1proiect de activitate modelaj

5
PROIECT DIDACTIC GRUPA PREGATITOARE : EDUCATOARE :Dumitrachi Elena GRADINITA NR. 59 GALATI DATA : 22.11.2006 CATEGORIA DE ACTIVITATE : :Educatie plastica TIPUL ACTIVITATII: Formare de priceperi şi deprinderi TEMA ACTIVITATII : Obiecte de igiena personala MIJLOC DE REALIZARE : Modelaj DURATA: 30-35 minute OBIECTIV CADRU : -Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor modelaje : OBIECTIV DE REFERINTA : -Sa exerseze deprinderile tehnice specifice modelajului in redarea unor teme plastice ; OBIECTIVE OPERATIONALE: O1-să identifice şi să denumească corect materialele de lucru; O2-să execute corect exerciţii pentru încălzirea mâinilor; O3-să pregătească materialul de modelat(plastilina) prin frământare, rupere ; O4-să urmărească cu atenţie explicaţiile şi demonstraţia realizată de educatoare; O5-să modeleze prin miscarea translatorie a palmelor fata de planseta,apasare, adancire, miscare circulara, aplatizare O6-sa coopereze in realizarea unor lucrari plastice complexe; O7-să ducă la bun sfârşit lucrarea începută;

Upload: ana-cebotari

Post on 13-Aug-2015

293 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: 1proiect de Activitate Modelaj

PROIECT DIDACTIC

GRUPA PREGATITOARE : EDUCATOARE :Dumitrachi ElenaGRADINITA NR. 59 GALATIDATA : 22.11.2006CATEGORIA DE ACTIVITATE : :Educatie plasticaTIPUL ACTIVITATII: Formare de priceperi şi deprinderiTEMA ACTIVITATII : Obiecte de igiena personalaMIJLOC DE REALIZARE : ModelajDURATA: 30-35 minute

OBIECTIV CADRU : -Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor modelaje :

OBIECTIV DE REFERINTA : -Sa exerseze deprinderile tehnice specifice modelajului in redarea unor teme plastice ;

OBIECTIVE OPERATIONALE:O1-să identifice şi să denumească corect materialele de lucru;O2-să execute corect exerciţii pentru încălzirea mâinilor;O3-să pregătească materialul de modelat(plastilina) prin frământare, rupere ;O4-să urmărească cu atenţie explicaţiile şi demonstraţia realizată de educatoare;O5-să modeleze prin miscarea translatorie a palmelor fata de planseta,apasare, adancire, miscare circulara, aplatizare

O6-sa coopereze in realizarea unor lucrari plastice complexe; O7-să ducă la bun sfârşit lucrarea începută;O8-să faca aprecieri corecte ;O9-să menţină ordinea şi curăţenia la locul de muncă.

STRATEGIA DIDACTICA:1. Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, povestirea2. Material didactic: obiecte de uz personal; plastilină, planşete3. Forme de organizare:frontal, individual

Page 2: 1proiect de Activitate Modelaj

ETAPELEACTIVITATII

CONTINUTULACTIVITATII

ACTIVITATEAEDUCATOAREI

ACTIVITATEACOPILULUI

STRATEGIADIDACTICA

EVALUA-REA

1.Moment organizatoric

-aşezarea mobilierului -pregătirea şi distribuirea materialelor

-aşează cu ajutorul copiilor mobilierul;-distribuie cu ajutorul copiilor materialele: plastelină, planşete.

-ajuta la distribuirea materialelor.

ConversatiaInstructajulverbal

-

2. Captarea atenţiei

-discuţie introductivă despre igiena;-prezentarea unor ghicitori si a obiectelor de igiena personala..

-Ce este igiena ?(mai multe reguli si masuri pe care le respectam pentru a ne pastra sanatatea). -Ce obiecte de igiena personala cunoasteti? -

-raspund :-igiena te ajuta sa-ti pastrezi sanatatea ;-daca vom respecta regulile de igiena, vom fi copii sanatosi.

ConversatiaExplicatia

-frontala

3.Anunţarea temei şi constientizarea obiectivelor

-Se anunta tema si obiectivele.“Astăzi vom modela din plastilină ”Obiecte de igiena personala « .

-Vom lucra, pastrand ordinea si curatenia pe mese si in jurul nostru.-asculta in liniste.

-asculta ExplicatiaDialogul dirijat

frontala

4.Prezentarea continutului

-observarea obiectelor de igiena personala ;-demonstrarea executiei..

Cer copiilor sa observe si sa spuna ce forma au obiectele respective.

-decid forma obiectelor de igiena personala.-urmaresc cu mare atentie;

DemonstratiaExplicatia

Frontala

Page 3: 1proiect de Activitate Modelaj

ETAPELE ACTIVITATII

CONTINUTUL ACTIVITATII

ACTIVITATEA EDUCATOAREI

ACTIVITATEA COPIILOR

STRATEGIA DIDACTICA

EVALUA-

5. Dirijarea invatarii

-exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii.-pregatirea plastilinii.

Cer copiilor sa inmoaie plastilina.

-copiii inmoaie plastilina.

Exercitiul frontala

6.Asigurarea conexiunii inverse

-modelarea obiectelor de igiena personala.

-urez copiilor « Spor la treaba »-supraveghez modul de lucru al copiilor.-ajut, corectez eventualele greseli ;

-copiii lucreaza. Exercitiul frontala

7.Obtinerea performantei(evaluarea finala)

-analizarea lucrarilor ;-criterii de evaluare :-realizarea temei plastice;-creativitatea;-originalitatea;

-cer unor copii sa aleaga cele mai reusite lucrari  si sa explice de ce le-au ales pe acelea ;-Ce lucrari iti plac ?-De ce ?

-aleg lucrarile cele mai corecte si frumoase ;-le aseaza la expozitie ;-motiveaza lucrarile alese.-

Conversatia-Dialogul dirijat

frontalaindividuala

8.Incheierea activitatii

- aprecieri si concluzii privind desfasurarea activitatii.

-realizez expoziţia;-fac aprecieri frontale si individuale.-poezii despre igiena ;-stimulez copiii.

Copiii recita poezii despre igiena.

ConversatiaExplicatia

-finala

Page 4: 1proiect de Activitate Modelaj