4.proiect didactic

14
Proiect didactic Şcoala Generală Nr. 8, Suceava Profesor: Aioniţoaie Florin-Daniel Data: 29.05.2012 Clasa: a V-a C Obiectul: Istorie Tema: Declinul Imperiului Roman Subiectul lecţiei: Criza Imperiului Roman Tipul lecţiei: predare-învăţare Timpul: 50 minute Locul: sala de clasă Obiectivul fundamental: Formarea priceperilor şi depriderilor de învăţare pentru dobândirea unor noi cunoştinţe de către elevi despre declinul şi criza Imperiului Roman, si reformele introduse de imparatii romani pentru a salva Imperiul.

Upload: kemayo

Post on 28-Dec-2015

19 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

4.Proiect Didactic

TRANSCRIPT

Page 1: 4.Proiect Didactic

Proiect didactic

Şcoala Generală Nr. 8, Suceava

Profesor: Aioniţoaie Florin-Daniel

Data: 29.05.2012

Clasa: a V-a C

Obiectul: Istorie

Tema: Declinul Imperiului Roman

Subiectul lecţiei: Criza Imperiului Roman

Tipul lecţiei: predare-învăţare

Timpul: 50 minute

Locul: sala de clasă

Obiectivul fundamental: Formarea priceperilor şi depriderilor de învăţare pentru dobândirea unor noi cunoştinţe de către elevi despre declinul şi criza Imperiului Roman, si reformele introduse de imparatii romani pentru a salva Imperiul.

Obiective operaţionale:

O1: să definească următoarele noţiuni: anarhie militară, coloni, mercenari, dominat, tetrarhie, monarh absolut, imparat unic, Edictul din Milan, sfârşitul antichitaţii;

Page 2: 4.Proiect Didactic

O2: să identifice principalele cauze ce au dus la declinul Imperiului Roman;

O3: să aprecieze corect consecintele crizei Imperiului Roman;

O4: să definească reformele introduse pentru salvarea imperiului de la declin;

O5: să argumenteze evenimentele petrecute în timpul crizei Imperiului, şi cele petrecute după prăbuşirea Imperiului. .

Strategii de predare-învăţare

Metode şi procedee:

-expunerea

-conversaţia euristică

- explicatia

- învăţarea prin descoperire

-demonstraţia cu ajutorul hărţii şi a textului istoric

-problematizarea

Page 3: 4.Proiect Didactic

Mijloace de învăţământ:

-sala de clasă

-harta Declinului Imperiului Roman

-caietul metodic al profesorului de istorie clasa a V-a din bibliografie: Magdalena Rangu, Caiet de aplicaţii practice la istorie clasa a V-a, Editura Lidana, Suceava, 2009

-manualul de istorie clasa a V-a din bibliografie: Liuba Gheorgiţă, Sorin Soare, Istorie, manual pentru clasa a V-a, Editura Teora, Bucureşti, 1999;

Moduri de organizare a învăţăturii:

-frontal

-individual

Bibliografie:

1. Drăgan, Iosif Constantin, Imperiul romano-trac, Editura Europa Nova, Bucureşti, 2000; 2. Ward-Perkins, Bryan, Căderea Romei şi sfârşitul civilizatiei Editura All, Bucureşti, 2008; 3. Liuba Gheorgiţă, Sorin Soare, Istorie, manual pentru clasa a V-a, Editura Teora, Bucureşti, 1999; 4. Magdalena Rangu, Caiet de aplicaţii practice la istorie clasa a V-a, Editura Lidana, Suceava, 2009;

Page 4: 4.Proiect Didactic

Desfăşurarea lecţiei

Obiective Momentele lecţiei

Conţinutul ştiinţific al lecţiei

Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategia didactică

Moment organizatoric

Notarea absenţilor.Pregătirea materialului didactic.

Manualul „ Liuba Gheorgiţă, Sorin Soare, Istorie, manual pentru clasa a V-a, Editura Teora, Bucureşti, 1999”

Evaluarea iniţială

Cultura romană

Care sunt domeniile culturii romane?

Ce ştiţi despre arhitectura romană?

Care sunt influenţele din cadrul arhitecturii romane?

Domeniile culturii romane sun reprezentate de: arta, teatrul, literatura, ştiinţa.Arhitectura romană avea un character practice şi răspundea nevoilor de confort şi de frumos.

Influenţele din cadrul arhitecturii romane sunt: etrusce, greceşti, şi orientale.

Conversaţia examinatorie

Explicaţia

Page 5: 4.Proiect Didactic

Ce elemente au preluat romanii de la etrusci, greci şi oriental?

Ce caracteristici are arhitectura romană?

Elementele preluate de romani de la etrusci sunt bolta şi cupola, de la greci, templul, si de la oriental, monumentalismul.

Arhitectura romana are un character de expunere a puterii si a măreţiei Romei.

Manualul

Explicaţia

Anunţarea lecţiei noi

Criza Imperiului Roman

Profesorul scrie titlul lecţiei noi pe tablă

Elevii notează în caiete titlul lecţiei noi.

Expunerea noii teme

1 Dobândirea de noi cunoştinţe

Elevii notează în caiete explicaţiile profesorului.

Page 6: 4.Proiect Didactic

2.

3.

4.

5.

Ce inseamna termenul de criza?

Ce intelegeti prin anarhie militara?Dar prin tetrarhie?

Ce credeti ca inseamna monarh absolute sau imparat unic?

Cum credeţi ca sa produs impărtirea imperiului?

Care sunt cauzele ce au dus la declinul imperiului?

Care sunt reformele introduce de impărati pentru a salva Imperiul de la declin?

Ce consecinte credeti ca a avut criza Imperiului Roman?

Explicaţia

Conversaţia

Harta Declinului Imperiului Roman

Manualul „Liuba Gheorgiţă, Sorin Soare, Istorie, manual pentru clasa a V-a, Editura Teora, Bucureşti, 1999”

Manual

Caiet de aplicatii

Page 7: 4.Proiect Didactic

„Magdalena Rangu, Caiet de aplicaţii practice la istorie clasa a V-a, Editura Lidana, Suceava, 2009”

1,2,3, 4,5 Fixarea cunoştinţelor

Ce insemna anarhia militară?

Ce insemna forma de conducere a tetrarhiei?

Care au fost cauzele declinului?

De ce au fost reprezentate consecintele acestui declin?

Anarhia militara era reprezentata de faptul că imparatii erau din randul soldatilor, iar armata se implica tot mai mult in conducerea Imperiului.Forma de conducere a tetrarhiei era reprezentata de asocierea a doi Augusti si doi Caesari

Cauzele declinului au fost cele sociale, cele politice, cele economice si cele militare.

Consecintele declinului au fost reprezentate de disparitia Imperiului

Conversaţia examinatorie

Page 8: 4.Proiect Didactic

Roman de Apus, si Sfarsitul Antichitatii.

1,2,3,4,5

Tema pentru acasă

Folosirea oricăror mijloace pentru a asimila informaţiile dobândite în această lecţie.

Page 9: 4.Proiect Didactic

Anexa 1

1.Ce inseamna anarhia militară?

R: Anarhia militară reprezintă perioada în care Imperiul era condus de împăraţi aleşi din rândul soldaţilor, şi existau lupte civile.

2.În timpul cărui împărat s-a renunţat la provincia Dacia?

R: La provincia Dacia s-a renunţat în timpul împăratului Aurelianus.

3.Ce reprezintă categoria socială a colonilor?

R: Colonii erau reprezentaţi de germani ajunşi pe teritoriile părăsite de romani, si aici lucrau pământurile.

4.În timpul cărui împărat roman, forma de conducere era Dominatul?

R:Forma de conducere a dominatului este introdusă de impăratul Diocletian.

5.De unde se trage termenul de Dominat?

R: Termenul de Dominat se trage de la faptul că Diocletian sa considerat dominus et zeus, ceea ce inseamna stăpân şi zeu.

6.Care a fost principala reformă pentru a salva imperiul introdusă de Diocleţian?

R: Principala reformă a lui Diocleţian pentru salvarea imperiului a fost tetrarhia.

7.Ce semnifică termenul de tetrarhie?

R: Termenul de tetrarhie reprezintă împărţirea puterii de a conduce imperiul la doi Augusti si doi Caesari

Page 10: 4.Proiect Didactic

8. Ce reforme a introdus Constantin cel Mare?

R:Constantin cel Mare a dat Edictul din Milan, din 313, prin care se recunostea credinţa creştinilor, şi dreptul la practicare fără persecutii.

9. Ce inseamnă termenul de împărat unic?

R: După ce i-a învins pe rivalii săi ce doreau tronul Romai, Constantin cel Mare a ramas împărat unic.

10. Ce reformă importantă a facut împăratul Teodosiu, in ceea ce priveşte Imperiul?

R: Imparatul Teodosiu, inainte de moartea sa a impărţit puterea imperiului celor doi fii ai săi, Honorius a primit partea de Apus, iar Acadius, partea de Răsărit

11. De cine erau ajutati acestia in conducerea imperiului?

R: In conducerea imperiului Honorius era ajutat de generalul Rufius, iar Arcadius era ajutat de generalul Stilicon.

12. Cine a cucerit Imperiul Roman de Apus in timpul lui Romulus Aurelianus?

R: In timpul lui Romulus Aurelianus cel care a cucerit Imperiul Roman de Apus a fost căpetenia mercenarilor germani Odoacru.

13.Ce a semnificat disparitia Imperiului Roman de Apus?

R: Disparitia Imperiului Roman de Apus a semnificat sfărşitul perioadei antichitaţii.

14. In ce sa transformat Imperiul Roman de Răsărit si cat a rezistat pana a fost cucerit?

R: Imperiul Roman de Răsărit sa transformat in Imperiul Bizantin, si a rezistat aproape 1000 de ani.

Page 11: 4.Proiect Didactic