0_mem_25.04.2014.doc

Upload: raluca-irimia

Post on 10-Jan-2016

213 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

coala Gimnazial MIRON COSTIN Bacu

Clasa I A

Profesor pentru nvmntul primar Ioana Drghici

Proiect didactic

DATA: 25.04.2014

UNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial Miron Costin Bacu CLASA: I A

PROPUNATOR: Prof. nv. primar Drghici Ctlina Ioana

ARIA CURRICULAR: MATEMATIC I TIINE ALE NATURIIDISCIPLINA: Matematic i explorarea mediuluiUNITATEA TEMATIC: Prietenii naturii

SUBIECTUL LECIEI: Adunarea i scderea cu trecere peste ordin n concentrul 0-100 TIPUL LECIEI: consolidare Obiectiv fundamental: Consolidarea deprinderii de a aduna i de a scdea numerele naturale n concentrul 0-100 cu trecere peste ordin.COMPETENE:MEM: 1.1. s neleag sistemul zecimal de formare a numerelor (zeci si uniti)

1.2. s scrie, sa citeasc, sa compare si sa ordoneze numerele naturale de la 0 la 100;

1.3. s efectueze operaii de adunare si scdere cu i fr tecere peste ordin.

3.1. s verbalizeze modaliti de calcul folosite n rezolvarea unor probleme prectice i de calcul.DP 2.3. Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi bun prieten;

TIC 1.1. Recunoaterea funciilor de baz ale diferitelor dispozitive digitale din mediul apropiat;

1.2. Operarea simpl cu obiecte digitale (imagini, forme, sunete, simboluri grafice) n contexte specifice de nvare;

MM 2.3. Emiterea unor onomatopee asemntoare cu sunetele din mediul nconjurtor, cu durate, intensiti i vitez de succesiune diferite ;

3.1. Manifestarea liber, adecvat, pe muzic, apelnd la diverse forme de exprimare;

AV/AP 2.3. Realizarea de obiecte/construcii/folosind materiale uor de prelucrat i tehnici accesibile.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

COGNITIVE:

O1 s identifice corect rspunsurile la ghicitori;

O2 s denumeasc prile componente ale unei plante;O3 s recunoasc rolul Soarelui asupra vieii plantelor;

O4 s efectueze adunri i scderi respectnd algoritmul;

O5 s rezolve exerciii cu termen necunoscut;O6 s compun probleme dup un exerciiu dat.PSIHO-MOTORII

O1 s-i coordoneze micrile pentru exersarea actului grafic;

O2 s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes vizat de nvtor;

O3 s pstreze poziia corect a corpului n timpul scrierii.

AFECTIVE

O1 vor manifesta iniiativ, plcere i o atitudine degajat n comunicarea oral;

O2 vor manifesta interes i plcere pentru nelegerea i aplicarea cunotinelor nvate.

RESURSE:

I. Metodologice

a) Strategii didactice: inductiv, algoritmic.b) Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, problematizarea, analiza, jocul didactic.

c) Mijloace de nvmnt: manual, auxiliar, caiete, fie, plane didactice n format electronic, laptop, videoproiector, .

d) Forme de organizare: frontal, individual.

II. Temporale: 45 minute III. Umane: Clasa are un numr de 24 elevi, care se caracterizeaz printr-o dezvoltare psihic i fizic normal, corespunztoare vrstei.IV. Bibliografice:

tiinifice:

- Mihaela Singer, Matematic: manual clasa I, Bucureti, Editura Sigma, 2004. oficiale:

- Curriculum pentru nvmntul primar, M.E.C.T.S. , 2012.

- Programa colar pentru clasa pregtitoare, aprobat prin OMECTS nr. 3418/19.03.2013 metodico didactice:

- Costic Lupu, Didactica matematicii-Pentru nvmnt primar, Editura Pim, Iai, 2012.Nr. crt.Momente

DurataOB.OP.Coninut activiti de nvareStrategii didacticeEvaluare

Metode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizare

Activitatea propuntoareiActivitatea elevilor

1. Captarea ateniei

3 min.O2O1O2O3

Le propun copiilor cteva ghicitori.

Astzi, n grdina meaAm vzut dup perdeaCum o zn frumuicIar d via la grdin Cine-i oare zna aceea? (Primvara)

Galben ca puful de pui

Strlucete i e mare

Agat n cer de-un cui

Plrie rotitoare.

Ziua-l vezi, iar noaptea nu-i,

Pe pmnt e ca o floare.

(Soarele)

Iarna te-nclzete

Vara te umbrete

Poftim de ghicete!

(Copacul)Elevii se pregtesc pentru nceperea orei.Elevii rspund ntrebrilor propuntoarei.

Conversaia

Observaia

ProblematizareaGhicitoriFrontal

Aprecieri individuale

Aprecieri verbale

Observarea sistematic a elevilor

2.Enunarea temei i a obiectivelor

1 min.n lecia de astzi vom cuta paii care conduc spre descoperirea soluiilor n rezolvarea exerciiilor de adunare i scdere a numerelor de la 0 la100, dar i a problemelor matematice.

Ascult cu atenie explicaiile date.ConversaiaFrontal

3.Actualizarea coninutului nvat anterior

15 min.O1O2O4 Pentru verificarea temei numesc un elev care s citeasc rspunsurile obinute de el, ceilali sunt ateni i corecteaz dac au dat vreun rspuns greit.

Invit elevii s priveasc plana care se afl n faa clasei. Pe ea este desenat un copac.

* Ce este desenat pe plan?(Pe plan este desenat un copac.)

*Ce este copacul?(Copacul este o plant.)

* Care sunt prile componente ale unei plante?(Prile componente ale unei plante sunt: rdcin, tulpin, frunze, flori, fruct,smn.)

* Ce i lipsete copacului nostru?(Copacul nostru nu are frunze, flori, fructe.)

* De ce are nevoie o plant ca s triasc?(Plantele au nevoie de ap, cldur, lumin.)

* Cine ne druiete lumin i cldur?(Soarele)

* Eu v propun s ajutm copcelul s nverzeasc i s nfloreasc.Pentru c ai spus c Soarele este sursa de cldur i lumin, vom pune pe plan un soare.

Pe bnci fiecare are o floare sau o frunz pe care sunt scrise cte un exerciiu. Florile i frunzele care au rezultatele corecte vor fi aezate n copac, cele care au rspunsul greit vor fi aezate la baza copacului.

Acum c a nflorit copacul putem s cntm cntecelul Cldru plin.Rspund solicitrilor.

Copiii rspund solicitrilor propuntoarei.

conversaia

Explicaia

Joc

didacticPlan

Frontal

Individual

Observarea sistematic a elevilor

4.Prezentarea optim a coninutului 1OC2

Vom scrie titlul la tabl i n caiete:

Exerciii i probleme Iau act de cele semnalate.ConversaiatablFrontalObservarea sistematica a comporta-mentului elevilor

5.

Dirijarea nvrii 10

O1O2O3OM1OM2Voi solicita elevii la tabl pentru a efectua cteva exerciii de adunare/ scdere. Acestea vor fi scrise unele sub altele, fiind urmate de unele scrise pe orizontal, inndu-se seama de aezarea corect a unitilor i a zecilor.

Exerciiile vor fi scrise de ctre elevi i pe caietele de clas.

32+ 48+ 54+

7 9 6

93- 55- 41-

7 6 8

73 + 9= 52 - 7=

81 + 9= 34 - 6=

Rspund cerinelor.

Rspund cerineiConversaia

Explicaia

Exerciiiul.

Caiete

Frontal

Individual

Observarea sistematic a elevilor.

6.

Obinerea performanei 2O5Voi propune elevilor urmtoarea problem:

Ionela are 13 flori, iar sora ei are cu 8 mai puine.

a)Cte flori are sora Ionelei?

b)Cte flori au cele dou surori n total?Solicit elevilor s compun o problem pornind de la exerciiu dat.Rezolv problema: citesc textul, identificm cunoscutele problemei, realizeaz schema i planul de rezolvare. exerciiul

conversaia

explicaia problematizarea

tablFrontalIndividual

Aprecieri globale si individuale

7,Conexiunea invers (feed-back-ul) 5O6Afl termenul necunoscut:

a+ 9=53

a- 6 =32

Rezolv sarcinile propuntoarei.Problematizarea

ExerciiulCaieteFrontal

Individual

8.Evaluarea

activitii 5mparte o fi spre a fi completat de ctre elevi. Anexa 1Cere acestora s identifice sarcinile de lucru.

Se fac aprecieri verbale asupra modului de lucru a fiecrui i se evideniaz i premiaz cele mai frumoase i ordonate caiete.Accept propunerile nvtorului.Conversaia

Explicaia

Demonstraia

Fi de lucru

Frontal i individual

Aprecieri verbale

9.

10.Retenia 2Transferul 1 Le propune elevilor s realizeze un desen n care s redea problema din fia de lucru pe care au rezolvat-o individual.

Face aprecieri n legtur cu participarea i implicarea lor n cadrul orei de matematic.

Le comunic tema pentru acas.Accept propunerile nvtorului.Conversaia

ExpliucaiaFrontalAprecieri verbale.

Adunarea si scderea numerelor naturale 0 100 1) Calculai:

25+ 69+ 27+ 45+39+ 56+ 32+ 18+57+ 64+ 38+

49 18 27 4928 34 28 6524 19 4896- 67- 58- 36-84- 37- 54- 41- 43- 56-44-

68 49 39 27 76 28 35 17 34 48 172) 29 + 12 = 21 + 29 = 36 + 47 = 75 - 57 = 84 - 45 = 80 - 69 =

55 + 28 = 22 + 49 = 46 + 37 = 80 - 66 = 64 - 47 = 81 - 54 =

27 + 15 = 23 + 58 = 58 + 26 = 90 - 59 = 78 - 59 = 82 - 38 =

28 + 23 = 21 + 59 = 69 + 15 = 60 - 48 = 87 - 68 = 83 - 47 =

3) 58 + 22 = 53 + 29 = 43 + 28 = 88 - 59 = 98 - 15 = 60 - 69 =

75 + 25 = 22 + 58 = 77 + 14 = 86 - 29 = 74 - 24 = 81 - 45 =

52 + 18 = 67 + 16 = 55 + 25 = 91 - 82 = 77 - 32 = 50 - 26 =

33 + 27 = 73 + 19 = 84 + 16 = 77 - 48 = 56 - 43 = 70 - 58 =

4) 36 + 26 = 57 + 23 = 83 - 36 = 88 - 39 = 94 - 28 = 90 - 55 =

45 + 26 = 45 + 25 = 57 - 19 = 66 - 38 = 58 - 69 = 80 - 34 =

33 + 28 = 49 + 23 = 75 - 27 = 70 - 67 = 87 - 38 = 70 - 19 =

59 + 23 = 33 + 28 = 84 - 67 = 53 - 35 = 56 - 48 = 90 - 47 =

5) Eugen avea 30 de timbre cu flori, iar timbre cu animale cu 15 mai multe. A dat prietenului su 10 timbre. Cte timbre i-au rmas lui Eugen?