13 proiect didactic_matematica

14
PROIECT DIDACTIC Data :03.12.2014 Clasa : aIIIa Învăţător : STOICA L. ANETA-RALUCA ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 FÂNTÂNELE Aria curriculară : MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE Unitatea de învăţare : ORDINEA EFECTUĂRII OPERAŢIILOR Obiectul : MATEMATICĂ Subiectul : ORDINEA EFECTUĂRII OPERAŢIILOR fără folosirea parantezelor Tipul : CONSOLIDARE ŞI SISTEMATIZARE DE CUNOŞTINŢE Obiective de referinţă : 1.4.:să efectueze operaţii de înmulţire şi împărtire cu numere naturale mai mici decât 100; 2.6.:să rezolve şi să compună probleme...; 31.:să explice clar şi concis semnificaţia calculelor făcute în rezolvarea unei probleme; 4.3.:să manifeste un comportament adecvat în relaţiile cu colegii dintr-un grup de lucru în cadrul activităţiilor practice de rezolvare de probleme. Obiective operaţionale : O 1 :să efectueze , oral, operaţii de calcul matematic; O 2 : să afle numărul necunoscut ; O 3 : să calculeze respectând ordinea efectuării operaţiilor,folosind adunarea, scăderea şi înmulţirea, fără paranteze ;

Upload: floricica-lica

Post on 26-Jul-2015

56 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: 13 proiect didactic_matematica

PROIECT DIDACTIC

Data :03.12.2014Clasa : aIIIa Învăţător : STOICA L. ANETA-RALUCAŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 FÂNTÂNELEAria curriculară : MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE Unitatea de învăţare : ORDINEA EFECTUĂRII OPERAŢIILORObiectul : MATEMATICĂ Subiectul : ORDINEA EFECTUĂRII OPERAŢIILOR –fără folosirea parantezelorTipul : CONSOLIDARE ŞI SISTEMATIZARE DE CUNOŞTINŢE

Obiective de referinţă :

1.4.:să efectueze operaţii de înmulţire şi împărtire cu numere naturale mai mici decât 100;

2.6.:să rezolve şi să compună probleme...;31.:să explice clar şi concis semnificaţia calculelor făcute în rezolvarea unei probleme; 4.3.:să manifeste un comportament adecvat în relaţiile cu colegii dintr-un grup de lucru în cadrul activităţiilor practice de rezolvare de probleme.

Obiective operaţionale :

O1:să efectueze , oral, operaţii de calcul matematic;O2: să afle numărul necunoscut ;O3: să calculeze respectând ordinea efectuării operaţiilor,folosind adunarea, scăderea şi înmulţirea, fără paranteze ; O4: să rezolve problemele propuse; O5:.să compună o problemă după un exerciţiu dat.

O.A. : Participarea activă şi cu interes la lecţie, colaborarea în cadru activităţii în vederea realizarii sarcinilor propuse.

Resurse umane : 19 eleviResurse temporale : 50 minute

Page 2: 13 proiect didactic_matematica

STRATEGII DIDACTICE :

a)Metode si procedee: -de comunicare –orale conversative :

conversaţia euristică.-de comunicare –orale expozitive :

explicaţia, expunerea.-de acţiune reală:

exerciţiul , problematizarea ,algoritmizarea.- de acţiune simulată : brainstorming, cadranul, jocul didactic.

b)Mijloace de învăţământ:-substitute ale realităţii bidimensionale:

scrisoarea, plic,fişe de lucru, fulgi de zăpadă.

-acţionale : caietele elevilor, fişă de muncă independentă,culori,cretă flipchart, carioca.- didactice permanente :

***Matematică. Programe şcolare clasele a III-a, MEC, Bucuresti, 2004,Anexa 3 la Ordinul ministrului educaţiei şi cercetării nr. 5198 / 01.11.2004, aprobat prin ordinul ministrului nr. 5198 / 01.11.2004;

Pacearcă,Ştefan, Mogoş, Mariana– Matematică, manual , clasa aIIIa, Editura Aramis Print , Bucureşti,2005

c) Forme de organizare : individual, frontal, în perechi.

d) Forme si tehnici de evaluare : observarea sistematică, aprecieri verbale,evaluarea prin recompense.

Bibliografie:

Constantin Cucoş – Pedagogie, Editura Polirom, Iaşi, 2002; Constantin Cucoş – Teoria şi metodologia evaluării, Editura Polirom,Iaşi,2008; Florica,Cheraja – Dezvoltarea gândirii critice în învăţământul primar, Editura Humanitas

Educational , Bucureşti, 2004 *** Metode activ-participative aplicate în învăţămăntul primar, Didactica Publishing

House, Bucureşti, 2010

Page 3: 13 proiect didactic_matematica

MOMENTELE LECŢIEI

DURATA OB.OP.

CONŢINUTURIINSTRUCTIV-EDUCATIVE

STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREMETODE

ŞI PROCEDEEMIJLOACE ŞI MATERIALE

Moment orgnizatoric

1 minSe pregătesc materialele necesare.Elevii se pregătesc pentru oră .

explicaţia

Captarea atenţiei

2 min

Le prezint elevilor materialele didactice expuse pe tablă:plicuri cu imagini simbol :Crăiasa Zăpezii, brăduţ, om de zăpadă, săniuţă, globuleţe. Se vor face predicţii despre cum se va desfăşura ora de matematică.

expunerea explicaţia

plicuri tematicetabla

observarea sistematică

Anunţarea temei şi a obiectivelor 2 min

Astăzi vom aplica în exerciţii şi probleme cunoştinţele dobândite la ora de matematică, îmbinând înmulţirea cu adunarea şi scăderea. Prezint titlul lecţiei , îl scriu la tablă şi elevii în caiete .

explicaţia creta caietele elevilor

Reactualizarea cunoştinţelor

15 minO1

O2

O3

O4

O5

Începem activitatea prin descoperirea cerinţei din primul plic. Citirea scrisorii trimise de Crăiasa Zăpezii (anexa 1) Deschiderea celui de-al doilea plic (anexa 2-brăduţ)a) Exerciţii de creaţie şi formare de priceperi şi deprinderi de calcul matematic si consolidare a terminologiei matematice: Se vor efectua exercitii de calcul oral:

1. 12 + 4 - 8 ; 9 x 2 + 5 x 4 ; 9 x 3+10 ; 9 x 8 -22. Găseşte numărul:

- cu 7 mai mare decât 5x2; - de 9 ori mai mare decât 8+2; - cu 4 mai mic decât 6. 3. Află - triplul numărului 7; - suma numerelor 9 şi 3; - diferenţa numerelor 8 şi 2 . 4. Compune oral o problemă alegând una din operaţiile primului exerciţiu. Deschiderea celui de-al treilea plic (anexa 3- om de zăpadă)b),,Oare ce?” Elevii vor completa cuvinte cheie pentru evidenţierea utilizării limbajului matematic.

conversaţia

exerciţiul

problematizarea

algoritmizarea

brainstor ming

flip-chartcarioca

fulgi de zăpadă

flip-chartcariocacaiete

evaluarea prin recompensa

Page 4: 13 proiect didactic_matematica

Sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor

20 min

O1

O2

O3

O4

O5

Deschiderea celui de-al patrulea plic .(anexa 4- globuleţe)

c) Activitate independentă în perechi Propun ca activitate în perechi o fişă de lucru în formă de globuleț. -distribuirea fişele de lucru. -monitorizarea activitătii perechilor.-verificarea exercițiile prin citirea rezultatelor.

Deschiderea ultimului plic (anexa 5- săniuţă)d) Activitate frontală : Citesc, analizez, calculez!Rezolvarea următoarei probleme la tablă şi în caiete: La un magazin s-au adus 4 cutii cu câte 9 globuleţe roşii şi 6 cutii cu câte 8 globuleţe aurii. Andrei a cumpărat 18 globuleţe. Câte globuleţe au rămas?

conversaţiaexerciţiul

problematizarea

exerciţiul

fişa de lucrucreta caietele elevilor fulgi de zăpadă

evaluarea prin recompensa

aprecieri verbale

Obţinerea performanţelor

8 min O3 O4 O5

e) Activitate independentăCompune o problemă! (anexa 6) Propun ca activitate în grup rezolvarea unei fişe folosind metoda cadranelor.

explicaţiaproblematizarea exerciţiul

fişă de lucru evaluarea prin recompensaobservarea sistematică aprecieri verbale

Aprecieri finale şi tema pentru acasă

2min Voi face aprecieri asupra participării la lecţie. Voi transmite elevilor care sunt sarcinile pe care le au de rezolvat pentru acasă.

explicaţia aprecieri verbale

Page 5: 13 proiect didactic_matematica

Anexa 1

Dragi copii,

Sunt Crăiasa Zăpezii şi de câteva zile încerc să îmi construiesc frumosul castel. Pentru a mă simţi iubită am nevoie de fulgi de zăpadă ca să-mi brodez blăniţa rece şi pufoasă. Dacă voi, astăzi, veţi rezolva corect exerciţiile şi problemele propuse , veţi câştiga fulgişorii de care am mare nevoie, dar pe care regele Soare îi cam topeşte. Vă rog, salvaţi fulgii! Ajutaţi-mă,descoperind sarcinile celorlalte plicuri!

Crăiasa Zăpezii

Page 6: 13 proiect didactic_matematica

Anexa 2 brăduţ (flip-chart)

Exerciţii de creaţie şi formare de priceperi şi deprinderi de calcul matematic şi consolidare a terminologiei matematice

Se vor efectua exerciţii de calcul oral: 1.12 + 4 - 8 ; 9 x 2 + 5 x 4 ; 9 x 3+10 ; 9 x 8 -2

2.Găseşte numărul: - cu 7 mai mare decât 5x2; - de 9 ori mai mare decât 8+2; - cu 4 mai mic decât 6.

3. Află - triplul numărului 7; - suma numerelor 9 şi 3; - diferenţa numerelor 8 şi 2 .

4.Compune oral o problemă alegând una din operațiile primului exerciţiu .

Page 7: 13 proiect didactic_matematica

Anexa 3 (flip-chart)

MATEMATICA

Page 8: 13 proiect didactic_matematica

Anexa 4 Fișa de lucru Fișa de lucru în perechi în perechi

a) Încercuiţi rezultatul corect: a) Încercuiţi rezultatul corect:

5 x 9+ 55 = 100, 45, 55 5 x 9+ 55 = 100, 45, 55 42 - 7 x 6 = 42, 0, 21 42 - 7 x 6 = 42, 0, 21 1 x 4+ 0 x 4= 1, 4, 0 1 x 4+ 0 x 4= 1, 4, 0 b) Aflaţi numărul necunoscut: b) Aflaţi numărul necunoscut: 8 x 7 + a = 99 8 x 7 + a = 99

• Să ne verificăm împreună! • Să ne verificăm împreună!

Page 9: 13 proiect didactic_matematica

Anexa 6

Compune o problemă dupa exerciţiul30 – 4x 7

Scrie planul de rezolvare

Rezolvarea problemei cu întrebări Rezolvarea exerciţiului problemei

Page 10: 13 proiect didactic_matematica