2proiect (1)

7
PROIECT DIDACTIC DATA: 7 DECEMBRIE 2006 CLASA: a VII-a A PROFESOR: Ionescu Oana - Roxana ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare OBIECTUL: Limba română SUBIECTUL: LOCUŢIUNEA VERBALĂ TIPUL LECŢEI: de comunicare şi însuşire a cunoştinţelor OBIECTIV CADRU: Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1. să definească, în mod corect, verbul; 2. să clasifice verbele după diferite criterii; 3. să dea exemple de verbe copulative; 4. să definescă, în mod corect, modul verbal; 5. să clasifice modurile verbale; 6. să definească diateza verbală şi să cunoască cele trei diateze; 7. să definească locuţiunea verbală; 8. să cunoască funcţiile sintactice ale locuţiunii verbale; 9. să identifice locuţiunile verbale din diferite texte; 10. să analizeze locuţiunile verbale după un model dat. STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, învăţarea prin descoperire, exerciţiul

Upload: andreea-dana

Post on 13-Dec-2015

6 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

Page 1: 2proiect (1)

PROIECT DIDACTIC

DATA: 7 DECEMBRIE 2006

CLASA: a VII-a A

PROFESOR: Ionescu Oana - Roxana

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

OBIECTUL: Limba română

SUBIECTUL: LOCUŢIUNEA VERBALĂ

TIPUL LECŢEI: de comunicare şi însuşire a cunoştinţelor

OBIECTIV CADRU: Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

1. să definească, în mod corect, verbul;

2. să clasifice verbele după diferite criterii;

3. să dea exemple de verbe copulative;

4. să definescă, în mod corect, modul verbal;

5. să clasifice modurile verbale;

6. să definească diateza verbală şi să cunoască cele trei diateze;

7. să definească locuţiunea verbală;

8. să cunoască funcţiile sintactice ale locuţiunii verbale;

9. să identifice locuţiunile verbale din diferite texte;

10. să analizeze locuţiunile verbale după un model dat.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, învăţarea prin descoperire, exerciţiul

oral şi scris, analiza morfologică şi sintactică;

Mijloace de învăţământ: LIMBA ROMÂNĂ- Manual pentru clasa a VII-a, Autori:

Alexandru Crişan, Sofia Dobra şi Florentina Sâmihăian, Editura Humanitas Educaţional, 2003

FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, activitate independentă.

DURATA: 50 min.

Page 2: 2proiect (1)

DEMERSUL DIDACTIC

MOMENTELE LECŢIEI

1

TIMP

2

ELEMENTE DE CONŢINUT

3

OB.

4

METODE

5

MIJLOACE

6

1. Moment organizatoric.

2. Verificarea temei.

3. Reactualizarea cunoştinţelor învăţate anterior.

1’

7’

6’

- Voi avea grijă ca elevii să-şi pregătescă materialele necesare orei de limba română şi voi nota absenţii;- Voi asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice.

- Voi verifica tema atât cantitativ, cât şi calitativ;- Verificarea calitativă se face selectiv. Astfel, elevii vor fi solicitaţi, prin sondaj, să citească răspunsurile, să motiveze, antrenându-se, prin întrebări frontale, întreaga clasă.

- Se va realiza printr-o verificare orală a cunoştinţelor:- Ce este verbul?- De câte feluri sunt verbele (după capacitatea de a forma

singur predicatul)?- Care sunt verbele nepredicative?- Care sunt verbele copulative? Dar auxiliare?- Ce este modul verbal?- De câte feluri sunt modurile?- Care sunt modurile personale / predicative? Dar cele

nepersonale / nepredicative?- Care este modul verbal care are toate timpurile?- Câte conjugări verbale există? Cum se disting ele?- Ce este diateza verbală? Care sunt diatezele verbale?

O1

O2

O3

O4

O5

O6

conversaţia euristică

conversaţia euristică

explicaţia

Caietele de teme

Page 3: 2proiect (1)

1 2 3 4 5 64. Anunţarea subiectului şi enunţarea obiectivelor.

5. Dirijarea învăţării.

2’

26’

- Voi anunţa elevii că astăzi vom adăuga la cunoştinţele despre verb noţiunea de locuţiune verbală.- Voi comunica elevilor obiectivele urmărite într-o manieră accesibilă acestora.- Se scriu data şi titlul pe tablă şi în caietele elevilor.

- Se vor citi exemplele din manual si se vor descoperi grupurile de cuvinte scrise cursiv. Se vor da câteva sinonime ale acestor grupuri de cuvinte, stabilindu-se faptul că ele au un sens unitar, fiind sinonime cu un verb.- Se stabilesc determinanţii acestor grupuri de cuvinte: complementele.- Se scrie la tablă şi în caiete definiţia locuţiunii verbale:Locuţiunea verbală este un grup unitar de cuvinte care este sinonim cu un verb şi se comportă în propoziţie ca verbul, fiind determinată de complemente.- Se stabilesc apoi caracteristicile locuţiunilor verbale: - au întotdeauna în componenţa lor un verb; - nu pot fi determinate de atribute, iar substantivele din componenţa lor sunt, de obicei, nearticulate; - pot fi determinate de complemente directe, indirecte şi circumstanţiale; ..- în structura lor, verbul are rol gramatical, iar celelalte elemente au rol lexical; - apar mai ales în limbajul oral.- Se trece apoi la identificarea funcţiilor sintactice ale locuţiunilor verbale, prin comparaţie cu cele ale verbului. Se rezolvă, în acest sens, exerciţiul din manual de la pagina 67.-Se scriu la tablă şi în caiete funcţiile sintactice ale locuţiunilor verbale:- predicat verbal (când sunt la moduri personale / predicative): Ex: Am de gând să învăţ mai bine.- subiect: A-mi aduce aminte de întâmplări triste n-ar fi un lucru înţelept.

O7

O8

explicaţia

Învăţarea prin descoperire

Exerciţiul

explicaţia

Tabla

Manualul

Page 4: 2proiect (1)

1 2 3 4 5 6

6. Evaluarea formativă

7.Tema pentru acasă

5’

3’

- complement direct: Din neatenţie, poate da foc casei.- complement indirect: Pricepându-se la a-l lua peste picior, n-a mai fost agreat de cei prezenţi.- complement circumstanţial de mod: Fără a mai sta pe gânduri s-a adresat celor din jur.- atribut verbal: Ideea de a se da de-a rostogolul i-a venit văzând verdele crud al ierbii.- nume predicativ: Dorinţa lui este de a băga de seamă la cele din jur.

- Se va face prin exerciţiul 1 de la pagina 67, din manual, ce are ca sarcină identificarea locuţiunilor verbale dintr-un text dat şi analizarea acestora.- Se vor verifica frontal soluţiile corecte.

Voi face aprecieri generale şi individuale, pozitive şi negative.Ca temă pentru acasă, elevii vor avea de scris ex.2 de la pagina 67, din manual.

O8

O9

O10

Explicaţia

Analiza morfo- sintacticăExerciţiul oral şi scris

TablaCaietele elevilor

manualul