0_plan_inspectie animale domestice.doc

17
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA DATA : 15.03.2013 NIVELUL : I, Grupa STRUMFII TEMA ANUALA : Cum a fost, este si va fi aici pe pamant? PROIECT : Prietenii mei, necuvantatoarele SUBTEMA : Animale DOMESTICE TEMA ZILEI : PRIETENII DE LANGA CASA 1

Upload: man-luc

Post on 07-Dec-2015

5 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: 0_plan_inspectie animale domestice.doc

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA: 15.03.2013

NIVELUL: I, Grupa STRUMFII

TEMA ANUALA: Cum a fost, este si va fi aici pe pamant?

PROIECT: Prietenii mei, necuvantatoarele

SUBTEMA: Animale DOMESTICE

TEMA ZILEI: PRIETENII DE LANGA CASA

1

Page 2: 0_plan_inspectie animale domestice.doc

TIPUL ACTIVITATII: Activitate de transmitere si insusire de noi cunostinte, precum si de formare de priceperi si deprinderi

FORMA DE REALIZARE : Activitate integrata

INTEGRARE:

I. ADP

1. Salutul : “Buna dimineata, dragi STRUMFI!”

2. Impartasirea cu ceilalti :”Strumf vesel...”

“Cine imi spune cum arata un catel? Si cum vorbeste el? Unde traieste?

3. Activitatea de grup: “Pentru ca suntem in anotimpul iarna, haideti sa vedem cum e vremea azi afara.” Se va realiza completarea calendarului naturii impreuna cu copiii.

4. Noutatile zilei: Copiii primesc ecusoane reprezentand diferite animale domestice

5. Momentul de miscare: “Bat din palme clap clap clap”

II. ALA1 – Stiinta: “Aseaza-ma la locul meu” – jetoane cu animale salbatice si domestice (sortare)

- Constructii : “Tarcuri pentru oite””

- Arta : “Sa pictam un miel” – dactilopictura

- Joc de masa : “Puzzle cu animale domestice”

III. ADE : DLC: “Prietenii de langa casa” ( comvorbire) + DOS: “Gaseste locul potrivit” (lipire)

IV. ALA2 : Joc de miscare “Cainele si pisicuta”

DURATA: o zi

SCOPUL ACTIVITATII : Dezvoltarea capacităţii de ascultare si înţelegere a noi cunostinte;

Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică

2

Page 3: 0_plan_inspectie animale domestice.doc

OBIECTIVE DE REFERINTA :

ADP

ALA1: - Sa cunoasca unele componente ale lumii inconjuratoare;

- Sa cunoasca si sa utilizeze tehnici simple de lucru pentru realizarea unei activitati practice;

- Sa rezolve corect jocurile de masa “puzzle”

- Sa colaboreze cu colegii pentru realizarea sarcinii.

ADE : 1.-Să retina explicatiile educatoarei

2- Să reţină indicatiile educatoarei şi să demonstreze că le-au înţeles;

3. -Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice;

ALA2: - Sa se foloseasca de actiunile motrice invatate pentru a raspunde la stimuli.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

ADP : - sa comunice liber sentimente si impresii;

ALA 1:

Stiinta:

- sa sorteze animalele in functie de felul lor;

-sa separe jetoanele reprezentand mediul de viata al animalelor: copacul si casuta;

-sa aseze la locul corespunzator toate jetoanele;

Constructii: -sa realizeze gardurile tarcurilor pentru animale din bete de chibrituri;

-sa colaboreze intre ei pentru realizarea sarcinii;

Arta: -sa picteze mieii in culoarea adecvata, folosindu-si degetele;

- sa aseze mieii pictati in tarcurile realizate de colegii lor de la centrul “constructii”

-sa colaboreze cu colegii in indeplinirea sarcinii;

Joc de masa: - sa aseze piesele de puzzle astfel incat sa formeze imaginea cu animalul preferat

- să efectueze operaţii şi deducţii logice, în cadrul jocului de masa

3

Page 4: 0_plan_inspectie animale domestice.doc

ADE :

a).cognitive:

-sa cunoasca, dupa infatisare si onomatopeele specifice, animalelor domestice

-să gaseasca raspunsuri pentru ghicitori;

-sa cunoasca elemente simple legate de modul de trai al animalelor domestice.

- sa cunoasca norme elementere de igiena , legate de contactul direct cu animalele(spalare de maini, etc.)

b). afective:

-să manifeste interes pentru activitate;

-sa iubeasca si sa ocroteasca animalele.

c) Psiho- motorii :

.- sa pronunte corect cuvintele pentru a-si dezvolta aparatul fono-articular;

- să execute corect miscarea oculo-motorie in timpul utilizarii materialului ilustrativ sau al figurinelor;

-sa manuiasca obiectele si materialele prezente pe masa;

- sa execute diferite miscari in vederea incalzirii muschilor mici ai mainii;

- sa lipeasca corect, conform indicatiilor primite, in vederea realizari temei plastice.

d)Afectiv-motivationale :

- să exprime plăcerea şi interesul pentru activitate prin participare activă;

- să fie capabil să realizeze lucrări practice inspirate din natură şi viaţa cotidiană, valorificând deprinderile de lucru însuşite.

ALA2 : - sa fie atenti la semnalul educatoarei;

-sa se ascunda in locul indicat, pentru a nu fi prinsi.

STRATEGIA DIDACTICA

4

Page 5: 0_plan_inspectie animale domestice.doc

Metode si procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstratia, jocul, aplicatia, munca in echipa.

Material didactic: prezentare Power Point cu animale domestice, jetoane, hartie, carton, lipici, ecusoane, bete de chibrit, ecusoane cu animale domestice, suporturi din poliestern pentru tarcurile animalelor, iepure viu, mieii din poliestern, tabla magnetica+ magneti, bomboane sub forma de animale, fluier, inregistrare audio, computer, etc.

Forma de organizare: frontala si individuala

Durata: o zi

Resurse: - umane: copiii si educatoarea

- de timp: o zi

- de spatiu: sala de grupa

Bibliografie:

- V. Popa “Activitati de educatie plastica” – ed. V&I Integral, Bucuresti, 1998

- A. Glava, M. Pocol, L. Tataru – “Educatia timpurie- ghid metodic pentru aplicarea curriculumului prescolar” – ed. Paralela 45, 2009

SCENARIUL ZILEI

Rutina: Primirea copiilor

Salutul : “Buna dimineata, dragi strumfi!”

Activitatea de grup: “Pentru ca suntem in anotimpul iarna, haideti sa vedem cum e vremea azi afara.” Se va realiza completarea calendarului naturii impreuna cu copiii.

Noutatile zilei: Copiii primesc ecusoane reprezentand diferite animale domestice

Momentul de miscare: “Plimbare la ferma de animale”

„Astăzi vom pleca la plimbare la ferma de animale.

5

Page 6: 0_plan_inspectie animale domestice.doc

Ne încolonăm frumos unul după altul, fără să ne împingem şi pornim.”

„Trecem pe stradă. Prin mijlocul străzii este noroi. Va trebui să păşim pe vârfuri ca să nu ne murdărim ghetele.

Am ieşit din oraş, mergem pe lângă un gard lung. Să ne oprim puţin... ia uitaţi-vă câte vrăbiuţe stau pe gard şi cum dau ele voioase din aripi. Hai să zburăm şi noi ca ele.”

„Înainte de a porni la drum să ne controlăm ghetuţele, pentru că ni s-au dezlegat şireturile, ne aplecăm să ne legăm pe rând: şi la un picior şi la celălalt.” Se repetă alternativ spre piciorul stâng şi drept.

„Plecăm mai departe.Am ajuns la marginea pădurii. Ce multe vrăbiuţe sar pe pământ. Hai să sărim şi noi ca vrăbiuţele!”

„Intrăm în pădure.Copacii sunt mulţi şi deşi. Trebuie să-i ocolim. La început ca să nu ne pierdem unul de altul în pădure ne ţinem de mână formând un lanţ.”

Mers în coloană câte unul printre jaloane, copiii ţinându-se de mâini.

“Ce animale traiesc la ferma?” Imitam animalele domestice (oaia, piscica, vaca si cainele).

Am ajuns într-o poiană unde sunt mulţi copaci, răsturnaţi. Dăm drumul la mâini şi mergem unul după altul, după doamna educatoare.

Mers cu ocolire de obstacole.

Acum alergăm spre a ajunge mai repede la ferma. Ne oprim langa centrul tematic si discutam pe baza obiectelor pezentate acolo. Pornim din nou.

Acum haideti sa vedem ce am gasit la ferma de animale. Cineva ne-a pregatit niste surprize..”

Se trece la prezentarea sectoarelor de lucru. Fiecare sector are un animal reprezentativ, iar copiii se aseaza la animalul care corespunde ecusonului pe care l-au primit de la educatoare.

La sectorul “Stiinte” se vor sorta jetoanele in functie de felul animalului pe care il reprezinta, iar apoi le vor aseza in padure/casuta, respectiv mediul in care traieste animalul. La centrul de constructii, copiii vor realiza din bete de chibrituri garduri pentru tarcurile mieilor. Vor infige betele de lemn in suportul de poliestern, confectionand astfel tarcurile. La arta vor picta mieii din poliestern, pe care apoi ii vor aseza in tarcurile confectionate de colegii de la centrul “Constructii”. La sectorul “Joc de masa”copii vor rezolva puzzle din lemn, avand posibilitatea sa isi aleaga imaginea cu animalul preferat. Li se vor pune la dispozitie jocuri puzzle cu pisicute, cu iepurasi si cu catei.

6

Page 7: 0_plan_inspectie animale domestice.doc

Toate sectoarele au sarcinile de lucru incepute si li se spune copiilor ca ei vor trebui sa le termine.

Tranzitie: “Unu-doi, unu-doi ,

La baie mergem noi,

Pe fata ne spalam,

Apoi pe scaune ne asezam.”

MOMENTUL SURPRIZA: In sala de grupa va intra un Magician. Acesta le spune copiilor ca el este prietenul animalelor, si ca are o surpiza pentru ei. Dupa ce va spune o formula magica, va scoate din palarie un iepure viu si il va prezenta copiilor ca fiind trimisul Iepurasului de Pasti. Animalul va ramane in sala de grupa si ii va urmari pe tot parcursul zilei. De asemenea, magicianul le va promite ca la final vor primi daruri de la iepuras.

ADE : La domeniul limba si comunicare, le voi prezenta copiilor imagini PPT cu diferite animale domestice, si vom asculta impreuna sunetele fiecarui animal. Vom descrie pe baza imaginilor animalele prezentate si vom discuta despre hrana lor si despre folosinta acestor animale in gospodarie. La final le voi citi cateva ghiciori .

Tranzitie : V-a placut plimbarea la ferma? Inca nu s-a terminat. Haideti sa cantam ca si animalele domestice!” joc muzical “Graiul animalelor”

ADE : Urmeaza apoi domeniul “Om si societate” unde copiii vor realiza tablouri cu animale domestice.

ALA2 : Activitate recreativa :- jocul “Pisica si Catelusul”

“Haideti acum sa facem un cerc si sa ne jucam si noi ca animalele domestice. Un copil va fi catel, iar altul va fi pisicuta.Cei doi copii vor primi masti reprezentative. Cum face pisca, copii? Dar catelul?. Acum sa incepem jocul: Catelul va construi o casuta din cuburi, in interiorul cercului de copii, apoi va merge in exteriorul cercului. Pisicuta, va intra in cerc si va darama casuta construita de catel, apoi o sa se ascunda in spatele unui copil. Catelul se intoace in interiorul cercului si intreaba “ Cine mi-a stricat casuta?” Copiii ii vor raspunde “Pisicuta jucausa, e ascunsa dupa usa”. Atunci catelul incepe sa alerge pisica in jurul cercului de copii, iar acestia il incurajeaza pana cand reuseste sa prinda pisicuta.”

Pe rand cupluri de copii vor juca rolul pisicutei si a catelusului, pana cand toti copiii vor fi participat.

7

Page 8: 0_plan_inspectie animale domestice.doc

La finalul zilei, voi face apreciari individuale si frontale referitor la modul de lucru si la implicarea copiilor in activitatile de pe parcursul intregii zile.

8

Page 9: 0_plan_inspectie animale domestice.doc

Evenimente didactice

Conţinutul stiintificStrategii didactice

Material didactic

Moment organizatoric

Pentru asigurarea unei bune desfăşurări a activităţii se vor lua următoarele măsuri:

aranjarea scăunelelor în formă de semicerc aşezarea materialului ilustrativ la îndemâna

educatoarei aşezarea personajelor asezarea ordonată a copiilor în sala de grupă controlul ţinutei şi a poziţiei copiilor pe

scăunele se organizeaza colectivul de copii pentru

“Intalnirea de dimineata”

explicaţia

conversaţia

Reactualizarea cunostintelor

Se realizeaza prin intermediul intalnirii de dimineata, impartasirea cu ceilalti si activitatea de grup.

Copiii vor expune cunostintele despre animalele salbatice si domestic.

conversatia Calendarul naturii

Plansa

Jetoane

Captarea atentiei

Se realizeaza la “noutatea zilei” unde copiii primesc cate un jeton cu un animal salbatic care ii va indica sectorul unde trebuie sa se indrepte ca sa se joace.

In plus, copiii vor fi captati de “elementul surpriza” al activitatii, cand vor fi vizitati de Magician. Magicianul le va aduce in dar un iepure ( trimisul Iepurasului de Pasti) care ii va urmari pe parcursul intregii zile si care la final le va darui mici surprize.

Introducerea în activitate

Se face prin intermediul “momentului de miscare”

conversatia

jocul

jetoane

iepurasul viu

9

Page 10: 0_plan_inspectie animale domestice.doc

Anunţarea activităţii

Desfasurarea activitatii:

Se face la modul general, educatoarea spunand ca azi vor petrece o zi la ferma de animale unde vor avea tot felul de surprize.

Se trece la prezentarea sectoarelor de lucru. Fiecare sector are un animal reprezentativ, iar copiii se aseaza la animalul care corespunde ecusonului pe care l-au primit de la educatoare.

La sectorul “Stiinte” se vor sorta jetoanele in functie de felul animalului pe care il reprezinta, iar apoi le vor aseza in padure/casuta, respectiv mediul in care traieste animalul. La jocul de constructii, copiii vor realiza din bete de chibrituri garduri pentru tarcurile mielilor. Vor infige betele de lemn in suportul de poliestern, confectionand astfel tarcurile. La arta vor picta mieii din poliestern, pe care apoi ii vor aseza in tarcurile confectionate de colegii de la centrul “Constructii”. La sectorul “Joc de masa”copii vor rezolva puzzle din lemn, avand posibilitatea sa isi aleaga imaginea cu animalul preferat. Li se vor pune la dispozitie jocuri puzzle cu pisicute, cu iepurasi si cu catei.

Toate sectoarele au sarcinile de lucru incepute si li se spune copiilor ca ei vor trebui sa le termine.

Tranzitie: “Unu-doi, unu-doi ,

La baie mergem noi,

Pe fata ne spalam,

Apoi pe scaune ne asezam.”

Dupa ce copiii se vor intoarce de la baie, se vor aseza pe scaunelele dispuse in semicerc. Educatoarea le va prezenta imaginile Power point cu animalele domestice, pe care le vor denumi impreuna, si vor asculta si sunetul fiecarui animal. De asemenea, vor

expunerea

expunerea

aplicatia

munca in echipa

munca in echipa

conversatia

explicatia

Planse

Jetoane cu animale,

suporturi , bete de chibrit, miei din

poliestern, acuarele, puzzle

10

Page 11: 0_plan_inspectie animale domestice.doc

observa impreuna fiecare imagine, si vor discuta despre elementele definitorii ale fiecarui animal.

“Ce culoare are?”

“Cate picioare are?”

“Cum este coada?”

“Cum este capul?”

“Are coarne?”

“Este folositor in gospodarie?”

“De ce credeti ca oamenii cresc acest animal?”

Dupa ce copiii vor viziona prezentarea Power point si vor discuta cu educatoarea pe baza imaginilor, aceasta, le va citi cateva chicitori ale caror raspunsuri sunt chair animalele respective.

Lungi urechi, picioare lungi,Doar cu puşca îl ajungi!(iepurele) Bucălaia de la stânăNe dă miel, lapte şi lână!(oaia) 

Ea este bună la toate,Ne dă carne, ne dă lapte,Iar viţei mititeiSe numesc copiii ei.(vaca)

TRANZITIE:Va placut plimbarea prin padure? Inca nu s-a terminat. Haideti sa cantam ca si animalele padurii!” – joc muzical “Graiul animalelor”

“Acum , ce credeti voi, copii? Haideti sa gasim impreuna locul unde animalele trebuie sa stea sa se odihneasca. O sa mergem la

conversaţia

Conversatia

Planse PPT cu animale

11

Page 12: 0_plan_inspectie animale domestice.doc

Intuirea materialelor

Explicarea si demonstrarea modului de lucru

Realizarea propriu-zisa a lucrarilor

Obtinerea performantei si asigurarea feedback-ului

masute si vom vedea ce vom face in continuare.

Copiii vor fi solicitaţi să privească în coşuleţe şi să spună ce observă. 2-3 copiii vor prezenta pe rând materialele ce le-au primit în coşuleţe şi vom analiza materialul primit de fiecare copil. „Ce facem noi inainte de a lucra?” Urmeaza exercitiile de incalzire a muschilor corporali: „Ploua, ploua mai tare, vine iarna si ninge; ninge mai tare; bate vantul viscolind zapada, cad copiii pe gheata,ne bucuram ca este iarna!”

Apoi se va demonstra modul de lucru.

Se va trece la executarea lucrarii de catre copiii.In timpul activitatii se va trece pe la fiecare copil si se vor da indicatii suplimentare acolo unde este cazul.

ALA2: Jocul de miscare “Cainele si pisica”

“Haideti sa ne mai imitam o data toate animalele despre care am vorbit astazi. “

explicatia

demonstratia

aplicatia

Jocul

Suportul de carton al tabloului, lipici, imaginile decupate cu animale domestice: pisica, vaca, oaie, catel

Cosuletele cu materiale

Masti, cuburi de plastic

Încheierea activităţii

Aprecierea modului cum s-au comportat copiii şi cum au răspuns. Le spun ca iepurasului care i-a urmarit toata ziua i-a placut foarte mult cum s-au purtat azi, si chiar o sa discute cu Iepurasul de Pasti sa le faca niste surprise placute la momentul potrivit.

Conversaţia

Aprecieri verbale pozitive

Recompense: bomboane in

forma de animale, biscuiti cu miere

si bombonele

12

Page 13: 0_plan_inspectie animale domestice.doc

13