadrul

microgrupelor se

reorganizează grupurile

,,mamă”, care vor

asambla tabloul final.

Conversaţia

Obţinerea performanţei

Se realizează prin intermediul TURULUI GALERIEI copiii evaluând lucrarea realizată de cealaltă echipă.

Observarea

Convorbire

Turul Galeriei

Aprecieri

verbale

Încheierea activităţii

Se vor face aprecieri verbale legate de modul în care au răspuns şi au participat la activitateSe împart recompense tuturor copiilor.

Conversaţia

Explicaţia

Aprecieri

verbale

Stimulente