8._crezul_sinteza_a_invataturii_crestine.doc

9
Profesor Vleju Anişoara PROIECT DIDACTIC Prof. VLEJU ANIŞOARA Data : Unitatea de învăţământ: Şcoala cu clasele I-VIII Crucea, jud. SUCEAVA Clasa : a VIII-a Disciplina : Religie ortodoxă Aria curriculară: Om – Societate Unitatea de învăţare: Credinţa creştină Subiectul lecţiei : Crezul – sinteza învăţăturii de credinţă Tipul lecţiei : comunicare/însuşire de noi cunoştinţe Durata: 50 de minute Competenţe generale: C.G.1. Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului Competenţe specifice: 1.1 Cunoaşterea învăţăturilor de credinţă ale Bisericii Ortodoxe, cuprinse în Crez Competenţe derivate (Obiective operaţionale): 01 - să delimiteze Crezul în fragmente logice, după învăţăturile de credinţă prezentate pe scurt în fragmentele respective; 02 - să explice învăţăturile de credinţă menţionate în Crez; 03 - să prezinte date referitoare la alcătuirea Crezului; 04 - să precizeze împrejurările în care se rosteşte Crezul; 05 - să explice importanţa cunoaşterii Simbolului de credinţă de către toţi creştinii ortodocşi. Strategia didactică 1. Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lectura explicativă, demonstraţia cu substitute. 2. Mijloace de învăţământ: planşa Crezul, planşa Sinodului I ecumenic şi Sinodul II ecumenic, fişa de lucru. 3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală şi activitate în grup. Resurse bibliografice: 1 .Credinţă ortodoxă, Editura „Trinitas", Iaşi, 1996 2. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", Iaşi,1999. Şcoala cu clasele I-VIII Crucea, jud. Suceava 1

Upload: ilie-cosmin

Post on 01-Jan-2016

18 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

crezul

TRANSCRIPT

Page 1: 8._crezul_sinteza_a_invataturii_crestine.doc

Profesor Vleju Anişoara

PROIECT DIDACTIC

Prof. VLEJU ANIŞOARAData : Unitatea de învăţământ: Şcoala cu clasele I-VIII Crucea, jud. SUCEAVAClasa : a VIII-aDisciplina : Religie ortodoxăAria curriculară: Om – SocietateUnitatea de învăţare: Credinţa creştinăSubiectul lecţiei : Crezul – sinteza învăţăturii de credinţăTipul lecţiei : comunicare/însuşire de noi cunoştinţeDurata: 50 de minute

Competenţe generale:C.G.1. Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omuluiCompetenţe specifice:1.1 Cunoaşterea învăţăturilor de credinţă ale Bisericii Ortodoxe, cuprinse în CrezCompetenţe derivate (Obiective operaţionale):01 - să delimiteze Crezul în fragmente logice, după învăţăturile de credinţă prezentate pe scurt în fragmentele respective; 02 - să explice învăţăturile de credinţă menţionate în Crez;03 - să prezinte date referitoare la alcătuirea Crezului;04 - să precizeze împrejurările în care se rosteşte Crezul;05 - să explice importanţa cunoaşterii Simbolului de credinţă de către toţi creştinii ortodocşi.

Strategia didactică1. Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lectura explicativă, demonstraţia cu substitute.2. Mijloace de învăţământ: planşa Crezul, planşa Sinodului I ecumenic şi Sinodul II ecumenic, fişa de lucru.3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală şi activitate în grup.

Resurse bibliografice: 1 .Credinţă ortodoxă, Editura „Trinitas", Iaşi, 19962. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", Iaşi,1999.3. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi grade didactice, Editura „Polirom", laşi, 1998.

4 .Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă, clasa a VIII -a, Editura „Sf. Mina", Iaşi, 2002.5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.

Şcoala cu clasele I-VIII Crucea, jud. Suceava 1

Page 2: 8._crezul_sinteza_a_invataturii_crestine.doc

Profesor Vleju Anişoara

SCENARIUL DIDACTIC

Nr. crt.

Etapele Lecţiei

Ob. op.

Timp Activitatea profesorului/ Activitatea elevuluiMetode

şi procedee

Mijloacede învăţă-

mânt

Forme de organi-

zareEvaluare

1 2 3 4 5 6 7 8 9

1. Momentul organizatoric

2'

- Profesorul salută elevii, rosteşte rugăciunea cu ei;- Notează absenţele şi realizează managementul clasei pentru începerea activităţii didactice care urmează să se desfăşoare;

- Elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea activităţii didactice;

Exerciţiul Activitate frontală

2.

Pregătirea elevilor pentru

receptarea noilor

cunoştinţe

2'

Profesorul precizează elevilor că învăţăturile Bisericii creştine cuprinse în Sfânta Scriptură au fost răspândite la multe popoare mai întâi de către Sfinţii Apostoli şi apoi de către slujitorii Bisericii (preoţi, episcopi). Dar unii creştini au interpretat învăţăturile de credinţă după dorinţa lor şi au început să le transmită şi altor creştini în noua formulă modificată de ei. În faţa acestor situaţii ivite, în secolul al IV-lea s-a fixat în scris esenţa învăţăturii creştine.

- Elevii ascultă cu atenţie;

Explicaţia Activitate frontală

3.Precizarea titlului şi a obiectivelor

3'

Se anunţă titlul lecţiei: Simbolul credinţei - esenţa învăţăturii creştine precum şi obiectivele acesteia.Profesorul scrie data şi titlul pe tablă.

- Elevii scriu data şi titlul în caiete.

Explicaţia Activitate frontală

Profesorul va prezenta elevilor datele referitoare la alcătuirea Crezului. Învăţăturile de credinţă interpretate greşit se numesc erezii. Explicaţia Activitate

Şcoala cu clasele I-VIII Crucea, jud. Suceava 2

Page 3: 8._crezul_sinteza_a_invataturii_crestine.doc

Profesor Vleju Anişoara

4.Comunicarea

noilorcunoştinţe

15'

„ Modul diferit de înţelegere a învăţăturilor creştine a îngreunat buna înţelegere între membrii Bisericii, fapt ce a dus la scăderea unităţii între membrii unor popoare." - Elevii ascultă cu atenţie.Observaţie:Pentru înţelegerea acestei idei se pot face conexiunile: „ - Ce relaţii trebuie să existe într-un grup de persoane astfel încât acel grup să nu se destrame?" „ -... mai întâi trebuie ca toate persoanele din grup să cunoască şi să respecte regulile acelui grup; persoanele din grupul respectiv trebuie să împărtăşească aceleaşi idei, principii, păreri; să existe înţelegere, colaborare, ajutor reciproc etc. Precizare:Unitatea unui grup depinde foarte mult de buna înţelegere şi colaborare în grup.„ În acele situaţii de neînţelegere dintre creştini, reprezentanţii de seamă ai Bisericii creştine din întreaga lume s-au adunat de mai multe ori de-a lungul timpului pentru a formula clar şi pe scurt adevărata învăţătură de credinţă a Bisericii lui Hristos. Aceste adunări sau soboare poartă numele de sinoade ecumenice. În total, de-a lungul istoriei, au avut loc şapte sinoade ecumenice. Primul sinod ecumenic a avut loc în oraşul Niceea în anul 325, iar cel de-al doilea sinod ecumenic, în oraşul Constantinopol în anul 381.La aceste două sinoade s-a alcătuit Simbolul de credinţă sau Crezul creştinului. În acest simbol se cuprinde pe scurt adevărata credinţă a bisericii dlntotdeauna şi de pretutindeni despre Dumnezeu Tatăl, Dumnezeu Fiul şi Dumnezeu Sfântul Duh, despre Hristos şi activitatea Sa mântuitoare, despre Biserică şi Sfintele Taine, despre udecată , învierea morţilor şi viaţa viitoare. Adevăratul creştin crede în cele arătate în Simbolul credinţei."

- elevii ascultă cu atenţie;Se prezintă elevilor planşa cu reprezentări ale primelor două sinoade ecumenice.

- Elevii privesc cele două imagini pentru a-şi însuşi mai bine noţiunea de sinod ecumenic (adunare, sobor de arhierei).Se citeşte Simbolul de credinţă. - Elevii urmăresc pe text.

Conversaţia

Explicaţia

Demonstraţia cu substitute

Lectura

PlanşaSinoadeleEcumenice

(I, II)

frontală

Activitate frontală

Activitate frontală

Aprecieri verbale

Şcoala cu clasele I-VIII Crucea, jud. Suceava 3

Page 4: 8._crezul_sinteza_a_invataturii_crestine.doc

Profesor Vleju Anişoara

5.Fixarea şi sistemati-

zarea cunoştinţelor

01

02

03

04

25'

Profesorul solicită elevii:1. Să numeroteze cele 12 alineate (articole) din Crez.2. Să citească textul şi să sublinieze cuvintele şi expresiile noi care sunt neînţelese. - Elevii răspund la solicitările profesorului: 1. Numerotează aliniatele (articolele). 2. Citesc textul şi subliniază cuvintele, expresiile noi.Observaţie.Profesorul explică elevilor cuvintele şi expresiile neînţelese. - Elevii ascultă explicaţiile date de profesor şi le notează în caiete.3. Să delimiteze textul în fragmente.4. Să alcătuiască planul de idei (să identifice învăţăturile de credinţă prezentate în fragmentele delimitate). - elevii: 3. Delimitează textul în fragmente. 4. Alcătuiesc planul de idei: - învăţătura despre Dumnezeu Tatăl (art. 1); - învăţătura despre Dumnezeu Fiul şi activitatea Sa mântuitoare (art. 2-7); - învăţătura despre Dumnezeu Sfântul Duh (art. 8). - învăţătura despre Biserică (art. 9). - învăţătura despre Botez (art. 10). - învăţătura despre judecata universală şi viaţa veşnică (art 11-12).Apoi, profesorul propune formarea unor grupe pentru a explica învăţăturile din Crez. - Elevii lucrează pe grupe. Liderul grupei, ajutat şi de profesor, explică pe scurt învăţăturile de credinţă cuprinse în Crez. Dirijează elevii în explicarea învăţăturilor de credinţă cuprinse în Crez. Se cere elevilor să rezolve exerciţiul de pe fişa de lucru (aceasta li se pune la dispozişie).

- Elevii rezolvă exerciţiul de pe fişa de lucru.Profesorul cere elevilor să precizeze împrejurările în care se rosteşte Crezul. - Elevii răspund la solicitările profesorului: - ... la Sfânta Taină a Botezului, la Sfânta Liturghie, la slujbele religioase, ca rugăciune de către unii creştini evlavioşi."„ - De ce se rosteşte Crezul la Sfânta Taină a Botezului?" - „ ... pentru a arăta care este credinţa în care se botează şi pe care

Exerciţiul

Lectura

Explicaţia

Exerciţiul

Conversaţia

Exerciţiul

Conversaţia

Planşa Crezul

Fişa de lucru

Activitate individuală

Activitate frontală

Activitate pe grupe

Activitate individuală

Activitate frontală

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Şcoala cu clasele I-VIII Crucea, jud. Suceava 4

Page 5: 8._crezul_sinteza_a_invataturii_crestine.doc

Profesor Vleju Anişoara

05

o va urma creştinul." „ - De ce se rosteşte Crezul la Sfânta Liturghie?" - „ ... pentru a arăta adevărata credinţă pe care o mărturisesc cei ce participă la Sfânta Liturghie."„ - De ce rostesc creştinii Crezul ca pe o rugăciune?"-„... în de mărturisire a credinţei şi a speranţei lor în ajutorul lui Dumnezeu, cel mărturisit."

Observaţie:Profesorul intervine cu precizări şi completări pentru fiecare răspuns.Solicită elevii să explice de ce trebuie ca fiecare creştin ortodox să cunoască Simbolul credinţei (Crezul). - „ ... pentru a şti care este adevărata învăţătură de credinţă pe care trebuie să o mărturisească şi să o păstreze aşa cum ne-a lăsat-o Mântuitorul lisus Hristos prin Apostolii şi mai departe prin preoţi."

Conversaţia

Activitate frontală

Aprecieri verbale

6.Apreciereaactivităţiielevilor

1'Se fac aprecieri generale şi individuale, privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe. Se notează elevii care au participat la lecţie.Elevii ascultă aprecierile făcute de profesor.

conversaţiaActivitate frontală

Aprecieri verbale

7.Precizarea şi

explicareatemei pentru

acasă

1'Se anunţă tema pentru acasă.

- Pentru ora următoare pregătiţi rugăciunea Simbolul de Credinţă.Elevii notează tema în caiete.

explicaţia Activitate frontală

8. Încheierea activităţii

1' Profesorul rosteşte rugăciunea împreună cu elevii, salută şi iese din sală;Elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut;

exerciţiul Activitate frontală

Şcoala cu clasele I-VIII Crucea, jud. Suceava 5