1.plan%20de%20lectie-sortare.docx_0.odt

Download 1.plan%20de%20lectie-sortare.docx_0.odt

If you can't read please download the document

Upload: lori-mg

Post on 16-Jan-2016

212 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Unitatea colar: Colegiul National Spiru HaretDisciplina: Tehnologia Informaiei i a Comunicaiilor

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a X-a DISCIPLINA: Tehnologia informaiei i comunicriiUNITATEA DE NVARE: Utilizarea aplicaiilor software specializate pentru calculul tabelar - Excel TEMA: Sortarea datelor dup unul sau mai multe criterii. TIPUL LECIEI: Consolidarea cunotinelorTIMP ALOCAT: 50 minPROFESOR: Gheorghe Loredana

COMPETENE GENERALEFormarea si dezvoltarea deprinderilor de utilizare a pachetului Microsoft Excel.

COMPETENE SPECIFICE1.1.Aplicarea operaiilor elementare i a conceptelor de baz ale aplicaiei Excel

1.2. Utilizarea opiunilor de formatare i gestionare a datelor din foile de calcul

1.3. Utilizarea formulelor

1.4. Realizarea unor aplicaii practice

OBIECTIVE OPERAIONALE:Elevii trebuie s fie capabili:sa lanseze in executie programul;

sa creeze o foaie de lucru conform precizrilor din fi;

sa introduca un header si footer paginii;

sa introduca data intr-un domeniu;

sa introduca si sa prelucreze datele;

sa formateze documentul, celulele si textul;

sa selecteze celulele;

sa sorteze datele;

sa introduc datele si formulele.

STRATEGII DIDACTICEPrincipii didactice

principiul participrii i nvrii active;

principiul asigurrii progresului gradat al performanei;

principiul conexiunii inverse.

Metode de nvare

metode de comunicare oral : conversaia, explicaia;

metode activ participative :nvarea prin descoperire, problematizarea, algoritmizarea,exerciiul.

Procedee de instruire

explicaia n etapa de comunicare;

nvarea prin descoperire;

problematizarea prin crearea situaiilor problem;

conversaia de consolidare n etapa de fixare a cunotinelor.

Desfurarea activitii:

Moment organizatoric :Organizarea i pregtirea clasei (2 min):

verificarea prezenei;

verificarea existenei resurselor materiale.Captarea ateniei clasei(2 min):

anunarea subiectului pentru tema respectiv;

anunarea obiectivelor urmrite;

anunarea modului de desfurare a activitii.

Verificarea cunostintelor(5 min):

Ce am invatat ora trecuta?

Raspuns asteptat: Modificarea liniilor si a coloanelor, unirea celulelor,inserarea/ stergerea coloanelor si a liniilor.Cum se modifica dimensiunea liniilor?

Cum se modifica dimensiunile coloanelor?

Cum se realizeaza unirea celulelor?

Cum se insereaza o linie ? Dar o coloana?

Anuntarea temei:Astazi vom invata : Sortarea datelor dup unul sau mai multe criterii.- se scrie titlul pe tablaComunicarea noilor cunotine(20 min):

I.Sortarea datelor dup unul sau mai multe criteriiSortarea se folosete n cazul n care ne intereseaz toate nregistrrile dintr-un tabel, dar ntr-o alt ordine. Pentru a sorta un tabel se poate alege una din urmtoarele metode:Sortarea folosind bara de instrumente

Se selecteaz zona care se sorteaz, ncepnd cu coloana dup care se face sortarea;

Se apas butonul sau butonul n funcie de modul n care se dorete sortarea - n ordine cresctoare (alfabetic) sau descresctoare (invers - alfabetic).

Sortarea folosind meniul DataSe selecteaz o celul din coloana pe care se constituie criteriul de sortare;

Din meniul Data se alege comanda Sort... , dup care se va deschide fereastra:

n csua Sort by se selecteaz alegnd din lista care se deschide coloana dup care se face sortarea;

n cazul n care n prima coloan aleas ca i criteriu de sortare exist mai multe nregistrri cu acelai coninut, sortarea se poate face dup o alt coloan, care se specific n csua Then by, i aa mai departe.

n partea dreapt corespunztoare fiecrei csue se stabilete modul de sortare cresctor (Ascending) sau descresctor (Descending).

Dac n partea de jos a ferestrei se bifeaz opiunea Header row, la efectuarea sortrii nu se ia n considerare capul de tabel (prima linie). Dac se bifeaz opiunea No header row, atunci se ia n considerare inclusiv prima linie, sortarea aplicndu-se ntregului tabel.

Rezolvarea fisei de lucru(15 min)- Pentru ca elevii sa-si insuseasca aceste metode de selectare se propune spre rezolvare urmatoarea fisa: