2proiectcerc culorile primare si secundare.doc

9
PROIECT DIDACTIC Data: 12 noiembrie 2008 Clasa I A Invatator : ONOFREI ADINA Scoala cu clasele I-VIII NR.3 ,,TEODOR BALAN ‘’ GURA-HUMORULUI Aria curriculara : Arte Disciplina : Educatie plastica Subiectul lectiei: Culori primare. Culori binare Bucuria culorilor Tipul lectiei ; exersare de capacitati Timp de lucru : 45 minute Scopul lectiei : 1.Formarea priceperii si deprinderii de a realiza prin tehnici diferite de lucru compozitii, folosind culorile primare si binare; 2.Dezvoltarea gandirii artistico-plastice, a atentiei voluntare, a spiritului de observatie, a perceptiei artistice, a creativitatii si a originalitatii; 3.Dezvoltarea simtului estetic si critic; Obiective operationale : O 1 sa identifice si sa explice denumirea de culoare primara si binara ; O 2 sa obtina culorile binare prin amestecul culorilor vecine din steaua culorilor; O 3 sa recunoasca si sa descrie modul de realizare a formelor spontane prin tehnicile de lucru invatate; O 4 sa realizeze utilizand tehnicile invatate compozitii originale, folosind doar culorile primare si binare; O 5 sa evalueze lucrarile tinand seama de urmatoarele aspecte: finalizare, corectitudine, aspectul estetic al lucrarii ;

Upload: ionpavel20006742

Post on 10-Nov-2015

261 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Data: 12 noiembrie 2008Clasa I AInvatator: ONOFREI ADINAScoala cu clasele I-VIII NR.3 ,,TEODOR BALAN GURA-HUMORULUIAria curriculara: ArteDisciplina: Educatie plastica

Subiectul lectiei: Culori primare. Culori binare

Bucuria culorilorTipul lectiei; exersare de capacitatiTimp de lucru: 45 minuteScopul lectiei: 1.Formarea priceperii si deprinderii de a realiza prin tehnici diferite de lucru compozitii, folosind culorile primare si binare;

2.Dezvoltarea gandirii artistico-plastice, a atentiei voluntare, a spiritului de observatie, a perceptiei artistice, a creativitatii si a originalitatii;

3.Dezvoltarea simtului estetic si critic;Obiective operationale:

O1 sa identifice si sa explice denumirea de culoare primara si binara;

O2 sa obtina culorile binare prin amestecul culorilor vecine din steaua culorilor;O3 sa recunoasca si sa descrie modul de realizare a formelor spontane prin tehnicile de lucru invatate;O4 sa realizeze utilizand tehnicile invatate compozitii originale, folosind doar culorile primare si binare;

O5 sa evalueze lucrarile tinand seama de urmatoarele aspecte: finalizare,

corectitudine, aspectul estetic al lucrarii;

O6 sa intrebuinteze corect materialele si ustensilele de lucru.Strategii didactice:Metode si procedee: explicatia;

demonstratia; instructajul; exercitiul;

conversatia;

munca pe grupe.Resurse materiale: pentru invatator: planse cu descrierea pe etape a modului de realizare tehnicilor de lucru invatate plansa culorilor primare si binare

CD cu ,,Cantecul culorilor,calculator, vidioproiector Prezentare PowerPoint Povestea culorilor Reproduceri de arta ( prezentare PawerPoint ) pentru elevi: Bloc de desen, sticla; Pahar cu apa; Acuarele, mototol de hartie; Pensula, pai, bat de chibrit .

Forme de organizare: pe grupeBibliografie: Ilioaia, Maria, Metodica predarii desenului la clasele I IV, Editura Didactica si Pedagogica,

1990, Bucuresti

Rotaru, Maria, Educatia plastica in invatamantul primar, Editura Gheorghe Cartu, 1996, Craiova

Desfasurarea lectiei

Momentele lectieiOb.

Op.

Activitatea invatatoruluiActivitatea elevilorDo

zare Metode si procedeeMijloace

Moment organizatoric Vor fi asigurate conditiile optime desfasurarii lectiei de educatie plastica.Pe banca fiecare elev are materialele necesare.

1

Captarea atentiei Le voi cere elevilor sa se prezinte in functie de culoarea aleasa de ei.Elevii intra in clasa dansand si interpretand ,,Cantecul culorilor.Se vor prezenta apoi in functie de culoarea pe care si-au ales-o.

Se asaza in grupe de cate 6 copii.3conversatia

Discutii pregatitoare O1O2

Voi prezenta elevilor Steaua culorilor.

Ce observati?Ce culori recunoasteti?

Cum se numesc aceste culori? De ce?Ce culoare obtinem prin amestecul culorilor rosu si galben? Dar prin amestecul culorilor galben si albastru? Dar daca amestecam culorile albastru cu rosu?

Cunoasteti povestea culorilor?

Voi face o prezentare PowerPoint Povestea culorilor( Anexa 1)

Elevii observa plansele si raspund la intrebari.Elevii vizioneaza povestea prezentata pe ecran.5conversatiaobservatiaSteaua culorilorPlansevidioproiector

Anuntarea temei si a obiectivelorAstazi, la ora de educatie plastica, vom realiza cu tehnicile invatate lucrari deosebite, folosind doar culorile principale si cele binare.Va trebui sa obtineti culorile binare din amestecul culorilor principale .Elevii asculta tema si obiectivele lectiei de astazi.1explicatia

Prezentarea si intuirea modelelorO3 Voi prezenta planse model de obtinere a formelor spontane prin tehnica mototolirii hartiei, suflarii cu paiul, dactilopicturii si monotipiii.(Ce tehnici de lucru recunoasteti pe planse? Ce s-a obtinut prin folosirea acestor tehnici?)

Elevii raspund la intrebarile adresate.

3

Conversatia

AnalizaPlanse model

Explicarea modalitatii de realizare Le voi cere elevilor sa descrie etapele de realizare a fiecarei tehnici in parte.

Elevii descriu etapele de realizare a fiecarei tehnici .2Explicatia

Reprodu-

ceri de arta

Realizarea (executia) lucrarii

O4

Fiecare grupa are pe banca materialele necesare realizarii lucrarii printr-o singura tehnica invatata . Astfel o grupa va obtine forme spontane prin tehnica mototolirii hartiei, alta prin suflarea cu paiul,alta prin monotipie, iar cealalta prin dactilopictura. Toate grupele de elevi vor folosi in lucrarile lor doar culorile principale si binare.Se supravegheaz modul de execuie corectnd eventualele greeli sau dnd unele indicaii.

Observa materialele necesare realizarii lucrarii.Elevii repeta etapele realizarii tehnicii de lucru stabilita de invatator.Executa lucrarea ceruta si sunt atenti sa se incadreze in tema propusa, la aspectul estetic al lucrarii.

25

Explicatia

Exercitiul

Conversatia

Foi de bloc de desen,acuarele,pahar cu apa,pensula,sticla, pai, mototol din hartie

Evaluarea lucrariiO5O6 Lucrarile elevilor vor fi apreciate tot de catre ei prin jocul numit ,,Licitatia .Se va urmari: corectitudinea aplicarii culorii;

respectarea tehnicii propuse; aspectul ingrijit al lucrarii;

completarea dupa imaginatie a lucrarii;

Se va face o apreciere generala a activitatii.

Elevii vor analiza corectitudinea tehnicilor utilizate si vor aprecia gustul pentru frumos la elevii care au realizat lucrarile corect.Fiecare elev va putea licita o lucrare, cumparand-o cu un jeton.

Lucrarea care va aduna cele mai multe jetoane va fi cea mai valoroasa.

5

Conversatia

Observatia

Analiza

Comparatia

conversatia

Lucrarile realizate

ANEXA 1

POVESTEA CULORILOR

Traiau odata in Imparatia Cerului un imparat si o imparateasa. Ei au avut multi copii. Copiii se jucau cu margelute si diamante de forme si marimi diferite. Margelutele si diamantele erau imprastiate pe suprafata unde se jucau copiii. Pentru a se juca pe Pamant, parintii le-au construit o scara. Intr-o zi trei dintre fiicele imparatului, plictisite de joaca cu margelele, au coborat pe Pamant. Erau fericite, cantau alergau si se veseleau. Soarele a raspandit asupra lor manunchiuri de raze- unul rosu, unul galben si altul albastru- cate unul pentru fiecare fata.

Atinse de razele soarelui, fetele s-au transformat in zane: Zana Rosie, Zana Galbena, Zana Albastra. Tot ce atingeau se colora asemeni zanelor. Soarele le privea bland, iar lumea era mai fericita. Tot jucandu-se fetele uitara de trecerea timpului si de faptul ca trebuia sa se intoarca acasa. Ingrijorata ca le-ar putea pierde, imparateasa a trimis trei din fiicele ei mai mici pe Pamant. Fetele s-au bucurat cand s-au revazut. Lacrimi de fericire le curgeau pe obraz. Zana Rosie si Zana Galbena au imbratisat deodata pe una din noile sosite. Lacrimile lor s-au unit si asa a aparut Zana Oranj sau Portocalie.

Cand Zana Galbena si Zana Albastra au imbratisat-o pe cea de-a doua sora venita, lacrimile lor s-au contopit si a aparut Zana Verde. Totul in jurul celor cinci zane se colora. Din contopirea lacrimilor Zanei Albastre si a Zanei Rosii a aparut Zana Mov sau Violet. Florile, fluturii si tot ce atingeau se colora ca si culoarea pe care o aveau cele trei zane.

Dupa ce s-au imbratisat zanele s-au intors fericite in Imparatia Cerului si au trait fericite alaturi de mama si tatal lor.