activ. integrata

Upload: ana-usurelu

Post on 14-Oct-2015

9 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

activ integrata

TRANSCRIPT

  • PROIECT DE ACTIVITATE

    INTEGRAT

    ,,SA-L SALVAM PE MOS CRACIUN ! NIVEL I (3-5 ANI )

    GRUPA MIJLOCIE

    PROF.INV.PRESC.:OTELEA MIHAELA

    UNITATEA : G.P.N.MAXENU

    13 DECEMBRIE 2011

  • PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

    UNITATEA:G.P.N.Maxenu,Buzau

    DATA : 13.12.2011

    NIVELUL I : Grupa mijlocie

    PROF.INV.PRESC.:OTELEA MIHAELA

    TEMA ANUALA : ,,Cum este,a fost i va fi aici pe Pmnt ? SUBTEMA : In ateptarea lui Mo Crciun TEMA ACTIVITATII : ,,Sa-l salvam pe Mos Craciun ! TIPUL DE ACTIVITATE :Consolidare de cunostinte, priceperi si

    deprinderi

    FELUL ACTIVITII : INTEGRATA( D S ; DOS ) -ADE : DS-Activitate matematica :,,Sa-l salvam pe Mos Craciun ! DOS-Activitate practica :,,Impodobim bradul de Craciun FORMA DE REALIZARE: DS : -Joc didactic

    DOS : Aplicatie,lipire

    SCOPUL ACTIVITATII :

    DS :Consolidarea cunostintelor matematice ale copiilor privind

    formarea grupelor de obiecte dupa forma ,marime si culoare.

    DOS :Formarea si consolidarea unor deprideri practice specifice

    nivelului de dezvoltare motrica.

    Dezvoltarea gandirii creatoare,a atentiei voluntare si a unor

    trasaturi de caracter(dependenta in actiune ,perseverenta ) .

    OBIECTIVE OPERATIONALE:

    DS-Activitate matematica :

    - sa formeze grupe de obiecte dupa forma ,marime si culoare; - sa ordoneze obiectele de marimi diferite in sir crescator

    /descrescator;

    - sa utilizeze un limbaj matematic adecvat; - sa rezolve cerintele din fisa de lucru independent .

    DOS : -Activitate practic : - sa identifice materialele de lucru primite in cosulete; - s plaseze corect podoabele pe brad conform indicatiilor; - sa lipeasca podoabele pe brad utilizand corect tehnica de lucru ;

  • - s participe cu interes i plcere la mpodobirea bradului; - sa aprecieze propriile lucrari si pe ale colegilor lor;

    SARCINA DIDACTICA :

    Constituirea de grupe de obiecte dupa criteriile invatate: marime

    ,forma si culoare .

    REGULILE JOCULUI :

    Grupa se va imparti in doua echipe egale ca nivel.

    Raspunsurile sunt date de copiii desemnati din fiecare echipa pentru

    fiecare proba.Vor primi cadouri rosii/portocalii pentru raspunsurile

    corecte,dar si aplauze .

    ELEMENTE DE JOC :spiridusul,aplauze surpriza ,intrecerea .

    STRATEGII DIDACTICE:

    METODE SI PROCEDEE:conversaia,explicaia, exerciiul, Ciorchinele, Turul Galeriei,jocul, demonstratia,munca independenta .

    MATERIAL DIDACTIC:

    DEMONSTRATIV: plansa cu castelul Zanei Iarna si cu Mos

    Craciun,brazi decupati din carton colorat ,fulgi de zapada cu sarcini de

    lucru,traseul Spiridusului,macheta ce reprezinta o padure de brazi .

    DISTRIBUTIV : cosulete cu podoabe pentru brad:clopoei,fundie , stelue,cadouri si globulete decupate din carton colorat , lipici,fise de munca independenta .

    DURATA : 45 minute

    MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

    Magdalena Dumitrana,,Activitati matematice in gradinita,Ed.Compania, ,2002

    Ileana Libotean:,,Jocuri didactice matematice pentru gradinita Rev.nvmnt precolar nr.3-4/2009 -Curriculum pentru invatamant prescolar(3-6/7ani),Bucuresti,2008 .

  • DESFASURAREA ACTIVITATII

    Nr.

    Crt.

    Evenimentul

    didactic

    Continutul

    stiintific

    Strategii

    didactice

    Evaluare

    1.

    Moment

    organizatoric

    Se asigura conditiile necesare pentru

    buna desfasurare a activitatii :

    - aerisirea slii de grup; - amenajarea spaiului educaional; - pregtirea materialelor didactice necesare desfasurarii activitatii ..

    -exercitiul

    organizatoric

    - observarea

    comportamentu-

    lui copiilor

    2.

    Introducerea

    in

    activitate

    Se face prin metoda

    Ciorchinelui,copiii sunt pusi sa spuna

    tot ce le vine in minte cand aud

    cuvantul,,Mos Craciun

    -conversaia -ciorchinele

    -aprecieri

    verbale

    3.

    Captarea

    ateniei

    Se realizeaza prin intermediul

    unei planse pe care se afla un castel. Se

    precizeaza ca zana Iarna l-a rapit pe

    Mos Craciun si l-a inchis in castelul

    sau in Tara Zapezilor.Pentru ca Mos

    Craciun sa ajunga la noi cu daruri

    trebuie sa-l eliberam,ajutandu-l pe

    Spiridus ,sa raspunda la sarcinile ce le

    v-a descoperi pe drumul spre castel .

    -expunerea

    -traseul

    spiridusului

    -explicaia

    -interesul pentru

    coninutul activiti

    4.

    Anunarea temei i a obiectivelor

    Se va propune copiilor sa parcurga

    drumul impreuna cu Spiridusul,

    ajutandu-l sa raspunda la sarcinile

    aflate in interiorul fulgilor de zapada

    din brazi,sub forma de joc cu tema:

    ,,Sa-l salvam pe Mos Craciun ! Joc in care vor consolida cunostintele

    matematice privind formarea grupe-

    lor de obiecte dupa forma , marime

    si culoare .

    -explicatia

    sanie

    cadouri iarna

    sac zpad

    reni

  • 5.

    Prezentarea

    coninutului i dirijarea

    nvrii

    Secventa I

    DS-,,Sa-l salvam pe Mos Craciun ! 1.EXPLICAREA REGULILOR

    JOCULUI

    Jocul se desfasoara pe doua echipe:

    -echipa globuletelor albastre

    -echipa stelutelor galbene

    Sarcinile pentru fiecare proba se

    gasesc in interiorul fulgilor de zapada

    ,care vor fi gasite de copii pe traseul

    drumului din loc in loc in brazi.

    Raspunde cate un copil din fiecare

    echipa,iar raspunsul corect este ras-

    platit cu un cadou albastru/galben.

    Va iesi castigatoare echipa care

    acumuleaza cele mai multe cadouri.

    2.DESFASURAREA JOCULUI DE

    PROBA

    Pentru exemplificarea jocului

    educatoarea va solicita rezolvarea

    sarcinilor din fulgul ce se afla langa

    Spiridus .

    Fiecare echipa va avea de sortat

    obiectele ce se gasesc pe panou in cutii

    diferite .

    3.DESFASURAREA PROPRIU -ZISA

    A JOCULUI

    PROBA I

    Fiecare grupa va primi cate un brad in

    care sunt asezate globulete/stelute de

    diferite culori.

    Prima grupa va avea ca sarcina sa

    aleaga din brad globuletele dupa cu-

    loare si sa le aseze in cutiile corespun-

    zatoare.

    Iar cea de-a doua grupa sa aleaga din

    brad stelutele dupa culoare si sa le

    aseze in cutiile corespunzatoare .

    -explicaia

    -exerciiul

    -jocul

    -pe grupe

    -daca retin

    sarcinile propuse

    -sortarea corecta

    a grupelor de

    obiecte ce se

    gasesc pe panou

    -alegerea corecta

    a obiectelor

    dupa culoare si

    asezarea lor in

    cutia

    corespunzatoare.

  • 6.Obtinerea

    performantei

    7.Asigurarea

    retentei si a

    transferului

    Tranzitie

    PROBA a II a

    Pe panoul din fata fiecarei grupe se

    afla cate doi saci adusi de Mos

    Craciun, unul mic iar celalalt mare .

    Cerinta va fi sa sorteze obiectele

    din cutia ce se afla sub sacii mosului

    dupa marime:obiectele mari in sacul

    mare, iar obiectele mici in sacul mic .

    PROBA a III a

    Grupa nr.1 sa aseze pe panou obiecte-

    le de marimi diferite, ce se gasesc in

    sacul mosului,in ordine crescatoare,

    respectand urmatoarea

    ordine(mic,mijlociu,mare ) .

    Grupa nr.2 sa aseze obiectele de

    diferite marimi,ce se gasesc in sacul

    mosului in ordine descrescatoare,

    respectand urmatoare ordine(mare,

    mijlociu,mic) .

    Se vor numara cadourile galbe-

    ne/albastre si se va desemna echipa

    castigatoare.

    Se prezinta copiilor o fisa care are

    urmatorii itemi:

    1 .Formeaza ,prin incercuire grupe de

    obiecte de acelasi fel .

    2.Coloreaza cadourile mici .

    Dupa parcurgerea cu succes a probe-

    lor copiii vor avea parte de o surpriza.

    Vor primi de la Mos Craciun ,un

    cosulet cu diferite elemente in el , pe

    care le vor folosi in activitatea ce va

    urma .

    Educatoarea invita copiii sa se ridice

    de la masute pentru a interpreta

    jocul cu text si cant,,Ninge,ninge........ .

    La sfarsitul interpretarii,copii,vor

    reveni la masute .

    -exercitiul

    -pe grupe

    -pe grupe

    -exercitiul

    -aplauze

    -exercitiul

    -fise de lucru

    -individual

    -observatia

    -sortarea corecta

    a obiectelor din

    cutie dupa

    marime si

    asezarea lor in

    sacul

    corespunzator

    -asezarea

    corecta a

    obiectelor de

    marimi diferite

    in sir crescator si

    descrescator

    -numararea

    corecta a

    cadourilor prin

    formarea de

    perechi

    -daca rezolva

    corect itemii

    propusi pe fisa

    de evaluare

  • SECVENTA II

    DOS -,,Impodobim bradul de Craciun

    1.INTUIREA MATERIA

    LULUI DIDACTIC

    Fiecare copil va avea in cosulet:un

    brad,globulete,clopotei,fundite, cado-

    uri,o steluta,lipici,servetele pentru

    stergerea mainilor.

    2 .EXPLICAREA SI

    DEMONSTRAREA MODULUI DE

    LUCRU .

    Lucrarea practica se va realiza astfel:

    -vor lua din cosulet cate un globulet si-

    l vor aseza pe masuta cu partea alba in

    sus;

    -vor da cu lipici pe margine,apoi il vor

    aseza in brad pe fiecare ramu-

    ra in parte;

    -la fel vor proceda cu clopotei

    ,cadourile si funditele pe care le vor

    lipi pe ramurile bradului printre

    globulete;

    -se va fixa apoi steluta in varful

    bradului.

    3.ACTIVITATEA

    INDEPENDENTA

    Pentru a realiza lucrari frumoase ne

    incalzim manutele:,,Miscam dege-

    telele,Inchidem pumnisorii si apoi ii deschidem,

    ,,Cantam la pian,etc. Educatoarea va da semnalul de ince-

    pere a lucrului urandu-le copiilor:

    ,,Spor la lucru !

    Lucrarile vor fi expuse pe macheta in

    sala de grupa.

    -explicatia

    -explicatia

    demonstratia

    -activitatea

    independenta

    -intuiesc

    materialele

    -manifesta

    interes

    6.

    Evaluarea

    performanei

    Aprecierea lucrarilor se va face prin

    Turul Galeriei.

    Se vor face aprecieri asupra modului

    in care au participat la activitate

    -conversaia -exerciiul -turul

    galeriei

    -aprecieri

    verbale asupra

    modului in care

    au lucrat si

    colaborat

  • 7.

    ncheierea

    activitii

    Educatoarea ii asigura pe copii ca

    acum Zana Iarna ,il va elibera sigur

    pe Mos Craciun ,pentru a ajunge la

    serbarea lor,sa le aduca daruri .

    Se ofera stimulente sub forma de

    fulgi de zapada tuturor copiilor.

    Activitatea se incheie prin interpreta-

    rea colindelor pregatite pentru

    serbare si a cantecului,,Mos Craciun

    cu plete dalbe .

    -conversatia

    -stimulente

    -exercitiul

    muzical

    aprecieri verbale

    asupra modului

    in care au lucrat

    si colaborat