4._proiect_de_lectie_despre_semnul_sfintei_cruci_finalizat.pdf

3
PROIECT DE LECŢIE Propunător: Zahorneanu Valentin Data:12 iunie 2015 Unitatea de învăţământ: Scoala Gimnaziala "Dimitrie A.Sturdza" Iasi Clasa: I B Disciplina: Religie, cult Ortodox Subiectul lecţiei: Ce inseamna sa fii un om credincios Tipul lecţiei: predare de noi cunostinte Scopul lectiei: formarea deprinderii de ajutorare a semenilor Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: O1 sa identifice obiecte de cult prin care se exprima credinta crestina O2 să descopere contexte pentru manifestarea credintei in viata de zi cu zi O3 exemplifice moduri de ajutorare a semenilor O4- să identifice moduri de exprimare a credintei in public si in spatiul privat Strategia didactică: 1. Metode şi procede: jocul didactic, explicaţia, conversaţia, exerciţiul, povestirea, observatia dirijata 2. Mijloace de învăţământ: Sfanta Scriptura, fisa de lucru, video proiector, jocul didactic, ocoana, Sf. Cruce 3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală Resurse: 1. Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina religie, clasa I; Planificarea calendaristică orientativă, clasa I; Proiectarea unităţii de învăţare: Despre credinţa crestină (Noţiuni de liturgică) 2. Temporale: număr de lecţii: 1 durata: 50¨ 3. Bibliografice: 1. Călugăr, Dumitru, Hristos în şcoală , Editura episcopiei Romanului şi Huşilor, Roman, 1990. 2. *** Credinţa ortodaxă , Editura ,,Trinitas”, Iaşi, 1996. 3. Cucoş, Constantin, Educţia religioasă , Editura ,,Polirom”, Iaşi, 1999. 4. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice , editura ,,Polorom”, Iaşi, 1998. 5. Ilie, Arhimandrit Cleopa, Despre credinţa ortodoxă , Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1985. 6. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin – ortodoxă , Clasa I, Editura ,,Sf. Mina”, Iaşi, 2001. 7. Popescu, Anastasia, Cum să-i învăţăm pe copii religia , Editura ,,Anastasia”, Bucureşti, 1995. 8. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei , Editura ,,Reîntregirea”, Alba Iulia, 2000.

Upload: octavian-zahorneanu

Post on 17-Dec-2015

213 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • PROIECT DE LECIE

    Propuntor: Zahorneanu Valentin Data:12 iunie 2015

    Unitatea de nvmnt: Scoala Gimnaziala "Dimitrie A.Sturdza" Iasi Clasa: I B

    Disciplina: Religie, cult Ortodox Subiectul leciei: Ce inseamna sa fii un om credincios Tipul leciei: predare de noi cunostinte Scopul lectiei: formarea deprinderii de ajutorare a semenilor Obiective operaionale: La sfritul leciei elevii vor fi capabili: O1 sa identifice obiecte de cult prin care se exprima credinta crestina O2 s descopere contexte pentru manifestarea credintei in viata de zi cu zi O3 s exemplifice moduri de ajutorare a semenilor O4- s identifice moduri de exprimare a credintei in public si in spatiul privat Strategia didactic:

    1. Metode i procede: jocul didactic, explicaia, conversaia, exerciiul, povestirea, observatia dirijata 2. Mijloace de nvmnt: Sfanta Scriptura, fisa de lucru, video proiector, jocul didactic, ocoana, Sf. Cruce 3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal i activitate individual

    Resurse:

    1. Oficiale: Programa colar pentru disciplina religie, clasa I; Planificarea calendaristic orientativ, clasa I; Proiectarea unitii de nvare: Despre credina crestin (Noiuni de liturgic)

    2. Temporale: numr de lecii: 1 durata: 50 3. Bibliografice: 1. Clugr, Dumitru, Hristos n coal, Editura episcopiei Romanului i Huilor, Roman, 1990. 2. *** Credina ortodax, Editura ,,Trinitas, Iai, 1996. 3. Cuco, Constantin, Educia religioas, Editura ,,Polirom, Iai, 1999. 4. Cuco, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade didactice, editura ,,Polorom, Iai, 1998. 5. Ilie, Arhimandrit Cleopa, Despre credina ortodox, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1985. 6. Muha, Camelia, Caiet de religie cretin ortodox, Clasa I, Editura ,,Sf. Mina, Iai, 2001. 7. Popescu, Anastasia, Cum s-i nvm pe copii religia, Editura ,,Anastasia, Bucureti, 1995.

    8. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predrii religiei, Editura ,,Rentregirea, Alba Iulia, 2000.

  • Nr. crt

    Etapele leciei

    Ob. Op.

    Timp (min)

    Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode i procedee

    Mijloace de

    nvmnt

    Forme de organizare

    Evaluare

    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

    1 Momentul organizatoric

    1 Salutul Rugciunea

    Notarea absenelor

    Pregtiera pentru nceperea orei

    Salutul

    Rugciunea

    Pregtirea pentru nceperea orei

    2 Pregatirea elevilor pentru

    receptarea noilor

    cunostinte

    O1

    5 Profesorul cere elevilor s identifice obiectele aflate pe catedr (icoana, Sfanta Cruce, Sfanta Scriptura)

    Profesorul adreseaz elevilor urmatoarele ntrebri

    ,,-Cum se numjesc aceste obiecte?

    ,,- Unde ai mai vzut aceste obiecte?

    ,,- Ce facei atunci cnd vedei aceste obiecte?

    Elevii denumesc obiectele aflate pe catedr.

    Elevii dau variante de rspunsuri:

    ,, la biseric, pe morminte, acas, etc.

    Jocul didactic

    Explicaia

    Conversaia

    Icoana, Sf.

    Scriptura, Sf,

    Cruce

    Activitate frontal

    Activitate

    frontal

    Aprecieri verbale

    Aprecieri

    verbale

    3 Precizarea titlului si a

    obiectivelor

    1 Se anun titlul leciei i obiectivele propuse:

    Elevii asculta cu atenie. Explicaia Activitate frontal

    4 Insusirea unor

    cunostinte necesare

    desfasurarii activitatii si

    demonstratia (executia-model)

    O2 15 Profesorul explic modul de exprimare a credfintei prin intermediul obiectelor descoperote de elevi

    =,,- Care dintre voi vrea s-si9 exzprime credinta asa cum v-

    am aratat?

    Elevii ascult cu atenie i urmresc

    micrile profesorului.

    Elevii rspund i execut micrile.

    Explicaia Conversaia

    Exerciiul

    Activitate frontal Activitate

    frontal

    Aprecieri

    verbale

  • 5. Antrenarea elevilor in realizarea

    exercitiului

    O3

    14 Profesorul propune elevilor materiale video care prezinta situatii de ajutorare a semenilor, la videoproiector

    Profesorul cere elevilor s exemplifice moduri de ajutorare a semenilor pe baza materialelor vizionate

    Elevii irmaresc cu atentie materialele propuse

    Elevii ofera variante de raspuns.

    observatia dirijata

    Exercitiul

    Activitate frontal

    Activitate frontal i pe grupe

    Aprecieri

    verbale

    6. Aprecierea modului

    de formare a

    deprinderii i precizri

    privind modul de

    continuare a activitii

    O4 10 Profesorul ofera elevilor fisa de lucru si le explica cerinta. Elevii ascult cu atenie.

    Explicatia

    Activitate frontal

    Activitate individuala

    1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.

    Elevii ascult cu atenie Povestirea Activitate frontal

    7. Precizarea i

    explicarea temei

    3. Profesorul anun tema pentru acas: ,,Desenai o cruce pe caiet. Observaie: Se prezint crucea folosit la nceputul orei, se identific elementele componente i se explic modul de realizare a temei.

    Elevii ascult cu atenie. Explicaia Sfnta Cruce Activitate frontal

    8. ncheierea activitii

    1. Rugciunea Salutul

    Rugciunea Salutul

    Sugestie: n funcie de cunotinele i deprinderile elevilor, dobndite i formate n familia, profesorul va propune acestora rostirea unei rugciuni la nceputul i la sfritul orei de religie.