0_vioreaua (1)

10
Proiect didactic – Vioreaua. Data : 26.03.2012 Instituția: Grădinița Nr.8 - Prichindel Grupa: pregătitoare, Nr. 7 Activitatea: arta plastică- confecționarea Tema globală: Florile de primavara. Subiectul: “Să ne lăsăm conduși de farmecul florilor” Obiectivele de referință: Dezvoltarea comportamentelor de cooperare, prosociale și proactive. Dezvoltarea capacității de cunoaștere a mediului înconjurător precum și curiozității pentru investigarea acestuia. Obiective operaționale: a) La nivel de cunoștințe: O1 – să identifice florile de primăvară , care se “trezesc” după indelungata iarnă.

Upload: elena-botnariuc

Post on 16-Sep-2015

9 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

,

TRANSCRIPT

Proiect didactic Vioreaua. Data : 26.03.2012 Instituia: Grdinia Nr.8 - PrichindelGrupa: pregtitoare, Nr. 7 Activitatea: arta plastic- confecionareaTema global: Florile de primavara.Subiectul: S ne lsm condui de farmecul florilorObiectivele de referin:Dezvoltarea comportamentelor de cooperare, prosociale i proactive.Dezvoltarea capacitii de cunoatere a mediului nconjurtor precum i curiozitii pentru investigarea acestuia.Obiective operaionale:1. La nivel de cunotine:O1 s identifice florile de primvar , care se trezesc dup indelungata iarn.O2 - s recunoasc vioareaua dup culoare, form , dimensiunea florii.1. Priceperi i deprinderi:O3 s decupeze dup contur petalele, s lipesc floricelele pe crengue..O3 s consttruiasc utiliznd diferite piese gradina de viorele.1. Psihomotorii :O4 s gaseasc parile componente ale florii, conform materialelor primite.1. Afective:O5 s creeze cilmatul afectiv i cooperarea n echip, colegial unul cu altul.

Strategii didactice1. Metode :1. Verbale: conversaia, explicaia, ntrebarea.1. Intuitive: demonstraia, descoperirea.1. Practice: observarea, jocul didactic, cuvnt artistic.1. Activ-participative: metoda de spargere a gheii Ghemul, metoda Piramida1. Mijloace de realizare:1. Didactice informativ-demonstrative: imagini cu flori de primvar.1. De exersare-formare a deprinderilor: fie cu conturul petalor , foarfece, ghem, foaie pentru piramid cu flori.Forme de organizare:F1 frontal F2-n grup F3-n perechiF4- IndividualEvaluare:1. Formativ continuu1. SumativSurse bibliografice: Curriculum-ul educaiei precolare din instituii de diferite tipuri. 1001 de idei pentru o educaie timpurie de calitate (ghid pentru educatori)

Nr. d/oMomenteleactivitiiObiectiveActivitateaeducatoruluiActivitateacopiilorStrategiididacticeEvaluare

Metode i procedeeMijloace de realizareForma de organizare

1.Evocarea Copii sptmna asta n fiecare zi o s ne salutm intr-o limb oarecare. Astzi o s folosim salutul din limba englez -Good Morning! Spunem toi Good Morning! Repetm fiecare n parte.Salut , copii harnici i darnici. Bine ai venit la grdini. Acum o s ne juc ntr-un joc care se numete Ghemul fiecare copil o s primeasc firul de la ghem i o s-I spun vecinului un compliment. O s incep eu. Andreea mi place foarte mult prul tu!

Copii se aranjeaz n semicerc i se salut n limba englez. Repet de mai multe ori.Copii primesc ghemul i i fac un compliment vecinului. Spun caracteristici frumoase , zmbesc.

Salutul n limba englez.Metoda Ghemul

Fia cu salutul n englez.Ghemul

F1F4

2Realizarea sensului Astzi o s continum tema runze pe care o avem Florile de primvar i eu am o sarcin pentru voi , s completm aceast piramid dup condiiile care sunt pe margine scrise-

La baz gasete florile ce sunt de culoare violetPrimul rind florile de culoare galben.Al doilea rnd identific florile ce seamn cu clopoelul.Pe rndul trei descoperii o floare care are epi.Privii imaginile cu flori i spunei care imagine unde se ncadreaz.Astzi o s vorbim despre Viorea- este o floare frumoas de primvar, de culoare violet. Ascultai legenda Viorelei: Legenda spune c prinesa Viorica era cea mai tnr dintre fiicele mpratului i mprtesei regatului florilor. Datorit frumuseii nemaivzute a prinesei, aceasta a fost ursit de cea de-a dousprezecea ursitoare ca n primvara vrstei de 12 ani s fie rpit de Zna Florilor. Cu toate ncercrile prinilor ei de a o pzi, Viorica este rpit la vrsta de 12 ani, primvara, i este prefcut ntr-o floare albastr. Aceast floare este aezat ntre celelalte flori din grdina Znei Florilor i este numit viorica sau viorea. De atunci, viorica este o floare care nflorete primvara i care se distinge de celelalte prin culoarea albastr, sugestie clar a melancoliei dar i a ncrederii n viitor. Aa cum prinesa a trit doar 12 ani, se pare c o viorea rezist doar 12 sptmni pn cnd se ofilete. Despre ce se vorbete n aceast legend? Cine a fost Viorica? Ct a trit prinesa? Dar ct triete vioreaua?S discutm despre constituirea viorelei.Din ce este alctuit? Pentru ce sint frunzele , dar rdcina? Pentru ce este bun ea? Dar ce rol au florile pentru noi? La ce sunt bune?Acum v rog s trecem la mese i s facem o grdin de viorele, i o vaz cu viorele. Privii atent cum o s se primeasc. Eu o s v dau hirtie de culoare albastr i o s confecionm viorele. Avem nevoie de foarfece , clei , srm, pmnt pentru grdin, hirtie verde. Acum desenai conturul petalelor , apoi le decupai. Bine , bravo, ateptai s termine i ceilali copii. Apoi le lipim una de alta i o fixm de srm , m bucur c sintei foarte ateni. O s aranjm ntr-o vaz pe care eu am confecionat-o i pe celelalte o s le semnm n grdin.

Copii ascult sarcinile i ndeplinesc piramida. Identific florile violete- zambila , stnjenel , violeta i voreaua.Gsesc 3 flori galbene- narcis, brndu i glbenele.Descoper 2 flori ce se aseamn cu clopoelul- ghiocelul i lcrimioara. Recunosc floarea care are epi trandafirul.

Copii ascult legenda despre viorea.

Copii raspund la ntrebri:-n legend se vorbete despre Viorica. Viorica a fost prines din regatul florilor. Viorica a trit 12 ani i vioreaua traieste 12 sptmni.Vioreaua e alctuit din flori , frunze, tulpin i rdcin. Rdcinile in planta i o hrnesc . Importana florilor n viaa noastr: nfrumuseeaz parcurile, grdinile; sunt daruri preioase; produse cosmetice; art i vestimentaie; nfumuseeaz locuinele;Copii trec la mese i ncep lucrul , unde nu tiu mi solicit ajutorul, privesc demonstraia mea, ma ajut s amenajm grdina. Metoda Piramida

ntrebareDescoperirea

Cuvnt artistic

Explicaia

Demonstraia

Plana cu piramida desenat

Imagini cu flori de primvar

Anexa cu legenda Viorelei

Fie cu conturul petalor , foarfece, ghem, foaie pentru piramid cu flori.

F4

F1

F4

F1

3Reflecia mpreun am ptruns n lumea miraculoas a florilor.De ce florile? Pentru c nou ne plac, ne ncnt zi de zi!Copii vou v plac florile? De ce v plac? Cum sunt ele? S tii c druind o floare , druieti o parte din sufletul tu i aa c druii flori mamei, bunicii , surioarei, chiar i frailor i tticilor , prietenilor votri.Florile sunt un dar minunat cnd l primesti, i atita timp cit ele exist ne nsenineaz viaa.Copii ascult i ma susin cu privirile i mimica.Convorbirea Explicaia

4Extensia Pe acas v dau o tem , s desenai fiecare floarea lui preferat i s-mi artai. v-a plcut activitatea de azi? Ce a-i nvat? Dar ce ai confecionat?Bine , o s desenm floarea noastr preferat.-Mie mi-a plcut legenda, floarea pe care am confecionat-o.ntrebarea

Metoda Piramida