acordul predicatului su subiectului.doc

9
Proiect didactic Clasa: VIII-a Profesor: Brumă Alina Aria curriculara: LIMBA SI COMUNICARE Disciplina: LIMBA SI LITERATURA ROMANA Subiectul lectiei: ACORDUL PREDICATULUI CU SUBIECTUL Tipul lectiei: formare de priceperi şi deprinderi Durata: 50 minute Scopul lectiei: utilizarea corecta, în exprimarea orala si scrisa proprie, elementele de construcţie ale comunicarii; recunoasterea functiei si rolului cuvintelor in cadrul propozitiei; participarea activa si cu interes in cadrul echipelor pentru elaborarea solutiilor. Obiective operationale: O1- sa identifice predicatele şi subiectele dintr-o propoziţie; O2- sa formuleze propoziţii folosind cuvinte date; O3- sa stabileasca corect acordul predicatului cu subiectul; O4- sa recunoasca în texte diferite elemente de construcţie a comunicarii studiate; O5- sa manifeste interes pentru completarea corecta a textelor lacunare, respectand cerintele date; O6- sa argumenteze necesitatea unei exprimari corecte, respectand regula insusita; O7- sa participe activ si cu interes la lectie, cooperand cu membrii echipei/ grupului. Strategii didactice: metode şi procedee: explozia stelara, cubul, energizer, jocul didactic,observarea dirijata, explicaţia, conversaţia, exerciţiul, problematizarea .

Upload: alina-bruma

Post on 19-Nov-2015

242 views

Category:

Documents


22 download

TRANSCRIPT

Proiect didacticClasa: VIII-aProfesor: Brum AlinaAria curriculara: LIMBA SI COMUNICARE

Disciplina: LIMBA SI LITERATURA ROMANA

Subiectul lectiei: ACORDUL PREDICATULUI CU SUBIECTUL

Tipul lectiei: formare de priceperi i deprinderi

Durata: 50 minute

Scopul lectiei:

utilizarea corecta, n exprimarea orala si scrisa proprie, elementele de construcie ale comunicarii;

recunoasterea functiei si rolului cuvintelor in cadrul propozitiei;

participarea activa si cu interes in cadrul echipelor pentru elaborarea solutiilor.

Obiective operationale:

O1- sa identifice predicatele i subiectele dintr-o propoziie;O2- sa formuleze propoziii folosind cuvinte date;

O3- sa stabileasca corect acordul predicatului cu subiectul;

O4- sa recunoasca n texte diferite elemente de construcie a comunicarii studiate;

O5- sa manifeste interes pentru completarea corecta a textelor lacunare, respectand cerintele date;

O6- sa argumenteze necesitatea unei exprimari corecte, respectand regula insusita;

O7- sa participe activ si cu interes la lectie, cooperand cu membrii echipei/ grupului. Strategii didactice:

metode i procedee: explozia stelara, cubul, energizer, jocul didactic,observarea dirijata, explicaia, conversaia, exerciiul, problematizarea . forme de organizare: frontal, pe grupe/echipe ,individual.

mijloace de invtmant: jetoane( maci, cuvinte), planse ( Spery, lan de grau, traseu), postere( versuri lacunare), fise de lucru.Forme si tehnici de evaluare:

observarea sistematica, frontala, pe echipe.Bibliografie:

( Piila, Tudora; Mihailescu, Cleopatra Limba si literatura romana Manual pentru clasa a III-a, Ed. Aramis, Bucureti, 2005;

Mitu, Florica: Metodica predarii-nvaarii integrate a limbii i literaturii romane n nvaamantul primar, Editura Humanitas Educaional, Bucureti, 2006

Ioana Diaconu: Gramatica vesela- Editura Aramis 2008

MOMENTELE LECTIEIOB OPCONTINUTUL INVATARIIMATERIAL DIDACTICMETODE SI PROCEDEEEVALUARE

1. Moment

organizatoric Se asigura un climat de ordine i disciplina necesar desfaurarii n bune condiii a leciei.

Se pregatesc materialele necesare desfaurarii activitaii.

2. Verificarea cunostintelor insusite anteriorO7 Se realizeaza verificarea temei elevilor, cantitativ si calitativ.

Explozia stelara

Verificarea insusirii textului suport La secere dupa Ion Agarbiceanu se realizeaza cu ajutorul intrebarilor ce alcatuiesc steluta. Un elev va formula intrebarea legata de text, va numi apoi pe altcineva sa raspunda, iar acesta, la randul lui, va numi pe altcineva sa citeasca propozitia exemplificatoare.Plansa

Manual text suport La secereExplozia stelara

Citirea selectivaFrontala

Individuala

3. Captarea atentieiO1

O2

O3

Ghiceste personajul

Se vor prezenta elevilor doua ghicitori, solutia lor fiind partile de propozitie invatate: subiectul si predicatul. Acestea vor fi identificate din plansele suport ce contin cartonase cu litere, pe care le vor asambla in cuvintele potrivite. Astfel vor afla o parte din tema noii lectii.

Dilema sperietoarei

Elevii vor fi indrumati sa ajute personajul numit Spery

sa gaseasca drumul corect catre lanul cu grau, identificand varianta corecta de exprimare.Se discuta despre optiunea aleasa si se observa acordul predicatului cu subiectul.Ghicitori

Plansa, jetoane

Plansa- sperietoarea

traseu

Expunerea

Exercitiul

ProblematizareaFrontala

Individuala

4. Anunarea subiectului si a obiectivelor Se anun subiectul leciei si se prezint obiectivele propuse, pe nelesul elevilor.

Se scrie titlul la tabla si pe caiete.

5. Dirijarea nvrii

O1

O2

O3

O4

O5

O7

O1

O3

O5

O6

O7 Se merge in continuare la plansa cu lanul de grau.Pe marginea acesteia se afla maci ce poarta diferite cuvinte.Sarcina elevilor va fi, pe echipe, sa aseze in lan doar macii care poarta predicatul potrivit pentru subiectul seceratorii . Se discuta despre alegerile facute. Fiecare dintre echipe vor avea ca sarcina, pe caiete, sa completeze propozitia corespunzatoare cu alte cuvinte referindu-se la textul suport. Se scrie pe caiet noua definitie : Predicatul se acorda in numar cu subiectul. Se mentioneaza elevilor ca intre subiect si predicat nu se pune virgula. Gaseste-ti perechea

Elevii vor primi cartonase diferite cu posibile subiecte si predicate. Un elev ce are cartonas cu posibil subiect va iesi in fata clasei si, folosindu-se de intrebare specifica aflarii predicatului, isi va gasi perechea pentru a intregi propozitia. Cel care are pe cartonas un posibil predicat isi va afla perechea adresand colegilor intrebarea specifica aflarii subiectului propozitiei.

Se poate scrie, pe caiete si la tabla, cate una din propozitiile create, utilizandu-se si locuri diferite ale partilor in propozitie.

Energizer: Stim comunica si altfelSe vor citi elevilor cateva propozitii, cu exprimare corecta sau nu. Acestia isi vor exprima acordul sau dezacordul cu cele auzite, prin comunicare nonverbala, mimica.

Poeziile buclucase

Fiecare echipa va primi postere ce contin cateva versuri dintr-o poezie. Sarcina lor va fi sa completeze versurile cu subiectele/ predicatele lipsa, respectand indicatiile propuse.Dupa completare, se intregeste poezia, elevii fiind indrumati sa gaseasca locul corect al versurilor.

Visul lui Spery

Elevii vor primi cate o fisa, care se concretizeaza in scrisoarea sperietorii- personaj de poveste. Sarcina lor va fi de a corecta greselile de exprimare intalnite. Daca timpul permite, se va transcrie corect, pe caiete,iar daca nu- se va constitui in parte a temei.Plansa

Jetoane maci

Jetoane Propozitii

Postere cu versuri Explicatia

Observatia

Exercitiul

Exercitiul

Observatia

Problematizarea

Joc- energizer

Explicatia

Exercitiul

Conversatia

Problematizarea Pe echipe

Frontala

Individuala

Frontala

Frontala

Pe echipe

Frontala

6. Asigurarea retentiei si a transferuluiO1

O2

O3

O4

O5

O6

O7 Metoda CUBULSe prezinta elevilor decursul metodei, se formeaza noile grupuri si se traseaza sarcinile.

1. Descrie fiecare parte de propoziie studiata.

2. Compara subiectul cu predicatul.

3. .Asociaza cuvintele din coloane pentru a obine propoziii.

Macii copiii. Se joaca se aude.

Muzica infloresc.

4. Analizeaza parile de propoziie studiate din propozitia urmatoare:

Ei calatoresc spre taramul lui Oz.

5. Aplica pe spaiile punctate cuvintele care se potrivesc:

............. isi dorea un ponei. Norii .............. stropi reci de ploaie.

6. Argumenteaza de ce trebuie sa se acorde predicatul cu subiectul unei propozitii.Se verifica modul de realizare si se apreciaza.

Fise Metoda cubul Explicatia

Conversatia

Exercitiul Pe grupe

Frontala

7. Evaluarea activitatii Se vor face aprecieri individuale i generale asupra modului n care au lucrat elevii, precum i aprecieri referitoare la comportamentul acestora pe parcursul orei. Se da ca tema pentru acasa: din manual, pagina 114- ex. 1, 2(Sa lucram) si ex. 2(Imi folosesc cunostintele).Aprecieri verbale Conversatia

Explicatia Frontala Individuala

ANEXA 2 GHICESTE PERSONAJUL:

Intr-o propozitie Tot mereu ies la iveala,

Eu pun o conditie: Caci sunt parte principala

Sa fiu parte principala, Intr-o propozitie.

Ca sa nu dau socoteala. Asta-i o conditie.

E parte principala-n propozitie Intrebarea care-i place

Si asta este o conditie. E, in primul rand, ce face?Cine? Si ce? Sunt intrebarile Bun, v-am spus si altadata,

Cu care-ti spulbera mirarile. Orice-ar fi, mereu arata,

Se poate exprima prin substantiv Tot ce face subiectul.

Se de-asta e mai atractiv. Hai, ghiceste, e momentul!

E simplu sau multiplu, cum doresti, (PREDICATUL)

Numai sa fii atent, sa nu gresesti!

( SUBIECTUL)

ANEXA 4

GASESTE-TI PERECHEA

SUBIECTE: spectacolul, trei, ele, Maria, femeile, vacanta, soarele, Tom, avionul, stelele.

PREDICATE: incepe, pescuiesc, danseaza, se plimba, gatesc, se apropie, straluceste, vopseste, aterizeaza, sclipesc.ENERGIZER:

EXPRIMA-TI ACORDUL/ DEZACORDUL

Heidi stateam cu Clara.

Tom jucati un rol.

Ben a renuntat la scaldat.

Licarim stele mici.

In vazduh se inalta cantecul greierilor.