11.proiect didactic - insecte - timtim- · pdf filebiblioteca:”in lumea...

Download 11.Proiect didactic - Insecte - timtim- · PDF fileBiblioteca:”In lumea insectelor”-fişe individuale ... intruşilor cu cea a albinelor rămase în stup,sa masoare stupii cu ajutorul

If you can't read please download the document

Upload: vancong

Post on 07-Feb-2018

218 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

  • PROIECT DIDACTIC Data: Unitatea de nvatmnt:Grdinia cu program normal Iazu-Cojasca Nivel: II Educatoare:Barbu Nicoleta Ctlina Tema anual:Cnd, cum i de ce se ntmpl? Tema sptmnii/zilei: Insecte Tipul activitii:Consolidare Mijloc de realizare:Activitate integrat: ADP+ALA+ADE(DS:AM+DOS:AP) Forma de realizare:frontal, pe grupuri, individual Categorii de activiti de nvare: ADP: -ntlnirea de diminea:Prietenii florilor -Salutul:Metoda Amestec, nghea, formeaz perechi! -Calendarul naturii;Agenda zilei -Tranziii:-Albinia mea-cntec -Fluturaul meu-joc cu text si cnt ADE: DS-AM:-se va desfura la centrul tiine -Micii msurtori-exercitiu cu material individual(consolidarea cunotinelor privind msurarea lungimii,masei i volumului) DOS:AP: - Realizm insectarul-colorare,decupare i lipire de insecte mici si mari ALA I: Construcii:Stupi mari si mici(mbinare, suprapunere, alturare) Joc de rol:De-a albinuele-interpretare roluri Biblioteca:In lumea insectelor-fie individuale (Anexa 1) ALA II: -Greiera la csua ta!-joc de micare -Ursul i albinele-joc distractiv -Concurs de ghicitori pe tema insectelor Scopul activittii: -consolidarea cunotinelor matematice , privind msurarea lungimii, masei si volumului; -consolidarea unor deprinderi practice specifice nivelului de dezvoltare motric. Obiective de referin: -s msoare lungimea, masa si volumul utiliznd uniti de msur nestandardizate; -s fie capabili s realizeze lucrri practice, valorificnd deprinderile de lucru nsuite.

  • Obiective operaionale: -ADE:D-AM O1-s msoare lungimea, masa si volumul folosind unitti nestandardizate; O2- s nregistreze datele msurrii lungimii si volumului n tabel cu ajutorul bulinutelor; O3- s afle care obiect este mai uor i care este mai greu utiliznd balana improvizat. Sarcina de lucru: Copiii trebuie s scoat intruii din stup(ex.fluturi,grgrie, omizi), s compare greutatea intruilor cu cea a albinelor rmase n stup,sa masoare stupii cu ajutorul creionului si a grgriei i s msoare mierea produs de albinuele de la Jocul de rol cu ajutorul phrelelor mici si mari. ADE:DOS-AP O1-s deseneze insectele(mici si mari); (Anexa 2) O2-s decupeze i s lipeasc insectele n funcie de numrul indicat de fila din insectar; Obiective operaionale:ALA I Construcii: O1-s construiasc prin mbinare, suprapunere, alaturare stupi de albine mari si mici; 02-s colaboreze cu colegii de la acest centru, pentru a analiza mpreuna tema dat. Joc de rol: O1-s interpreteze roluri de albinu i floare; O2- s culeag nectarul din flori; O3-s pun nectarul n stup. Biblioteca: O1-s despart n silabe apoi s traseze attea linii cte silabe are cuvntul; O2-s denumeasc insecta i s trag o linie pna la litera cu care ncepe cuvntul ce a denumit insecta; O3-s decoreze cu 8 bulinue grgria si cu 9 liniue fluturaul. ALA II: O1-s respecte regulile jocului; O2-s manifeste atitudini de cooperare, spirit de echip, de competiie si fair-play; O3-s rspund corect la ghicitori.(Anexa 3) Strategii didactice Metode si procedee:Jocul, explicaia, demonstraia,observaia, lucrul in grup, exerciiul,lucrul individual, MetodaAmestec, nghea, formeaz perechi! MetodaTurul galeriei. Resurse materiale: cuburi din plastic pentru construit,fie de lucru, stupi de albine din carton,insecte colorate, balan improvizat,phrele,can, creioane de scris, creioane colorate ,lipici, coli

  • colorate, foarfeci,ecusoane,cosulete din hartie,coli A3. Bibliografie:-Programa activitilor instructive educative n grdinia de copii; -Revista Invatmntul precolar 2009 -Precolaritatea-ntre teorie si practic:, editura Gimnasium; -Metode interactive de grup, editura Anves,Bucureti SCENARIUL ACTIVITII Activitatea zilei ncepe cu ntlnirea de diminea Prietenii florilor. Salutul se realizeaz prin metoda Amestec, nghea, formeaz perechi!Copiii sunt aezai n dou cercuri concentrice avnd ecusoane n piept cu insecte.La comanda Amestec!, copiii din cercul din interior se mic spre dreapta.La comanda Inghea!, copiii se opresc, iar apoi formeaz perechi cu cei din exterior i se salut utiliznd urmtoarea formul de adresare:Salut, eu sunt...(ex. furnica, fluturele, omida, albinua).Se completeaz Calendarul naturii si Agenda zilei.In cadrul Tranziiilor se va cnta cntecul Albinia mea i Fluturaul meu-joc cu text i cnt. Dup tranziie, educatoarea le povestete copiilor,c diminea, venind spre grdini a ntalnit-o pe Regina Albin, care era foarte suprat i agitat.Cunoscndu-i firea vesel a ntrebat-o de ce este aa de abtut i dac poate s o ajute cu ceva.Regina i-a povestit c n stupul su , n care se aflau albinele care aezau nectarul n faguri, au intrat nite intrui,alte insecte, perturbnd munca albinelor. Educatoarea tiind de ntlnirea de astzi i c n grup sunt nite copii foarte istei, s-a oferit ca mpreun cu ei s o ajute pe Regina Albin. Educatoarea descoper mpreun cu copiii materialele i sarcinile de la fiecare sector. La sectorul Construcii copiii o vor ajuta pe Regin n construirea unor stupi. La Joc de rol se vor juca de-a Albinuele unde copiii vor interpreta roluri de albine care vor aduna nectar din flori pentru producerea mierii. La sectorul Bibliotec copiii vor despri n silabe,vor denumi insecte i vor identifica litera corespunztoare sunetului iniial al insectelor denumite i vor decora insecte. La sectorul tiin copiii o vor ajuta pe Regin s scoat intruiidin stup, s compare greutatea intruilor cu cea a albinelor rmase, s msoare mierea produs de albinele de la Jocul de rol,s msoare stupii i s nregistreze datele n tabel. Aprecierea rezultatelor se va face prin metoda Turul galeriei. Dup ce copiii au indeplinit sarcinile de la fiecare centru, educatoarea le va da drept recompensa din partea Reginei Albin bomboane i le propune copiilor cteva jocuri prin care s se relaxeze: Joc de micare:Greiera, la csua ta! Joc distractiv:Ursul i albinele Concurs de ghicitori despre insecte

  • Demersul didactic

    Evenimentul didactic

    Coninutul tiinific

    Strategii Metode i Procedee

    didactice Mijloace de nvmnt

    Evaluarea

    Momentul organizatoric

    Se vor organiza condiiile necesare pentru desfurarea optim a activitii: -aerisirea slii de grup -distribuirea mijloacelor de nvare. Intlnirea de diminea:Prietenii florilor;copiii primesc ecusoane cu insecte. Salutul se realizeaz prin metoda Amestec, nghea, formeaz perechi!, joc prin care copiii formeaz perechi. Prezena:Cine nu a venit astzi la grdini? Calendarul naturii:Cum este vremea astzi? Tranziii:-Albinita mea-cntec -Fluturaul meu-joc cu text si cnt

    Conversaia Explicaia Metoda:Amestec, nghea, formeaz perechi

    Ecusoane cu imaginea unor insecte Calendarul naturii Catalogul

    Oral Participarea activ la discuii Completarea corect a calendarului naturii

    Captarea ateniei Se realizeaz prin anunarea copiilor,de ntalnirea pe care am avut-o cu Regina Albin.

    Conversaia Explicaia

    Prezentarea optima a coninutului si obinerea

    ALA I Impreun cu copiii trec pe la fiecare centru, unde ei denumesc

    Jocul

  • performanelor

    materialele prezentate, le explic modul de lucru, sarcina pe care o au de ndeplinit. La centrul Construcii copiii vor construi prin mbinare, suprapunere,alturare stupi mari si mici din cuburi de plastic de diferite mrimi. La centrul Joc de rol copiii se vor juca De-a albinutele, interpretnd rolul de albin, care va culege nectarul din flori i-l va pune n stup. La centrul Bibliotec vor despri n silabe, vor reprezenta grafic numrul de silabe, vor identifica litera corespunzatoare sunetului iniial al insectelor pe care le vor denumi si vor decora grgria i fluturaul. La centrul Stiine se va desfura Activitatea matematic.Copiii vor trebui s scoat intruii din stupi(fluturi, grgrie, omizi),s msoare i s compare greutatea albinelor cu cea a intruilors msoare stupii folosind creionul si grgria, s msoare mierea produs de albinuele de la Jocul de rol(cu pahare mici si mari) i s nregistreze n tabel datele msurrii stupilor(mici si mari) i a mierii.

    Jocul Lucrul individual Explicatia Demonstraia

    Cuburi din plastic pentru construit Stup, nectar(frimitu ri de pine),coulee din carton Fie de lucru individuale Insecte de carton Coli A3 Carioca Balan improvizat Phrele mari i mici

    Individual Individual Individual

  • DOS:AP-aceast activitate se va desfura frontal.Copiii vor trebui s deseneze insecte,s le decupeze i s le lipeasc pe fila de insectar respectnd cifra indicat de numarul filei.

    Evaluarea Vor fi aezate toate lucrrile, astfel nct toi copiii s le poat vedea,comenta. Se va trece pe la fiecare centru, se va discuta despre ce au realizat . La Activitate practic voi emite aprecieri verbale i voi invita copiii s fac aprecieri asupra modului de lucru, a calittii estetice a produselor, n funcie de criteriile stabilite de la nceput. La Jocul de rol voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor n timpul jocului. La Construcii voi emite aprecieri verbale i voi invita copiii s fac aprecieri asupra calittii estetice a produselor realizate. La tiine voi aprecia modul